Кролівництво в Україні

Кролівництво розведення кролів відео в Україні


Кролівництво в Україні розведення кролів відео

 

Кролівництво в Україні

 

Історія розвитку кролівництва в Україні донедавна була тісно пов’язана з історією цієї аграрної галузі в Російській імперії, СРСР і Польщі.

До подій Першої Світової війни і двох наступних за нею російських революцій кролівництво в Україні не було серйозно розвинене і було аматорським. Точних даних про поголів’я тварин немає, але їх чисельність в Малоросії не перевищувала декількох десятків тисяч особин. До речі, тільки в цій області імперії можна було зустріти дикого кролика.

Період між двома великими війнами

Початок інтенсивного розвитку припадає на першу радянську п’ятирічку. Враховуючи загальний підйом кролівництва в Європі і США після першої світової війни, радянський уряд прийняв програму розвитку галузі в СРСР. З урахуванням кліматичних умов і сільськогосподарських традицій УРСР, республіка була обрана одним із основних регіонів для розвитку кролівництва. Організовувалися великі господарства, завозилися з Європи цінні виробники порід шиншила, бельгійський велетень, ангорський баран, віденський блакитний та інших. Велася селекційна робота по отриманню адаптованих до місцевих умов порід. У період жорстокої колективізації поголів’я кролики були практично повністю колгоспними, обробка шкурок відбувалася централізовано на досить сучасних на ті часи підприємствах. Пристойних обсягів досягала заготівля цінного ангорського пуху.

На західних територіях кролівництво також отримало досить широкий розвиток за рахунок невеликих ферм.

Кролівництво розведення кролів відео в Україні

 

 

Післявоєнний період

До відновлення знищеного війною поголів’я приступили вже в 1945 році. У радянські часи спостерігалося два піки по продуктивності галузі: початок шестидесятих, із заготівлею 57 млн. штук шкурок і середина 70-х, коли щорічна заготівля досягала 66 млн. штук. У Радянському Союзі налічувалося 1400 великих ферм по розведенню кролів, значна частина з них розташовувалося в Україні, де найбільший підйом припав на 1975-1985 роки. Щорічно республіка виробляла від 30 до 40 млн. шкурок і 120-165 тисяч тонн м’яса.
Частка УРСР у загальносвітовому виробництві досягала рекордних 8%. Частка дієтичної кролятини в загальнореспубліканському виробництві м’яса становила до 10%.

Наставший потім час гласності і толерантності практично повністю знищив державне кролівництво.

Сучасне становище кролівництва в Україні

Сучасне становище кролівництва в Україні

Сьогодні кролівництво в Україні відновлюється після тривалого періоду стагнації. Від держсистеми залишився лише єдиний племзавод, а інтенсивне акселераціонне кролівництво, на відміну від Росії, практично не розвивається. Хоча, справа це прибуткова, як показує досвід сусідів, і чекає своїх інвесторів. Можливо, частково справа в менталітеті українського селянина, що віддає перевагу мати поменше, але своє.

Сьогодні, на жаль, відсутня система заготівельних контор і кролівники змушені самостійно вирішувати питання з реалізацією м’яса, виробленням і продажем шкурок. Чіткої статистики поголів’я кроликів в країні не ведеться, оскільки складно оцінити їх кількість на подвір’ях. Однак, безсумнівно, кролівництво в Україні зазнає підйому. Кількість тварин росте рік від року, з’явився ряд розплідників, які спеціалізуються на високопорідному племінному кролівництві. Ведеться селекційна робота, до традиційних порід додалися високопродуктивні лінії європейських кроликів: Фландрія, Різен. Отримали популярність виняткові за якістю хутра м’ясо-шкуркові різновиди: Новозеландська, Метелик, Тюрингенський, Аляска і багато інших.

За оцінками фахівців, поголів’я кроликів на Україні сьогодні становить приблизно 1,5-2 млн. Особин, що вже досить непогано. До 98% тварин утримуються в індивідуальних підсобних господарствах, і лише 2% у фермерських господарствах.

В цілому можна сказати, що на Україні кролівництво має дрібнотоварний характер. Дуже позитивним моментом є те, що спостерігається чітка тенденція на заміщення безпородних кроликів високопородистими. Росте якість м’яса і шкурок, підвищується ефективність.

Більшість українських кролівників вже зрозуміли, що фінансові витрати на сучасні вакцинуючі препарати повертаються сторицею і позбавляють кролівника від традиційних ризиків.

Читайте також: Кролівництво для початківців

У відсутності інтересу держави до цієї галузі, українські кролівники організовуються як в регіональні, так і загальнореспубліканські об’єднання. Проводяться семінари, науково-практичні конференції. Найчастіше ядром, об’єднуючим навколо себе кролівників в тому чи іншому регіоні, є племінні господарства.

У 2013 році в Харкові вперше була успішно проведена всеукраїнська виставка-ярмарок кролівництва.
Можна з упевненістю стверджувати, що кролівництво в Україні є вигідною і поки досить вільною аграрною галуззю і має дуже великі перспективи зростання.

Кролівництво в Україні відео

 

Кролівництво в Україні