Курячий послід як добриво — способи підгодівлі, як розводити та використовувати

Як приготувати добриво з курячого посліду


Курячий послід як добриво - як правильно розводити

 

Курячий послід як добриво - способи підгодівлі, як розводити та використовувати

 

Досвідчені городники, фермери і садівники-любителі кожен посівний сезон намагаються удобрити грунт і наситити його корисними елементами і мікроорганізмами. В основному в приватних і заміських будинках господар утримує різну домашню птицю, найчастіше курей. Курячий послід як органічне добриво має ряд корисних властивостей і сприятливо впливає на грунт. Про те, як правильно збирати екскременти, застосовувати їх і зберігати, ви дізнаєтеся в цій статті.

Добриво з курячого посліду

Це найдоступніше натуральне добриво. Його хімічний склад дуже різноманітний. У посліді міститься азот, фосфор, калій і магній.

Багато хто чув про корисні властивості курячих екскрементів, проте не всі знають, як розводити курячий послід і які культури можна їм удобрювати. Використовувати курячий послід допускається для підгодівлі плодових дерев і багаторічних чагарників. Для удобрення грунту під деревами та чагарниками дозволяється застосовувати послід не в чистому вигляді, а з підстилкою. Це дуже зручно — Вам не доведеться відбирати чистий послід, а під час чищення курника отриману суміш не потрібно викидати — вона прекрасно підійде як органічне добриво.

Добриво з курячого посліду

Щоб доросле дерево отримало максимум корисних речовин, під час підгодівлі потрібно використовувати 1 відро посліду. За сезон можна підгодувати яблуні, груші, сливи, абрикос, аличу 3-4 рази. Тільки не потрібно лити послід безпосередньо під кореневу систему. З підгодівлею чагарників слід бути обережними. Фахівцями розроблені певні пропорції, яких варто дотримуватися при розведенні посліду.

Курячий послід використовується для підгодівлі цибулі, часнику та іншої зелені, але слід враховувати, що удобрювати ці культури в період активного росту можна. Найкраще добриво вносити в грунт в період вегетації, коли зав’язь як така відсутня. А ось капуста, помідори, баклажани, буряк і гарбузові люблять це добриво.

Ягоди також люблять таке органічне добриво, проте не рекомендовано їх підгодовувати в момент цвітіння або плодоношення. Використовувати послід потрібно як мінімум за три місяці до пробудження, наприклад, полуниці або суниці.

Добриво на основі курячого посліду

Добриво на основі курячого послідуКурячий послід можна збирати при збиранні в курнику. Як вже говорилося, добриво з домішками підстилки також має корисні властивості і збагачене поживними речовинами для ґрунтового покриву. При зборі потрібно бути обережними, оскільки в курячих екскрементах міститься велика кількість гельмінтозних яєць. Тому перш ніж увійти в курник для прибирання і збору посліду, надіньте костюм і гумові рукавички. Збирати його можна граблями, а потім за допомогою лопатки розфасувати в ящики, бочки або відра.

 

 

Курячий послід — сильно концентрована суміш, що виділяє метан і аміак. Саме тому його потрібно не тільки правильно вносити в грунт, а й зберігати. Досвідчені фермери радять зберігати послід упереміш з торфом, оскільки в чистому вигляді він швидко засохне.

Для тривалого зберігання зробіть компостну яму. Можна створити пухку яму і послід перемішати, наприклад, з кінським, коров’ячим або кролячим гноєм. При цьому шар курячого посліду не повинен перевищувати 6 см. Період дозрівання і перегнивання такої купи становить приблизно від півтора місяця до півроку.

Як зробити хорошу підгодівлю з курячого посліду?

Для розведення і приготування добрива слід чітко дотримуватися встановлених пропорцій. Якщо покласти більшу частину екскрементів, то коренева система рослин може бути просто спалена. Загальноприйнято розводити послід з водою в частковому співвідношенні 1:50. Щоб суміш вийшла не надто концентрованою, води можна додавати в два рази більше.

Для приготування підгодівлі з курячого посліду в основному використовується три методи:

 • компост;
 • рідка суміш;
 • сухе і гранульоване добриво.

Правила приготування компосту з курячого посліду

Перепрілий курячий послід виходить в результаті його перемішування з торфом, соломою або екскрементами інших тварин. Вносити в грунт такий перегній найкраще восени або ранньою весною, в залежності від того, коли проводиться оранка земельної ділянки.

Для окремих культур можна використовувати таке добриво безпосередньо перед посадкою. Послід потрібно рівномірно розсипати по ділянці або в міжряддя.

Досвідчені агрономи радять все-таки вносити послід восени, оскільки за зиму він повністю перегниє. Якщо в компост Ви не додаєте інших видів посліду, то шар курячих екскрементів повинен складати приблизно 20 см, а торфу, тирси або соломи — 30 см. Висота компостної купи не повинна перевищувати одного метра, тому краще зробити кілька окремих заготовок. Для прискорення процесу перезрівання і приховування неприємного запаху купу можна накрити щільною плівкою.

Як приготувати добриво з курячого посліду

Як зробити рідке добриво з курячого посліду?

Для приготування рідкої удобрювальної суміші потрібно виконати покроково наступні дії:

 • Взяти курячий послід (зібраний або гранульований) і помістити в бляшану бочку або іншу велику ємкість.
 • Залити вміст бочки водою таким чином, щоб послід повністю був покритий.
 • Закрити кришкою і залишити приблизно на два тижні (за цей час суміш встигне перебродити).
 • Потім берете одну частину посліду і 20 частин води і розводите добриво.
 • Під кожну культуру можна влити не більше півлітра отриманої рідкої суміші.
 • Для усунення неприємного запаху в процесі заготовки в суміш можна додати мідний купорос, приблизно 300 г.

Як правильно підгодувати грядку рідкою сумішшю з курячого посліду?

Підживлення виконується в кілька етапів:

 • Беремо відро і вливаємо в нього розведену суміш.
 • Все ретельно перемішуємо. За допомогою баночки або спеціальної лійки відміряє потрібну кількість добрива і виливаємо на грядку.
 • Осад, що можна влити під ягідний кущ або яблуню (повірте, це не завадить, а тільки сприятливо вплине на процес цвітіння і плодоношення).
 • Після підгодівлі грунт обов’язково полити звичайною водою.
 • Якщо послід потрапив на листя, то їх потрібно ретельно обприскати і змити весь концентрат.

Зберігати готову суміш слід при температурі близько 20 °. Під чагарники можна вливати по 5 літрів суміші з розрахунком на 1 м2.

Використовуємо правильно сухий і гранульований курячий послід

Якщо у Вас немає можливості зібрати курячий послід, то Ви його можете придбати в сухому або гранульованому вигляді в спеціалізованому магазині. Зберігати і використовувати його просто. Гранули або сухий послід можна дрібно подрібнити і пересипати з торфом.

Використовуємо правильно сухий і гранульований курячий послід

Отриману суміш потрібно помістити у відкритий ящик, бажано з отворами, і зберігати в добре вентильованому приміщенні. Недолік вологи гранули компенсують самостійно. Використовувати таке добриво можна і безпосередньо в період цвітіння і плодоношення, додаючи в лунки. Тільки ось розрахувати потрібну концентрацію і дозування досить складно, але для досвідчених фермерів це не проблема.

Гранульований і сухий послід не має поганого запаху, а використовувати його можна протягом декількох років. Виробники пропонують такий тип підгодівлі в якості альтернативи заготівлі компостних ям.

Підживлення помідорів курячим послідом

Земельна ділянка, на якій Ви плануєте посадити помідори, можна обробити таким добривом навесні. Для цього потрібно взяти приблизно 6-8 кг екскрементів і внести в грунт. Така кількість посліду розрахована на обробку 1 м2. Можна це робити ранньою весною. Якщо Ви обробляєте грунт безпосередньо перед висаджуванням помідорів, то використовуйте 3-4 кг посліду з розрахунком на 1 м2. В якості підгодівлі в період розвитку томатів можна використовувати рідкий послід. На 1 м2 вливається близько 5 л, після чого обов’язково потрібно полити ділянку звичайною водою без добавок.

Відео: Як зробити добриво з курячого посліду: для томатів, огірків, перцю

Як бачите, курячий послід — дуже цінне, корисне і насичене органічне добриво. Використовувати його слід відповідно до встановлених пропорцій, оскільки з огляду на його сильну концентрацію рослинам можна нашкодити.

 

Курячий послід як добриво - способи підгодівлі, як розводити та використовувати