Як підготувати малину до зими щоб не вимерзла і дала великий урожай

Підготовка малинників до зими: : обрізування, підживлення, підготовка ґрунту і укриття на зими кущів малини


Як підготувати малину до зими щоб не вимерзла і дала великий урожай

 

 

Запах малини для мене міцно пов’язаний з дитинством — ласкавими руками бабусі і приголомшливо смачним варенням, яке видавали чайними ложечками і тільки під час застуди. Вже тоді я мріяла, щоб у мене було багато малини. Моя мрія збулася, щороку я збираю подвійний урожай. Перший — зі звичайною малиною і вигонки другого року ремонтантної. А восени — другий — по 3-5 склянок на день з ремонтантних перволіток. Шляхом проб і помилок я визначила, як домогтися гарного врожаю і зберегти малину під час суворих малосніжних зим.

Одна зі складових високої врожайності — регулярний і грамотно організований догляд за рослинністю. Підготовка до зими будь-яких рослин вимагає дотримання двох основних принципів:

  • не забуваємо, що успіх майбутнього врожаю закладається ще восени при підготовці до зими;
  • і всі операції необхідно виконувати в повному обсязі і в строго відведений для них час.

По-перше, починати її необхідно ще влітку, в останні тижні серпня. Саме в цей час проводимо інтенсивну підгодівлю кущів, щоб посилити формування деревини рослини. Для підгодівлі не використовуйте азотні добрива, тільки калійні і фосфорні. Маємо на увазі, що через місяць, на початку жовтня, перед прийдешніми заморозками підгодівлю вже в меншому обсязі проводять повторно.

По-друге, ще влітку, коли зібраний урожай, необхідно провести обрізку кущів. Не забуваємо, що у малини дають урожай пагони другого року. Тому, гілки, які в цьому році добре послужили, все-таки доведеться обрізати. Обрізаємо також слабкі пагони.

Підготовка кущів малини до зими

Підготовка кущів малини до зими

Звичайнісінька садова малина невибаглива, живуча і постійно норовить зайняти нові території. Від кореневища в достатку з’являються нові пагони. Вони поступово розростаються, якщо не обмежити зростання культури укопаним в землю листом шиферу або заліза.

Я перед формуванням нової траншеї для малини вертикально вкопую дошку на глибину близько 40 см. Вона не дає кореневищам розповзатися, а поросль регулярно вирізаю, незважаючи на сезон.

У мене на ділянці росте кілька сортів малини, які пройшли суворий відбір за принципом «я так хочу». Кожен вид смачний і має свої особливості. Серед моїх улюблених сортів підібрані ранні, великоплідні, пізні, ремонтантні.

  1. Малина «Гусар» має конічні темно-червоні ягоди, які достигають з липня. Застосування універсальне, дуже хороша у варенні і заморожуванні. Кущі відрізняються високим зростом, вимагають підв’язки на опору.
  2. Сорт «Киржач» — невибагливий, стійкий до більшості шкідників. Плодоносить в кінці липня-серпні, віддача врожаю дружна. Чудово підходить для варення і джему. За кілька днів набирається хороша порція для консервування.
  3. Малина «Рубіновий гігант» сподобалася за великі плоди з невеликою кислинкою в смаку. Шкода, що до четвертого року вона значно зміліла. Напевно, десь я не додивилася.
  4. Сорт «Атлант» прекрасно переносить морози навіть без снігового укриття.
    Малина «Сластьона жовта» — боїться морозів, але при належному догляді видає урожай по 2,5-3 кг з куща.
  5. Рік тому ризикнула посадити чорноплідну малину «Чорний діамант». Здивував смак — майже без кислоти, розмір не вразив. Поки залишила, подивлюся на його розвиток.
  6. Я намагалася підібрати не тільки садові, але і ремонтантні сорти малини. З них віддала перевагу «шапка Мономаха», «Гераклові» і «Помаранчевому чуду».

 

 

Червоні і жовті сорти розсадила по різні боки, віддавши їм самі сонячні місця на ділянці. Заодно використовую паркан, як опору і захист від вітру.

Підготовка кущів малини до зими

Основні відмінності в догляді за звичайною та ремонтантною малиною

Особливості осіннього догляду за малиною залежать від її виду, основна відмінність — в термінах обрізки і підготовки до зими. Садову малину я обрізаю після плодоношення. Забираю пагони другого року під корінь, перволітки проріджують. Особливість цього виду — схильність до розростання, так що доводиться протягом усього сезону вирізати зайві пагони.

У ремонтантних сортів такої проблеми немає. Там, щоб поділитися вигонками з сусідами, доводиться терпляче чекати її появи. Осіння обрізка малини відкладається до закінчення другого плодоношення. У деяких сортів воно триває до перших заморозків, що ускладнює визначення термінів обрізки.

Для будь-якої малини важливі осінні заходи, що дозволяють кущам вдало перезимувати і швидко вийти зі сплячки навесні.

Як обрізати малину восени: підготовка малини до зими

Найважливіший етап догляду. Якщо його ігнорувати, то ягоди будуть поступово дрібнішати, а їх кількість відчутно зменшиться. У терміни та способи обрізки садової та ремонтантної малини є серйозні відмінності.

Обрізка садової малини

Починає цвісти на другий рік і після плодоношення вирізається під корінь, поступаючись місцем новим паросткам. Восени безжально проріджується до 8-10 пагонів на 1 м2.

До речі, кінець вересня аж до 15 жовтня вважається вдалим часом для посадки нових кущів. Так що, якщо сусіди попросили поділитися, не варто скупитися. Досить підчепити лопатою обраний відросток, обрубати його від основного кореневища і віддати через паркан, наставляючи добрим словом. Повністю вирізаються хворі, слабкі, пошкоджені стебла. У перволіток коротшають верхівки приблизно на 1 \ 3 висоти.

Важливо: Залишати пеньки не можна, в них почнуть гніздитися паразити.

Обрізка ремонтантної малини

Для цього виду малини важливо визначитися, скільки врожаїв хочеться від неї отримати за сезон. На відміну від звичайної, ремонтантна здатна плодоносити двічі за сезон. Спочатку дають плоди пагони другого року, а до осені формуються зав’язі на однолітки.

Як обрізати малину восени: підготовка малини до зими

Якщо потрібно домогтися масового збору ягід, то обрізаються всі вигонки під корінь. Але тоді втрачається сенс ремонтантного виду. Урожай порадує, але він запізниться на 2 тижні.

Якщо хочеться ласувати малиною все літо до перших морозів, то доведеться зайнятися вибіркововим обрізанням. Після другого року плодоношення стебла видаляються. Розрізнити їх дуже просто. Вони самі товсті і до жовтня починають засихати. У перволіток я обрізаю верхівки. Плоди на них вже не будуть зав’язуватися, квітконоси почнуть формуватися на бічних відростках, які підуть від основного стовбура ранньою весною і дадуть перший ранній урожай.

Оптимальний час обрізки ремонтантної малини для середньої смуги України припадає на початок і середину жовтня. При сприятливому прогнозі на теплу осінь її можна провести і в 20 числах.

Підживлення малини восени

Підживлення малини восени

Я для малини використовую чергування органічних і мінеральних добрив. Сильно увагу на цьому не загострюю, оскільки спочатку малина здатна рости на дуже бідних кам’янистих ґрунтах. Але якщо хочеться на наступний рік зняти завидний урожай, то підгодувати все-таки доведеться.

Восени віддається перевага калійним і фосфорним добривам. Вони підсилюють імунітет рослини, створюють запас корисних речовин на майбутній сезон, підвищують шанси на хорошу зимівлю.

Мені зручно працювати з монофосфатом. Він уже містить обидва елементи, досить внести по 35-40 гр. під одну рослину. Можна також використовувати суперфосфат в зв’язці з сульфатом калію по 40 і 20 гр. на 1 кущ, відповідно.

Органіку я використовую в якості мульчі, вкриваючи траншею з малиною після обрізки торф’яної подушки. Перепрілий гній вношу раз в 2-3 року тонким шаром, обов’язково перекопуючи землю. Він і гріє, і навесні дає необхідну підгодівлю. Можна використовувати компост з розрахунку відро на 1 квадратний метр.

Прибирання ґрунту біля малини

Коли починає опадати листя з кущів, хочеться полінуватися і залишити все так, як є. Робити цього не можна. У сирій масі радісно плодяться грибки, бактеріальна гниль і всілякі шкідники. Нові сорти малини створювалися з високим рівнем імунітету, тим не менш, не потрібно створювати передумов для розвитку захворювань.

Після обрізки все сміття ретельно прибирається і обов’язково спалюється подалі від малинника, бажано, в залізній бочці. Золу потім я використовую для підгодівлі.

Грунт після очищення від обрізків я обов’язково неглибоко перекопую вилами. На глибині 15-20 см влаштовують зимові норки шкідники, їх потрібно обов’язково зруйнувати, інакше жодне обприскування не допоможе.

Обробка кущів від шкідників і хвороб восени

Поласувати малиною бажають багато комах. Найчастіше доводиться боротися з такими непроханими гостями:

  • довгоносик;
  • жук малиновий;
  • стеблева муха;
  • міль;
  • стеклянниця;
  • галиця;
  • тля;
  • совка.

Після обрізки варто обробити грядку на вибір розчинами «Актара», «Карбофос», «Вертімек». Вони знищать шкідників і їх личинки що залишилися на зиму на пагонах. Від поширених захворювань малину охоронить обробка 3% бордоською сумішшю.

Важливо вибрати для обробки проти шкідників і хвороб сухий сонячний день без вітру.

Обробка кущів від шкідників і хвороб осінню.

Захист кущів малини від морозів

В Україні зими відрізняються поки невеликими морозами до -10 … — 15 С, які тривають по 2-3 тижні. Для обрізаної малини вони не страшні, а що залишилися вигонки-новобранці можуть постраждати.

Я їх пригинаю до землі приблизно на 30-40 см і фіксую дротом або вилками з зігнутою арматури. Після випадання снігу виходжу з лопатою і накидаю на малину замет вище. Додатково не вкриваю, вистачає і цих заходів.

До речі, сусід, дивлячись на мої ритуальні танці в малиннику, вже кілька років хитро посміхається і просто косить свою малину під корінь. Звичайною косою. Причому навесні вона також дружно викидає вигонки і починає цвісти. Але у мене урожай достигає раніше і ягоди значно більші.

Як вчиняти, вирішувати вам. Я приділяю малині пильну увагу і ретельно готую її до зими. Просто, дуже люблю ці ароматні ягоди і не хочу втратити свої кущі в морозну зиму.

Бажаю і вам зберегти кущики малини неушкодженими і радіти навесні дружній зав’язі улюблених з дитинства ягід!

Відео: Осіння обрізка кущів малини перед зимою

Надіємось вам сподобалась наша стаття. Ще більше садівництво та вирощування ваших ягід ви можете прочитати на нашому сайті.

 

Як підготувати малину до зими щоб не вимерзла і дала великий урожай