Пересадка винограду осінню: коли можна і які методи пересадки кущів винограду

Як правильно пересадити виноград восени: як і коли краще садити в грунт саджанці


Пересадка винограду осінню.Як пересадити виноград восени (строки)

 

Пересадка винограду осінню: коли можна і які методи пересадки кущів винограду

 

Виноград люблять всі. Оскільки ця культура не дуже вибаглива до умов утримання, багато садівників-любителів вирощують його на своїх ділянках. Але часто на практиці виникають питання про догляд за виноградом, а саме: коли пересаджувати виноград на зиму.

Види винограду та особливості його пересадки

Як відомо, виноград популярний не тільки на наших столах, але і в декоруванні садів і присадибних ділянок. Найпоширеніші в наших широтах види винограду — це:

 • дівочий;
 • дикий;
 • столовий.

У кожного з видів є свої особливості у вирощуванні, догляді та пересаджуванні.

Наприклад, дикий виноград зовсім невибагливий, він може рости в будь-яких умовах. Дівочий виноград є окремим, «окультуреним» різновидом дикого. Ці види не вимагають особливого догляду. Ліани стійкі, дуже швидко розростаються на висоту до 20 метрів і здатні за 2-3 роки оповити невелику побудову. Щоб не переборщити з декоруванням території, Вам доведеться час від часу обрізати зайві ліани.

Дикий виноград використовується в декоративних цілях

Дикий виноград використовується в декоративних цілях

Дикий виноград не плодоносить, а плоди лози дівочого винограду зовсім непридатні в їжу для людини. Але за допомогою цієї красивої рослини Ви можете перетворити свій двір або сад, на справжній витвір мистецтва.

Пересадка дикого або дівочого винограду не зажадає від вас багато клопоту. Головне — обрати добре освітлене місце. Рослина, хоч і легко переносить затінення, все ж відноситься до світлолюбних.

Дівочий виноград стане відмінною прикрасою вашої ділянки

Дівочий виноград стане відмінною прикрасою вашої ділянки

Зовсім інша справа — столовий виноград. Його використовують в їжу в свіжому вигляді, для приготування варення, компотів, соків і вина. Значить, головне у вирощуванні столового винограду — отримання великого врожаю ягід, а декорування ділянки стоїть на другому місці. Тут дуже важливо обрати правильне місце і не наробити помилок під час пересадки. Про це ми поговоримо докладніше.

Столовий виноград вимагає особливого догляду, в тому числі - уваги при пересадці

Столовий виноград вимагає особливого догляду, в тому числі — уваги при пересадці

Оптимальний вік для пересадки винограду восени

Так для яких кущів потрібна пересадка, для молодих або тих, що постарше? Які з них простіше перенесуть цю процедуру, і з якими особливостями Ви зіткнетеся?

У старих виноградних кущів коренева система розрослася, її складніше викопати. Ви можете пошкодити коріння, а оскільки вони повільно оновлюються, то і рослина буде довше приживатися на новому місці. Через те, що між кореневою системою і надземною частиною куща виникає дисбаланс, може статися порушення плодоношення.

Зверніть увагу: фахівці радять пересаджувати молоді кущі. Оптимальний вік — 7-8 років.

Деякі садівники взагалі не рекомендують займатися пересаджуванні винограду. Ця процедура сильно підвищує ризик зараження філоксерою. Навіть невелике втручання в зростання і розвиток куща може бути сприйнято рослиною болісно. Але якщо виникла необхідність пересадки, вирішити ці проблеми допоможе правильний вибір місця і часу.

Якщо ви вирішили пересаджувати виноград восени, робіть це в другій половині жовтня

Якщо Ви вирішили пересаджувати виноград восени, робіть це в другій половині жовтня

У осінньої пересадки винограду є свої певні переваги:

 1. Восени набагато простіше знайти підходящі для Вас сорти для пересадки. У цю пору року власники виноградників якраз закінчують викопування, і Вам буде представлений широкий асортимент нових, свіжих саджанців.
 2. У цю пору року зазвичай ґрунт добре зволожений завдяки дощам. Процес поливу буде значно спрощений.
 3. Якщо Вам пощастило жити в більш південних краях, то ґрунт після пересадки не буде промерзати до глибини розташування коренів. Таким чином, виноград відростить за зиму нове коріння.
 4. Лози винограду, пересаджені навесні, не встигнуть зміцніти, і протягом спекотного літа можуть страждати від спеки. Осіння посадка виключає такий варіант.

Самий відповідний термін для осінньої пересадки винограду — з середини до кінця жовтня.

 

 

Основні правила пересадки винограду на зиму

Для того, щоб виноград не був пошкоджений і схильний до хвороб, під час процесу пересаджування дотримуйтесь основних правил:

Щоб коренева система максимально зберегла свою цілісність, потрібно викопувати виноград з грудкою землі. Якщо кущ був викопаний для пересадки без збереження кома, протягом перших двох років потрібно видаляти на ньому суцвіття і не проводити обрізку.

Попередньо підготувавши ґрунт, Ви прискорите приживлюваність куща на новому місці. Глибоко рихліть ґрунт, рясно поливайте і вносьте добрива на дно посадкової ями. Таким чином будуть створені так звані поживні горизонти, до яких потягнуться нові кореневі відростки.

Посадкову яму для пересадки винограду готують за місяць

Посадкову яму для пересадки винограду готують за місяць

Посадочні ями краще готувати заздалегідь, приблизно за місяць до процесу. В іншому випадку усадка ґрунту може спровокувати заглиблення кореневої системи.

Викопавши кущ винограду, обов’язково оцініть його візуально. Буде потрібно обрізка пагонів. Яка збалансує обсяг підземної і наземної частин. Якщо Ви пересаджує дуже старий кущ або рослину з сильними пошкодженнями кореневої системи, може знадобитися навіть повне видалення наземної частини (обрізка «на чорну голову»).

Читайте також: Захист кущів винограду від морозу

Не слід пересаджувати виноград одного і того ж сорту на місце старого куща. Ґрунт там виснажений, а якщо кущ був хворий, то Ви спровокуєте перенесення хвороб на молоду рослину.

Існує кілька способів пересадки винограду, найпоширеніші з них — це:

 • живцями;
 • саджанцями;
 • відводами.

Якщо стару рослину потрібно перемістити недалеко від звичайного місця, то повністю її викопувати нераціонально. Найпростіше виростити відведень; тим самим Ви ще й омолодите лозу.

Лоза при цьому не відокремлюється від материнської рослини, а прикопується під землю. Згодом відводок вкорінюється, одночасно харчуючись самостійно і за рахунок старого куща. Якщо лоза для отводка занадто коротка, її подовжують, прищеплюючи держак. Формувати відводок можна кілька разів.

Основні правила пересадки винограду на зиму

Живці зазвичай заготовляють восени, під час обрізки дорослих кущів. Для цього підходять однорічні пагони, товщиною близько 10 мм. Покладіть їх на землю і присипте піском, шаром в 15 см, і зберігайте так до лютого. Після цього дістаньте і відокремте все пагони, залишивши тільки три. Кінчики пагонів помістіть в воду з додаванням регулятора росту. Висаджувати їх можна, коли при натисканні на зріз буде виступати світло-зелена рідина.

Великий вибір саджанців винограду

Великий вибір саджанців винограду

Щоб саджанець продовжив успішно розвиватися, помістіть його в ємкість з сумішшю дернової землі, перегною, піску і тирси у співвідношенні 1: 1,5: 0,5: 1.

Підготовка до пересадки кущів винограду

Для того, щоб зайнятися підготовкою кущів винограду до пересадки, озбройтеся необхідним садовим інвентарем і матеріалами. Вам знадобляться:

 • лопата;
 • секатор;
 • глина;
 • гній;
 • добрива, наприклад, перегній, калійна сіль, суперфосфат.

Готуємо кущ винограду до посадки

 1. При викопуванні і зберіганні забезпечте збереження коренів куща, п’яти і підземного штамба.
  За допомогою секатора зріжте лозу приблизно на 20 см. над ґрунтом. Довгі пагони видаліть.
 2. Зрізи обробіть садовим варом або воском.
 3. Обережно обкопайте кущ по колу біля основи, намагаючись не зашкодити ламким виноградним коріння. Обережно піддягаючи лопатою, вийміть коріння в земляному комі на поверхню.
Викопаний кущ винограду

Викопаний кущ винограду

Викопаний кущ корінням занурьте в заздалегідь підготовлену суміш. Перемішайте 1 лопату глини і 2 лопати гною, додайте води так, щоб вийшла консистенція сметани. У цьому розчині потрібно витримати коріння кілька хвилин, після чого вийняти і покласти на землю.

Підготовка ями для пересадки винограду

Ми вже говорили, що яма для пересадки винограду повинна бути готова як мінімум за місяць до того, коли ви заплануєте посадку. За цей час ґрунт трохи осяде.

Кожен кущ винограду потрібно садити окремо, дотримуючись відстані між ними не менше 2 метрів. Для кожного куща готується окрема посадкова яма розміром 50 Х 50 см і глибиною 65-100 см. Вносячи в ямки добрива і поживні речовини, ретельно перемішайте їх з ґрунтом.

Залийте в яму відро води, на дно гіркою насипте грудки глини, родючу землю, пісок і гравій.

Зверніть увагу! В той компост, який Ви будете класти в яму під виноград, не можна додавати виноградні лози, листя та коріння. Їх слід спалити, і золою підгодувати рослину.

Можете при посадці додати в область коренів жменю ячмінного насіння. Так кущ легше приживеться.

Якщо ґрунт на вашій ділянці бідний залізом, виправте це за допомогою залізовмісних добрив. Також можна покласти в яму іржаві цвяхи або бляшані банки, обпалені на вогнищі.

Як правильно пересадити виноград восени

Процес посадки викопаного винограду різними способами

 • Зробіть в підготовленій ямі невеликий горбок, встановіть на нього кущ, розпрямивши коріння. Притримуючи його, засипте яму і ущільніть землю.
 • Кожен кущ винограду рясно полийте. Коли вода вбереться, досипьте землю доверху і полийте ще раз.
 • Отриманий пагорб повинен в висоту складати близько 8 см. Поливати пересаджений виноград потрібно раз на тиждень, до рівня п’ят коренів.

Для пересадки винограду існує кілька способів:

Пересадка з грудкою землі

Такий спосіб застосовується частіше для молодих кущів віком 1-3 роки. Не поливайте виноград за кілька днів до посадки, щоб коріння трималося разом. Яму бажано зробити великих розмірів, приблизно 1 Х 1 метр.

Послідовність пересадки куща з грудкою землі така:

 • Обріжте виноград, залишивши тільки 2 рукава.
 • На кожному з рукавів має залишитися по 2 пагони.
 • Обережно підкопайте кущ.
 • Обріжте самі нижні корені.
 • Поставте рослину в підготовлену яму для посадки на 10 см. нижче попереднього рівня.
 • Насипте в яму ґрунт до верху і полийте двома відрами води.

Виноград з оголеними коренями

Порядок пересадки наступний:

 • Обріжте кущ винограду, залишаючи 2-4 рукава.
 • На рукавах зріжте все. Потрібно залишити лише 2 пагони з трьома бруньками.
 • Обкопуючи кущ, намагайтеся не пошкодити коріння, що знаходяться під землею.
 • Видаліть коріння, розташоване знизу.
 • Пересадите виноград в підготовлену яму. Глибина повинна бути на 20 см. нижче попереднього рівня.
 • Засипте яму ґрунтом доверху, полийте двома відрами води.

При такому типі пересадки виноград, швидше за все, відновиться вже в наступному році, а плодоносити почне з другого року.

Пересадка винограду без землі

Порядок пересадки:

 • Уважно огляньте коріння. Залиште в надземній частині два рукави, на кожному з яких по 2 пагони.
 • Пошкоджене коріння видаліть. Також обріжте те, що знаходилося на глибині 20 см. Обробіть місця зрізів сумішшю гною і глини.
 • Зробіть на дні ями невеликий пагорб. Поставте на нього кущ так, щоб коріння знизу облягали його з усіх боків. Засипте яму, ущільните і полийте. Ґрунт мульчуйте опалим листям.
 • Пересаджений виноград укрийте на зиму гілками або сухостоєм.

Догляд за кущем винограду після пересадки

Головне — встигнути пересадити виноград до перших заморозків. Коренева система дуже крихка і може не перенести холодів.

Перший час поливайте кущі винограду, але не часто, а в міру необхідності. Після того, як Ви вкриєте рослину на зиму, полив потрібно припинити.

Читайте також: Як зберігати виноград

Пересаджений восени виноград додаткової підгодівлі не потребує. Ви забезпечили додаткове добриво ґрунту перед посадкою, на етапі підготовки посадкової ями.

Якщо Ви хочете, щоб відновлення виноградного куща на новому місці проходило швидше, і рослина набрала потрібний обсяг надземної і підземної частин, перед зимою можна організувати постійне надходження вологи і добрив в район п’яткових коренів.

 • На дно посадкової ями, на шар землі з добривами, укладіть 10 сантиметрів дренажу з гравію, щебеню, цегляної крихти.
 • Візьміть трубу діаметром 10-15 см (з пластика або азбесту) і поставте її в яму похило. Нижній її кінець впріть в гравій в кутку так, щоб верхній кінець перебував з південної сторони і визирав з ями на 5-10 см.
 • Проведіть посадку куща одним з вищевказаних способів.

Таким чином ви зможете підгодовувати і поливати кущ безпосередньо через трубу.

Відео: Як здійснюється осіння пересадка винограду

Як бачите, догляд за виноградом — нескладне і захоплююче заняття. Спираючись на наші поради, Ви напевно впораєтеся з осінньої пересадкою винограду, і в підсумку одержите повноцінні врожайні лози. Залишайтеся з нашим сайтом «Садівництво та Сільське господарство» і не знатимете проблем у вашому саді та городі, а читаючи нашу рубрику про виноградарство Ви будете в курсі всіх новинок по догляду за вашим улюбленим виноградом.

 

Пересадка винограду осінню: коли можна і які методи пересадки кущів винограду