Як вирощувати пекінську капусту у себе на ділянці в домашніх умовах в Україні

Корисні поради по вирощування пекінської капусти (петсаю)


Пекінська капуста: правила вирощування у відкритому грунті

 

 

Петсай, китайська, салатна або пекінська капуста — так прийнято називати підвид ріпи — різновид культурного овоча, трав’янистого представника сімейства хрестоцвітих. У VI-V століттях до нашої ери з’явилися перші згадки про використання цієї рослини. Свій культурний вигляд ця капуста отримала ще в Стародавньому Китаї, а потім через Корейський півострів вона переправилася в Японію і Індокитай. Саме з цього моменту вона набула статусу повноцінної городньої «жительки». У 50-х роках XX століття з використанням японських і китайських видів були виведені гібриди, що володіють високою врожайністю і скоростиглістю.

Для Європи і США ще до 70-х років XX століття цей овоч з Далекого Сходу був незнайомою рослиною. Тепер багатьом настільки полюбилися японські гібриди, що їх вирощуванням займається окрема галузь і вони стають все більш популярними.

Коротка характеристика петсаю (пекінської капусти)

Коротка характеристика петсаю (пекінської капусти)

Висаджують насіння для розсади в останні дні березня або перші числа квітня. Потім саджанці пересаджують на відкритий ґрунт в кінці квітня або в перших числах травня. Пізні сорти можна висаджувати на відкритий ґрунт в липні. Петсай вирощують на сонячних ділянках з легким ґрунтом. Земля повинна бути пухкою, в міру вологою з нейтральнимкислотно-лужним середовищем. Найкраще культура росте на суглинному ґрунті з хорошим дренажем. Земля обов’язково повинна бути пухкою.

На замітку! Рослина не вимагає частих поливів. Цілком достатньо поливати грядки раз в тиждень, але робити це потрібно або рано вранці, або пізно ввечері.

Удобрюють саджанці через півмісяця після посадки розведеним коров’яком, розчином пташиного посліду або настоянкою з трав. На кожну капусту має припадати близько 1 літра. Рослини, посаджені навесні, підгодовують 3 рази за сезон, а ті, що висаджуються влітку — не більше 2 разів. Досвідчені садівники рекомендують проводити позакореневе підживлення розведеною борною кислотою.

На замітку! Пекінська капуста (петсай) розмножується тільки насіннєвим способом.

На жаль, пекінська капуста має багато ворогів серед комах-паразитів. Її можуть атакувати слимаки, чорні і хрестоцвіті блішки, ріпаковий клоп, совка-гамма, капустяна попелиця, совка, клоп, стебловий комарик, довгоніжка шкідлива тощо.

Для петсаю характерні наступні захворювання: фузаріозне в’янення, чорна ніжка, судинний бактеріоз, чорна кільцева плямистість, альтернаріоз, сіра і біла гниль.

Опис китайської (пекінської) капусти

Опис китайської (пекінської) капусти

Цей різновид капусти є дворічною культурою, але вирощується як однолітка. Соковите і ніжне листя має серединну жилку плоского або трикутного виду. Збираючись воєдино, листки перетворюються в нещільний качан або розетку. Всередині листя має пухирчату поверхню, краї можуть бути у вигляді хвиль або зубців. Колір листя буває від блідо-жовтого до яскраво-зеленого. У деяких випадках жилки на зовнішній поверхні листя мають опушення.

На замітку! Китайський вид має родинні зв’язки з такими хрестоцвітими представниками, як ріпа, турнепс, брокколі, кольрабі, редис, брюссельська, савойська і звичайна білокачанна капуста.

Пекінська капуста: як виростити розсаду з насіння

Пекінська капуста: як виростити розсаду з насіння

Петсай вирощують найчастіше за допомогою насіння. Воно здатне давати сходи навіть при температурі від +15оС. Якщо відбувається більш різке потепління, то рослина зацвітає, особливо якщо продовжується світловий день. З усього вищеописаного можна зрозуміти, що краще вирощувати цю капусту розсадним способом. Це дозволить зібрати урожай до кінця першого місяця після посадки. Насіння рекомендується висівати на розсаду приблизно за місяць до пересадки на грядки.

На замітку! Якщо ви плануєте отримати урожай раніше, то висівати насіння варто в останніх числах березня або на початку квітня.

Догляд за розсадою пекінської капусти

Догляд за розсадою пекінської капусти

 

 

Насіннєвий матеріал пекінської (китайської) капусти висівають у пухкий субстрат. Зробити його можна, змішавши 2 частки кокосового субстрату і 1 частку перегною. Основна проблема при вирощуванні розсади — це пікіровка молодих паростків. Тому насіння краще садити в індивідуальні ємності, розподіляти його по кілька штук в торф’яні стаканчики або таблетки. Так ви не пошкодити саджанці при пікіруванні або при висадці на грядки. Насіння поміщають в зволожений субстрат на глибину в 15 мм. До того, як з’являться паростки, ємності з посадками потрібно утримувати в теплому і темному приміщенні.

Через кілька діб, коли почнуть сходити саджанці, посіви переносять ближче до сонячного світла. Тепер молоді паростки утримують при температурі +7-8 оС. Цілком може підійти засклена лоджія або балкон. Поливати саджанці необхідно теплою і відстояною водою і тільки коли підсохне верхній шар ґрунту. Потім вологий ґрунт обережно рихлять.

На замітку! При наявності двох справжніх листків потрібно буде залишити в одній посадкової ємності тільки по одній рослині. Вона повинна бути найбільшою і міцною. Решту просто відщипують, так як при різкому висмикуванні можна пошкодити коріння збереженого саджанця.

Найкращий час для посадки петсаю

Найкращий час для посадки петсаю

З того моменту, як саджанці будуть висаджені на відкритий ґрунт, йде наступний етап у вирощуванні і догляді за китайською капустою. Виробляти пересадку на грядки можна, коли сходам «виповниться» три тижні і у них з’явиться 5-6 справжніх листочків. Але перед висадкою розсаді потрібно пройти загартування. Для цього паростки щодня виносять на відкрите місце, поступово продовжуючи їх перебування під сонцем. Коли саджанці будуть здатні витримати добу на свіжому повітрі без будь-якої шкоди для свого здоров’я, їх можна буде висадити на постійні місця.

На замітку! Перед цим протягом 3-4 днів їх не поливають, щоб уникнути переростання, а ось перед самою посадкою рясно зволожують.

Пекінська капуста: який ґрунт обрати для посадки

Пекінська капуста: який ґрунт обрати для посадки

Пекінська капуста дуже залежить від сонячних променів. Висаджувати її потрібно на ділянках, освітлених протягом всього дня. Ґрунт повинен бути не надто кислим і не дуже лужним, досить пухким і поживним, добре зберігати вологість, але при цьому мати стік для зайвої рідини. Зазвичай для неї добре підходять суглинки. Добре, якщо до того, як ґрунт стали використовувати під капусту, його засівали сидератами: огірками, бобами, морквою, часником, бобовими. А ось після родинних хрестоцвітних, наприклад, помідорів і буряків, китайську капусту краще не садити.

На замітку! Всі ці родинні культури страждають загальними патологіями і уражаються одними і тими ж шкідниками.

Агротехніка посадки Петсаю

Китайську капусту потрібно висаджувати тільки на заздалегідь підготовлений ґрунт. Якщо вона потребує вапнування, то цю процедуру необхідно проводити ще восени під час перекопування ґрунту. Навесні проводять повторне перекопування, удобрюючи кожен квадратний метр відром компосту. На підготовленому ґрунті викопують лунки. Якщо капуста салатного призначення, то лунки повинні вибудовуватися рядами, відстань між саджанцями має бути від 10 до 15 см, а між рядами — від 40 до 50 см. Якщо ви хочете отримати великі качани, між лунками потрібно залишати по 30-40 см, а міжряддя залишати такі ж.

Перед висаджуванням лунки удобрюють, додаючи в кожну по 2 ст.л. суперфосфату, 2 склянки золи і 1 ч.л. сечовини. Все це перемішують з землею, потім лунки добре поливають водою. Торф’яну таблетку з саджанцем встановлюють в середині лунки і засипають ґрунтом.

Вирощування пекінської капусти на городі

Вирощування пекінської капусти на городі

Догляд за рослиною не викликає особливих складнощів, якщо дотримуватися певних правил. Після посадки молода розсада вимагає тимчасового укриття. Це роблять для захисту рослини від невідповідних умов:

  • для захисту розсади від заморозків і несподіваного температурного перепаду;
  • щоб приховати сіянці від впливу прямих сонячних променів, які негативно впливають на укорінення саджанців;
  • петсай потрібно ховати від сонця та частих дощів у весняний період — зайва вологість ґрунту здатна спровокувати гниття коренів;
  • укриття допоможе захистити культуру від хрестоцвітих блішок — самих злісних шкідників капустяного сімейства.

Важливо! Якщо качани укриті, вони не відчувають нічних похолодань, швидше розвиваються і формують розетки.

Через місяць після висадки саджанців на грядки, ґрунт під ними потрібно замульчувати торфом або соломою. Ґрунт навколо коренів потрібно злегка розпушити, а всю непотрібну рослинність прибрати. Всі інші процедури по догляду за цією капустою такі ж, як і для будь-якої городньої культури. Вони включають в себе полив, прополку, розпушування, профілактичні обробки від захворювань і шкідників.

Правильний полив пекінської капусти

Правильний полив пекінської капусти

Для повноцінного росту і розвитку цієї городньої культури необхідний не такий частий, але досить рясний полив. Одного разу в тиждень буде цілком достатньо. Теплу воду ллють під корінь, уникаючи попадання на листя. Полив здійснюють тільки рано вранці або пізно ввечері. Випаровування води з грядок можна уникнути, якщо замульчувати ґрунт під рослинами.

На замітку! Таким способом можна вбити відразу двох зайців: скоротити час для поливу, прополки і розпушування, а також поберегти свої сили.

Пекінська капуста: основні правила підживлення

Перший раз китайську капусту удобрюють після двох тижнів після  на грядки. Можна використовувати такі підгодівлі:

ДобривоСпіввідношення
Розчин коров’яку1 частина коров’яку до 10 частин води
Розчин курячого посліду1 частина курячого посліду до 20 частин води
Трав’яний настій1 частина трави до 9 частин води

При поливі на одну рослину має припадати близько 1 літра готового розчину. Рослини, посаджені навесні, потрібно тричі удобрити в період вегетації, а для посаджених влітку достатньо всього двох підгодівель.

Крім традиційних кореневих підгодівель добре себе зарекомендували позакореневі добрива: 1 г борної кислоти розчиняють в 9 л холодної води. Подібні підгодівлі добре впливають на формування розеток китайської капусти. Розчином потрібно обробити листя. Такі процедури потрібно проводити у вечірній час.

Цвітіння китайської капусти

Цвітіння китайської капусти

При вирощуванні цього виду капусти потрібно мати на увазі, що качани починають формуватися, коли світловий день стає коротшим. У теплих областях цей період припадає на початок весни або кінець осені. Після вкорінення рослина починає формувати розетку листя. Після того, як буде накопичено достатню кількість цукрів, білків і вуглеводів, капуста пустить всі сили на утворення довгастої головки, вага якої може варіюватися від 1 до 2 кг, іноді навіть більше. Потім швидкими темпами рослина вступає в цвітіння. Після утворення 10-го листа центральна брунька формує зачатки квіток, а з головки випустить стрілку. Але іноді відбувається і передчасне стрілкування, ще до утворення качана. Що ж на це може вплинути? Відповідаємо: довгий світловий день і спекотна погода. Саме через ці причини займатися вирощуванням китайської капусти краще в середній смузі.

Радимо прочитати: Вирощування і догляд за пекінською капустою в домашніх умовах

Зрілість капусти можна визначити по щільності качана. Чим він щільніший, тим стигліший. Його вже можна зрізати і використовувати. Пам’ятайте, що весняна капуста для зимового зберігання не підходить. Такий період зберігання можуть витримати тільки овочі річної посадки. Зберігається така капуста при температурі +5 градусів. Овоч має бути загорнутий в харчову плівку. Щільність качана визначає його стиглість У листі Петсаю містяться лимонна кислота і каротин. Тому її можна використовувати в якості природних консервантів.

На замітку! Якщо в салат, приготований з овочів, додати трохи Петсаю, він залишиться свіжим довше, ніж такий самий салат, але з руколою.

Лимонна кислота допомагає зберігати вітаміни в петсаї. Китайську капусту рекомендують вживати як продукт дієтичного харчування. У петсаї є багато клітковини, а також в ній практично відсутні калорії. Салатну капусту можна їсти, щоб придушити почуття голоду. Завдяки цим якостям її додають в раціон при схудненні.

Відео:  Пекінська капуста — головні правила догляду за рослиною

На цьому наша стаття «Пекінська капуста: правила вирощування у відкритому ґрунті» підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший урожай. Ще більше корисних порад  ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Як вирощувати пекінську капусту у себе на ділянці в домашніх умовах в Україні