Облаштування курника своїми руками: інвентар і умови утримання

Все про облаштування курника всередині: корисні поради


Облаштування курника: інвентар і умови утримання

 

Облаштування курника своїми руками: інвентар і умови утримання

 

Кури, які присутні чи не в кожному дворі, містяться по-різному. Облаштування курника всередині пташника залежить від можливостей господаря, примхливості породи, кліматичної зони і інших чинників. Якщо не брати до уваги сезонний зміст курей під навісами, то пташник повинен бути обов’язково.

Відомо два способи ведення господарства: утримання курей в клітках і вигульний зміст. Причому перший, як більш інтенсивний, відвойовує все більше число прихильників серед птахівників. Клітинний зміст курей несучок в домашніх умовах не вимагає великих площ, дозволяє найкращим чином використовувати навіть невеликий простір. Утримання курей-несучок в вільних клітках має свої переваги і недоліки, розглядаючи які можна зробити висновок, чи доцільне клітинне утримання несучок в господарстві. Більше читайте в нашій статті.

Внутрішнє облаштування курника всередині своїми руками

При різноманіттях, в будь-якому курнику є незмінні атрибути: сідала і гнізда, ємності для купання, годівниці і поїлки, конструктивні елементи самої будови, нехитре обладнання у вигляді вентиляції та додаткового освітлення. Звичайно, зовні вони можуть відрізнятися, але якщо у ваших планах правильно облаштувати житло для курей, варто вивчити інформацію детально.

Для несучок важливо розуміти, що їх продуктивність знаходиться в прямій залежності від умов, які ви їм надасте. Є невибагливі, адаптовані до суворого клімату кури, які несуться навіть взимку. Однак при різкому зниженні температури до значних мінусів всередині курятника, і у них настає стрес. Організм переходить на режим збереження енергії. Нестися в поганих умовах вони точно не будуть. Облаштування пташника для інших порід практично не відрізняється, просто робляться невеликі поправки на фізіологічні особливості курей м’ясного чи м’ясо-яєчного напрямку.

Внутрішнє облаштування курника

Перш ніж заводити курей, необхідно обладнати їм курник. При наявності у дворі господарських будівель можна обійтися мінімальними інвестиціями, а всі роботи виконати своїми руками. Складніше звести пташник з нуля, але і це можливо.

Як облаштувати стіни, підлогу і підстилку у курнику

Будувати курник можна з будь-яких підручних матеріалів. Підійдуть шлакоблоки, цегла, каміння, дерев’яний брус. При необхідності вони вдало комбінуються. Популярністю користуються каркасні пташники для курей, які майструють з дощок, обтягнутих листами фанери / ДВП / ДСП. При цьому зовні їх ретельно утеплюють і додатково обтягують тим же матеріалом.

Важливо, щоб конструкція курятника була капітальною: стійкою і міцною. Особливу увагу потрібно приділити тепло- і гідроізоляції і відсутності протягів. Матеріали для облаштування повинні бути екологічними — кури все пробують на смак. Тому при використанні в облаштуванні, наприклад, пінопласту його необхідно ретельно ізолювати від розкльову курми.

Фундамент в пташнику необов’язковий, однак стрічковий стане надійним захистом від гризунів. Якщо курник вже є, а фундаменту в ньому немає, то по периметру вкопують листи з цільного металу.

Стіни, підлога і підстилка

Перед тим, як облаштувати курник остаточно, стіни необхідно обробити дезинфікуючим розчином. Підійде побілка звичайним вапном. Надалі це роблять щороку. В ідеалі в пташнику має бути вікно. Його величину розраховують по площі підлоги. Їх співвідношення має бути 1 до 10. При облаштуванні вікна ретельно продумують герметичність курника. У ньому не повинно бути щілин.

В одній зі стін добре передбачити люк для полегшення зміни підстилки. Оптимальна температура в курнику під час зими — + 7 … + 10 С. Тому для північних регіонів потрібно продумати можливість обігріву. Для цього можна обладнати автономну систему і навіть облаштувати отводку від домашньої. Популярні інфрачервоні панелі або лампи. Утепленням і гідроізоляцією стін не обійтися. Підлоги повинні бути теплими.

Звичайно, правильно облаштувати їх за наступною схемою:

  1. Спочатку чорновий брус.
  2. Шар гравію, окатишів або інших насипних матеріалів.
  3. Чистові дошки.

 

 

При цьому всі дерев’яні елементи в курнику необхідно обробляти від шкідників-червиць, покривати фарбою для запобігання гниття. Використовувати в якості покриття лінолеум або інші сучасні матеріали для підлоги не рекомендується: кури обов’язково його поклюють.

Утеплення підлоги та стін

Тому при будь-якому вигляді статі застосовують натуральну підстилку. Особливо це важливо взимку. Та й влітку вона забезпечить сухість в курнику. Це означає, що ризик розвитку хвороботворних мікроорганізмів, грибів і бактерій буде зведений до мінімуму.

Спочатку насипають вапно для дезинфекції, а потім товстий шар тирси, сіна або соломи (близько 10 см). Якщо є торф, обов’язково перемішайте його з основним матеріалом.

Як облаштувати освітлення і вентиляцію у курнику

Один з ключових моментів в облаштуванні курника — освітлення. Особливо воно важливо для несучок. Світловий день для курки повинен тривати в межах 12-14 годин. Якщо менше, вона не буде нестися, при збільшенні, природний ресурс курячого організму швидко виснажується. Тому в курнику потрібно обладнати освітлення. Не треба використовувати яскраві лампи. Досить до 60 Вт. Зазвичай світло включають по годинах: з 6 до 9 і з 18 до 21 при природному скороченні тривалості дня.

Краще забезпечити поступове виключення світла. Наприклад, спочатку в курнику повинно гаснути основне джерело світла, а через деякий час, хвилин через 10-15, — додаткова лампочка з мінімальним випромінюванням. Облаштований таким чином режим освітлення в курнику забезпечить виконання всіх необхідних розміщень курей на ночівлю. Вимкнувши відразу весь світ, ви, швидше за все, приречете їх ночувати на підлозі. А так у них буде час розміститися на сідалах.

Освітлення і вентиляція

Електричні вузли ретельно ізолюють. Зробити це можна і своїми руками: лампи закривають гратами, а розетки ховають під захисними щитками.

Інший важливий момент в курнику — облаштування вентиляції. Маса посліду, знесеного курми за зиму, ближче до весни досягає свого критичного значення. Звичайно, він забезпечує природний нагрів приміщення, але одночасно виділяються шкідливі для здоров’я курей гази. Тому навіть в невеликому курнику треба облаштувати саму елементарну припливну вентиляцію.

Як облаштувати сідала і гнізда у курятнику власноруч

Внутрішнє облаштування курника починається з гнізд і сідал. Навіть м’ясні породи повинні десь нестися, не кажучи вже про пряме призначення несучок.

Однак у курей, в залежності від породи, вимоги до цих незамінних атрибутів відрізняються. Якщо ви будете обладнувати курник своїми руками, заздалегідь визначитеся хоча б з напрямком розведення.

Для несучок, найрухливіших і активних курей, сідало потрібно обладнати на відстані не менше 0,9 м від рівня підлоги. М’ясо-яєчні кури не такі рухливі. Їх цілком влаштує сідало на висоті до 60 см. На велику вони не дострибнуть. Для зручності, а також для привчання курей розміщуватися на ніч на перекладині, можна додатково обладнати сідало драбинкою або звичайною дошкою, притуленою під кутом.

Сідала і гнізда

Кожній курці необхідно облаштувати «посадочне» місце завширшки не менше 35 см. У курей жорстка ієрархія в стаді. Щоб уникнути чвар за найвище місце в курнику, сідала треба обладнати на одному рівні. Крім того, це дозволить уникнути забруднення курей послідом з більш високих ярусів.

Сідало встановлюють в курнику навпроти вікна, бажано у найтеплішої стіни, на відстані не менше 25 см від її поверхні. Найпростіша конструкція сідала, обладнаного своїми руками, виглядає як дві опори, на яких саморізами надійно закріплена поперечина — жердина для курей. Вона повинна бути міцною і не прогинатися. Оптимальний перетин — приблизно 4*6 см.
Забезпечивши місце для сну, курям необхідно облаштувати гнізда де-небудь в затишному куточку курника, подалі від очей, з розрахунку одне на 5-6 несучок.

Їх розміщують разом, в один або кілька рядів один над одним, обов’язково піднявши над рівнем підлоги на відстань до 30 см. При облаштуванні багатоповерхових гнізд в курнику важливо облаштувати драбинку або жердинку, щоб курям було зручно підніматися на висоту.

Найпростіший варіант гнізда — фанерний ящик розміром 40 *40* 60 см, у якого закриті всі сторони, крім однієї. Вона буде служити курям в якості входу, який потрібно обладнати невеликим бортиком. Ящик наповнюють тирсою, сіном або соломою.

Як правильно розміщувати сідала

З ростом кількості курей, зростає і складність облаштування гнізда. Їх роблять суцільними батареями, максимально зручними для чищення і заміни підстилки, обладнають яйце збірниками.

Як облаштувати годівниці і поїлки у курнику своїми руками

Незважаючи на наявність у продажу великої кількості всілякого інвентаря для курей і внутрішнього облаштування курників, величезною популярністю користуються годівниці і поїлки, зроблені своїми руками. Використовувані матеріали — буквально все, що є під рукою: від пластика до деревини і металу.

Щоб облаштувати максимально ефективний і економічний курник, потрібно знати, як правильно повинні виглядати годівниці і поїлки. А робити їх своїми руками треба в залежності від цільового призначення:

  1. З пластика або металу знадобляться для всіх видів кормів для курей, будь то сухе або вологе. Їх легко чистити і дезинфікувати.
  2. Дерево підходить тільки для сухого корму або для добавок до раціону у вигляді крейди, гравію, черепашнику.

Годівниці і поїлки

В курнику годівниці розміщують на деякій відстані від підлоги (приблизно 30 см), щоб кури не лізли ногами. Найбільш раціонально прикріпити до стіни. При цьому добре, якщо борти злегка загинаються всередину — це перешкоджає розкидання та неефективного використання кормів. Поруч з годівницею обов’язково потрібно облаштувати поїлку.

При експлуатації годівниць і поїлок треба стежити за їх чистотою. Регулярно мити, чистити, дезинфікувати. Особливо при використанні вологих кормів — в умовах курника вони швидко стають причиною кишкових інфекцій і інших збоїв в організмі курей. Воду змінюють щодня, так як вона швидко забруднюється кормом.

При розрахунку довжини годівниці потрібно керуватися кількістю курей: у кожної повинен бути вільний доступ до їжі і воді. При годуванні не повинно виникати бійок і штовханини.

Найпростішу годівницю або поїлку для курей можна обладнати з каналізаційної пластикової труби, з діаметром 10 см в поперечному перерізі. У ній вирізається декілька прямокутних отворів за допомогою розпеченого ножа, електролобзика або пилки по металу.

Наприклад, в двометрової труби отвори потрібно обладнати через кожні 15 см, довжиною близько 30 см. Відстань від них до кінців труби теж залишають приблизно 15 см. Перемички між отворами можна не робити, якщо планується використовувати трубу для сухих кормів.

Годівниці для курей

По краях зазвичай встановлюються заглушки. Для більш просунутого варіанту рекомендується закрити краї колінами або трійниками, через які зручно наливати і зливати воду, насипати корм.

Як облаштувати місце для купання курей

Кури, навіть володіючи не найбільш пишним оперенням, нерідко піддаються нападу паразитів: бліх, перо- і пухоїдів, вошей або кліщів. У продажу є засоби, які дозволяють позбутися від непрошених гостей, однак птиці непогано справляються і самі.

Для цього в вигулі треба облаштувати місце для прийняття ванн, а в курнику поставити спеціальну ємність з таким же цільовим призначенням. Не варто нехтувати облаштуванням ванни. Задоволення, отримане від купання, змусить ваших курей нести ще смачніші яйця.
Як правило, досить неглибокого (до 50 см) ящика загальною площею 1 м². У вигулі можна вирити яму, а в курник поставити максимально широкий таз.

Якщо курник маленький, то місце для пильно-зольних ванн доцільно обладнати під гніздами. Його наповнюють піском, сухою, подрібненою в пил глиною або деревною золою. По можливості ці матеріали змішують і додають сірку. Буде потрібно в середньому 200 г порошку на стандартне відро суміші для купання.

Піклуючись про курей, ми облаштовуємо не тільки комфортний курник. В першу чергу ми дбаємо про власне здоров’я і зручність. Постаравшись для курей, ви забезпечите себе смачними яйцями і м’ясом, а доглядати за ними за продуманого до дрібниць облаштуванні курника — одне задоволення.

Відео: Облаштування курника всередині своїми руками

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваших курей ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.

 

Облаштування курника своїми руками: інвентар і умови утримання