Метод вирощування овочів по Міттлайдеру — технологія і вдосконалення

Як вирощувати овочі за методот Міттлайдера


Метод вирощування овочів по Міттлайдеру - технологія і вдосконалення

 

Метод вирощування овочів по Міттлайдеру - технологія і вдосконалення

 

У 1990 році на світ з’явилася книга доктора с / г наук Джекоба Міттлайдера «Курс овочівництва по Міттлайдеру» і практично зробила переворот у вирощуванні овочів і ягід, грядки яких були на відносно невеликих землеробських ділянках.

Суть методу вирощування овочів по Міттлайдеру

Особливостей в його методі кілька. По-перше, Міттлайдер прийшов до висновку, що не треба щороку перекопувати весь город, а досить один раз зробити вузькі, довгі, строго горизонтальні грядки з високими земляними бортиками і широкими проходами між ними. І вже на них щорічно висаджувати овочі за певною системою, і точно за рецептами поливати розчинами добрив.

Суть методу вирощування овочів по Міттлайдеру

Рекомендацій Міттлайдера треба дотримуватися дуже строго. За його словами, які підтверджені вже 20-літнім досвідом використання вузьких грядок, саме такі їх габарити найбільш оптимальні по ряду причин.

Грядки Міттлайдера: довжина — 9 метрів, ширина 45 см. Ширина проходів між ними — 105 см. Висота бортика — мінімум 10 см.

Такі розміри сам автор обґрунтував в постулаті «Досить життєвого простору і світла овочам!». А ще — вони дуже зручні в експлуатації. Доглядаючи за рослинами, городник може без праці дотягнутися до центру з будь-якого боку, широкі проходи дають достатньо простору і для рослин, і для обслуговування. За ним можна навіть провезти тачку, протягнути систему поливу. Зробити такі грядки своїми руками нескладно, тим більше що їх можна експлуатувати протягом багатьох років, просто підправляючи бортики. Проходи бажано задернити — трава буде затримувати вологу в землі, створюючи здорову атмосферу. Якісне провітрювання гарантує стійкість овочевих культур до захворювань.

Грядки Міттлайдера

Друга особливість — на грядках рослини висаджуються в два ряди в 10-15 см від бортиків. Між рядами виходить також 15-20 см. Між рослинами в ряду відстань залежить від самої культури, але також вони не повинні бути загущеними.

Читайте також: Крапельний полив своїми руками

Скептики такого методу вирощування вважають, що широкі проходи і рідкісне розміщення веде до зменшення кількості рослин на загальній площі, а значить, і урожай менше. Насправді це хибна думка. Ми не будемо заглиблюватися в розрахунки, а тільки озвучимо їх результат: при стандартній системі посадки (міжряддях 0,7 м) на 1 гектарі суцільних посадок поміщається 43 тис. Рослин. А вузькі грядки за методом Міттлайдера дозволяють розмістити 66 тис.

Як вирощувати овочі за методот МіттлайдераБортики в 10 см і сувора горизонтальність (за чим треба стежити за допомогою будівельного рівня) — гарантія того, що цілюща волога не буде йти за межі грядок, і буде в рівних частках розподілятися на кожну рослину. З цією метою полив проводиться не в одне місце, а краще організувати систему крапельного зрошення.

Наші городники, як завжди, удосконалили і метод Міттлайдера. По-перше, вони вважають, що і 90 см між грядками цілком достатньо, що важливо в умовах 6-соткової дачі. А ще — основні рослини радять ущільнювати зеленими овочами, редискою, квасолею. Вдосконалення торкнулися і інші особливості технології вирощування овочів по Міттлайдеру, але про все по порядку.

Відео: Як зробити вузькі грядки — метод Митлайдера

 

 

Добрива по методу Міттлайдера

Добрива по методу МіттлайдераЦе, можливо, головний секрет цієї методики отримання дуже високих врожаїв: масоване штучне харчування рослин. По-перше, ще в процесі підготовки грунту до посадки, в неї вноситься досить високий вміст сухих добрив. А потім, в період вегетації, кожні 7-10 днів рослини треба підгодовувати в суворо визначених дозах, які дуже високі. По суті, це вже якісь сольові розчини.

В умовах безплідних ґрунтів Каліфорнії, Мексики і Африки дійсно такий підхід давав можливість отримувати фантастичні для тих місць врожаї. Для регіонів з родючими ґрунтами, до яких відносяться європейські країни, і Україна в тому числі, цей метод виявився неефективним. Більш того, навіть шкідливим для ґрунтів, так як через кілька років від таких інтенсивних підгодівлей грунт опинявся буквально перенасиченим солями, непридатним для подальшого використання і вимагав рекультивації. А ще, в ті часи було мало відомо про несприятливий вплив на здоров’я людини нітратів в овочах, яких при вирощуванні за методом Митлайдера в рази (а при безграмотному застосуванні добрив — в десятки разів) більше допустимих норм.

Суміші добрив по методу Міттлайдера

Автор технології розробив два типи сумішей добрив: №1 і №2. Він вимагає точного їх застосування.

Суміш №1

Суміші добрив по методу МіттлайдераЩе вона називається передпосівна. Її треба виготовляти в залежності від типу ґрунтів, який треба визначити за допомогою лакмусового папірця з аптеки, або за методикою кількості середньорічних опадів.

Для кислих ґрунтів (рН менше 4,5, колір фарбування лакмус — червоний) — це регіони, де більше 500 мм річних опадів, суміш №1 готується за таким рецептом:

  • 5 кг вапняного або доломітового борошна або порошкової крейди;
  • 40 г борної кислоти або 60 г бури.

У разі, якщо лакмус забарвиться у фіолетовий або синій колір, або кількість річних опадів менше 450 мм, суміш №1 має такий склад:

  • 5 кг гіпсу;
  • 40 г борної кислоти або 60 г бури.

Зберігати цю суміш треба в сухому приміщенні протягом необмеженого часу.

Суміш №2 — живильна

Суміш №2 - живильнаТут мова йде про процентний вміст найважливіших для рослин речовин. Так ось, за методом Міттлайдера, співвідношення повинно бути таким: 11% азоту, 11% калію, 6% фосфору. У спеціалізованих магазинах можна купити готову суміш №2 або складові, з яких можна зробити її своїми руками:

  • Сечовина — 1 кг,
  • Амофос — 600 г,
  • Хлорид або сульфат калію — 1 кг,
  • Сульфат магнію — 450 г,
  • Бура — 15 г,
  • Сіль молібдену — 15 г.

Термін зберігання цієї суміші — не більш трьох тижнів. А при попаданні вологи, її треба використовувати негайно.

Застосування сумішей №1 і №2

Коли Ви підготували вузькі грядки своїми руками за стандартними розмірами, в грунт треба рівномірно внести 900 г суміші №1 і 450 г суміші №2. Ретельно граблями перемішати грунт на глибині мінімум 20 см і вирівняти. Зробити по периметру замкнуті бортики.

Метод выращивания овощей по Миттлайдеру – технология и усовершенствованияПісля висадки розсади овочевих культур, кожні 7 днів в сонячну погоду треба по поверхні грядки, з розрахунком по 25 г на погонний метр, додавати суміш №2 і ретельно поливати грунт з розрахунком 10 л на пог. метр. Коли погода дощова або похмура, підгодівлю і полив можна робити раз в 10 днів.

І так робити треба буквально до останнього тижня плодоношення овочевих культур. Як бачите, за сезон на грядки вноситься відчутна кількість солей, більшість з яких вбирають рослини. Правда, прихильники такого хімічного способу вирощування овочів стверджують, що рослина сама регулює кількість всмоктуваних солей і бере з грунту рівно стільки, скільки потрібно.

З цим твердженням можна посперечатися — тоді б не було кавунів і томатів, перенасичених канцерогенними нітратами взагалі. Та й з грунту ці «зайві» добрива нікуди не діваються, а згодом вимиваються в підземні води і потрапляють знову до людей з водою.

Де можна застосовувати метод Міттлайдера

Де можна застосовувати метод МіттлайдераПро обмеження говорив ще сам автор технології. Вона непридатна для місць з високим рівнем підземних вод, в низинних місцях, де після злив застоюється вода або бувають весняні паводки. Також не підходять вузькі грядки для схилів і майданчиків з нерівним рельєфом, так як неможливо домогтися горизонтальності.

Не можна застосовувати вузькі грядки на місцях з вітровою ерозією, на погано освітлюваних і затінених ділянках. І взагалі неможливо — в місцях, де немає постійного джерела поливної води. А, як правило, більшість наших дачних і городніх ділянок розташовані на непридатних землях, на болотах і пустирях. Тобто, застосовувати в повноцінному вигляді грядки Міттлайдера просто не представляється можливим.

Освоюємо вузькі грядки без хімії для посадки

Наші городні умільці впровадили два нововведення, які дозволили зменшити трудовитрати, щоб зробити вузькі грядки своїми руками і зробити овочеву продукцію екологічно чистою. Розміри залишаються тими ж: 45 см в ширину, в довжину — скільки треба. Міжряддя — 75-90 см. Але, самі грядки треба робити не з високими бортиками, як вимагає технологія Міттлайдера, а поглиблені — нижче рівня землі на 10-12 см.

Освоюємо вузькі грядки без хімії

З осені викопується канавка глибиною до 40 см, далі вона заповнюється різними рослинними відходами, в тому числі невеликими гілками, картоном, сухими листям — шаром до 20 см. Потім шар гною на 5 см і зверху все засипається родючим ґрунтом урівень землі. Грядки бажано полити ЕМ-розчином. За зиму рослинна сировина перепріє, грунт ущільниться і просяде на потрібні 10 см. Такі грядки не треба оновлювати кожен сезон, і вони можуть служити 15-20 років — просто періодично вноситься перепрілий гній. Щорічно в кінці сезону бажано засівати сидератами для поліпшення структури грунту.

Міжряддя рекомендується засівати травою. Найбільш підходяща — мітлиця побігоносна, яка стелиться по землі і не вимагає косіння, дуже м’яка і приємна для ходіння босоніж.

Такі грядки і підхід до збереження родючості і підгодівлі рослин виключає застосування хімічних добрив і гарантує чистий і безпечний, але відмінний урожай з мінімальними витратами.

 

Метод вирощування овочів по Міттлайдеру - технологія і вдосконалення