Підготовка винограду до зими: Обрізка і укриття виноградної лози

Як підготувати виноград до зими


Підготовка винограду до зими

 

Підготовка винограду до зими: Обрізка і укриття виноградної лози

 

Вирощування фруктової лози у нашому кліматі проблематично через холоди. Щоб убезпечити культуру від вимерзання, досвідчені садівники використовують перевірену методику захисту. У короткому огляді ми докладно розповімо, як проходить підготовка винограду до зими і чим краще вкривати рослини.

Фруктова лоза охоче росте в теплих регіонах, без різких погодних змін. Протягом століть садівники розробляли оптимальні умови, при яких рослина виживає в холодному кліматі.

Чим краще підготовлений виноград до зимівлі, тим успішніше переживе морози.

Загибель плодових бруньок призводить до формування молодих пагонів, що відстрочує терміни отримання врожаю. При серйозних пошкодженнях гине коренева система. В той же час морозостійкі сорти не вимагають укриття на зиму.

Морозостійкі сорти винограду

Морозостійкі сорти винограду не потребують укритта на зиму

Щоб не допустити вимерзання виноградника, садівники висаджують стійкі до холодів сорти. Але навіть вони не завжди можуть пережити сорокаградусні морози, які часто супроводжують наші зими. Тому легше підстрахуватися, ніж потім заново висаджувати плантацію фруктової лози.

Особливо небезпечні сильні холоди молодим рослинам, деревина яких недостатньо дозріла, щоб захиститися від негоди. Молоді пагони і бідно розвинене коріння швидко промерзають. Навіть самому стійкому сорту важко пережити перші три зимівлі.

Рекомендуємо прочитати: Морозостійкий сорт винограду Амурський

Як підготувати виноград до зими в домашніх умовах?

Здорові, міцні рослини простіше переносять морози, ніж ослаблені і хворі. Якщо культура протягом вегетативного сезону хворіла, тоді складніше підготувати лозу до майбутньої зимівлі.

Рекомендуємо проводити профілактичні обприскування, щоб убезпечити фруктову ліану від захворювань.

  1. Стартова. Перед пробудженням кущі обробляють бордоською сумішшю. Речовина дуже агресивна, тому всі роботи проводять до появи листя.
  2. Весняна. З ростом зелені виявляються грибкові хвороби. Розчин комплексного фунгіциду кожні 3 тижні захистить культуру.
  3. Влітку. Всі роботи проводять до початку дозрівання плодів, так як хімікати накопичуються в ягодах.
  4. Фінішна. Після зняття врожаю і опадання листя, садівники обробляють фруктову лозу розчином мідного купоросу.
Осіння обробка винограду

Осіння обробка знищить шкідників і збільшить стійкість куща до морозів

Підготовка винограду до зими проходить протягом всього вегетативного періоду, тому важливо не забувати про регулярні планові підгодівлі культури. Накопичені в деревині і стеблах речовини допомагають не тільки пережити морози, а й дадуть сили виростити листя навесні.

Пам’ятайте: з середини літа припиняють внесення азотовмісних препаратів, так як вони стимулюють утворення зелені на шкоду корі.

Щоб допомогти деревині сформуватися, потрібно з серпня вносити кореневі і листкові підживлення калійними добривами. Рекомендується поливати культуру рідиною, в яку додали порошок деревного попелу.

Обрізання пагонів прискорює дозрівання стебел, тому часто використовується садівниками. Обрізання верхівки гілок над п’ятнадцятим листом припиняє харчування лози, а всі корисні речовини поступово переміщуються в деревину. Новачкам не рекомендується виконувати цю процедуру, так як недотримання строків призводить до негативних наслідків.

 

 

Обрізання винограду восени

Обрізання пагонів в серпні дасть можливість лозі дозріти

Слід здійснювати обрізування пагонів в період уповільнення зростання винограду. Визначити цей період можна по верхівках: якщо вони випрямлені — процеси росту пішли на спад, а вигнуті верхівки свідчать про активне зростання.

Підготовка винограду до зими включає в себе обрізку восени слабких і недозрівших пагонів.

Обрізання винограду як підготовка до зими

Осіння обрізка — обов’язковий етап у підготовці до зими

Навіщо потрібна санітарна операція? Хворі або зелені пагони першими загинуть при невеликих заморозках. Подальше потепління стане відмінним середовищем для розмноження грибкових захворювань. Гілки без деревини не накопичили потрібну кількість поживних елементів, тому стануть витягати їх з куща. Щоб зберегти весь кущ, потрібно пожертвувати меншим.

Читайте також: Пересадка винограду осінню

Коли проводять обрізку пагонів винограду? Восени, після листопаду — це оптимальний час для санітарних процедур. Якщо почати проводити дані заходи після збору врожаю, то культура не встигне накопичити поживні речовини для зимівлі.

Не рекомендується обривати зелень

Обрізання коренів винограда восени

Катаровка росяних коренів винограду збільшує морозостійкість куща

Видалення росяних коренів — це важливий етап підготовки до морозів. Навколо рослини викопують канаву, глибина якої не більше 20 см. Обережно зрізають всі відростки, які ростуть поруч із головним коренем. Ранки знезаражують розчином мідного купоросу. Ямку засипають піском і кущі ретельно поливають.

Для успішної зимівлі винограду потрібен запас рідини, тому в жовтні-листопаді проводять зволожуюче зрошення. Якщо осінь дощова, то потреба в поливах відпадає. Чим краще рослина насититься вологою перед морозами, тим легше перенесе холод.

Утеплення винограду на зиму своїми руками

Укриття винограду — це остаточний етап, який захистить культуру від перепадів температур. Після обрізки можна відразу закривати кущі, так як для фруктової лози корисні нетривалі морози до -7 градусів. Процедура загартовування піде на користь лозі, зробить її стійкою до холодів.

Підготовка лози винограда до укриття

Підготовка лози винограду до укриття

У районах, де температура взимку ніколи не опускається нижче -16 С виноград годі й вкривати.

Після того, як рослина пройшла підготовчі етапи, потрібно зняти пагони зі шпалер і зв’язати. Фруктову ліану обережно пригинають до землі і фіксують скобами. Під культуру підкладають суху підстилку. Матеріали для укриття винограду повинні пропускати кисень — це:

  • листя;
  • обрізки гілок;
  • солома;
  • лапник;
  • синтетичні тканини.
Утеплення винограду в траншеї

Утеплення в траншеї з бортиками із застосуванням дуг і плівки

Досвідчені садівники викопують спеціальні траншеї з дерев’яними бортиками, куди укладають батоги рослин. Старі покришки використовують для утеплення молодої лози. Після настання морозів конструкції вкривають брезентом або багатошаровою плівкою. Спорудження присипають товстим шаром снігу.

Коли проводити укриття винограду на зиму? Пам’ятайте: не можна закривати фруктову ліану восени, поки не випав сніг або температура тримається не нижче -7 градусів по Цельсію.

Укриття винограда соломою

Укриття винограду соломою

Тепло провокує посилення вологості, що стає відмінним середовищем для розвитку грибків. При плюсовій температурі прокидаються бруньки і гілки, які загинуть при сильних заморозках.

У регіонах з чергуванням тепла і холоду, укриття винограду рекомендується виконувати напівукривним способом. Суть цього методу полягає в захисті прикореневої частини куща обмотуванням тканиною або іншим утеплювачем. Якщо рослину повністю закрити, тоді різка зміна морозів та відлиги негативно відіб’ється на здоров’ї винограду.

Присипання винограда листям

Присипання покладеного куща листям

При стійкому сніговому покриві протягом всієї зими вкривати виноград буде достатньо природним утеплювачем. Лозу знімають зі шпалер і притискають скобами до ґрунту. Після випадання опадів над культурою споруджують високі кучугури, в яких рослина успішно відпочиває до весни.

Читайте також: Підживлення винограду навесні та восени

Щоб сильний вітер не розніс спорудження, рекомендується зафіксувати його невисокими бортиками. Вкривати виноград на зиму можна дерев’яними щитами або шифером. Матеріали встановлюються над лозою у вигляді будиночка.

Укриття винограда в коробах

Укриття в коробах дошками і агроплівкою

Пам’ятайте: рослина не повинна доторкатися до землі, тому обов’язково під батоги укладають старі мішки або дошки. Плюс методу полягає у швидкій збірці і допустимості демонтажу в будь-який час.

Укриття винограду як підготовка винограду до зими — це не примха професійних садівників, а вимушена процедура для захисту рослини від морозів. Наші рекомендації допоможуть підготувати культуру до зимівлі і уникнути неприємних наслідків. Подякою фруктової лози стане регулярний рясний урожай.

Відео: Як обрізати виноград. Обрізування винограду восени

На цьому наша стаття «Підготовка винограду до зими» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у правильному вирощуванні даної рослини. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику виноградарство — кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей. Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

 

Підготовка винограду до зими: Обрізка і укриття виноградної лози