Вирощування і догляд за мангольдом (листовим буряком) в домашніх умовах

Мангольд: опис, посадка та догляд у відкритому грунті


Мангольд (листовий буряк): особливості вирощування і догляду

 

 

Мангольд або листовий буряк доводиться близьким родичем для цукрових, кормових і звичайних салатних буряків. Вирощування і догляд за мангольдом не складає особливих труднощів. Хоч ця рослина є дворічною і відноситься до сімейства амарантових, його все одно вирощують як однорічну. Якщо як слід подбати про зимівлю такого буряка, то він зможе без проблем перезимувати в теплиці або на грядці. І вже, починаючи з квітня, буде радувати свіжою зеленню. Зелень рослини не тільки приємна на смак, але і багата на білкові сполуки, вітаміни, цукор, залізо, фосфор і кальцій. Французи через смакові якості та користь часто використовують мангольд як заміну шпинату і спаржі.

Найбільш поширені сорти листового буряка

Найбільш поширені сорти листового буряка фото

Сорти мангольд можна відрізнити за кольором стебла і типу листя, які мають велику харчову цінність. Деякі декоративні сорти листяного буряка садять у квітниках через поєднання насичених яскравих кольорів.

Стебловий або жилкуватий мангольд, інакше кажучи, трав’яне стебло. Широко поширений у Швейцарії. Його просто відрізнити від інших сортів за рахунок помітних прожилок білого і червоного забарвлення. Листяний буряк з червоними прожилками володіє більш вираженим запахом. По весні паростки мангольду сходять раніше всіх інших ранніх рослин.

Вирощування і догляд за листовим буряком

Другий, не менш відомий сорт листяного буряка — шніт-мангольд, він же римська капуста. Після зрізання лисків рослина майже миттєво пускає нові, які можна використовувати в харчових цілях. Цей сорт рослини більш холодостійкий, ніж трав’яне стебло.

Де і коли садити мангольд (листковий буряк)

Де і коли садити мангольд листковий буряк

Рослина віддає перевагу родючій землі, багатій елементами N і K. В іншому випадку рослина стає жорсткою і непридатною для вживання в їжу. Мангольд любить світло, але також непогано приживається в легкій півтіні. При вирощуванні в тіні його листя стає особливо ніжним і соковитим, але все це шкодить вираженому строкатому забарвленню.

Не рекомендується садити мангольд для ущільнення томатів у теплиці. Це пов’язано з різними вимогами до поливу. Помідори вимагають нечастого рясного поливу, а мангольду потрібна постійна волога. В якості сусідів листовому буряку ідеально підійдуть огірки. Бажано вирощувати його у відкритому ґрунті.

Радимо прочитати: Коли садити салат? З кінця березня можна садити салат в теплицю

Мангольд — холодостійка рослина. Розсада без проблем зійде при температурі +4°С, а сходи здатні пережити морози до -6°С. Проте, дуже ранньою весною садити рослину не рекомендується, так як рослина буде швидко дозрівати, але листя буде повільно розвиватися. Бажано садити мангольд у відкритий ґрунт з середини квітня. У разі посадки пізньою весною або влітку врожаю буде набагато менше.

Догляд за листовим буряком: основні правила агротехніки

Догляд за листовим буряком

 

 

Процес вирощування та догляду за мангольдом не вимагає особливих зусиль. Однак, щоб виростити листя необхідного розміру і соковитості, потрібно виділити час на догляд за рослиною. Через півтора-два тижні з’являються перші сходи. Після того, як на рослині з’являється 5 повноцінних листків, необхідно приступати до проріджування. У кожній грядці необхідно залишити тільки одну рослину, найбільшу і найздоровішу. Дистанційні рослини можна висадити в інше місце і ущільнити ґрунт навколо них.

Догляд за листяним буряком включає в себе:

  • Регулярне зволоження ґрунту за допомогою води.
  • Забезпечення доступу до повітря шляхом розпушування простору між рядами.
  • Підживлення рослин час від часу.

Полив грядок і їх удобрювання краще проводити одночасно, шляхом змішування води зі спеціальною підгодівлею. При вирощуванні і догляді за мангольдом азотовмісні підгодівлі можна застосовувати тільки на ранніх етапах життя рослини.

агротехніка вирощування листкового буряка

Крайні листки необхідно регулярно потроху зрізати — це сприяє ще більшому розростанню рослини. Максимальна кількість зрізання за один раз — четверта частина листя. Відщипнуте листя необхідно загорнути в плівку і покласти в холодильник, так як воно швидко гине. При зрізанні листя ні в якому разі не можна зачіпати точку росту.

Здорові рослини здатні перезимувати на грядці. Але для цього потрібно засипати їх землею, укрити компостом і листям перед заморозками. Якщо зима була без сильних заморозків, то найімовірніше, рослини почнуть відростати вже ранньою весною.

Як проводити збір врожаю мангольду

Як проводити збір врожаю мангольду

Приступати до збору врожаю можна вже через півтора-два тижні після посіву. Протягом всього часу необхідно зрізати великі і крайні листки, незалежно від того, потрібні вони в даний момент чи ні. Інакше листя втратить свій ніжний смак і соковитість. Рослина розростається до пізньої осені. У черенкового мангольду листя можна щипати тільки після їх повного дозрівання. Урожай, що залишився, можна заморозити, попередньо обдавши його окропом.

Шкідники і хвороби листкового буряка (мангольду)

Шкідники і хвороби листкового буряка (мангольду)

Мангольд досить стійкий до всіляких шкідників і хвороб. Однак іноді вірусні захворювання здатні вразити рослину. Найнебезпечніші для листового буряка шкідники – це слимаки. Також є ризик виникнення грибкових захворювань в разі відсутності своєчасного проріджування сходів. У цій справі важлива профілактика. Для того, щоб уникнути різних захворювань і шкідників, потрібно як слід доглядати за рослиною.

Вирощування і догляд за мангольдом на підвіконні

Вирощування і догляд за мангольдом на підвіконні

Щоб вирощувати мангольд на підвіконні або балконі, потрібно попередньо заготовити коріння з осінньої грядки. Найкраще для вирощування вдома підійдуть екземпляри з товстим всмоктуючим корінням. При вирощуванні цієї рослини розсадою, корінці садять на відстані 1-2 см один від одного і потім злегка засипають сумішшю, що складається з перегною, піску і дернової землі. Всі компоненти змішуються в рівних пропорціях. При засипанні необхідно залишити невеликий отвір для зростання.

Розсада повинна простояти один-два тижні при температурі від 7 до 10°С. Після тижневого проростання при температурі 7-10°С листовий буряк потрібно помістити в більш тепле місце — тоді він почне рости в рази швидше. Найбільш підходяща температура: 18-21°С. Рослину бажано розташувати в місці, де достатньо сонця і відсутні протяги.

Поливати домашній мангольд необхідно водою кімнатної температури у міру висихання грунту. Також бажано живити рослину органо-мінеральними підживленнями частотою 2 рази на місяць.

Сфери використання листкового буряка

Сфери використання листкового буряка

Мангольд багатий вітамінами і досить непоганий на смак. Крім того, листяний буряк швидко сходить, розростається і приносить багато врожаю. Але де його використовувати?

У кулінарії

листковий буряк в кулінарії

Листяний буряк широко використовується при приготуванні різних страв у багатьох країнах. Але підійде тільки молоде листя. При правильному догляді воно буде ніжним і соковитим. Листяний буряк активно застосовують при приготуванні збалансованої їжі на дієтичному харчуванні, при приготуванні вінегретів, голубців, супів і борщів. Тушкований листяний буряк використовується як закуска до вермішелі і гарнір до м’яса. Мангольд нерідко тушкують на олії і салі, як і шпинат. Листя мангольду можна квасити разом з капустою або окремо від неї. Стебла можна закривати на зиму як огірки. Також рослина використовується в якості прикраси страв. Листяним буряком цілком можна замінити листя салату.

В медицині

листовий буряк у медицині

Листяний буряк володіє деякими лікувальними властивостями. Наприклад, часто лікарі радять вживати його при діабеті, анемії, каменях у нирках, підвищеному тиску. Також мангольд здатний підтримувати імунну систему. Натертий корінь цієї рослини  — ефективний спосіб боротьби з облисінням.

Відео: Мангольд — опис, характеристика та властивості рослини

На цьому наша стаття про листовий буряк (мангольд) підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший урожай. Ще більше корисних порад  ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Вирощування і догляд за мангольдом (листовим буряком) в домашніх умовах