Підживлення винограду навесні та восени — чим і як удобрювати кущі винограду

Найкращі добрива для винограду – правильна підгодівля


Підгодівля винограду:

 

 

Підгодівля винограду — один з важливих кроків у догляді за цією рослиною.  Для побудови листя, пагонів, грон, а також для відкладення в коренях, штамбах і багаторічній деревині потрібні поживні речовини, які виноград щорічно витягує з ґрунту. Добриво винограду компенсує ці втрати і є одним з основних резервів підвищення врожайності, продовження життя кущів. Щорічно разом з урожаєм, опалим листям, зрізаною лозою несеться велика кількість поживних речовин. Відновлення їх запасу в ґрунті повинно бути в центрі уваги виноградаря.

Підживлення винограду навесні

Основними елементами для життєдіяльності рослин є азот, фосфор і калій. Крім цього, в ґрунті повинно бути оптимальна кількість мікроелементів. Це кальцій, залізо, марганець, магній, цинк, бор, мідь, сірка, молібден і інші. Нестача в ґрунті хоча б одного елемента живлення болісно відбивається на рослинах.

Підгодівля винограду — чим і як удобрювати

  • Азот необхідний для росту і розвитку всіх частин куща. Входить до складу білків. При нестачі азоту в ґрунті сповільнюється ріст пагонів, листя втрачають яскраво-зелене забарвлення і з часом відмирають. Грона розвиваються слабо. При надлишку азоту в ґрунті ненормально збільшується розмір листя, пагони ростуть дуже швидко, але тканини у них пухкі і тому знижується морозостійкість. Сповільнюється дозрівання ягід, які стають дуже великими, але водянистими. Спостерігається великі горошини в гронах. При його нестачі пагони тонкі, ростуть слабо, листя світлішають.
  • Фосфор входить до складу білкових речовин виноградного пилку, прискорює початок цвітіння. Сприяє формуванню грон, прискорює дозрівання врожаю і визрівання лози. При його нестачі на листках з’являються фіолетово-червоні плями.
  • Калій підвищує стійкість рослин до посухи, морозів і захворювань. Сприяє прискореному дозріванню ягід і визріванню лози. Підвищує цукристість соку ягід і знижує кислотність. При нестачі калію в ґрунті у листях відмирають краї, а самі вони набувають бліде забарвлення.

Підгодівля винограду - чим і як удобрювати

Покрокова інструкція удобрювання винограду

Основну дозу фосфорних і калійних добрив вносять восени разом з гноєм — після укриття кущів на зиму. Азот вносять навесні — після відкриття кущів .Кращий результати дає внесення добрив на глибину розташування основної маси коренів 30 — 60 см.
Осіння норма: перегній — 8 — 10 кг на 1кв. м, суперфосфат — 45г на 1 кв. м, калійні добрива — 25 г на 1 кв. м.
Добрива вносять в ямки або траншеї, виконані навколо куща, а виноградники, обладнані дренажним поливом, удобрюють через дренажні труби (рідкі добрива).

 

 

У перший рік життя виноградної рослини дають дві-три підгодівлі в сухому вигляді з подальшими поливами. Краще вносити в рідкому вигляді.

Читайте також: Весняна обробка винограду від хвороб і шкідників

На другий рік, при наявності можливості, краще внести гнойову рідину з мінеральними добривами (додати суперфосфат). Одне відро рідини заливають двома відрами води і на десять днів ставлять на зброджування. Потім на одне відро забродженого розчину вливають п’ять відер води і додають 200 г суперфосфату. Отриманим розчином поливають виноградник з розрахунку одне відро на 1 кв. м площі харчування куща.

Осінню другого року вносять органічні мінеральні добрива, але норма їх в два рази менше, ніж для плодоносних виноградників (4 — 5 кг гною, 20г суперфосфату і 12 г калійних добрив).

На третьому році життя навесні після відкриття кущів вносять по 20 г азотних добрив і 10 г суперфосфату на 1 кв. м. На відстані 40 — 50 см від рядів викопують траншеї глибиною 30 — 40 см і рівномірно розсипають перегній і мінеральні добрива, заливають водою і траншеї засипають. Вторинне внесення добрив вносять за тиждень до цвітіння — 20 г суперфосфату і 15 г азотного добрива на 1 кв. м. Їх розчиняють у воді і вносять в дренажі або ямки, виконані на відстані 40 — 50 см від куща, на глибину 25 — 30 см.

інструкція удобрювання винограда

Перед дозріванням ягід робиться третя підгодівля винограду рідкими добривами — 20 г суперфосфату і 45 г деревної золи на 1 кв. м площі харчування. Один раз в три роки восени під перекопування вносять перегній або компост -6 — 8 кг на 1 кв. м площі харчування.

Підживлення винограду кореневе і позакореневе

Найбільшу потребу в елементах живлення виноград відчуває перед цвітінням, під час зав’язі і перед дозріванням ягід. Норми витрати добрив при підгодівлі залежать від родючості ґрунту, погодних умов, від віку і сили росту кущів.

Підживлення винограду буває позакореневе і кореневі.

  • Позакореневе підживлення застосовується для посилення зростання кущів, збереження максимуму врожаю і забезпечення хорошого стану кущів до зими. Проводять 2 — 3 рази за вегетаційний період. Листя обприскують розчином поживних речовин.

Перше позакореневе підживлення проводиться за 7 — 10 днів до цвітіння, незалежно від того, було кореневе підживлення чи ні, застосовується для зменшення осипання квіток і збільшення зав’язі плодів. Можна проводити одночасно з обприскуванням винограду фунгіцидами. Для цієї підгодівлі використовують водні розчини макро- і мікродобрив.

Щоб не попалити листя, позакореневе підживлення проводять в похмурі дні або у вечірні та ранкові години. Наступна підгодівля винограду — у міру необхідності (в залежності від стану окремих кущів) тими ж препаратами, але азотні добрива треба виключити.

підживлення винограду

  • Кореневі підживлення. Добрива вносяться в ґрунт під виноградні кущі в період їх росту. Це покращує живлення кущів і підвищує врожайність. Кореневе підживлення не замінює основне добриво, а лише доповнює його. Таке підживлення роблять тільки тоді, коли рослина особливо потребують його .

Перша підгодівля винограду проводиться за два-три тижні до початку цвітіння. Хороші результати дають рідкі органічні добрива: гнойова жижа — 1 кг розчину на 1 кв. м і пташиний послід — 40 г на 1 кв. м. Можна вносити комплексні мінеральні добрива (нітрофоска) — 40 — 50 г на 10 л води на 1 кв. м. Така підгодівля винограду стимулює розвиток суцвіть, покращує зав’язування ягід, зменшує осипання квіток і зав’язі.

Підживлення вносять в рідкому вигляді або поєднують з поливами. Глибина внесення 25 — 30 см.

  • Другу підгодівлю роблять через два тижні після першої тими ж добривами.
  • Третя підгодівля проводиться перед початком дозрівання ягід — 20 г суперфосфату і 15 г калійних добрив на 10 л води (на 1 кв. М площі харчування).

Останню підгодівлю добривами роблять для поліпшення визрівання і підвищення морозостійкості лози.

Курячий послід

Курячий послід як добриво для винограду

  • На виноградниках також застосовують зелені підгодівлі. У міжряддях сіють горох, який під час цвітіння утрамбовують і перекопують.

Отже, варто пам’ятати, що добрива вносять строго по нормі і тільки тоді, коли рослини відчувають в них потребу. Необхідно також дотримуватися послідовність внесення добрив. У першій половині вегетації вносять азот і фосфор, в другій — застосовують фосфорні та калійні добрива. Гній вносять на чорноземах один раз в три роки, на супіщаних — один раз в два роки, на піщаних — щорічно. Сподіваємось, що дана стаття була корисною для Вас.

Корисне відео: Підгодівля та добрива для винограду

Залишайтеся з нашим сайтом «Садівництво та Сільське господарство» і Ви не знатимете проблем у вашому саді та городі, а читаючи нашу рубрику про виноградарство Ви будете в курсі всіх новинок по догляду за вашим улюбленим виноградом.

 

Підживлення винограду навесні та восени - чим і як удобрювати кущі винограду