Комбікорм для курей-несучок: склад, рецепти приготування своїми руками

Як приготувати комбікорм для курей-несучок власноруч


Комбікорм для курей-несучок : склад, рецепти приготування своїми руками

 

Комбікорм для курей-несучок: склад, рецепти приготування своїми руками

 

Навіть досвідчені птахівники часто стикаються з відсутністю відкладання яєць або значним зниженням їх інтенсивності при несучках. Як правило, основний вплив на кількість яєць має якість годівлі. Ось чому спочатку рекомендується використовувати промисловий корм для курей-несучок. Тільки з появою досвіду ви можете спробувати приготувати суміш своїми руками.

Правильне годування курчат дуже важливе для вирощування здорового поголів’я. Не останню роль при цьому має створення правильного раціону, а також вибір якісних комбікормів. Тому харчування потрібно приділяти особливу увагу на кожному етапі розвитку птиці. Більше читайте в нашій статті.

Типи комбікормів: які вибрати для годування курей

У продажі є багато видів комбікормів для курей з різним маркуванням. Щоб правильно визначитися з покупкою, потрібно знати, що означає те чи інше позначення.

Якщо на упаковці позначено «ПК 0», то цей корм призначений для курей у віці 1-4 днів. Комбікорм ПК 1 рекомендується для курей-несучок, а також для розведення стада. Склад гарантує максимальне відкладення яєць, забезпечує не тільки продуктивність, але й мінімізує виснаження організму в процесі утворення яєць. Компоненти сприяють появі якісних інкубаційних яєць. Тому його також використовують для годування племінних курей.

Типи комбікормів: які вибрати для годування бройлерів - фото.

Корм ПК 2 дається курам-несучкам протягом перших двох місяців життя. Має збалансований склад, який закладає основу для вироблення яєць, готує курей-несучок до швидкого росту та дозрівання.

Для годівлі молодих курей у віці 2 — 3,5 місяців, а також від 4,5 і до 5 місяців необхідно придбати ПК 3. У проміжок часу (від 3,5 до 4,5 місяців) користуйтеся ПК 4. За властивостями ці комбікорми схожі: вони забезпечують поширення птиці. Адже кури-несучки, залежно від кросу чи породи, починають відкладати в період 4,5-5 місяців. Самців яєчних порід і схрещувань також потрібно годувати спеціальною їжею, для них видається ПК 7.

Незалежно від маркування, комбікорми можуть бути сипучими, зернистими або гранульованими (різного діаметру, в межах 2-6 мм).

Склад комбікорму для курей-несучок

Склад комбікормів для курей-несучок характеризується великою часткою мінеральних сполук, зокрема кальцію та фосфатів у легкозасвоюваній формі для птиці, а також клітковини. Крім того, метаболічна енергія та питома вага сирих білків і жирів нижчі, ніж у м’ясних порід та бройлерів.

Склад комбікорму для курей-несучок - фото.

Відповідно до ГОСТу регулюється аналітична структура сумішей. Крім метаболічної енергії, білків, клітковини, мінералів і жирів, корм повинен мати строго визначені характеристики за питомою вагою:

 • амінокислоти (сирий лізин, цистин, метіонін);
 • волога;
 • солі.

Важливо розуміти, що аналітичний склад не відображає фактичний склад корму. У кожного виробника є свої рецепти. Дотримання ГОСТ досягається різними способами. Великі вертикально інтегровані господарства з найсучаснішим обладнанням (як виробничим, так і лабораторним), як правило, дбають про свою репутацію та виробляють комбікорми з компонентів прийнятної якості. Невеликі фірми часто нехтують можливими наслідками та економлять на сировині.

Збалансований корм складається з одних і тих же компонентів, змішаних у різних пропорціях відповідно до потреб несучок або їх молодняку, а саме:

 

 

 • Зернові та їх висівки. Вони забезпечують необхідний рівень вуглеводів і клітковини. Найчастіше використовують подрібнену кукурудзу, ячмінь, пшеницю, овес та ін.
 • Бобові. Різноманітність макух та шрот, а також бобових сприяють своїй частці у вигляді рослинних білків.
 • Рибне, м’ясо-кісткове борошно, кісткове борошно, крейда, вапняк та інші добавки — джерело мінералів.

Особливості комбікормів для несучок - фото.

 • Вітамінні премікси, дріжджові та кормові жири.

ПК 1 містить так звані «фактори корму», які сприяють збереженню внутрішніх резервів тіла курей-несучок. Це впливає на стан оперення та кісткової тканини, крім запобігання накопиченню ентеротоксинів.

Склад ПК 2 стимулює прискорення утилізації так званого «жовткового мішка» в організмі курки і готує шлунково-кишковий тракт молодняку до швидкого дозрівання та інтенсивного росту.

ПК 3 і ПК 4 забезпечують нормальне поширення курей. Як правило, комбікорми цих марок містять підвищену норму кальцію та фосфатів у легкозасвоюваній формі.

Рецепти комбікормів залежать від регіону та наявності інгредієнтів. Часто виробники детально фарбують їх разом з аналітичними компонентами згідно ГОСТу.

Однак використовувати рецепти, наведені на упаковках, під час підготовки в домашніх умовах буде складно. Це навіть не кількість компонентів, а спосіб обробки. У промислових умовах корм піддається високим температурам і тиску. Це забезпечує знищення патогенних мікроорганізмів, покращує засвоюваність сумішей.

Переваги та недоліки використання комбікормів для годування курей

Переваги та недоліки використання комбікормів - фото.

Промисловий комбікорм для курей-несучок за умови, що він високоякісний, звичайно, має масу позитивних властивостей:

 1. Їжа повністю збалансована. Не потрібно годувати курей нічим іншим.
 2. Готова суміш зручна: не потрібно шукати компоненти, перевіряти норми та виготовляти її самостійно.
 3. Склад комбікормів розраховується з урахуванням науково обґрунтованої потреби курей-несучок у поживних речовинах та індивідуально для кожної конкретної вікової категорії.

З іншого боку, недобросовісні виробники часто змушують сумніватися в перевазі готових кормів і готувати їх самостійно. Якщо ви робите суміш своїми руками, це принесе 100% впевненість, адже ви точно знаєте, що:

 1. Тільки якісні натуральні компоненти в кормі.
 2. Без синтетичних добавок.

Неважко з’ясувати, наскільки правильно обраний рецепт комбікормів для курей-несучок: якщо птах поспішає, значить, все добре. Якщо ні, годування регулюється.

Норми споживання та як давати корми для курей-несучок

Як давати корми для курей-несучок - фото.

Норми споживання, призначені для використання збалансованих кормів, різні для кожної вікової групи. Важливо пам’ятати, що годувати потрібно помірно. Якщо збільшити кількість корму, рекомендованого для курей-несучок в день, це неминуче призведе до ожиріння. Як наслідок — відсутність відкладання яєць.

Комбікорми збалансовані таким чином, щоб повністю компенсувати втрати енергії у несучок. Тому додаткове харчування їм не знадобиться. Хоча вдома не слід обмежувати ходьбу. Свіжа зелень, овочі та фрукти — це джерела клітковини та вітамінів, які допомагають зміцнити природний імунітет, і важко перевищити їх норму.

Необхідно годувати ПК 1 (забезпечує курей-несучок максимальну продуктивність при мінімальних витратах власних запасів організму), виходячи із їх середньої витрати 100-120 г на одну курку. Рекомендована частота — двічі на день. При цьому враховуються рекомендації фірми-заводчиків щодо живлення яєчних кросів або середньої ваги птиці в зграї.

Норми споживання для курчат ПК 2 у перший тиждень життя не обмежуються: вони не обмежені у споживанні корму, розкидаючи його на деко, аркуші паперу або в спеціальних годівницях. Надалі кількість корму збільшують щодня, починаючи з 7 г на курку, поступово збільшуючи до 50 г. Годування ПК 2 здійснюється до 2 місяців включно.

Комбікорм для курей несучок - фото.

Використання комбікормів ПК 3 та ПК 4 залежить від породи чи схрещування. Наприклад, коричневих курей промислових несучок потрібно годувати з розрахунку 90-110 г на особину. Для білих норма менша і становить 80-100 г. Потреба у чистокровних курей визначається їх масою: мінімальна межа — 75 г, максимальна — 150 г.

Приготування комбікорму для курей несучок своїми руками

Комбікорм для курей-несучок, приготований своїми руками, забезпечить їм індивідуально підібраний раціон не тільки в кожному конкретному віковому діапазоні, але і залежно від часу року.

Як основний рецепт курей-несучок, ви можете запропонувати наступну суміш (всі компоненти в грамах):

 1. Подрібнені крупи, а саме: кукурудза — 500, пшениця — 150, ячмінь — 100.
 2. Їжа (найпоширеніша соя, її можна замінити на соняшниковий пиріг або змішати їх разом) — 100.
 3. Рибне борошно (можна замінити на м’ясо-кісткове борошно) — 140.
 4. Трав’яне борошно (люцерна або сінове борошно) — 50.
 5. Дріжджі — 50.
 6. Горох як джерело білка — 40.
 7. Премікс (вітамін) — 15.
 8. Сіль — 3.

Приготування комбікорму для курей своїми руками - фото.

Рецепт підходить для дорослих курей-несучок. Для початку зробіть пробну кількість суміші. Якщо кури поспішають, то використовуйте це надалі.

Насправді існує безліч рецептів комбікормів для курей-несучок. В якості альтернативи основи можна використовувати іншу суміш. Для його приготування вам знадобиться (в грамах):

 1.  Подрібнені злаки: кукурудза — 450, пшениця та ячмінь — 120.
 2. Шрот (найчастіша в наших широтах — соняшник, але можна взяти подрібнену соєву макуху або змішати їх для різноманітності) — 70.
 3. Традиційна рибна страва, яку при необхідності можна замінити м’ясом і кісткою) — 60.
 4. Горох (подрібнений) — 70.
 5. Мел — 60.
 6. Як джерело вітамінів, трав’яне борошно (можна зробити з люцерни або сіна) — 20.
 7. Дріжджі — 30.

Рецепти даються для приготування одного кілограма корму. Цю кількість можна використовувати приблизно за 8-10 курей-несучок на добу при споживанні відповідно 120-100 г на курку.

Якщо у вас немає всіх необхідних компонентів, не експериментуйте, годуйте курчат професійною їжею. В іншому випадку нестача будь-яких поживних речовин, брак достатньої кількості вітамінів або мінералів призведе до виснаження організму і, отже, до зниження продуктивності.

Відео: Комбікорм для курей-несучок — як зробити в домашніх умовах

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваших курей ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.

 

Комбікорм для курей-несучок: склад, рецепти приготування своїми руками