Плівка для теплиць — характеристика з фото та відгуками про плівки

Як обрати плівку для теплиць


Плівка для теплиць - які види бувають і яку вибрати

 

Плівка для теплиць - характеристика з фото та відгуками про плівки

 

Плівка для теплиць — які види бувають і яку вибрати

Природно бажання кожного городника — якісна плівка на теплиці. Йдучи назустріч цим побажанням, ринок з кожним роком пропонує все більш досконалі матеріали.

Як правило, плівка випускається у вигляді намотаного на бобіну 2-шарового матеріалу товщиною від 30 до 300 мкм. Чим плівка товща, тим міцніше, краще тримає тепло (Інфрачервоні промені), але і коштує вона дорожче.

Найбільш важливі три показники:

  • довговічність (скільки сезонів витримує);
  • міцність на розрив;
  • ширина в розвороті.

Довговічність плівки для теплиць

Звичайна плівка вже через 4-5 місяців втрачає свої властивості (старіє), і її доводиться замінювати новою. Справа в тому, що сонячні промені в найбільш енергетичній частині спектра — ультрафіолетовому (UV) діапазоні (290-400 нм) — поглинаються полімерами, що викликає розрив вуглецевих зв’язків і деструкцію (руйнування). Тому односезонна плівка малопопулярна і зустрічається все рідше. Додавання світлостабілізаторів (надалі — UV-стабілізаторів), над вдосконаленням та розробкою яких працюють провідні виробники плівки, значно збільшує її довговічність, але, на жаль, і ціну.

Останнім часом відкрилася ще одна важлива деталь. Те, що сучасні пестициди зі складною структурою впливають на розкладання і термін служби плівок, було відомо і раніше, але вважалося, що цей вплив не настільки істотний. Недавні ж дослідження зарубіжних вчених показали, що діюча речовина деяких пестицидів (особливо тих, які містять сірку і бром) впливає на такі UV-стабілізатори просто-таки руйнівно.

Дійшло до того, що за кордоном виробники плівки в разі рекламацій (псування плівки в рамках гарантійного терміну) стали проводити її спектральний аналіз. І при виявленні в ній сполук сірки або брому претензії не приймають. З цієї ж причини не рекомендується використовувати дерев’яний каркас. Але і метал з його високою теплопровідністю плавить плівку в місцях контакту, незважаючи на покриття його світлою фарбою.

Звідси висновок: до захисту каркасу від корозії необхідно підійти з усією серйозністю. Якщо він не з оцинкованого металу — застосуйте ґрунтовку і фінішне фарбування. Але довговічність плівки на практиці майже завжди буде нижче зазначеної, якщо Ви не збираєтеся вирощувати органічну продукцію.

Але, звичайно, не тільки UV-стабілізатори застосовуються для вирішення проблем звичайної плівки. Додають в неї і такі речовини, як Антифог, антистатики, абсорбери та інше.

Плівки для теплиці з Антифогу

Оскільки вологість у теплиці вище, ніж в польових умовах, на внутрішній частині плівки утворюється конденсат у вигляді дрібних крапель води. Річ не з приємних. І хоча плівки з Антифогу відомі давно, придбати їх було проблематично. Але оскільки головним критерієм вважалася міцність на розрив вітром, то плівки-Антифог спочатку не дуже жалували, воліючи боротися з конденсатом хорошим провітрюванням, яке, однак, не завжди призводило до бажаного результату (наприклад, в холодну дощову погоду).
Абсорбери

В плівку вводять спеціальні мінеральні теплові присадки. Вони хоч і знижують її прозорість (в літній час це навіть плюс — захист від перегрівів), зате в весняно-осінній сезон температура в теплиці на 4 … 5 ° С вище. У ролі таких наповнювачів виступають, наприклад, каолін, тальк, силікати, а останнім часом — і розплавлений кварц. Особливо до речі така плівка на початку сезону у січні — лютому.

Антистатики для теплиці

Ці добавки, запобігають утворенню на плівці статичного заряду, що притягає пил. Вона є однією з причин втрати еластичності, пружності і старіння плівки. Абразивні частки залишають мікротріщини на поверхні, через які UV-промені проникають до UV-стабілізаторам і руйнують їх (то ж пошкодження, до речі, виникає і якщо прибити планки цвяхами). Так що плівка з такими добавками довговічніше звичайної.

 

 

На жаль, домогтися в одній плівці поєднання всіх цих властивостей раніше було практично неможливо. Сучасні розробки все ж змогли це зробити. Але перед тим як розглянути таке ноу-хау, кілька слів про другу вимогу до плівки — міцності на розрив.

Міцність на розрив

Головний ворог плівки, особливо при багатосезонному використанні — розрив від вітру. Майже завжди при монтажі або знятті (навіть обережному) утворюються тріщини. Наприклад, в місці контакту з металом (у спеку), зварювання, при випадковому зачіпанні шпалери, струшуванні з неї снігу. Трапляються мікротріщини і в місці плавлення. Вони не видні неозброєним оком, але через пару сезонів після сильного вітру в цьому місці утворюється розрив. З часом дефект починає збільшуватися в розмірах. Ще недавно кращою вважалася армована плівка — найдорожча з усіх. Особливо їй віддавали перевагу в степових районах. Оскільки боротися з розривами значно складніше, ніж з конденсатом.

Ноу-хау

Сьогодні на ринку з’явилася так звана багатошарова плівка. Фактично тришарова. У середній шар (50% від загальної товщини) вводиться особливо міцний поліетилен (на манер упаковки для цегли, тари з-під пластикових пляшок і т.д.). У зовнішній (20-25% від товщини) — інфрачервоний абсорбент, а у внутрішній (25%) — антифог. Всі три шари містять UV-стабілізатори. Така технологія дозволяє створити універсальне покриття з комплексом цих важливих властивостей, що раніше були несумісним в одній плівці.

Причому оку ці шари непомітні, матеріал здається одношаровим. Ще одна особливість її — підвищена міцність на розрив. Адже звичайна (одношарова) плівка менш міцна в поперечному напрямку. Багатошарові ж однаково стійкі — як у поздовжньому, так і в поперечному (оскільки в середньому шарі використаний особливо міцний поліетилен).

Як бачимо, сучасна плівка — досить чуйний організм, висуваючи підвищені вимоги до каркаса, що вимагає дбайливого ставлення, знання особливостей експлуатації (скажімо, необхідність обходитися без цвяхів) і тонкощів монтажу (наприклад, у деяких плівок важливо, якою стороною повернути назовні — інакше вона протримається не більш сезону).

Плівка для теплиць - які види бувають і яку вибрати

Купівля плівки для теплиць

При покупці хоча б одного рулону плівки доведеться мати справу з так званою партією (кількістю плівки одного розміру і виду, не менше 50 кг і не більше 60 т), супроводжуваної одним документом про якість.
При покупці більше 60 т (що буває вкрай рідко) можна розраховувати на істотні знижки. Інформація про торгову марку міститься, як правило, на упаковці, але деякі виробники наносять її і безпосередньо на плівку.

Існують два способи маркування плівки: тиснення і, більш сучасний, — флексодрук. Недолік маркування тисненням полягає в тому, що торговельна марка помітна слабо (проглядається тільки під певним кутом) і недостатньо стійка. А ось флексодрук помітний куди краще, і стійкий до UV-променів, зберігаючись навіть після кількох років експлуатації. Не варто недооцінювати цей момент — якісне маркування плівки зводить ризик фальсифікації до нуля. Перекупникові в цьому випадку дуже складно видати, наприклад, однослоєву за багатошарову або звичайну вітчизняну за імпортну, з інфрачервоним ефектом, навіть підробивши етикетку.

Ширина в розвороті

Чим плівка ширше, тим менше при накриванні зварюються відрізки. Вся плівка випускається намотаною на бобіну подвійним шаром. Тобто, після розвороту потрібно розрізати один край і потім розгорнути. Найширші плівки (до 16 м) — угорського та іспанського виробництва, хоча останнім часом такі ж пропонують польські, російські та деякі вітчизняні виробники. Як правило, довжину беруть по діаметру арки, а по ширині з’єднують зварюванням.

Якщо вам сподобалася певна плівка — не факт, що підійдуть умови її придбання, які зводяться до трьох варіантів. Найдешевше купувати безпосередньо у вітчизняного виробника. Недолік цього способу лише один: асортимент може не задовольнити запити. Скажімо, ще пару років тому ніхто в Україні не випускав армовану плівку. Або не було товщини 200 мк. Або ширина в розвороті не досягала 16 м і т. Д.

Можна замовити плівку зарубіжного виробництва у регіональних представників. Але доведеться чекати, поки її доставлять (а в регіональному представництві, в свою чергу, чекають, поки не набереться велика партія), і очікування може бути дуже довгим, в той час як навесні кожен день на рахунку. Буває й так: замовлення зроблено заздалегідь, але всі обіцянки — усні, на словах. Проблеми можуть виникнути і по зварюванню — як правило, представники не надають послуг по зварюванню і монтажу.

Найбільш непередбачуваний випадок — перевезення з-за кордону своїми силами. Деякі виробники плівки (наприклад, в Загорську Московської обл.) Можуть зварити на замовлення будь-які розміри під вашу теплицю, і проблем з монтажем куди менше. Але виникнуть проблеми з доставкою і подачею митної декларації. Сам же завод навряд чи візьметься відправляти відносно невелику партію шляхом вантажоперевезення.
Увага! зварювання

Читайте також: «Надійна і дешева теплиця з пластикових труб»

Найкраще, як говорилося вище, — знайти виробника, готового зварити ще в заводських умовах будь-які розміри. Таких дуже мало. Крім того, доведеться особливо ретельно виміряти необхідні параметри. Помилка в більшу сторону хоч і забезпечить невеликий запас, але доведеться переплатити за зайві метри. Тому, на жаль, багатьом доводиться зварювати плівку самостійно.

Способів монтажу відомо три:

  • праскою (через фольгу або тканину);
  • технічним феном;
  • спеціальними пристроями для зварювання.

При будь-якому з цих способів роблять нахлест 20-25 см. Бажано скріпити його скотчем марки Tesa. Зварювати плівку краще в закритому приміщенні (щоб не заважали вітер і опади) площею — не менше хоча б 20 м2, щоб було зручно розгортати 12-16-метрові рукава. Добре якщо є широкий зручний стіл, або широка дошка. При підключенні подовжувачів необхідно дотримуватися правил електробезпеки.

При зварюванні праскою на 2 шари плівки кладуть фольгу (або натуральну тканину) і пропрасовують, ретельно натискаючи. Недолік цього способу (але не головний) — досить низька продуктивність. Через обмеженість довжини шнура потрібно часто перетягувати подовжувач (самому не впоратися). Інертність корпусу вимагає частого регулювання температури нагріву: то плівка занадто плавиться (до дірок), то погано склеюється. Періодично необхідно перекладати дошку або пересувати плівку, слідкуючи, щоб на тканині (вона повинна бути довгою і без швів) не було складок.

Зварювання технічним феном більш продуктивне. Одягнувши на фен вузьку насадку, виставляють температуру до 500 … 600 ° С і на невеликій відстані обдувають, пройшовшись по оплавленим ділянкам валиком. Спочатку спробуйте для набуття навичок зварити пробні шматки, і лише потім, коли виявите оптимальну відстань від сопла і буде добре виходити, можна переходити до основної роботи. Перший недолік такого способу — необхідність вузької насадки. Її може не виявитися в комплекті. Але головне навіть не це. Обидва способи — напівпрофесійні.

Справа в тім, що для якісного зварювання плівки необхідно оптимальне співвідношення таких факторів, як:

  •  температура з охолодженням;
  • час зварювання;
  • тиск.

На жаль, обидва вищеназвані способу не дозволяють це забезпечити. Наприклад, праскою можна забезпечити тиск, але не оптимальну температуру і час. А феном складно виставити тиск. До того ж в обох випадках плавиться верхній шар плівки і прилипає до нижнього, що не зовсім надійно.

Тому найкращий спосіб — придбання професійного пристрою для зварювання плівки (вартістю близько 300-600 у.о.). Воно високопродуктивне і досить ефективне, оскільки забезпечує дотримання всіх трьох параметрів, даючи якісний шов всього 3 мм завтовшки. Ще один плюс — трансформатор дає безпечну напругу (до 30 В), а пластини захищені тефлоновим покриттям, і випадковий дотик до них абсолютно безпечно, на відміну від прасок і технічних фенів.

Відео: Порівняння плівок для парників і теплиць

Сподіваємося, що прочитавши нашу статтю «Плівка для теплиць — які види бувають і яку вибрати», Ви обрали для себе варіант який краще Вам підходить для вашої теплички. Також радимо переглянути рубрику теплиці, в якій Ви знайдете чимало корисної інформації на цю тему.

 

Плівка для теплиць - характеристика з фото та відгуками про плівки