Як правильно посадити насіння помідорів у 2022 році для отримання розсади

Вирощуванню розсади помідорів у 2022 році


Помідори на розсаду: головні поради для посіву томатів

 

Як правильно посадити насіння помідорів у 2022 році для отримання розсади

 

Найвідомішим і найулюбленішим овочем сімейства пасльонових є, звичайно, томат або, як нам звичніше — помідор. Це постійний житель практично кожної присадибної ділянки. Тому сьогодні ми розповімо вам як вирощувати помідори на розсаду у 2022 році за місячним календарем, щоб отримати хороший врожай.

Томати відносяться до однорічних рослин і висаджують їх на грядки у вигляді розсади. Багато досвідчених садівників при підготовці до вирощування розсади рекомендують користуватися в роботі місячним календарем. Щоб і нам бути повністю готовими до нового дачного сезону і своєчасно зайнятися підготовкою насіння, давайте докладніше вивчимо план аграрних робіт за місячним календарем на 2022 рік.

Сіяти помідори на розсаду в 2022 році треба проводити за всіма правилами. У зв’язку з погодними умовами ми не можемо садити томат насінням — йому просто не вистачить часу зійти і повністю дозріти. Тому городники попередньо вирощують розсаду в будинку. Тому до початку дачного сезону у них в ящиках колосяться міцні, добре сформовані паростки помідор з потужною кореневою системою, повністю готових до висадки у відкритий ґрунт. І якщо ви хочете виростити велику розсаду, то обов’язково прислухайтеся до правил цієї статті.

Як впливає місячний календар на посадку помідорів на розсаду

Посадка помідорів на розсаду - фото.

В основному ця овочева культура однорічна, тому займатися насінням доводиться щороку. Давайте розберемо основні кроки:

 1. Одним з найбільш відповідальних етапів є підготовка насіння. Для посадки вибираємо насіння, яке відповідає висадці у вашій кліматичній зоні, з урахуванням особливостей ґрунту. Насіння повинні бути якісним, зі свіжим терміном придатності, відповідати ДСТУ.
 2. Уважно вивчіть упаковку, зверніть увагу на те, куди призначена висадка даних рослин (в теплицю або відкритий ґрунт). На кожній упаковці зазначена докладна інформація по конкретній рослині і наведені вичерпні рекомендації. Наприклад:
 • термін посіву на розсаду;
 • термін висадки у відкритий ґрунт;
 • період дозрівання і умови посадки.

Всі ці характеристики враховуйте при підготовці своєї розсади.

На замітку! Для набухання насіння і появи сходів потрібно приблизно 7 — 10 днів. Щоб виростити помідори на розсаду,  необхідно близько 45-60 днів. Цей період залежить від сорту томатів і створених умов для вирощування розсади. Отже, для отримання готової до висадки розсади нам буде потрібно десь два місяці.

У відкритий ґрунт розсаду висаджують при настанні стійкої погоди, без ризику погубити її ранковими заморозками. Звичайно, неможливо встановити єдиний термін початку дачних робіт. У цьому випадки орієнтуйтеся безпосередньо на ваші погодні умови, переглядайте прогноз погоди.

Як сіяти помідори на розсаду за місячним календарем у 2022 році

Як сіяти помідори на розсаду за місячним календарем в 2022 році

Якщо ви будете вивчати місячний календар, то посадка розсади помідорів пройде за всіма правилами. Далі, в цій статті ви знайдете сприятливі дати для визначення термну, щоб висіяти помідори на розсаду. Але, крім погодних умов, на передбачуваний термін підготовки розсади впливає і місце висадки рослин.

Якщо чекаємо погоду без заморозків і садимо у відкритий ґрунт, то відраховуємо назад в середньому два місяці і займаємося насінням. Якщо плануємо посадити розсаду в теплицю без опалення, то зміщуємо термін ще на два тижні. Якщо ж маємо добре захищену опалювальну теплицю, то можна рухати термін на місяць раніше і не боятися погодних негараздів.

Обраний сорт помідорів також впливає на термін розсадних робіт. Найпершими — приблизно в кінці лютого — займаємося розсадою пізніх сортів. Таким сортам на біологічні процеси потрібно більше часу, ніж раннім, тому вони довше ростуть і вимагають додаткового періоду для розкачки і готовності до висадки.

Через місяць, в кінці березня, можна приступити до роботи з ранніми сортами і гібридними формами (на етикетці повинен бути знак F1). Ну і найостаннішими за терміном посіву і в той же час найшвидшими по сходам і дозріванню плодів, будуть суперранні гібриди та сорти. Вони призначені для якнайшвидшого отримання врожаю. І займатися ними необхідно в кінці квітня – на початку травня.

Якщо ви, на жаль, прорахувалися з терміном посадки насіння або погодні умови не дозволяють займатися городніми роботами, є методи, які регулюють ріст розсади. Наприклад, якщо на вулиці прекрасна погода і вже пора терміново займатися висадкою рослин, а розсада ще не готова, то створіть для її швидкого зростання оптимально комфортні умови: збільшіть кількість поливів, світла, тепла, підживлення. І навпаки, знизивши частоту поливу і яскравість світла, температуру можна уповільнити зростання сходів.

Як правильно посадити насіння помідорів у 2022 році

Якщо у вас на підвіконнях вже колосяться гіганти-переростки, не переживайте, при висадці на грядку посадіть рослину глибше в землю. Але все ж таки варто дотримуватися висоти стебла близько 25 см.

Отже, підготовка насіння помідор до посадки на розсаду є важливим процесом. Тут варто враховувати багато. Не забувайте, що правильно вибраний термін посіву насіння і висадки готової розсади дуже важливий. Рослини, висаджені раніше або пізніше потрібного терміну, можуть не адаптуватися до нових умов, захиріти, втратити імунітет і піддатися нападкам шкідників і хвороб. А в кінцевому підсумку і загинути. З хворих рослин інфекція може перекинутися і на здорові кущі. Все це погано позначиться на якості і розмірі врожаю.

 

 

Відповідно до місячного календаря, рекомендується дати проведення аграрних робіт звіряти з фазами місяця. Згідно з якими, якщо ми хочемо отримати хороші сходи і міцне бадилля, то висаджуємо розсаду на зростаючий Місяць. А ось якщо ми займаємося коренеплодами, і нам важливіше, що відбувається під землею, то на спадаючу фазу Місяця.

Період посіву насіння повинен відбуватися на убуваючий Місяць. Таким чином проростання відбудеться на повний Місяць, а формування кореневої системи потрапить на спадаючу фазу. За кілька днів до повного місяця ви як раз встигнете продезінфікувати, замочити насіння і посіяти його в землю.

Помідори на розсаду: сприятливі і несприятливі дні посадки 

У місячному календарі на 2022 рік уже визначені сприятливі і несприятливі дати для дачних робіт, щоб посіяти помідори на розсаду. На початку ознайомимося з днями відпочинку від розсади:

 • у лютому це 2, 3, 9, 10 і 15 число;
 • у березні 8, 9,10,13,14, 15, 16;
 • у квітні 4, 5, 6, 14,15, 16;
 • а в травні 2, 3, 7, 8 і 15.

Всі ці дати вважаються сприятливими для посадки насіння. А тепер сприятливі числа, які обіцяють нам здорову розсаду і рясний урожай помідорів:

 • січень: ніч з 15 на 16 і 18 число.
 • лютий: 7, 13 і з 14 на 15 число.
 • березень: 7, ніч з 11 на 12 і з 13 на 14 число.
 • квітень: 8, ніч з 9 на 10, 11 число.

Не турбуйтеся, якщо не зможете підготувати розсаду саме в рекомендовані дні, просто виберіть будь-який нейтральний день на ваш розсуд. У місячному аграрному календарі визначено не тільки дати посіву насіння, а й інші роботи.

 1. Наприклад, 26 лютого, 3, 7 та 20 березня постарайтеся здійснити догляд за насінням.
 2. А 15, 16, 21 і 22 березня займіться пікіровкою розсади помідор. У зв’язку з тим, що пікіровку томатів проводять приблизно на 30 день після посіву насіння, коли розсада вже має декілька справжніх листочків, ця робота може припасти не на сприятливі дати. Тоді при плануванні робіт врахуйте хоча б, що до 11 квітня 2022 року період буде вважатися несприятливим і перенесіть пікіровку на 11-13 квітня.
 3. Для здійснення дворазової підгодівлі також є свій Місячний час: 4,12, 18, 26 квітня і 3, 8, 10 травня.

Радимо прочитати: Розсада помідорів — проблеми вирощування та догляду

Після того, як ми посіяли насіння, дочекалися сходів, провели пікіровку і підживлення рослин, прийшла черга висаджувати розсаду в теплицю. Орієнтовно цей період припадає на 40 день після посіву. Якщо на цей термін ви маєте міцну, добре розвинену розсаду висотою приблизно 25 см, то її можна сміливо пересаджувати в теплицю:

 • 17, 28, 29 квітня;
 • 3, 9,12 травня.

В середньому через тиждень проводимо перший полив помідор:

 • 27-29 травня;
 • 9, 21, 26, 27 червня;
 • 6, 17, 29 липня;
 • 3, 5, 15, 24, 30 серпня.

Потім вже регулярно доглядаємо за рослинами, не забуваємо боротися з бур’янами, зпушувати грунт і поливати її. При необхідності підв’язуйте довгі кущі, а слабкі удобрюйте і перевіряйте на наявність хвороб. Далі, згідно з графіком вирощування розсади, через два тижні можна зайнятися видаленням пасинків. Якраз це заняття припадає на наступні дати:

 • 8, 11, 17, 20, 25 і 28 травня;
 • 8, 19, 20, 24, 29 червня.

Корисні поради по догляду за розсадою помідорів

Корисні поради по догляду за розсадою томатів

Чого тільки не придумають овочівники в гонитві за багатим і гарантованим урожаєм. Деякі дачники висаджують розсаду, орієнтуючись на народні прикмети. Наприклад, період опадання пуху з дерев. Ми ж вам рекомендуємо:

 1. Забезпечити розсаді комфортні умови (полив, підживлення, світло, тепло).
 2. Орієнтуватися на кліматичні особливості свого регіону та конкретні терміни проведення аграрних робіт вибраного сорту томатів.
 3. Відповідально підійти до вибору якісного насіння, закуповуючи його у перевірених виробників і розраховувати всі терміни з урахуванням інформації, наданої на етикетках, відповідно до ДСТУ.

Якщо ж все це ще й співпаде з фазами Місячного календаря і іншими народними прикметами, то буде просто чудово. Адже у всіх цих рекомендаціях зібраний багатовіковий досвід і користь. Далі варто ознайомитися більш детально з темою посадки розсади помідорів і подальше вирощування цієї культури.

Відео: Вирощуємо помідори на розсаду у 2022 році

Помідори на розсаду: обираємо правильне насіння для посіву 

Велику роль в етапі підготовки до вирощування розсади помідорів є, відповідно, правильний вибір якісного насіння. На сьогодні в магазинах, інтернеті, каталогах, представлений величезний вибір насіння різних сортів томатів. Деякі дачники заготовляють їх самостійно. Головне визначитися:

 1. з метою вирощування;
 2. періодом і терміном дозрівання;
 3. місцем висадки розсади;
 4. кліматичними умовами;
 5. станом ґрунту.

При виборі насіння звертайте увагу на перевірених виробників, терміни придатності, дату збору насіння. Буде добре, якщо насіння помідор було заготовлене в минулому році. Майте на увазі, що гарантована схожість насіння, заявлена ​​виробником, на практиці все-таки нижче в середньому на 10 відсотків. Розкривши упаковку, огляньте насіння візуально, воно повинно бути одного кольору та без пошкоджень. Якщо ви придбали насіння гібридних сортів, то можна спробувати посіяти їх відразу в землю. Але все ж досвідчені городники радять попередньо підготувати насіння. Це необхідно для його пробудження, дезінфекції та подальшого захисту від мікробів.

Існує ціла система підготовчих робіт:

 • Знезараження. Для цього необхідно загорнути насіння в марлю і залишити його намокати в підготовленому однопроцентному розчині марганцівки на 12-24 години.
 • Потім активізуємо внутрішні процеси в насінні шляхом тридцятихвилинного промивання його водою, температура якої 60 градусів.
 • Для процедури замочування необхідно насіння в марлевому мішечку помістити в воду, температура якої становить близько 25 градусів на 24 години.
 • Для підвищення стійкості насіння до змін температури, його поміщають на добу в холодильник, ніби загартовуючи.

Помідори на розсаду - коли сіяти у 2022 році.

Після всіх підготовчих робіт сіємо насіння в спеціальну тару з землею. Для цього можна використовувати готовий магазинний ґрунт або ґрунт з городу, змішаний з торфом і перегноєм.

Для городника-початківця готові ґрунти більш зручні. Вони бувають універсальними, а можна купити спеціально призначені для вирощування розсади помідор. Покупний ґрунт вже готовий до роботи, а в домашній слід додати добрива й підгодівлі. Наприклад, сульфат калію, що містить сірку, калій, кальцій, магній, слід розводити з розрахунку 20 грам на 10 літрів води. Карбамід застосовується в пропорції 10 грам речовини на 10 літрів води, а на 30 грам суперфосфату беремо 10 літрів води. Для того, щоб отримати розсаду в строк, необхідно засіяти її приблизно за 2 місяці до запланованої дати висадки в город або теплицю.

Так як клімат на території нашої країни різноманітний, то дату висадки необхідно розраховувати:

 • з обліків своїх кліматичних умов;
 • вибраного сорту;
 • місця висадки.

Вся інформація про обраний вами сорт буде вказана на упаковці, де детально розписані дати посіву насіння і висаджування розсади під відкрите небо або ж в теплицю. Головне, оберігайте свої рослини від заморозків і різких перепадів температури.

Особливості посіву помідорів на розсаду

посів помідорів на розсаду - фото.

Якщо ви обробили насіння помідор перед посадкою, то з ним уже можна працювати далі. В такому випадку можна для посіву використовувати будь-яку відповідну тару. Підійдуть як покупні, так і саморобні варіанти. У будь-якому випадку варто правильно підготувати ту ємність, яку ви вибрали. Робиться це, як правило, в декілька етапів:

 • Для підготовки ємності до посіву необхідно захистити її від води, для чого насипаємо на дно керамзит.
 • Зверху засипаємо землею, приблизно, на 5 см.
 • Робимо борозенки для посіву глибиною 1 см. Рекомендована ширина між борозенками — 5 см.
 • Поливаємо грядку теплою водою.
 • Розкладаємо насіння по борозенкам, злегка придавлюючи його в землю, на відстані близько 3 см один від одного.
 • Насипаємо зверху ще землі, знову злегка поливаємо і, для створення парникового ефекту, накриваємо ємність плівкою або склом.
 • Розміщуємо ящик в тепле, щоб температура повітря була близько 25 градусів, світле місце і чекаємо.

Найголовніше — це не залити грунт, а злегка зволожити, створивши для насіння комфортні умови для зростання. Якщо води буде занадто багато, воно може згнити.

Так само на проростання насіння впливає температура:

 • якщо температура повітря близько 30 градусів, то сходи з’являться приблизно через 4 дні;
 • якщо 25 градусів — 7 днів;
 • близько 20 градусів – тиждень;
 • менше 20 — термін може збільшитися до 2 тижнів.

Пізні сходи вважаються найслабшими і швидше за все не зможуть прижитися на грядках. Також у таких рослин висока ймовірність захворіти або дати малу кількість врожаю. Найоптимальніші — це сходи, що з’явилися в строк до тижня, вони точно порадують вас своєю стійкістю, імунітетом, хорошою адаптацією. Тому при необхідності поставте ще одну лампу для додаткового освітлення і тепла.

Помідори на розсаду: особливості догляду за ними

особливості догляду за розсадою помідорів

Також варто повідомити про те, яким повинен бути догляд за розсадою помідорів. Тут теж існують певні правила, які варто виконати в обов’язковому порядку:

 1. Після того, як з’являться перші сходи, потрібно прибрати плівку або скло. Тепер оптимальна температура для росту розсади складає приблизно 20 градусів.
 2. Якщо після посадки пройшло 10 днів, то можна полити рослини. Вони ще зовсім крихітні і їм буде досить по одній чайній ложечці на кожну.
 3. Далі повторюйте полив кожні 5 днів. Найголовніше – це не затопити розсаду! Знайте міру і будьте обережними.

Не всі знають, що мокрий грунт не пропускає до коренів рослин необхідну кількість кисню, а це погано позначається на розвитку розсади. Коли ви побачили, що у рослин з’явилося по парі справжніх листочків, підгодуйте їх добривами і поки більше не поливайте. Дайте землі декілька днів, щоб підсохнути. Це необхідно для проведення наступного етапу — пікірування.

Тепер необхідно підготувати індивідуальну тару для кожної рослини. Це можуть бути навіть звичайні пластикові стаканчики. Робимо на дні дірочку для позбавлення від зайвої води, засипаємо в стаканчик землю і садимо помідорчик.

 1. Для цього виймаємо із загальної тари групу рослин, разом із землею.
 2. Обережно відокремлюємо їх один від одного, намагаючись не пошкодити кореневу систему.
 3. Садимо паросток в ємність і зверху присипаємо землею, не забуваючи легенько приминати її. І, звичайно ж, обов’язково поливаємо кожен паросток.
 4. Наступний полив буде тільки через 4 дні, а вже після цього стане регулярним.

Також для полегшення адаптації в новому місці через дванадцять днів можна пригостити рослини добривом. Краще обирати калійні, фосфорні і азотні добрива. Для любителів народних засобів готові суміші можна замінити на золу. Проводити процедуру підгодівлі необхідно кожні два тижні. Як бачите, догляд за розсадою помідорів в домашніх умовах досить простий.

Тепер, найголовніше — це створити для розсади умови, схожі на реальні, і поступово знижувати температуру приміщення з 22 до 14 градусів. Постарайтеся, щоб в кімнаті було природне освітлення, адже після висадки розсада може зіткнутися і з перепадами температури, похмурою погодою та вітром.

На цьому наша стаття про те, як сіяти помідори на розсаду у 2022 році підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший урожай. Ще більше корисних порад  ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Як правильно посадити насіння помідорів у 2022 році для отримання розсади