Обрізка смородини восени для початківців: опис, схема та відео-інструкція

Як обрізати смородину восени, щоб був хороший урожай


Як правильно обрізати смородину осінню щоб отримати хороший урожай

 

 

Для отримання рясних врожаїв, ягідним чагарниках необхідний ретельний догляд. Згідно з правилами агротехніки, періодична обрізка смородини — теж обов’язковий захід, як і захист від шкідників, підживлення або боротьба з хворобами.

Так, в умовах дикої природи смородинові кущі ніхто не буде відрізати — ні в весняний, ні в осінній період. І вони непогано ростуть, навіть плодоносять, але тільки час від часу.

Чому необхідно проводити обрізку смородини восени

У здорових рослин є така особливість — вони прагнуть розвиватися в висоту і в ширину. При наявності простору і живильного середовища для коренів, вони продовжують збільшувати обсяги зеленої маси навіть на шкоду зростанню квіткових бруньок. Смородина досить рідко садиться з декоративними цілями або як зелена огорожа. Величезний кущ з темною, м’ясистим листям, але мізерним урожаєм навряд чи кого особливо обрадує.

Як правильно обрізати смородину

Обрізка хворих і дуже старих гілок зменшить ризик поширення всіляких шкідників, які зазвичай влаштовуються на зимівлю під корою. Також, вона допомагає збільшити цвітіння і, відповідно, кількість плодів на кущах, і покращує зовнішній вигляд рослини.

Смородина є жителем практично кожного саду чи городу. І садівники-початківці обов’язково намагаються виростити цей кущ на своїй дачній ділянці. А також смородина, посадка і догляд у відкритому грунті за якою досить простий, виглядає дуже красиво і володіє масою корисних властивостей. Більше про смородину, посадку і догляд у відкритому грунті ви можете прочитати в нашій статті.

Обрізка смородини: терміни проведення, схема обрізки

Якщо під час обрізання ви виявили прямо на зрізі чорний отвір, то таку гілку відразу зріжте і спаліть. Це сліди стікляніци — небезпечного шкідника, який вражає смородину та інші ягідні чагарники.

Обрізка смородини проводиться як восени, так і навесні, але необхідно пам’ятати, що ця «операція» повинна проводитися після закінчення або до початку руху соків. Особливістю сучасних сортів є досить раннє цвітіння, з його початком виконувати обрізку вже ризиковано. В осінній період кущі смородини готуються до зимової сплячки, руху соку в цей час зупиняється і часу для обробки у вас набагато більше.

 

 

Обрізка смородини: терміни проведення, схема обрізки

Необхідно розуміти, що обрізка гілок — сильний стрес для смородини, тому робити її слід дуже делікатно.

Обрізати, як правило, доводиться велику кількість гілок, тому результати сильно залежать від використовуваного інструменту. Пилу-ножівку або секатор потрібно добре нагострити, щоб зрізи виходили невеликій площі і максимально акуратні.

Коли найкраще зайнятися обрізанням смородини? Оптимальним терміном можна назвати кінець жовтня або початок листопада. Не починайте обрізку занадто рано — краплі соку в місцях зрізів ознака того, що рослини можуть серйозно ослабнути протягом періоду підготовки до зими. Правда, чекати до початку морозів теж немає сенсу.

Особливості обрізки смородини осінню

Особливості обрізки смородини

Чорна смородина — це розлогий кущ з великим числом гілок. У завдання садівника входить сформувати кожен кущ так, щоб в ньому було від 15 до 20 гілок різного віку. Гілки віком понад шість років зазвичай не залишають, оскільки вони практично не плодоносять. Щоб правильно сформувати крону, обрізку потрібно починати вже в перший рік життя куща, тобто, відразу після посадки.

Обов’язково видаляються всі слабкі і хворі гілки, а також ті пагони, які ростуть усередину крони куща. Частково підрізають гілки, які доторкаються до землі та затінюють сусідні гілки і ускладнюють збір врожаю. Зазвичай видаленню підлягає до третини пагонів, що з’явилися за рік. Паростки бічних гілочок підрізають до вузлів або до розвилок, де йде розвиток нових гілок. Якщо ж кущ має багато молодих пагонів, то старі гілки відрізають відразу біля самої основи.

Відео: Обрізка чорної смородини восени

Обрізка смородини під час посадки

Під час посадки на саджанцях смородини потрібно обрізати верхівки на всіх пагонах, залишають від 2 до 3 нирок на кожній гілці. Тоді вже до кінця першого року новий кущ вижене від п’яти до шести пагонів.

Обрізка смородини на другий рік

На дворічних кущах знімають «нульові» пагони і залишають три-п’ять найпотужніших. Саме ці гілки будуть скелетом майбутнього куща. Немає сенсу залишати кволі, криві, що заважають зростанню інших пагонів. Також, щоб утворилося побільше бічних пагонів, приблизно в середині літа прищипують молоді гілки, скорочуючи їх верхівки на дві нирки.

Обрізка смородини на третій і четвертий рік

Все робиться як і раніше: з наймолодших пагонів залишають від 3 до 6 найміцніших і правильно розташованих, інші без жалю видаляють. Обов’язково потрібно прибрати кволі і погано розвинені пагони в середині куща, плодоносні гілки що не затемнювалися, а також для уповільнення відростання нових пагонів.

Обрізка смородини на третій і четвертий рік

На дворічних і трирічних гілках залишають від двох до чотирьох нирок на кожному розгалуженні. Після цього кущ набуває характерної форми і його можна вважати повністю сформованим.

Обрізка смородини на п’ятий і в наступні роки

На цьому терміні у смородини вже є старі гілки, і потрібно проводити першу «омолоджуючу» обрізку. П’ятирічні і шестирічні гілки обрізаються біля самої землі разом з, так званими, вовчками (пагони біля основи старої гілки), також видаляються сухі, зламані, вимерзлі, в’ялені і стеляться по землі гілки, і ті, що заважають один одному, а ще хворі або пошкоджені шкідниками.

Далі обрізку роблять за звичайною схемою: на дворічних, трирічних і чотирирічних гілках року вкорочують все розгалуження, залишаючи при цьому від 2 до 4 нирок. На пагонах минулого року зрізають верхівки. Пагони поточного року залишають в кількості 3 — 5 найсильніших, а все інше видаляють.

Ще більше цікавої та корисної інформації про догляд за вашим садом ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Обрізка смородини восени для початківців: опис, схема та відео-інструкція