Обрізка по Курдюмову — можливість управляти садом без особливих зусиль

Микола Курдюмов - Обрізка без секатора та інші прийоми формування крони


Обрізка по Курдюмову - можливість управляти садом без особливих зусиль

 

Обрізка по Курдюмову - можливість управляти садом без особливих зусиль

 

У своїй книзі Микола Іванович Курдюмов підкреслив, що цілі садівника і дерева зазвичай розходяться. «Домовитися» зі своїм садом про співпрацю допоможе обрізка по Курдюмову, розроблена садівником. У 80-х роках минулого століття він закінчив Тимірязєвську академію і почав впроваджувати в життя власну систему формування крони дерев. Його унікальні прийоми стабілізують зростання і плодоношення культур.

Основи філософії обрізки плодових дерев по Курдюмову 

Метою дерев ніколи не було плодоношення. У молодому віці вони «прагнуть» наростити кубометри зелені і метри висоти. У зрілому віці їх завдання — залишити гідних нащадків, тобто насіння. Плоди для дерев є найбільш витратним вкладенням. Натомість вони отримують тільки виснаження і безсилля. Все ж делікатна обрізка по Курдюмову допоможе отримати високу врожайність.

Академік Микола Іванович виділив 11 законів успішного управління плодовими деревами:

Обрізка по Курдюмову

 • Особлива роль листя. Через зелень надходять поживні речовини. З листя розвиваються бруньки, пагони, а в підсумку і плоди.
 • Кращий момент для пересадки — період вегетаційного спокою.
 • На літо кінці гілок повинні відпочити від секатора.
 • Суть обрізки плодових дерев по Курдюмову. Саджанці  вкорочують відразу після посадки. Зерняткові обрізають тільки після вкорінення, тобто на наступний рік.
 • Форму крони роблять симетричною, щоб гілки повноцінно розвивалися.
 • Для рівномірного розподілу поживних речовин швидко-та повільно ростучі пагони вкорочують.
 •  Бруньки, розташовані на верхівці, інтенсивніше розвиваються, ніж їх бічні аналоги, тому їх прибирають.
 • Посилити розвиток плодів можна обмеженням росту пагонів, а також уповільненням сокообіг в плодових гілках.
 • Динаміка зростання пагонів залежить від його розташування. Активними вважаються вертикальні екземпляри. Тому їх обрізку по Курдюмову проводять максимально коротко.
 • Послабивши харчування і розвиток плодоносних гілок, садівник сприяє утворенню більшої кількості плодів.
 • З коротко обрізаних пагонів розвиваються більш сильні і плодоносні гілки.

Обрізка плодових дерев по Курдюмову

 

 

Проблемою багатьох садівників  служить занадто густа посадка сильних дерев. Дуже часто до поодиноких екземплярів аграрії застосовують низькорослу обрізку, чого робити не слід. В результаті рослини швидко витягуються, а сад перетворюється в безпросвітні і безплідні джунглі.

Щоб зрозуміти, «чого хочуть дерева», за ними потрібно уважно спостерігати. Дуже часто пагони самі підказують, що з ними треба робити.

Обрізка по Курдюмову яблунь і груш

Проводити обрізку плодових дерев і кущів Микола Іванович рекомендує восени, коли припиняється ріст рослин. Замість цієї кардинальної операції гілки можна обламувати. Таким травмуванням досягається максимальне ослаблення пагонів, адже рвані рани заживають набагато довше. Надломку планують на кінець лютого, коли немає загрози сильних морозів. Таке формування яблуні по Курдюмову потрібно для пригнічення росту плодових пагонів. Їх зламують біля самої основи.

Схема процедури обрізки дерев по Курдюмову

Процедуру проводять за схемою:

 • для початку роблять надріз на 1/3 товщини в верхній частині гілки;
 • плодовий пагон нагинають в протилежну сторону надрізу;
 • надлом здійснюють тільки на половину або на 2/3;
 • в такому положенні гілку залишають.

Варто тільки одного разу обрізати яблуню або грушу, як це доведеться робити постійно. У такому випадку без грамотного підходу до справи не обійтися.

Наступний прийом пана академіка зводиться до видалення непотрібних бруньок. Зернятковими сортами займаються восени, а кісточковими — навесні. Але можна взагалі їх не обрізати. Для цього необхідно садити яблуні якнайдалі одну від одної. Більше свободи і помірне зростання служать гарантією мінімального втручання. Все що потрібно від садівника — прибирати старі гілки, розташовані в нижній частині стовбура.

На практиці обрізка груші по Курдюмову виглядає так:

 • ділянка для зростання культури повинна складати 4 на 4 м;
 • зростання дерева обмежують до 2,5-3 м, прибираючи верхівку;
 • відтягненнями направляють незручно зростаючі гілки в порожні ділянки крони.

Обрізка по Курдюмову - правила формування крон

Така технологія дозволить зовсім забути про секатор. Плодове дерево прийме природну форму. Врожаї стануть рясними і якісними, хоча не завжди регулярними. Проте існує ще один метод формування крони.

Обрізати плодові дерева необхідно правильно і в найбільш підходящі для цього терміни, визначити які допоможе місячний календар садівника. Незважаючи на те, обрізка навесні вважається більш ефективною, ніж восени, на період з березня по травень також можуть доводитися невдалі дні для проведення цієї процедури. Більше читайте в нашій статті

Пригинання гілок — хитрий прийом садівника

Змінити природу пагона можна без найменших зрізів або надрізів. Потрібно врахувати, що «мрія» кожної гілки стати лідером в гонці за виживання. Тому всі вони прагнуть швидше, вище і сильніше досягти неба, а не конкурентів. Що з цим робити? Сильний, процвітаючий пагон обережно пригинають до землі на 90˚. У цей момент дерево починає «панікувати», адже потужний портал харчування перекритий. Рішенням проблеми стає заміна «зниклого спонсора». Як наслідок, на згині з’являється група бруньок, які все літо посилено розвиваються.

Найсильніші плодоноси виживають, а пригнута гілка:

Переваги та недоліки способи Курдюмова

 • приймає зручну для садівника позицію;
 • зупиняється в рості;
 • викидає нові пагони;
 • галузиться по всій довжині;
 • починає активно плодоносити.

Через рік молода гілка інтенсивно обростає вертикальними пагонами, особливо біля основи стовбура.

Протягом літа садівник кілька разів скорочує нові пагони, за винятком кінцевих. До того ж він проводить відтягнення, щоб отримати нормальну плодову гілку. Згинати пагони починають з самого раннього віку дерева на висоті нижнього ярусу. Микола Курдюмов пропонує робити це на відстані 0,5-0,8 м від землі. В області згину можна зробити надріз над брунькою, свого роду калібрування. Через рік вирослі пагони нагинають, формуючи наступний ярус. Слабкі гілки видаляють.

У книзі Миколи Курдюмова більш докладно описані ці прийоми формування і контролю за деревами. Тому можна поставити собі за мету з ними ознайомитися ближче.

Відео: Уроки садівництва від Н. І. Курдюмова

Ще більше цікавої інформації про садівництво ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Обрізка по Курдюмову - можливість управляти садом без особливих зусиль