Обрізка полуниці на зиму та підготовка кущів до зимівлі

Коли потрібно обрізати полуницю на зиму і як це робити?


Обрізка полуниці на зиму: Як і коли обрізати листя клубніки

 

Обрізка полуниці на зиму та підготовка кущів до зимівлі

 

Коли зима все ближче і ближче, на любителя полуниці лягає дуже непросте завдання — потрібно її обрізати, та так, щоб це не зашкодило маленьким і беззахисним кущикам, а навпаки, дозволило стійко перенести морози і дати на наступний рік чудовий урожай.

Чому потрібно проріджувати грядку полуниці?

Не таємниця, що обрізка полуниці потрібна для того, щоб кущ давав хороший урожай у вигляді красивих, великих і соковитих ягід. Проробляти цю маніпуляцію рекомендується регулярно, не рідше ніж два рази за рік — навесні і перед зимою. В іншому випадку всі сили рослини підуть на зростання вусиків і формування розеток. При цьому кількість плодів істотно скоротиться. До того ж ягоди будуть дрібними, водянистими і неароматними. Крім того, загущення кущів в значній мірі ускладнює догляд за рослиною.

Також обрізка полуниці сприяє її самоомолодженню і активізації регенерації. Як стверджують професійні садівники, ця процедура — відмінна профілактика більшості захворювань, характерних для рослини, а в деяких випадках і зовсім служить єдиним шансом на повернення до життя вже неіснуючого куща. Видаляючи старе листя, ви знищуєте всіх, хто живе на них садових шкідників, що істотно знижує ймовірність ураження куща. Ця процедура допомагає спрямувати всі сили і всю енергію рослини на активне формування його кореневої системи. В результаті коріння до зими суттєво товщає, насичується вітамінами і мікроелементами, що допомагає кущику краще впоратися з холодами.

Обрізання полуниці для омолодження та регенерації

Однак не варто захоплюватися обрізкою, видаляючи всі вусики дочиста, адже полуниця використовує їх для свого подальшого розмноження. Якщо є потреба в отриманні нових кущів, невелику частину пагонів слід залишити.

Слід зазначити, що думки садівників щодо доцільності обрізання полуниці на зиму не сходяться. Так, деякі стверджують, що ця процедура порушує процеси фотосинтезу, перешкоджаючи належному забезпеченню рослини киснем. Ще одним істотним недоліком обрізання полуниці вважається видалення генеративних бруньок, які служать для зав’язі і формування ягід. Тому проводити цю маніпуляцію слід обережно, залишаючи рослині матеріал для плодоношення.

Читайте також: Вирощування полуниці в теплицях круглий рік

 

 

Одним з найбільш вагомих аргументів противників осіннього обрізання полуниці можна назвати уповільнення зростання і розвитку куща, що перешкоджає отриманню раннього врожаю. Однак це актуально тільки в регіонах з коротким літом, де часу на відновлення зеленої маси у рослини дійсно недостатньо. А ще видалення листя завжди буде для полуничного куща справжнім стресом, що не можна вважати сприятливим. Якої точки зору дотримуватися? Досвідчені садівники рекомендують перевірити обидві на своїй ділянці. Наприклад, обрізати частину кущиків, а решту залишити в початковому стані. Виходячи з врожаїв полуниці в наступному році можна буде зробити висновок, чи варто обрізати полуницю по осені чи ні.

Слід враховувати також погоду і сорт полуниці. Так, зимові сорти значно легше переносять низькі температури, тому не потребують осінньої обрізки. Особливо коли сильні морози (нижче -20 градусів по Цельсію) не очікується. А ось для інших сортів, кореневище яких здатне витримувати зниження температури лише до -8 градусів по Цельсію, ця процедура необхідна для успішної зимівлі. В цілому практика показує, що осіннє видалення листя і вусів сприяє поліпшенню стану рослини і допомагає збільшити урожай приблизно в півтора рази.

Відео: Осіння обрізка клубніки після збору врожаю

Коли і як проводити обрізку полуниці осінню?

Оптимальний час для обрізки полуниці в основному залежить від кліматичних умов. Важливо вгадати час так, щоб робити це не менше ніж за 1-1,5 місяці до приходу перших заморозків, щоб рослина до зими встигла прийти в себе після пережитого стресу. Починати обрізати старе листя можна вже в кінці серпня — на початку вересня. Температура повітря повинна становити не менше +15 … +18 градусів. Бажано, щоб погода під час обрізання кущів була сухою і сонячною.

Затівати процедуру в період інтенсивного випадання опадів вкрай небажано, оскільки це може сприяти поширенню захворювань і шкідників, якими були вражені видалені листки і пагони. Обрізати найкраще в ранкові або вечірні години, коли сонце не знаходиться в активній фазі. Люди, слідуючи порадам місячного календаря, настійно рекомендують проводити обрізання полуниці на старий Місяць. Вважається, що тоді кущ буде краще рости і більш інтенсивно регенерувати.

Безпосередньо перед обрізанням полуниці слід підготуватися. Треба очистити грядки від сухого листя, засмічених культур та іншого сміття. Потім гарненько розпушити ґрунт між рядами на глибину до 15 см, це забезпечить рослині вільний доступ повітря і вологи, а також оптимальний рівень циркуляції кисню. Однак робити це слід гранично обережно, щоб випадково не пошкодити кореневу систему кущиків, яка розташована досить близько до поверхні землі.

Підпушування грунту між рядами полуниці

Після цього можна приступати до самої обрізки. Знаючі люди рекомендують проводити її за допомогою секатора або гострих ножиць. Деякі садівники-початківці воліють робити це руками, що помилково і сприяє травмування рослини. Особливу небезпеку становить собою пошкодження верхніх листочків, на яких згодом повинні будуть з’явитися квіткові бруньки.

В першу чергу потрібно видалити всохле старе листя з явними ознаками уражень. Також в обов’язковому порядку обрізуються пагони, що зібралися всередині полуничного кущика і стебла, пошкоджені шкідниками. Не забудьте ліквідувати лежачі на землі листочки, вусики і розетки. Якщо ви плануєте розмноження полуниці, залишайте тільки здорові паростки, які розташовані на самому початку куща. Щоб розетки могли пустити коріння, їх слід трохи поглибити в ґрунт і прикопати.

Обрізання пагонів всередині куща полуниці

Потрібно зберегти основу рослини, яка послужить для формування нових пагонів. Для цього на грядці після закінчення обрізки повинен залишитися кущик з декількома здоровими стеблами довжиною приблизно в 10-15 см. Винятком буде обрізка з метою омолодження куща. В цьому випадку пагони і стебла обрізають  майже до рівня землі, що сприяє активному росту і формуванню оновленої молодої листової маси рослини.

Після обрізки полуниці слід обробити бордоською рідиною. Самі полуничні грядки рекомендується гарненько зволожити, використовуючи для цих цілей розчин марганцівки слабкої концентрації, а потім замульчувати ґрунт сухим листям, соломою або хвоєю. Обрізані листя, пагони і стебла рекомендується спалити, щоб уникнути поширення можливих заражень.

Відео: Обрізка полуниці восени – як і коли потрібно обрізати

Як доглядати за полуницею після обрізки

Щоб полуничний кущ добре переніс зиму, він повинен встигнути відновитися після обрізки. Тому має бути ще невелика підготовка прорідженої грядки. В першу чергу обрізана полуниця потребує більш частих і інтенсивних поливів. До появи першого листя зволожувати рослину рекомендується щодня, поступово скорочуючи поливи до 4-5 разів на тиждень. Також сприятливо позначиться на стані рослини періодичне обприскування.

Полив обрізаних полуничних кущів

Через кілька днів (орієнтовно 3-5 діб) після видалення листя і пагонів полуничний кущик було б добре додатково підживити. Для цих цілей внесіть в землю органічні або мінеральні добрива, після чого присипте її шаром золи. Ідеальним варіантом вважається проведення трьох підгодівель полуниці після її обрізки з часовими проміжками в тиждень.

На цьому наша стаття «Обрізка полуниці на зиму» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні цієї рослини. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику садівництво-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним. Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

 

Обрізка полуниці на зиму та підготовка кущів до зимівлі