Колоновидна яблуня: вирощування, посадка догляд та обрізка в домашніх умовах

Вирощування колоновидних яблунь


Колоновидна яблуня

 

Колоновидна яблуня: вирощування, посадка догляд та обрізка в домашніх умовах

 

Яблуня — це найпопулярніша культура. Крона даного дерева дуже розлога, що не дозволяє розміщувати на ділянці більше двох яблунь. Колоновидна яблуня все більше привертає увагу садівників. Справа в тому, що компактні дерева можна використовувати у великій кількості на ділянці, а значить — отримувати більше врожаю. Деякі садівники розпускають чутки про те, що колоноподібні яблуні дають несмачні плоди, а гілки сильно розростаються, що слабо нагадує компактне дерево. Немає сумніву — може бути, так і траплялося, проте тільки в тому випадку, коли неправильно проводиться догляд за деревом.

Колоновидна яблуня: посадка і догляд

Колоновидна яблуня досить вибаглива, тому що коренева система дуже слабка. Тому завжди потрібно висаджувати таку яблуню на родючому ґрунті. Якщо ж яблуня садиться на твердому і важкому ґрунті, то необхідно на дно ями укладати дренаж. Тінь, пориви вітру, високий рівень ґрунтових вод — це все те, чого не люблять яблуні. Тому при посадці колоновидної яблуні підбирається відповідне місце.

колоновидная яблоня фото

Колоновидна яблуня — вибір та посадка

Саджанці — це дуже важливий момент при вирощуванні колонних яблунь. Найкраще посадковий матеріал купувати в спеціальних розплідниках. Якщо купувати, навіть на базарі яблуні, то можна отримати не завжди те, що хочеться. Так, часто продають ранні або навпаки пізні сорти, коли ви хочете зовсім іншого результату. Отже, щоб не попастися на шахраїв, потрібно дотримуватись деяких правил.

Необхідно купувати тільки ті саджанці, які мають етикетки. У продавця можна попросити документи на дерево. Там вказано сорт, місце вирощування та інша інформація про сорт.

Вибір і посадка саджанців яблуні

Саджанці бувають з відкритою або закритою кореневою системою. Якщо ви купуєте посадковий матеріал в розпліднику, то найкраще віддавати перевагу закритим коріння. В такому випадку саджанець можна зберігати довше, а його посадка проводиться легко. Дерево швидко приживається.

Читайте також: Обрізка старих яблунь навесні та восени

 

 

При покупці саджанця яблуні в розпліднику, можна попросити, щоб фахівці відразу викопали на місці дерево. Тут потрібно буде його оглянути уважно, щоб не було пошкоджень. Дуже часто щепи бувають пошкоджені, тому необхідно до них проявляти особливу увагу. Для покупки годяться однорічні дерева, які мають 70 сантиметрів у висоту, немає багато гілок, а також є кілька нирок.

Зимостійкими вважаються (витримують морози ло -40) такі сорти колонних яблунь:

  • Ікша
  • Валюта
  • Президент
  • Селянин
  • Васюган

Літні сорти для середньої смуги:

  • Московське намисто
  • Малюх

Перед висадкою саджанці колонних яблунь необхідно поставити в воду. Так коренева система повністю підготується до посадки в ґрунт.

Для саджанців ями готуються з осені. Необхідно зробити відстань між рядами дерев не менше 1,2 метра. За стандартом яма виконується 50 на 50 і на 50.

Отже, як визначили, для посадки краще всього використовувати однорічні дерева. Незважаючи на те, що такі дерева виглядають дуже слабкими, не варто переживати: з часом вони добре розростуться. Пісок і щебінь використовується для дренажу. Засипати ґрунт потрібно з перегноєм, добривом. Можна додавати і деревну золу.

Щоб дерево швидко прижилося, потрібно встановити для нього опору. При посадці коріння розпрямляються. Поливати землю потрібно не холодною водою, а теплою. Прищепа повинен бути розташований над землею на відстані 3 сантиметрів. Якщо його прикопати, то почнуть з’являтися пагони. На один саджанець витрачається до трьох літрів води. Після того, як посаджено дерево, необхідно насипати мульчу.

Колоновидні яблуні: посадка й догляд, обрізання і вирощування

Догляд за колоновидною яблунею після посадки

Догляд в принципі простий за колоновидною яблунею. Потрібно лише вчасно підрізати дерево, а також удобрювати, поливати, а на зиму — закривати. Коріння яблуні знаходяться не глибоко. Тому найкраще вносити в ґрунт тверді підгодівлі. Протягом вегетативного сезону підгодовується дерево три рази. Якщо ґрунт збіднений, то підживлення яблунь виконується за допомогою перегною. Друга підгодівля проводиться тоді, коли яблуні починають цвісти. Як доповнення до нітратів і фосфатів додається пара склянок золи. В кінці липня підгодовування дерева закінчується. Яблуня має невеликі коріння, а значить, всі поживні речовини і добрива добре засвоюються.

Зазначені методи підгодівлі — це тільки рекомендації, а не точні схеми. Однак є певні правила, яких потрібно дотримуватися. Так, під колоновидну яблуню навесні вносять азотні добрива. Фосфор і калій вносяться вже при нирках на дереві. Підживлення обов’язково проводиться тоді, коли з’являються плоди. Для того, щоб плоди були смачними і соковитими, необхідно забезпечить якісний полив дерева. На одне дерево потрібно витрачати до двох відер води. Після поливу земля потребує мульчування. Поливати дерево потрібно рано вранці або після заходу сонця.

Догляд за колоновидною яблунею після посадки

Дерево необхідно поступово привчати до великого врожаю. Велике навантаження на молоде дерево призведе до того, що воно загине. Досвідчені садівники знають, що в перший рік цвітіння всю зав’язь потрібно видаляти, залишаючи тільки 3-4 плоди, щоб подивитися, які будуть плоди. Згодом залишаємо все більше плодів. Чим менше буде плодів, тим більші вони будуть. Виходить, що ми самі можемо контролювати розмір яблук на колонних дерев.

Читайте також: Відео: Чому жовтіє листя у яблунь

Примітно, що обрізання це дерево не потребує, так як має тільки один ствол без бічних пагонів. Але іноді відбувається так, що дерево дає більше гілок. Необхідно зрізати бічні пагони. Але можна і формувати крону, утворюючи два ствола.

Потрібно розуміти, що колоновидна яблуня створює плоди на основному стволі. Бічні гілки не тільки псують зовнішній вигляд, але і забирають сили у дерева. Навесні бічні гілки зрізаються на дві нирки. Криві гілки, які тягнуться вгору після збору врожаю потрібно видалити.

Колоновидна яблуня: посадка й догляд, сорти

Відзначимо, що колоноподібні яблуні не хворіють і не піддаються впливу паразитів. Але бувають такі роки, коли дерева вражає попелиця, а також інші захворювання. На зиму дерево потрібно вкривати чохлами, так як верхівки можуть замерзнути. Навесні дерева потрібно білити розчином вапна і купоросу, щоб сонце не шкодило дереву. Щоб взимку гризуни не пошкодили яблуню, потрібно закрити ствол рабицей, прикопавши її до землі.

Відео: Особливості вирощування та догляду за Колоновидною яблунею

Висота дерев така, що збір врожаю не вимагає великих зусиль. Збирають урожай в залежності від сорту, так як різні види колонних яблунь дозрівають в різний час. Яблука відмінно зберігаються до зими. Радимо переглянути наші незмінні рубрики садівництво та хвороби і шкідники саду та городу, де ви знайдете багато цікавої інформації.

 

Колоновидна яблуня: вирощування, посадка догляд та обрізка в домашніх умовах