Крапельний, надземний і підземний полив винограду — коли і скільки води лити‎

Як правилньно поливати виноградник навесні та восени


Крапельний, надземний і підземний полив винограду навесні

 

 

Своєчасний полив винограду дуже серйозний процес в агротехніці цієї рослини. При нестачі вологи коріння винограду погано засвоює поживні речовини, як результат — кущ росте погано, зав’язі мало, ягоди не дуже високої якості.

Проте, коли йдуть рясні затяжні дощі, ця сама волога може погубити ваш виноградник. Нестійкість винограду по відношенню до грибкових захворювань робить його дуже вразливим. Трохи на листках затрималася волога — чекай біди. Звідси висновок — полив дощуванням не підходить. Що ж робити? Існують різні способи поверхневого і підземного поливу винограду, їх особливості і недоліки ми і розберемо.

Читайте також: Хвороби винограду та  їх лікування

Поділ способів поливу на поверхневий і підземний, звичайно, дуже умовно, але саме ця особливість має вирішальне значення при виборі більш конкретного виду поливу. У кожного способу поливу можуть бути свої нюанси і особливості в залежності від умов ділянки, на якій розташований виноградник. Ідеального універсального варіанту не існує, завжди потрібно обирати, аналізуючи переваги та недоліки того чи іншого способу.

Поверхневий полив виноградника в саду

 полив винограду навесніПолив дощуванням ми розглядати не будемо, так як він категорично не підходить. Крім того, що холодна вода, що осідає на розпалених під літнім сонцем листі, пригнічує рослини, на додаток до цього з’являються ідеальні умови для розвитку грибкових захворювань. А в період дозрівання ягід рясне дощування може викликати розтріскування ягід, після чого грони вже непридатні для зберігання навіть протягом 5 днів.

Виноград можна поливати тільки таким способом, коли вода проникає в грунт і направляється до коріння, при цьому не намокає стебло і листя.

До таких способів відносяться:

  • крапельний;
  • в канавки під кущі;
  • в ямки поруч з кущем та інші.

У разі поверхневого поливу вода зволожує тільки верхній шар грунту, всього 30 — 50 см.

Крапельний полив виноградника

Можна організувати таким способом:

Уздовж рядів винограду протягнути трубки, встановити крани і крапельниці, через які буде подаватися вода. Також знадобляться ємкості, в яких буде нагріватися вода і розлучатися різні підгодівлі і добрива.

До речі, труби крапельного поливу можна прокладати по землі, а можна тягнути по першій дроті шпалери. Вся система крапельного поливу — ефективна і не трудомістка, але громіздка і досить складна в експлуатації.

Крапельний полив виноградника

Полив в канавки під кущі

Другий варіант — поливати в ямки, канавки, борозни в пристовбурних кіл куща винограду. Їх можна зробити як стаціонарними, так і тимчасовими. У канавки можна вносити добрива й підгодівлі. Спосіб набагато простіший, але він більш трудомісткий і буде велика витрата води на відміну від крапельного поливу.

Переваги поверхневого поливу винограду:

  • Рівномірно зволожується найбільш родючий шар ґрунту — верхній. При поливі влітку теплою водою створюються оптимальні умови для розвитку кореневої системи — ґрунт теплий і вологий.
  • Молоді кущі винограду, які поливають поверхнево, швидко розвиваються і починають плодоносити. Це швидше має значення для тих, хто збирається продавати виноград. В такому випадку поверхневий полив однорічників підвищує рентабельність насаджень. Для дачників це не так важливо.
  • Головна перевага поверхневого поливу — можливість контролю. Наприклад, можна поливати різні сорти різною кількістю води з різними добривами і підгодівлею. Окремим кущах приділяється персональна увага, при цьому це ніяк не впливає на витратність і не займає зайвого часу.

Недоліки поверхневого поливу винограду:

  • Крапельний полив недешево коштує. Купувати неякісну систему безглуздо, а іноземна обійдеться досить дорого. У домашньому присадибному господарстві вона ніколи не окупиться. Тільки якщо займатися виноградарством в промислових масштабах, можна окупити імпортну систему крапельного поливу.
  • Велика витрата води. У літній період випаровування з поверхні грунту інтенсивне і рясне. Щоб гарно промочити грунт, доводиться вносити більше води і продовжувати час роботи системи поливу.
  • Якість верхнього родючого шару падає, так як якою б чистою не була вода для поливу, все одно грунт засоляєтся. А виправлення даної проблеми — справа не просто клопітка, а вельми тривала. У засоленому ґрунті виноград почувається незатишно, а з урахуванням того, що рослина ця не однорічна, пересадити її на наступний рік в інше місце не представляється можливим.

 

 

Читайте також: Підживлення винограду

  • Вологий грунт в пристовбурних колах може стати розсадником для захворювань, які небезпечні для винограду. Навантаження на імунітет рослини зростає. Хоча помірне гартування імунітету спрацює швидше в плюс, ніж принесе шкоду. Але щоб не перестаратися, необхідно робити це короткочасно і з розумом.
  • Один з найголовніших недоліків поверхневого поливу винограду — це значне зниження морозостійкості кущів. Адже при поверхневому поливі в основному розростається коріння, яке знаходяться близько до поверхні, в шарі на глибині від 10 до 50 см. Не дивлячись на те, що загальна тенденція зміни погоди спрямована на збільшення температури, в основному це стосується літнього періоду — останнім часом літо стає все жарче й жарче. Але зими при цьому залишаються досить холодними, іноді довгий час не випадає сніг, що призводить до тотального вимерзання коренів на глибину до 0,5 м. Якщо у верхньому шарі грунту температура опускається до -2 ° С, цього достатньо для загибелі кореневої системи. У кращому випадку знизиться врожайність куща, в гіршому — весь кущ загине.
  • Розтріскування ягід — біч посадок винограду. При рясному поверхневому поливі велика ймовірність того, що в період дозрівання і наливання соком ягоди просто розтріскаються. Це завдає вельми відчутну втрату, тому що пошкоджені грона винограду не зберігаються.

Звичайно, багато сортів винограду схильні до розтріскування плодів, проте, вирішальним фактором є кількість опадів в період дозрівання ягід. Якщо їх багато, до коріння надходить дуже велика кількість води і ймовірність розтріскування підвищується в рази.

Підземний полив виноградних кущів

Підземний полив виноградних кущівДо підземного способу поливу винограду можна віднести будь-який спосіб, при якому вода прямує в глибокі шари грунту. Які є варіанти?

Вертикальні шурфи

Можна встановити вертикальні труби або інші більш дешеві пристосування (пластикові пляшки з дірочками, наприклад) навколо стебла куща. Обов’язково на відстані 0,5 — 1 м від самого стебла. Глибина шурфу повинна бути 50 — 70 см. У підземній частині труби просвердлюють отвори, через які буде просочуватися вода. З боку дна труби, а також з боків насипають шар щебеню, щоб отвори не забилися. Воду можна наливати безпосередньо в верхній кінець труби або через шланг, покладений уздовж ряду.

Горизонтальна труба

В останні роки цей метод користується неабиякою популярністю. Уздовж ряду винограду прокладається на глибині 50 — 70 см горизонтальна труба з отворами. Отвори для просочування води повинні розташовуватися на відстані 0,5 — 1 м один від одного, їх обмотують сіткою або агроволокном, щоб виключити засмічення. Полив і підживлення винограду можна здійснювати так: заливати в ємкість з водою добрива й підгодівлю, підігрівати злегка на сонці, а потім подавати їх по підземній трубі до коріння.

Переваги підземного поливу виноградних кущів:

  • Економія води за рахунок того, що відсутнє поверхневе випаровування, вода надходить безпосередньо до коренів в той шар, де вона не випаровується.
  • Знижується ризик появи грибкових захворювань, так як стебло і листя завжди залишаються сухими при поливі (дощ ми не розглядаємо — це форс-мажор).
  • На сухому ґрунті навколо куща винограду менше ростуть бур’яни, так що доводиться менше витрачати час на прополку.
  • Одна з головних переваг — морозостійкість кущів винограду. Завдяки підземному поливу формуються і активно розростаються коріння в глибоких ґрунтових шарах, активно охоплюють значний обсяг. Навіть при глибокому промерзанні грунту набагато менше коренів гине. Так що рослини з глибокою кореневою системою менше страждають взимку.
  • Кущі не ушкоджуються весняними заморозками. Чому? Вся справа в тому, що завдяки глибокій кореневій системі, кущ значно пізніше прокидається навесні, адже грунт прогрівається повільно. Якщо трапляються поворотні заморозки, найчастіше кущі винограду ще сплять і не страждають.

Важливо! Лоза винограду витримує досить сильні морози. У період зимового спокою лоза легко переносить -22 -30 ° С. Але молоді листочки і пагони страждають від морозу дуже сильно — просто гинуть.

  • На противагу поверхневому поливу при підземному поливі значно знижується ризик розтріскування ягід.

Недоліки підземного поливу винограду:

  • Відсутність контролю. У зв’язку з тим, що вся система поливу знаходиться під землею, неможливо контролювати якість поливу — чи достатньо промочений шар, або чи не засмітився шланг, може, якісь кущі зовсім не отримують води. При використанні вертикальних шурфів така проблема не виникає.
    По-перше, їх легко дістати і перевірити.
    По-друге, навіть якщо частина отворів засмітилася, все одно рослина отримає належний обсяг води. А ось при поливі за допомогою горизонтальної труби може бути таке, що після засмічення частини отворів, деякі кущі отримають менше води або не отримають її зовсім.
  • Ускладнюється проведення такої процедури, як катаровка коренів. Для повноцінного розвитку кореневої системи необхідно видаляти поверхневі корені. Заняття це клопітке, підібратися до коріння непросто — треба розкопати кущ, відрізати секатором верхні корінці, обробити зрізи мідним купоросом або іншим препаратом, щоб в зрізі не були спори грибів.
  • Трудомісткість самих робіт. Якщо встановити вертикальні шурфи не складно, то виконати прокладку горизонтальної труби на глибині нелегко.

Який спосіб поливу винограду краще?

Як правилньно поливати виноградник навесні та восениОбрати правильний спосіб поливу — завдання відповідальне, і рішення приймати доведеться кожному садівникові-виноградарю самостійно. Необхідно в першу чергу враховувати кліматичні умови регіону вирощування.

Наприклад, жителям північних регіонів з холодними зимами краще застосовувати на ділянці підземний полив винограду.

А взагалі — можна чергувати способи. Наприклад, осінній полив кущів винограду необхідний для того, щоб наситити верхній шар грунту вологою. Так взимку волога грунт не промерзає і не тріскається, руйнуючи коріння. В такому випадку осінній полив можна зробити поверхневим способом. А ось в літній час краще використовувати підземний варіант.

Помилки при поливі початківців виноградарів:

  • Частий полив малими дозами води;
  • Холодною водою прямо з водопроводу;
  • Не можна поливати квітучий виноград.

Коли і як поливати виноградні кущі

Раз вже ми торкнулися теми видів поливів, зупинимося докладніше на тому, коли і навіщо поливають виноград.

Осінній влагозарядковий

Необхідний для накопичення вологи для розвитку рослин в наступному році. Його можна проводити по траншеях і борозенками після укриття винограду на зиму, а також в вертикальні шурфи.

Як би рясно не поливати кущ, волога все одно не піде далі 35 — 40 см. Далі вода просочується дуже повільно, приблизно 20 см в місяць. Ближче до літа вода опускається до рівня 1,5 м глибини. Саме цією вагою і користується рослина протягом вегетаційного періоду.

Читайте також: Виноград Ізабелла — посадка і догляд

Волога земля не промерзає дуже глибоко, тому коріння винограду краще зберігаються. Якщо земля суха, то мороз глибоко проникає в структуру ґрунту, земля стає пористою — з’являються тріщини, коріння рвуться.

Весняний влагозарядковий

Проводять тільки в тому випадку, якщо зима видалася суха. Якщо у Вас в регіоні паводки, то поливати не потрібно. Полив винограду навесні проводять до розпускання пагонів. Якщо поливати холодною водою, вічки розпустяться пізніше, це вбереже кущі від підмерзання в разі поворотних заморозків. Якщо поливати теплою водою, то розпускання бруньок відбувається раніше.

Посадковий полив

Природно проводиться поверхово. Якщо посадка проводиться восени, то в лунку для винограду необхідно вилити 1 — 2 відро води і дочекатися, поки вона повністю вбереться. Потім посадити саджанець і присипати до половини землею. У лунку з тільки що посадженим саджанцем виливається ще 2 відра води.

При посадці саджанця навесні технологія поливу така ж, тільки в порожню лунку, наливається гаряча вода, щоб розігріти грунт, а саджанець поливається теплою водою з підгодівлею.

Вегетаційний полив винограду

У перший рік вегетації куща винограду всі поливи повинні бути спрямовані на те, щоб рослина розвивалася. На початку періоду розвитку коріння поширюється тільки в межах посадочної ями, тому поливати необхідно в лунки навколо стебла на відстані 25 — 30 см. Глибина лунки 20 — 25 см.

Вегетаційні поливи відносяться до категорії заходів по догляду за виноградом. Необхідність додаткових поливів визначається станом листя. Нещодавно посаджені кущі поливають раз на тиждень, вносячи від 5 до 20 л води. Через місяць поливи скорочують до 2-х разів в місяць. У серпні всі поливи необхідно припинити, так краще визріває лоза.

Важливо! Зверніть увагу, що поливи протягом сезону необхідно проводити тільки теплою водою.
І все ж … коли поливати виноград?

Ну і на закінчення зупинимося на тому, коли поливати виноград. Найбільш вимогливий до вологи виноград в період розпускання бруньок, відразу після цвітіння і коли ростуть і наливаються ягоди. Поливати виноград до і під час цвітіння не можна, це призведе до осипання квіток. Також не варто поливати виноград перед збиранням врожаю, як ми вже писали, це збільшує ризик розтріскування ягід.

Відео: Секрети поливу винограду в домашніх умовах

Спосіб і технологію поливу вибирайте з урахуванням особливостей вашої ділянки. Не забувайте, якщо у Вас високі ґрунтові води, то поливати виноград необхідно рідше або виключити полив зовсім.

 

Крапельний, надземний і підземний полив винограду - коли і скільки води лити‎