Кращі натуральні добрива для саду та городу

Як приготувати натуральні добрива самостійно


Натуральні добрива для саду та городу своїми руками в домашніх умовах

 

 

Натуральні добрива своїми руками в домашніх умовах

Натуральні добрива — це не тільки отримання екологічно чистої сільськогосподарської продукції, а й суттєва економія бюджету. Як можна зробити добрива в домашніх умовах і яким чином їх потім використовувати на своїй ділянці.

Ми розглянемо всі можливі способи того, як зробити натуральні добрива своїми руками на основі компостної купи і перегною. Мета компостування — отримати органічне добриво. Наскільки воно поживне в порівнянні з гноєм? Інакше кажучи, чи можна отриманий в результаті правильного складання та зберігання компост прирівняти за поживністю до кінського гною (з усіх видів гною кінський вважається найкращим за своїми властивостями)? Це принципове питання. Чому?

У садівничій практиці якось забувається, що початкова мета компостування — це зробити з різних органічних залишків (кухонні відходи, сіно, тирса, торф.) Добриво таке ж поживне, як гній .

Гній як добриво

Констатуємо непорушну істину: для присадибної ділянки немає нічого кращого гною або гнойового перегною. Якщо ділянка знаходиться поруч із фермою і дозволений доступ до покладів гною — як свіжого, так і багаторічного, — то більше нічого й не потрібно.

Для кімнатних квітів, для посадкових ям, для цибулинних, картоплі і томатів треба брати старий, добре спрівший гній, а для капусти та огірків — з іншої купи свіжий гній. Гній, як добриво для сільськогосподарських культур, має переважне становище, оскільки в ньому міститься все необхідне для активного росту і розвитку.
А от коли гною немає? Тоді підійде компост, особливо тоді коли стало не вистачати гною, і знадобився його замінник. У коров’ячому гної міститься приблизно стільки поживних речовин: азоту — 0,5%; фосфору — 0,2%; калію — 0,5%. Це якщо, грубо кажучи, досліджувати «коржик», залишену коровою в полі.

Читайте також: Тирса як добриво

А якщо говорити про підстилочний гній, в який додається солома або тирса, то зміст окремих елементів у ньому може зменшуватися. При таких на вигляд невеликих «відсотках» гній, тим не менш, є чудовим добривом при внесенні 1-2 відер на квадратний метр, а під окремі культури або в пристовбурні кола його вносять по 3 і більше відер. У кінському гної трохи побільше поживних елементів: азоту — 0,6%; фосфору — 0,3%; калію — 0,6% .

Як приготувати перегній своїми руками

Розглянемо процес того, як зробити перегній правильно на власній ділянці, що для цього потрібно врахувати. Якщо Ви хочете зробити свій компост більш схожим на кінський гній, то всього лише трохи сильніше збагатіть його азотом, фосфором і калієм. У кінському гної є і додаткові чисто «технічні» переваги перед коров’ячим гноєм. Він краще розігрівається при створенні теплих грядок, але більшість садівників ці самі теплі грядки не застосовують через складність контролю температури.

Натуральні добрива своїми рукамиКрім того, кінський гній містить менше води, ніж коров’ячий, — це теж не така вже значуща для нас перевага. Зі сказаного випливає, що сьогодні вишукувати різницю між кінським і коров’ячим гноєм немає ніякого сенсу: вони обидва були б однаково бажаним джерелом родючості для нашої землі. По правді кажучи, найчастіше садовий компост містить азот, фосфор і калій в рази більше, ніж гній! У всякому разі, мати в садовому компості 1,5-2% азоту за рахунок виплесків від випадку до випадку фекалії — це типово. Точно так само, як по 2-3% фосфору і калію — за рахунок всмоктування золи, теж зрідка.

 

 

А взагалі, в різних компостах вміст азоту, фосфору і калію може сильно скакати, так що складно вказати єдині цифри для всіх компостів. І ті цифри, які наводяться в різних книгах, приблизні і для точних розрахунків ніяк не підходять.

Що стосується мікроелементів, то знову-таки утримання їх у компості часто вище і різноманітніше, ніж у гною. Тому, для того, щоб приготувати перегній не потрібно використовувати додаткові азотисті добрива. У питанні доз внесення компостів на квадратний метр теж є частка умовності.

Компост можна вносити, як і гній, по 1-3 відра на квадратний метр, а якщо це збагачений компост (скажімо, фекальний або зольний), то не більше ніж 1 відро на квадратний метр. Отже, не тільки можна, а й потрібно прагнути зробити компост рівноцінним гною або навіть пиживніше його.

Головна цінність гною як добрива

Головна цінність гною як добрива в тому, що він містить багато азоту і вуглецевого матеріалу. Азот сприяє росту і розвитку рослин до граничного розміру, а це — приріст врожаю, який, як ми знаємо, обов’язково спостерігається при внесенні гною.

Вуглецевий матеріал заповнює або навіть підрощує вміст гумусу в ґрунті, таким чином, закладаючи родючість на майбутнє. Гній не тільки збільшує урожай, але і працює на перспективу (за його фоном в наступні 1-2 роки можна вносити в ґрунт, наприклад, одну золу — і все одно буде помітний високий урожай, все завдяки внесеним з гноєм вуглецю і азоту, які увійшли до складу гумусу).

добрива натуральніУ цьому істотна відмінність гною від мінеральних добрив. І, відповідно, наш компост буде так само вигідно відрізнятися вмістом азоту та вуглецю від мінеральних добрив. У ряді випадків же у садівників виходить такий компост, що в ньому майже немає азоту, тому що вони не дбали про його зміст. Вуглець є, а азоту замало. Такий компост виходить з торфу, з тирси, з соломи, з опалого восени листя. Іноді — з скошеної трави: її так довго перетримували в купі, намагаючись суворо дотримати «дворічний цикл», що газоподібні втрати азоту стали надмірними.

Такий безазотний компост, звичайно, добре розпушить ґрунт, але, на жаль, бурхливого зростання не викличе. Або — зворотне, багато хто купує так званий «рідкий гній» — розчин гуматів, — який не містить вуглецевий матеріал (точніше, його там недостатньо, хоча розчин і має темне забарвлення: органічні гумінові речовини там є, але хіба можна порівняти в них кількість вуглецю з вантажівкою гною — з тією «тонною гною», яку нібито замінює бутель гуматів!). Адже мало хто розуміє належним чином важливість вуглецю для ґрунту.

Розчин гуматів завдяки високому вмісту азоту дасть хороше зростання і збільшення поточного врожаю, але він не підвищить вмісту гумусу в ґрунті. Без гумусу грунт ненадійний. З гумусом ж він надійний як чорнозем! Чим більше гумусу, тим чорніше колір ґрунту. Саме вуглецевий матеріал робить його темним. Звідси висновок: на худий кінець піде і компост з прілої тирси, з соломи, з бадилля — все це перетворюється в темну массу, яка містить вуглець. Інакше при згорянні весь вуглець йде даром, в повітря, у вигляді СО2.

Гній як натуральне добриво

Гною, щоб стати добривом, досить просто впасти на землю. До цих пір, пройшовши через тисячоліття, кращою для врожаю є технологія вкопування свіжого або прілого гною: нехай неглибоко, на 5-10 см, але його потрібно перемішати з землею, щоб побільше збереглося поживних речовин, — і корінням рослин цього достатньо. А якщо гною багато, то його розкладають на поверхні у вигляді мульчі — і це теж є добривом.

Щоб простежувалася аналогія з компостом: він набагато частіше служить гарним добривом для рослин, ніж це може здатися. Йому тільки треба дати час. Навіть неправильно приготований компост потім виправиться в землі, якщо не чекати від нього негайної дії.

Якщо поспостерігати в поле за подальшою долею коров’ячого гною, то можна побачити, як жадібно і майже без залишку він буде розділений протягом найближчих днів між всякою живністю.

Свіжий гній не так вже й легко промивається дощовою водою: він набухає у вигляді щільного моноліту, з якого зайва вода просто скачується. Хто збирав у полі гній за коров’ячим стадом, зрозуміє, про що говориться: намочений дощем, він легко і повністю знімається з трави, подібно желе.

добрива Частіше ж послід і його залишки накопичуються в повсті трав’яної підстилки, насичуючи гумусом верхні сантиметри ґрунту. Садівник повинен «пестити і леліяти» в першу чергу саме цей верхній шар, не дозволяючи йому пересихати, — за допомогою мульчі. Іншими словами, «шляхи» гною можуть бути самі різні, але він у жодному разі послужить добривом.

Не може такого бути, щоб гній виявився шкідливим. Помилка в основному одна — дозволити зникнути азоту під час зберігання: добре б присипати землею. Втім, є ще одна поширена помилка в роботі з гноєм: переплутати, яким культурам потрібен свіжий гній, а яким — лежаний.

А що стосується різних технологій роботи з гноєм і компостом, всі вони гарні в окремих випадках: не тому, що кращі, а тому, що в різних ситуаціях зручніше скористатися тією чи іншою технологією. Наприклад, хорошу рідку підгодівлю — трав’яне добриво, яке за поживністю прирівнюється до гною, отримують за допомогою анаеробних мікроорганізмів, а класичний розсипчастий компост для весняного удобрення ґрунту — за допомогою аеробних. Якість харчування для рослин в обох випадках залежить від того, чим будете годувати своїх мікробів.

Компост буває вдалий чи слабкий, — треба це вчасно розпізнати, щоб скоріше виправити становище.

При належному вмінні органіка розкладається впевнено і досить швидко, тому що «сховати» її від спор грибів неможливо, а для них вже головне — вологість і тепло. Під словом «перегній» завжди розуміють продукт «переживання» всіляких органічних залишків, включаючи тварин.

Компостна купа на дачі

Якщо Ви будете просто скидати всі відходи в одне місце, то у вас вийде чудова компостна купа на дачі! Таке можливо. Накопичивши за літо всяких органічних залишків — і восени вкопати в грядки або пристовбурні кола плодових дерев. Або навесні вкопати (але якщо під плодові дерева, то краще все ж осені!). Це шлях так званого однорічного компосту, тобто «з весни до весни». Навіть у такому спрощеному випадку це — відмінне добриво.

Враховуючи досить швидку швидкість розкладання подрібнених органічних речовин, це терпимо: за сезон органіка частково почала руйнуватися, а в землі все дозріває досить швидко. Зате таке «сире» добриво буде живити рослини протягом тривалого періоду. Тільки при такому використанні обов’язково весь вміст купи треба буде перемішати перед внесенням, щоб більш пізні шари перемішалися б з більш розкладеним нижніми шаром компосту.

Компостна купа своїми руками

Компостна купа своїми руками — це простіше нікуди: поставте ящик без дна відповідних розмірів в будь-якому прикритому від поглядів куточку саду. Необхідний компонент до ящика — рівна доріжка. По можливості укласти до нього доріжку з легких плиток, так як ходити доведеться і в дощову погоду. Відходи туалету рекомендується виносити кудись в інше місце. Трохи можна вилити і сюди — для підвищення вмісту азоту, але далі масштабного накопичення фекалій в одному місці слід уникати.

Перемішати компост восени перед внесенням — це не так вже складно, як може здатися, не потрібно всю купу піднімати на вилах. Перемішування відбувається само собою при іншій операції.
Відкинувши ящик, зверху поступово треба рубати бадилля гострою лопатою. Зручно «Стругати» дрібне кришиво з краю, змішуючи шари і відразу наповнюючи ними відра. Так як справа відбувається восени, до цього компосту можна додати і зібране опале листя. А можна і осіннє овочеве бадилля.

Головне — все добре перемішати перед викопкой (коли в грунт свіже бадилля потрапляє з шматочками старої прілої рослинності, та служить «закваскою», відбувається прискорення руйнування бадилля, до весни все буде готово в кращому вигляді). Або опале листя та бадилля пустити вже на наступну компостну купу. Тільки встановити новий ящик в іншому місці.

Рекомендуємо переглянути відео: Компостна купа. Органічні добрива своїми руками

На цьому наша стаття «Натуральні добрива своїми руками в домашніх умовах» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у виборі добрива для Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику про добрива де Ви дізнаєтеся багато корисної інформації про добрива, які вони мають основні елементи живлення.

 

Кращі натуральні добрива для саду та городу