Обрізка персика весною і формування крони

Як правильно обрізати персик весною відео


Відео:Обрізка персика весною та, як обрізати дерева персиків

 

Обрізка персика весною і формування крони

 

Персик — одна з найбільш примхливих культур щодо формування крони, і того, наскільки правильно виконана обрізка персика весною, як саджанців з першого року посадки, так і активно плодоносних дерев. Тому, підходячи навесні до персику з секатором, треба врахувати ряд перерахованих нижче особливостей. А обрізка персика навесні обов’язкова — інакше плодоношення буде не збільшуватися, а різко падати з кожним роком.

«Персикові» нюанси в обрізанні персика навесні

Обрізка персика весною та, як обрізати дерева персиківПерсик як плодова культура має прискорені темпи проходження вікових періодів, тому не відрізняється довголіттям: сіянці живуть до 20-25 років, щеплені дерева — близько 15 років.

Персикові дерева схильні до утворення гострих розвилок — тому часто при вітрах виникають розломи, а взимку — численні обмороження — на фото і відео пошкодження молодого дерева персика.

Персик дуже світло- і теплолюбне дерево. В тіні і місцях з низькими зимовими температурами дерево не буде давати врожай і швидко загине. Культура формує нирки в дуже короткі терміни. Вони мають високий ступінь пробудження і розвитку паростків.

Молоді пагони швидко визрівають, а це призводить до загущення крони дерева (особливо в середній і верхній її частинах), тому обрізка персика весною — обов’язковий елемент догляду за ним.

Обрізка персика весною і формування крониПри гарній зимівлі і сприятливих умовах розвитку спостерігається високий ступінь закладення плодових бруньок і високий відсоток розвитку зав’язів — понад 1000 штук на дерево середньої висоти.

Якщо обрізка виконана неправильно, і на персику залишити всю зав’язь, то плоди будуть дрібними і володітимуть не дуже хорошими смаковими якостями.

Крім того, дерево сильно послаблюється від перезавантаження і стає вразливим для хвороб і шкідників.

 Відео: Як правильно обрізати дерева персика

Види пагонів на персиковому дереві

Як правильно обрізати персик весною відеоУ персика є 6 типів пагонів:

  • Ростові — на них присутні тільки вегетативні бруньки. Такі пагони є тільки на молодих деревах, що ростуть — їх весняна обрізка обов’язкова з урахуванням сили росту в попередній рік;
  • Змішані — сильні однорічні пагони з груповими і одинарними вегетативними і плодовими пагонами. Це найважливіші пагони, на яких формується урожай, і обрізка їх ні в якому разі неприпустима;
  • Букетні гілочки довжиною 4-6 см з одним верхнім вегетативним пагоном і численними квітковими пагонами, сильно зближують між собою. У молодому віці дерева урожай на них вкрай убогий — майже вся зав’язь обсипається через активне зростання вегетативних пагонів — перші 3 роки обрізка рекомендується. Після досягнення зрілості — навпаки;
  • Плодові гілочки-шпорки довжиною 15-20 см з бічними плодовими пагонами і верхньою ростковою точкою.

Читайте також: Обрізка абрикосу

 

 

  • Хоча назва у них плодові гілки, але зав’язь тримається погано, плоди дрібні, і найчастіше після першого ж плодоношення такі гілки, як і букетний, відмирають;
  • Волчки — дуже сильні, прямостоячі, для плодоношення не годяться. Але після сильних пошкоджень крони (морозами або вітром), волчки використовують для початкового відновлення крони;
  • Літні або передчасні пагони — з’являються в другій половині літа на сильних вегетативних пагонах. Часто не встигають визрівати до настання холодів і відмерзають.

Виходячи з типу пагонів, проводиться обрізка дерев персика навесні, і формується крона в різних формах, залишаючи гілки різного призначення.

Весняна обрізка молодого персика за правилами

Весняна обрізка молодого персика за правиламиНайкращий час для проведення обрізки — між початком набрякання бруньок і початком цвітіння. Цей період триває 2-3 тижні в залежності від сорту. Найоптимальніший період — між появою рожевого бутона і розкриттям квіток (5-7 днів). Справа в тому, що в цей час вже можна чітко виділити плодові бруньки, а крім того, саме в цей час мінімальна ймовірність зараження дерева цитоспорозом через відкриті зрізи.

При обрізанні треба мати на увазі — персик дуже болісно реагує на зрізи, тому їх треба робити зважено і обережно, гострим продезінфікованим інструментом (в 3% розчині бордосскої суміші). Зріз виконується рівно, за один раз, всі зрізи рекомендується замазати садовим варом, хоча б ті, що в діаметрі більше 1 см — детально на відео.

Основні параметри формування крони персика

Основні параметри формування крони персика

Традиційно вважалося, що для персика найкращим є чашоподібна форма крони (схема на фото). Але таке формування дуже неекономне — дерево займає площу в саду в 3-4 рази більше, вимагає багато праці на формування. Якщо в умовах саду цьому можна приділити час, то в великих і промислових садах — недоцільно.

Тому зараз кращим є вільно зростаюче формування крони — фрі шпиндель (схема на фото). Виходить, що на одній площі можна розмістити більше дерев, які в сукупності дадуть більший урожай.

обрізка персика по цвітуПараметри такі: штамб дерева 50-60 см. Нижній ярус — 3-4 скелетні гілки через 20 см між їх основами. На кожній з них залишають 1-2 напівскелетні гілки другого порядку — на відстані 35-35 см від стовбура і 20-30 см між собою на дві сторони.

Вище першого ярусу скелетних гілок закладають другий ярус полускелетних гілок — 4-5 штук. На всих цих гілках залишають обростаючі гілочки з певним інтервалом — від 15 до 30 см (чим довше гілка, тим більше відстань між ними). Загальна висота дерева 2,5-3 метра на 5 рік зростання.

Варіанти формування крони персика

Перший рік життя

як і коли обрізати персикВаріант 1. Садять однорічний саджанець на постійне місце (рівний, без розгалуження). Від землі відміряють висоту штамба (50-60 см) + ще 7-9 пагонів, і над ними центральний провідник зрізається.

Варіант 2. Якщо у Вас однорічний саджанець з літніми бічними пагонами, то від землі також відміряють 60 см і, починаючи з цієї висоти, треба виділити 3-4 бічних пагона, які стануть скелетними гілками.

Між ними має бути мінімум по 20 см по розміщенню і кутах. Ці пагони треба обрізати до 3 пагонів від основи. Якщо пагонів мало, і вони досить слабкі (мають в довжину менше 40 см), то залишають тільки один пагон.

Решту пагонів вирізають під основу. Центральний провідник зрізують вище на 20 см від верхньої майбутньої скелетної гілки.

У травні, коли на саджанцях утворюються молоді пагони завдовжки не менше 10 см, на кожному сучку залишають недоторканими по одному найсильнішому пагону (чим ближче до зрізу) і один пагон вгору на центральному провіднику. Варто також залишити кожному з них дубль, але прищипнуть наполовину. Решту видалити.

На другу весну

як правильно обрізати персики 3 річніВаріант 1. На дереві виділити 4-5 скелетних гілок з відросло в перший рік. А далі діяти за алгоритмом першого року в Варіанті 2. Є один секрет, що дозволяє домогтися швидкого розгалуження і прискорити плодоношення. Для посилення гілок нижнього ярусу треба центральний провідник перевести на його конкурента послабіше (на другий чи навіть третій, які розміщені нижче). А сам центральний провідник на дереві після цього треба видалити «на кільце».

Варіант 2. Всі пагони нижнього ярусу вкоротити на 50-60 см, а решту підрівняти по висоті на його рівні. На центральному провіднику відміряти 40 см вище верхньої скелетної гілки і додати 9 пагонів для закладання другого ярусу полускелетних гілок (з запасом). Весь торішній резерв, який не знадобився — видалити.

Влітку — в червні, в міру відростання пагонів, всі дрібні видаляють, а на великих скелетних і напівскелетних на бічних гілочках залишають по 2-3 відгалуження. Те ж саме треба зробити на центральному провіднику — залишити тільки майбутні напівскелетні гілки — 4-5 штук і 1-2 в резерв.

Ще щодо зеленних операцій на персику

У червні, коли на молодих пагонах відростуть по 4-5 повноцінних листочка, треба зробити ряд обов’язкових операцій:

  • майбутні плодові гілочки (виберіть самі 3-4 штуки на пагоні) треба прищипнуть над 2-3 листочком від основи. А потім — через 3 тижні зробити це з вже відрослими пагонами;
  • аналогічно треба вчинити з молодими пагонами, які, навесні були обрізані під сучок — з них на наступну весну треба буде залишити 3-4 плодові гілки на сучку.

Дуже важливо! Ті гілки, які були залишені як напівскелетні — не можна прищіпати або чіпати взагалі!

На третю весну

обрізка персика весною відеоДалі всі операції йдуть однаково як для варіанту 1, так і для варіанту 2. Всі скелетні гілки вкорочують на 60 см, а напівскелетні — на 40-50 см від основи. На цих же гілках треба закладати гілки підпорядкування, але кожна з них повинна бути на відстані не менше 20 см від сусідів. Всі пагони, які загущують інтервали (від 20 до 25 см — це норма) — треба видаляти «під кільце».

Ще треба видаляти всі жировики (гілки, що ростуть строго вертикально). Якщо дерево підмерзло — 1-2 треба вкоротити на 60 см і відігнути практично горизонтально (підвісити на вантаж). Всі дуже сильні пагони треба вкоротити на 20-30 см. У верхній частині крони треба видалити всі великі пагони (довжиною більше 70 см), інакше під вагою врожаю можливі розломи крони. Крім того, такі пагони пригнічують ріст нижніх і сильно їх затінюють.

Відео: весняна обрізка персика

Ось і вся необхідна інформація, яку потрібно знати для того щоб провести весняну обрізку персикового дерева. Читайте наш сайт xpert.com.ua і з вашими деревами все буде в порядку!

 

Обрізка персика весною і формування крони