Капуста броколі вирощування на городі: правила, догляд й агротехніка

Вирощування капусти броколі на городі в домашніх умовах


Капуста броколі вирощування в домашніх умовах - Відео

 

Капуста броколі вирощування на городі: правила, догляд й агротехніка

 

Серед лікувальних властивостей капусти броколі можна виділити її дієтичні і протиракові властивості, стимулювання процесу кровотворення. Також броколі буде корисна людям, страждаючим серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом. Зміст фолієвої кислоти і клітковини робить цей овоч корисним для вагітних жінок.

Кажуть, що броколі може виростити навіть «ледачий» городник. Правила догляду за ним досить прості. Пропонуємо Вам докладні інструкції і перевірені секрети вирощування капусти броколі. Але спочатку познайомтеся ближче з цією рослиною.

Це однорічна рослина сімейства капустяних (хрестоцвітних). Стебла досягають у висоту 80-90 см. На верхівці стебел утворюються квітконоси, на яких формується безліч дрібних бутонів темно-зеленого або бузкового кольору. Їстівними є саме бутони, іноді разом з частиною стебла-квітконоси.

Капуста броколі вирощування в домашніх умовах

Капуста броколі схожа на кольорову капусту і є її найближчим родичем. Так само як і у кольорової капусти, вживаються в їжу тільки головки, але не листя, як у білокачанної капусти. Важлива перевага броколі перед кольоровою капустою: вона утворює кілька головок або їстівних суцвіть.

В основному обробляють два види брокколі:

 • «Калабрезе» або калабрійська. Великий качан на товстому стеблі. Вид суцвіть як у кольорової капусти, тільки зеленого кольору. Є сорти, суцвіття яких білого кольору;
 • Італійська (спаржева). Безліч качанів на тонких — в порівнянні з Калабрезе — стеблах. У їжу вживаються стебла, що нагадують спаржу. Суцвіття зеленого і фіолетового кольору.

Брокколі вважається самим невибагливим видом з усього сімейства культурних хрестоцвітних. Середземноморське походження визначає її ставлення до світла і вологи. На відміну від кольорової капусти, броколі не потрібно затінювати, вона досить світлолюбна. Затінення розсади і дорослих рослин призводить до утворення дуже дрібних головок.

Капуста брокколі: вирощування з насіння розсадою

Брокколі вологолюбна. Краще переносить короткочасні спеку і заморозки, ніж кольорова капуста. Броколі можна вирощувати на будь-якому ґрунті. Кислотність грунту повинна бути 6,7-7,4 pH.

Попередники для броколі: картопля, огірки, бобові, морква, цибуля, зернові, гарбузові. Не підходять як попередники будь-які види капусти, буряк, ріпа, редис і редька, томати. Якщо на грядці росла капуста (будь-який вид), то наступні чотири роки необхідно вирощувати інші культури.

Вирощування броколі не представляє особливих складнощів для городників. Вона відмінно росте на балконі, лоджії або просто на підвіконні.

Підготовка насіння броколлі до пророщування

Сухе насіння необхідно просіяти і залишити для посадки тільки найбільше. Обробка насіння перед пророщуванням полягає в наступному.

 1. На 15-20 хвилин помістити в воду температурою 50 °C, потім на 1 хвилину в холодну воду.
 2. Насіння занурюють в розчини з підгодівлею з мікроелементів. Одночасно ці ж розчини служать обробкою від інфекцій. Спочатку готують розчин борної кислоти і марганцю. Відповідно 0,3-0,5 г і 1 г цих речовин додати до 1 л води. Настоювати насіння протягом 6-12 годин. Заздалегідь необхідно приготувати настій деревної золи — 1 столова ложка на 1 л води. Настоювати зольний розчин дві доби, потім насіння замочувати в настої 5-6 годин.
 3. Насіння промити чистою водою.
 4. На добу помістити насіння в холодильник (нижнє відділення або в дверцятах).
  Розкласти на чистому полотні, щоб трохи просохло. Але не пересушити!
 5. Насіння готове до посадки.

Підготовку і пророщування насіння броколі можна починати в середині березня або на початку квітня. Березневу розсаду можна буде пікірувати і висадити в теплицю, а потім у відкритий грунт. Квітневу розсаду в травні можна відразу, минаючи теплицю, висаджувати на городі.

Вирощування капусти броколі - опис з фото

Щоб отримувати урожай протягом усього сезону здійснювати посів насіння на розсаду в 2-3 строки з інтервалом в 10-15 днів. Це дозволить збирати урожай броколі в різні терміни до самої осені. Також безрозсадним методом можна висівати насіння у відкритий грунт в будь-яких числах травня, коли встановиться тепла погода.

 

 

Вирощування розсади капусти броколі

Розсаду капусти броколі можна виростити в ящиках або теплиці. Підійдуть ящики розміром 50 * 30 см, висота близько 25 см. Для розсади в ящиках грунт готують так: торф, дерен і пісок змішують 1: 1: 1. На дно ящика укладають дренаж. У грунт для розсади бажано також додати деревну золу. Вона нейтралізує кислий грунт і забезпечує підживлення мікроелементами.

За добу перед посівом грунт необхідно полити темно-фіолетовим розчином марганцівки, що запобіжить захворювання розсади «чорною ніжкою». Надалі марганцівку для поливу не використовувати: вона робить грунт кислим, а броколі цього не любить.

Читайте також: Селера коренева вирощування і догляд

Також для посадки розсади можна використовувати горщики 6 * 6 або 8 * 8 см. Якщо використовуються ящики, то для посадки насіння зробити борозенки глибиною 1-1,5 см. Відстань між борозенками — 3 см. Відстань між рослинами в ряду не менше 2, 5 см.

Після посадки підтримувати температуру близько 20 °C. Коли з’являться сходи, температуру слід знизити до 15 °C і до висадки в грунт підтримувати на цьому рівні.

Полив розсади — через день. Зволоження помірне. Перезволоження може привести до захворювання «чорна ніжка». Недостатній полив загрожує згодом поганим урожаєм.

Якщо погано росте, розсаду можна підгодувати розчином добрив: аміачна селітра, суперфосфат і хлористий калій по 20г розчинити в 10 л води. Підживлення проводять після утворення другого листа.

як вирощувати броколі - опис з фото.

Броколі погано переносить пересадку і пікірування. Все ж деякі агрономи радять пікірувати рослину, по можливості, пересаджуючи розсаду разом з грудкою землі. Ви можете пікірувати розсаду в теплиці на 14-й день після появи сходів. Але, з огляду на, що пікіровка затримує зростання, можна приурочити її до висадки у відкритий грунт. Пікіровку бажано провести в наступних випадках:

 • якщо насіння дали дуже густі сходи;
 • якщо розсада вже готова до висадки у відкритий грунт, але температура повітря на вулиці нижче 15 °C; хоча броколі витримує короткочасне зниження температури до мінус 5 °C, тривале охолодження веде до утворення стрілок.

При пікіруванні рослину заглиблюють до сім’ядольних листочків. Розсада буде готова до висадки у відкритий грунт на 30-40-й день, коли з’являться 5-6 листочків.

Важливо! За тиждень перед висадкою у відкритий грунт розсаду капусти броколі необхідно загартовувати. Для цього в сонячні теплі дні залишайте теплицю відкритої на кілька годин.

Як виростити броколі на городі

Грядки під капусту броколі слід готувати заздалегідь. Порядок підготовки такий:

 1. Восени грунт необхідно глибоко перекопати. Внести добрива: 40 г аміачної селітри, 30 г подвійного суперфосфату і 30 г хлористого калію. Або перегній — 1-2 відра на квадратний метр. На кислих ґрунтах вапнування бажано провести восени перед скопуванням, але якщо не встигли, то ранньою весною, за три-чотири тижні до початку посіву.
 2. Навесні. З розрахунком 1 відро на квадратний метр грядки вносять компост.
 3. При посадці в лунку додати золу до 2 склянок. Мікроелементи золи забезпечать формування великих суцвіть. Сечовина — 1 чайна ложка в кожну лунку. Лунку добре зволожити, щоб посадка здійснювалася «в бруд».

Висаджування розсади проводиться в другій половині дня. Бажано дочекатися похмурої погоди.

Схема висадки: 35-40 см між лунками, 50-60 см між рядами. У грядці викопують лунки глибиною в висоту рослини, це близько 20-25 см. Розсада заглиблюється на висоту стебла, на поверхні залишається тільки верхівка. Слідкуйте, щоб не засипати землею точку росту. Якщо Ви не робили пікіровку в теплиці, то бажано зробити зараз. Для утворення хорошої кореневої системи головний корінь необхідно відщипнути.

Як виростити капусту броколі безрозсадним способом? Обробка грунту під насіння аналогічна обробці грунту під розсаду. Підготовка насіння проводиться таким же способом, як і підготовка для розсади.

Насіння висаджують в добре зволожений і удобрений грунт. Після появи другого-третього справжнього листка виробляють проріджування пагонів. Залишають рослини на відстані 40см один від одного.

Догляд за капустою броколлі в домашніх умовах

Поливати броколі потрібно часто, через день або кожен день, ввечері. Після поливу — розпушування. Якщо погода стоїть дуже спекотна і сонячна, можна створити часткове затінення. Але більш корисно для броколі зволоження повітря. Для цього біля грядок ставлять широкі і невисокі ємкості з водою. Також можна обприскувати капусту з пульверизатора.

Броколі може вирости і з менш частим поливом, наприклад, раз на тиждень. Але головки будуть дрібні, і смак у них буде досить специфічний.

Капуста брокколі добре відгукується на підгодівлю. Один з варіантів схеми підживлення для броколі:

 • Перша підгодівля на початку росту розсади, через 5-7 днів після посадки. Можна і відразу після висадки у відкритий грунт. Розчин сечовини: 2 столових ложки на 10 л води — підгодівля для 10-15 рослин.
 • Друга підгодівля через два тижні. Гнойова рідина, розбавлена ​​водою 1: 4. Поливати під корінь.
 • Третя підгодівля на початку формування суцвіть. Суперфосфат або нітрофосфат, 2 ложки на 10 літрів води — така суміш на 5-10 рослин.
 • Четверта підгодівля після зрізу центральної головки.

Підживлення можна чергувати: один раз мінеральні добрива, іншим разом органічні. Також по виду рослини можна визначити, яких речовин не вистачає в ґрунті. Низький вміст азоту помітно, коли рослина погано додає у зрості, також жовтіють і відмирають нижні листки. Недолік калію також змінює забарвлення листя: вона стає бронзовою або пурпуровою. Починають висихати краї листя. Качани поділяються на суцвіття і не набирають вагу.

Читайте також: Технологія вирощування пекінської капусти

Після кожної підгодівлі проводиться розпушування і підгортання. Якщо у Вас з яких-небудь причин не вийде зробити чотири підгодівлі, обмежтеся двома підгодівлями за сезон: калійна і аміачна селітра, відповідно 40 і 15 г на квадратний метр грунту. Брокколі не так вимоглива до добрив, як до вологості повітря і грунту.

Збір врожаю капусти брокколі

Урожай брокколі отримують через три-чотири місяці після посіву насіння. З однієї рослини урожай знімають протягом усього сезону: після зрізання центральної головки, відростає безліч бічних пагонів. Протягом літа Ви можете зібрати три врожаї з однієї рослини!

Головки необхідно збирати зеленими. Якщо з’явилися жовті квіти, то броколі перезріла і непридатна для збору. Початківці городники часто пропускають момент зрізання головки, чекаючи, поки вона виросте великих розмірів. На цей рахунок є два правила:

 • момент збору можна визначити по пухкості суцвіть: коли з щільних вони стають пухкими, значить, на наступний день квітки розпустяться (фото брокколі перед цвітінням);
 • в щільній броколі більше вітамінів, тому краще зрізати капусту раніше, ніж не зрізати взагалі; щільну брокколі потрібно трохи довше проварити, щоб вона була м’якше.

як виростити капусту броколлі

вирощування капусти брокколі

Збір врожаю проводиться рано вранці, поки суцвіття соковите. В їжу використовують головки, як з центрального, так і з бічних пагонів. Крім того їстівною є ніжна частина стебла безпосередньо біля головки (до 10 см).

Ранній урожай можна недовго (5-7 днів) зберігати в холодильнику або заморожувати, а осінній збір годиться для тривалого зберігання в погребі.

Культивація брокколі в домашніх умовах

Головки у броколі зазвичай виростають вагою близько 500-600 г, але в домашніх умовах вони будуть майже вполовину дрібніше.

Удома можна висівати брокколі в будь-який час року. Але в осінній і зимовий час необхідна додаткова штучна підсвітка.

Ящики з розсадою знаходяться в хороших умовах, якщо стоять на добре освітлюваних підвіконнях або лоджіях, що виходять на південну сторону.

Для кожного куща брокколі буде потрібно не менше відра грунту. Розсаду брокколі вирощувати, як і для відкритого грунту. Після появи третього листа розсаду можна пересаджувати (разом з грудкою землі) в постійне місце. Через тиждень проводиться перша мінеральна підгодівля. Ще через тиждень — органічна. Далі, мінеральна і органічна підживлення чергуючись, виробляються щотижня.

Захист капусти броколі від хвороб і шкідників

Брокколі більш стійка до шкідників чи хвороб, ніж інші види капусти. Якщо Ви дотримувалися порад, написаних вище: протруювання насіння, вапнування грунту, правила сівозміни, то заздалегідь зробили необхідну профілактику багатьох хвороб.

Існують біологічні методи захисту брокколі від шкідників. Селера, посаджена між саджанцями капусти, захистить її від білявки і земляний блішки. А кріп, висаджений на капустяної грядці, відлякає капустяну тлю.

Перцева м’ята відлякує гусениць білана і білокрилки. Також для боротьби з гусеницями обприскують відваром з помідорової бадилля (1кг листя на 3 л води), золи. Можна застосовувати укривні матеріали: лутрасил, агріл, спонбонд.

Від хрестоцвіті блішки багато застосовують хімічних препаратів, наприклад «Іскра». Але їх не можна застосовувати пізніше, ніж 20 днів до зав’язування суцвіть.

Корисні поради при вирощуванні броколі:

 1. Брокколі легко перезапилюється бур’янами хрестоцвітними. Тому якщо Ви хочете отримати насіння від своїх рослин, вчасно здійснюйте прополку бур’янів, таких як сурепка і гірчиця.
 2. Щоб отримати насіння видаліть всі бічні пагони, інакше насіння будуть слабкими. Восени рослину виривають разом з коренем і деякий час зберігають в такому вигляді, щоб насіння дозріло.
 3. Для вирощування краще всього вибирати районовані сорти брокколі. Вони пристосовані до клімату помірних широт і дадуть кращий урожай, ніж середземноморські сорти.
 4. Використовують брокколі в сирому, вареному, печеному, смаженому вигляді. Чудово підходить як гарнір до м’ясних страв або добавка для приготування перших страв. Свіжий сік капусти містить противиразковий вітамін U.

Відео: Капуста броколі вирощування та догляд в домашніх умовах

На цьому все, наша стаття «Капуста броколі вирощування в домашніх умовах» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту город — корисні поради  де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Капуста броколі вирощування на городі: правила, догляд й агротехніка