Коли прибирати цибулю в 2021 році за місячним календарем

Збирання врожаю цибулі: коли прибирати і як зберігати?


Коли прибирати цибулю в 2021 році за місячним календарем

 

Коли прибирати цибулю в 2021 році за місячним календарем

 

Як визначити, коли прибирати цибулю з грядки на зберігання? За місячним календарем або орієнтуючись тільки на ознаки зрілості культури? Багато дачників і фермери враховують обидва чинники. Зосереджуватися на цьому питанні виключно на вегетаційному терміні посадженого сорту не завжди вірно, адже холодне літо може продовжити цей час, а надто спекотне — скоротити.

Сьогодні ми навчимо вас:

 • Орієнтуватися в питанні збору цибулі на місячний календар.
 • Чітко розпізнавати ознаки зрілості цибулі.
 • Сприяти прискореному дозріванню цибулі.
 • Правильно прибирати цибулю з грядок.
 • Грамотно підходити до зберігання цибулі взимку.

Коли прибирати цибулю з грядки на зберігання - фото.

Читайте також: Зберігання цибулі

Посадка цибулі по Місяцю

Місяць у фазі спаду — відповідний період для збирання цибулі з грядки. Чому? Розташування супутника Землі впливає на рух соків всередині рослин. Після молодого Місяця рідина направляється в надземну частину, а після повного Місяця — вниз, під землю. Якщо викопати цибулини на спадаючий Місяць, вони будуть соковитіші і зможуть довше зберігатися.

Посадка цибулі по Місяцю - фото.

Місячні фази визначити легко: можна скористатися спостережливістю, стежачи за ситуацією на небі, або скористатися спеціальним календарем. Прибиранням цибулі, як і інших овочів, не слід займатися в період повного місяця. Якщо Місяць ще не встиг перейти в спадну фазу, але цибуля вже встигла дозріти, його слід викопувати. Це особливо важливо, якщо передбачають дощі.

Ознаки зрілості цибулі

Вегетаційний період різних сортів цибулі варіює від 70 до 85 днів. Холодного літа він подовжується, а жарким — скорочується. Занадто раннє збирання цибулі може привести до хвороб, а якщо з прибиранням запізнитися — цибулини будуть погано зберігатися. Бувалі городники добре знають, які ознаки вказують на те, що цибуля готова до збирання:

 • засихають стебла;
 • жовтіє листя;
 • висохла шийка цибулини;
 • тверда цибулина.

Для визначення стану дозрілості необхідно викопати одну або дві цибулини

Ознаки зрілості цибулі - фото.

Як прискорити дозрівання цибулі?

Трапляється, що час збору цибулі підійшов, а він ніяк не дозріває: листя залишаються зеленим, головки — маленькими і м’якими.

 

 

Що робити, адже незабаром погода може різко змінитися? Досвідчені городники радять:

 1. відгортати землю від цибулин — листя почне жовтіти через кілька днів.
 2. обрізати корінь за допомогою лопати — залишаючи 5-6 см.

Важливо! Серед порад щодо прискорення дозрівання цибулі можна зустріти такий: необхідно зрізати листя. Однак така міра буде перешкоджати дозріванню цибулин після збирання, за рахунок переходу корисних речовин, що залишилися в зелені.

Як прибрати цибулю з грядок?

В першу чергу, для цієї роботи слід вибрати погожий день. Цибуля, викопана під дощем або відразу після нього, скоро буде вражений гниллю і не зможе довго зберігатися. Збирання цибулі бажано проводити вранці.

Коли і як прибрати цибулю з грядок - фото.

Збирання цибулі з грядок краще планувати на сонячний ранок

Крім відповіді на питання «коли?» в прибиранні цибулі з грядки важливою також є відповідь на питання «як?». Основні правила цього процесу:

 • Кожну цибулину необхідно спочатку підкопати, а потім обережно вийняти з землі руками. Висмикування овоча з землі без підкопу — груба агротехнічна помилка.
 • Після викопування кожну цибулину потрібно обережно обтерти руками або ганчіркою. Не слід оббивати землю, б’ючи об тверді предмети. Якщо довелося прибирати цибулю під дощем, її потрібно ретельно промити, а потім просушити.
 • Після збирання цибулі з грядки, її потрібно розкласти в один шар. Вона повинна пролежати під сонцем цілий день. При цьому слід періодично перевертати кожну цибулину, щоб вона добре просохла. Особливо це важливо, якщо довелося викопувати урожай в сиру погоду.

Закладка цибулі на зберігання

Після просушування цибулі під відкритим небом необхідно обрізати листя, залишивши близько 10 см, і коріння, залишивши 2 см до цибулини. Продовжити сушку слід в сараї, на горищі або балконі. Овоч має кілька днів пролежати в теплому і добре провітрюваному приміщенні. Важливо стежити за ним, перевертати по необхідності і видаляти цибулини, які починають псуватися.

Закладка на зберігання цибулі після викопування - фото.

Перед закладанням на зберігання цибулю потрібно сушити 1-2 тижні

Якщо після збирання цибулі стоїть гарна погода, сушку можна повністю проводити на колишніх грядках. З цією метою необхідно розкласти цибулини в один шар рядами, хвостиками в одну сторону. Їх потрібно періодично перевертати, щоб вони добре просохли з усіх боків. Щоб захистити овочі від ранкової роси досвідчені городники підкладають під них настил з дощок або поліетилену.

Ще один варіант сушіння — зв’язати цибулини пучками і підвісити на вітрі або протязі. Всього на сушку цибулі зазвичай йде 1-2 тижні. Як зрозуміти, що настав час закладати його на зберігання?

На це вкажуть такі ознаки:

 • темно-золотаве забарвлення;
 • легко відокремлюються шелесткі лусочки;
 • повністю сухе листя.

Способи зберігання цибулі на зиму

Найкраще зберігаються пізні і гіркі сорти цибулі. Необхідно зрізати листя і скласти урожай в дерев’яні ящики або кошики, тканинні мішки, капронові панчохи або спеціальні сітки. Ще один поширений спосіб — не обрізати пір’я, а сплести з них косу. Такі коси розвішуються на стінах. Вкрай важливо, щоб в приміщенні, де зберігається цибуля, не підвищувалася вологість і не піднімалася температура.

Способи зберігання цибулі - фото.

Навіть при дотриманні всіх умов зберігання цибулі після збирання вона може почати псуватися. Щоб не пропав весь урожай, необхідно кілька разів перебрати цибулини, видаляючи непридатні. Якщо виявиться, що овочі відсиріли, потрібно їх просушити.

Отже, тепер ви точно знаєте, коли прибирати цибулю з грядки на зберігання за місячним календарем, як визначити ступінь його дозрівання і правильно здійснювати прибирання та зберігання. Викопувати коренеплоди найкраще на спадаючий Місяць в сонячну погоду. Ознаками того, що цибуля готова до збирання, стануть жовтіюче і присихаюче листя і тверда головка з засохлою шийкою. Перед закладанням на зберігання урожай потрібно просушити і перебрати. В процесі зберігання необхідно регулярно перебирати цибулини, видаляючи ті, що почали псуватися.

При дотриманні строків збирання хороший урожай озимої цибулі можна отримати в усіх регіонах країни. Для обробітку необхідно вибирати районовані сорти, адаптовані до клімату областей. Не можна культивувати південні сорти цибулі в середній смузі України і на півночі країни. Овочі уразливі до несприятливих погодних умов, дадуть поганий урожай. Щоб цибулини залишалися свіжими всю зиму, необхідно створити відповідні умови і дотримуватися певних методик по зберіганню. Озима цибуля зберігається гірше, ніж ярий. Якщо дотримуватися термінів і технологію збирання, правильно зберігати цибулю, плоди можна вживати в їжу до початку наступного сезону.

Відео: Поради з прибирання та зберігання цибулі

На цьому наша стаття «Збір цибулі в 2021 році за місячним календарем» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у правильному вирощуванні цибулі. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику город-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про город та догляд за ним. Дякуємо за увагу і до нових зустрічей.

 

Коли прибирати цибулю в 2021 році за місячним календарем