Коли викопувати гладіолуси на зиму та як зберігати їх взимку

Як правильно викопувати гладіолуси осінню для зберігання зимою


Відео: Коли викопувати гладіолуси на зиму і як зберігати взимку

 

Коли викопувати гладіолуси на зиму та як зберігати їх взимку

 

В кінці літа, коли земля винагороджує людину за невтомну працю, зацвітають гладіолуси — найвеличніші мешканці наших квітників, красиві, пишні, барвисті, довгоквітучі вони радують наше око маючи багато переваг і неважкі в вирощуванні і догляді. У цій статті ми поговоримо про те коли викопувати гладіолуси на зиму.

Гладіолуси вирощування і догляд

Гладіолуси дуже вимогливі до умов освітлення, місце, де вони вирощуються, має бути сонячним і відкритим, ґрунт легким: будь-які ущільнення поверхні і застій вологи приведуть до захворювань і загибелі рослин. Якщо ґрунт важкий, в нього вносять перегній, пісок, мох, солому, опале і перепріле листя, тирсу. Гладіолус дуже вимогливий до вологи. Тому зрошення повинно бути рясним. Найбільш вдалий варіант — крапельний полив.

Необхідно стежити за кислотністю ґрунтів. Для повноцінного засвоєння мінеральних елементів гладіолуса потрібні ґрунти з нейтральною і слабокислою реакцією — рН 5,8 — 7 — саме в цьому діапазоні рослині доступні всі мікро- і макроелементи.

Гладіолуси вирощування і догляд:

Догляд за гладіолусами це підживлення, полив, видалення бур’янів. При удобренні використовують тільки мінеральні добрива. Застосування свіжої органіки неминуче призводить до захворювань. Потреба в мікро- і макроелементів залежить від періоду розвитку рослин. Під час активного росту необхідний азот, а в період закладки квітів і перед цвітінням — калій і фосфор. Фосфор вносять в момент проростання (для розвитку кореневої системи). Калій можна отримувати з деревної золи, але вносити її потрібно дуже обережно, щоб уникнути передозування. Бор, мідь, молібден, марганець, сірку найкраще вносити у вигляді позакореневого підживлення.

Коли потрібно викопувати гладіолуси на зиму

Час збирання гладіолусів для України вересень, жовтень, гладіолуси не переносять заморозки нижче 10 С, холодна сира земля їм не до вподоби. Прибираємо гладіолуси в суху погоду, коли земля не надто волога, але і не пересохла і затверділа. Потрібно постаратися вибрати всіх діток, щоб не було засмічення ділянки.

Коли потрібно викопувати гладіолуси на зиму

Але викопувати потрібно ще й правильно, після цвітіння гладіолусів потрібно щоб пройшло 30-40 днів у ранніх сортів, і 45-50 днів у пізніх сортів, якщо за підрахунками гладіолус не встигає відцвісти, то квітконос потрібно зрізати, інакше цибулина не встигне визріти.

 

 

Порядок збирання. Першими прибирають ранні та середні, а потім пізні сорти гладіолусів. Досвідчені заводчики гладіолусів рекомендують спочатку викопувати темні і блакитні сорти до осені вони втрачають імунітет до грибкових уражень, потім викопуємо інші. В останню чергу прибирають гладіолуси, вирощені з клубнепочек (діток).

Коли потрібно викопувати гладіолуси на зиму

Якщо доводиться прибирати в сиру осінь, і цибулини сильно забруднені, тоді обережно промиваємо їх в проточній воді і підсушуємо. Потрібно провести обробку викопаного посадкового матеріалу в препаратах інсектицидів (при ураженні трипсами), фунгіцидах (якщо листя на момент викопування мали нездоровий вигляд), а здорові гладіолуси — в розчині борної кислоти або перманганату калію. Час, на яке цибулини поміщають в розчин залежить від препарату і вказано його виробником. Для борної кислоти і марганцю це приблизно півгодини. У викопаних цибулин обрізаємо стебло, щоб залишився пеньок 1-2см. Хворі цибулини відсортовуємо і спалюємо.

Як зберігати гладіолуси взимку

Бульбоцибулини перед закладкою в зиму на зберігання необхідно просушити близько двох місяців. Розкладаємо їх на просушку по сортам в окремі лотки (по можливості в один шар) в добре провітрюваному приміщенні. Перші 10-15 днів — при температурі 25-30º С, потім ще 1-1,5 місяця при температурі 20-22º С.

У процесі сушіння бульбоцибулини перевертаємо видаляємо хворі, при перших ознаках поразки треба розкласти бульбоцибулини в поліетиленові пакети, впорснути невелику кількість аерозольного препарату від комах, туго зав’язати пакети і залишити не менше ніж на півгодини — годину. Можна прогріти бульбоцибулини протягом 5 хвилин в гарячій воді (+ 50ºС), потім ретельно просушити. Якщо цибулини просушені правильно то вони легко відділяються, старі бульбоцибулини від нових.

Як зберігати гладіолуси взимку

Для кращого збереження цибулин гладіолусів можна разом з ними покласти кілька зубків очищеного і помитого часнику, він відлякає шкідників-паразитів, але не захистить від інфекційних збудників, можна пересипати порошковим інсектицидом, нафталіном.

У деяких початківців садівників виникає питання: очищати чи ні цибулини перед зберіганням від покривної луски. З одного боку, під нею розмножуються трипси, при недостатньо якісному просушуванні можливе виникнення вогнищ цвілі і гнилі. З іншого боку покривна луска захищає бульбоцибулини від пересихання. Ми вважаємо, що очищати не слід, тривале висушування перед закладкою на зберігання, сучасні інсектициди дозволяють посадкового матеріалу зберігатися без особливих втрат всю зиму.

Читайте також: Як зберігати гладіолуси на зиму

Можна обробити розігрітим парафіном який захистить від пересихання і пліснявих грибів. Для цього розігріваємо парафін на водяній бані і занурюємо в нього на кілька секунд очищені від луски бульбоцибулини. Цей спосіб вважається одним з найнадійніших, але він же і самий дорогий і трудомісткий. При посадці очищати парафін не потрібно.

Як правильно викопувати гладіолуси осінню

На зберігання закладуємо тільки добре просушені і здорові цибулини, хворі викидаємо без жалю. Розкладаємо гладіолуси на зберігання на зиму, по сортам в мішечки, зшиті з тканини, добре пропускає повітря або з нетканого матеріалу, не забуваючи вкласти етикетку з назвою сорту. Мішечки скласти в ящики або коробки і помістити в сухий підвал. Невелику кількість посадкового матеріалу можна зберігати в побутовому холодильнику. Оптимальна температура зберігання — 3-10º С, але не нижче 2 градусів при низькій вологості.

Деякі садівники рекомендують відламувати пенечек, що залишився від стебла, перед закладкою на зберігання. Цей пеньок, а особливо те місце, де він переходить в покривну луску, ідеально для життєдіяльності трипса. Видаляючи його, ми позбавляємо цього шкідника зайвого захисту. Якщо шкідник особливо не дошкуляє, пеньок можна залишити.

Читайте також: Посадка гладіолусів на зиму

Дітки, відокремлені від клубнецибулин, просушити, розкласти по сортах, і підписавши прибрати на зберігання. Взимку, раз на місяць, необхідно перевіряти посадковий матеріал і видаляти хворі бульбоцибулини, щоб уникнути зараження здорових цибулин. Поява сірої цвілі на цибулинах сигналізує про підвищену вологість при зберіганні. Необхідно провітрити приміщення, по можливості додати гідрофобні матеріали (вермикуліт, перліт, селикогелем) в пакети, ящечкі або мішечки з цибулинами. Покриті цвіллю бульбоцибулини протерти ганчіркою, змоченою в спиртовому розчині, горілці, і ретельно просушити. Сіра цвіль, якщо не допустити її поширення, на відміну від фузаріозу, на якість посадкового матеріалу практично не впливає.

Відео: Як викопувати і зберігати гладіолуси на зиму

Ось і всі секрети того, як викопувати гладіолуси на зиму. Подбайте про насіння взимку, і Ваші очі будуть радувати чудові квіти гладіолуси. Залишайтеся з нашим сайтом xpert.com.ua у нас ще багато корисного!

 

Коли викопувати гладіолуси на зиму та як зберігати їх взимку