Пікіровка розсади баклажан — пересадка в стаканчики і пелюшки

Особливості пікіровки розсади баклажанів для отримання хорошого врожаю в майбутньому


Пікіровка розсади баклажанів - для чого вона потрібна, коли та як її здійснювати

 

 

Головне питання багатьох любителів – «чи потрібна пікіровка розсади баклажанів або можна обійтися без цього процессу», — досі залишається відкритим. Хтось вважає, що без пікіровки рослина не зможе правильно розвиватися і давати хороший врожай, а деякі дотримуються думки, що цей процес негативно впливає на кореневу систему і призводить до загибелі розсади. А що ж насправді? У нашій статті ми розглянемо правила пікіровки, коли і як це доречніше робити, адже пікіровка розсади баклажанів – це справа делікатна  і вимагає великої відповідальності.

Пікіровка розсади баклажанів

Чому баклажани так бояться пікіровки

Розсада баклажанів і перців однаково ставиться до пікіровки, але більше негативно, ніж позитивно. Це пояснюється тим, що рослини погано відновлюють кореневу систему. Саме тому багато городників не ризикують зайвий раз турбувати культуру, а проводять посів відразу в індивідуальні стаканчики або горщики. Однак досвідчені садівники все ж вважають за краще не захаращувати простір. А тому висаджують насіння спочатку в загальний контейнер і тільки потім пікірують розсаду баклажанів. Термін для цього процесу також різниться. Одні вважають, що пікіровку необхідно проводити відразу після появи перших сім’ядольних листочків, а інші вважають за краще не поспішати і дочекатися, поки коренева система розсади зміцніє.

Чому баклажани так бояться пікіровки

Серед позитивних моментів пікіровки можна відзначити одержання міцної і здорової розсади за рахунок відсортовування хворих і підозрілих на вид сіянців, перешкоджання витягуванню культури шляхом заглиблення в грунт до сім’ядоль, а також створення більш сприятливих умов для розвитку кореневої системи. Мінуси також існують. Розсада баклажанів може затримуватися в зростанні на кілька днів або навіть тижнів, що необхідно враховувати при висадці, підвищується ймовірність пошкодження і загибелі кореневої системи, а також зараження грибковими та вірусними інфекціями через руки, грунт  або садовий інвентар для пікіровки.

Радимо прочитати: Пікіровка розсади

Приготування грунтосуміші і контейнерів для пересадки розсади баклажанів

Грунтосуміш для пікіровки розсади баклажанів повинна бути не менш збалансованою, ніж для пророщування. Ви можете використовувати той же склад, розбавивши його мінеральними добривами, а також просіявши землю через дрібне сито, але краще приготувати новий субстрат, що складається з:

 

 

  • 2 частин перегною;
  • 1 частини дернової землі;
  • 1/4 частини піску;
  • склянки попелу;
  • 3/4 частин гранульованого добрива.

Відео: Для чого потрібна пікіровка розсади баклажанів

Для того, щоб волога не застоювалася, на дно ємності для пересадки насипаємо шар дренажу або піску, товщиною в кілька сантиметрів, або набиваємо контейнер з дренажними отворами. Що стосується ємності для посадки, то обирати треба горщики діаметром 10 см, найкраще торф’яні. Так розсаду не доведеться зайвий раз турбувати, а коли вона повністю сформується, ви зможете висадити баклажани у відкритий грунт разом з ємністю, яка через кілька поливів повністю розчиниться.

Приготування грунтосуміші і контейнерів для пересадки розсади баклажанів

Серед інших зручних варіантів для пікіровки можна відзначити спеціальні касети для розсади, а також саморобні варіанти з картонних пакетів від молока, пластикових пляшок і склянок. Під індивідуальні ємності з розсадою рекомендуємо покласти фольгу як світловідбивач.

Класичні варіанти пікіровки для баклажан

Познайомимо вас з двома основними варіантами пікіровки — пересадкою і перевалкою. У першому випадку за декілька днів до пікіровки воложимо грунт, в який буде проводитися пересадка. Експерти рекомендують проводити полив в два етапи. Спочатку грунт проливається слабким розчином марганцівки, а на другий день — розчином зі стимулятором росту, наприклад «Енергеном». Так ви одночасно знезаразити грунт, а також наситите його необхідними елементами для активної стимуляції росту кореневої системи. Через декілька днів після поливу робимо стерильним інструментом у підготовленому субстраті лунку і поглиблюємо в неї сіянець разом з грудкою землі, притискаючи розсаду з боків, аж до сім’ядольних листочків.

Загортаємо розсаду баклажанів у "пелюшки" - економимо простір і час

Пікіровка розсади баклажанів — класичні варіанти

Варіант перевалки вважається більш обережним, особливо для такої чутливої культури, як баклажан. Приблизно за тиждень до пікіровки перестаємо поливати сіянці, щоб земля підсохла і добре відокремлювалася від стінок контейнера. Далі перевертаємо ємність з розсадою і злегка натискаємо на дно. В руках у вас повинен виявитися земляний комочок з розсадою, який вам необхідно пересадити в більш простору ємність і присипати розсаду з усіх боків підготовленим субстратом. Після пікіровки грунт поливаємо водою зі стимулятором росту.

Загортаємо розсаду баклажанів у «пелюшки» — економимо простір і час

Пікірування розсади у «пелюшки» набирає все більшу популярності серед городників. Адже для здійснення цього методу не потрібно заздалегідь купувати горщики або самостійно робити контейнери з підручних засобів. Все, що вам знадобиться для виготовлення «пелюшок» — поліетиленові пакети розміром 20 × 30 см і підготовлений субстрат.

Розкладаємо пакет на столі і насипаємо зверху живильну грунтосуміш, приблизно три столові ложки з гіркою. Важливо, щоб земля була вологою, інакше вона буде розсипатися під час згортання і не буде тримати форму. Тепер робимо посередині невелике заглиблення і поміщаємо розсаду. Особливо такий метод зручний, якщо ви посіяли насіння в «равлики». У  цьому випадку пересадка сіянців відбувається максимально легко і без травматизму. Після цього закручуємо целофан з розсадою в рулет, підгинаючи в процесі згортання нижній край поліетилену, щоб земля знизу не висипалася.

Класичні варіанти пікіровки для баклажан

Тепер підготуйте зручний контейнер і насипте на дно трохи тирси, зверху у вертикальному положенні встановлюємо «пелюшки» з розсадою. Поливаємо сіянці, як зазвичай, а також при необхідності обприскуємо їх. Шар тирси на дні затримає зайву вологу і буде поступово віддавати її баклажанам. Таким чином, подібний метод пікірування в «пелюшки» дозволяє значно заощадити площу при вирощуванні великої кількість розсади, не витрачати зайві гроші і час на покупку або конструювання саморобних контейнерів, а також полегшити догляд за рослиною і знизити ймовірність пошкодження кореневої системи рослини перед пересадкою. А чи потрібно пікірувати баклажани таким способом, вирішувати тільки вам.

Догляд за баклажанами — що потрібно для формування здорової рослини

Розсада баклажанів чутлива до протягів. Тому після пікіровки подбайте про сприятливе місце для подальшого росту рослини, захистивши його від холодного вітру. Віддавайте перевагу теплому місцю з хорошим освітленням, однак не з прямим сонячним світлом. Збільшувати полив починайте поступово, проводьте зволоження в міру підсихання грунту, перевіряючи ступінь вологості дерев’яною шпажкою.

Через два тижні рекомендуємо провести підгодівлю рослини, наприклад препаратом  Корнер, Кеміра-Люкс або Агрікола Аква, розведеному відповідно до інструкції.Ви також можете зробити їх самостійно, розчинивши в 10 л теплої води 50-70 г аміачної селітри, 1,5 г калійної солі і 2 г суперфосфату.

Відео: Як правильно зробити пікіровку розсаді баклажанів

На цьому наша стаття «Пікіровка розсади баклажанів — для чого вона потрібна, коли та як її здійснювати» підійшла до кінця. Бажаємо вам успіху у вирощуванні цього овоча. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту город — корисні поради,  де ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Пікіровка розсади баклажан - пересадка в стаканчики і пелюшки