Попелиця на розсаді: чим небезпечна і як боротися із шкідником та чим обробити
На розсаду напала тля, що робити, та як з нею боротися


Крихітна тля здатна завдати великої шкоди рослинам, якщо вчасно не вжити заходів. Особливо небезпечна її поява на розсаді. Адже комаха відрізняється відмінним апетитом і великою плодючістю. До того ж вона ще й рознощик небезпечних інфекцій.
Помітити присутність попелиці на розсаді нескладно, тому що вона зазвичай скупчується на стеблах у підстав листя або на тильній стороні листових пластин. Комаха висмоктує сік з молодої зелені, в результаті листя розсади знебарвлюється і скручується.
Шкода і небезпека попелиці на розсаді
Така мініатюрна комаха, як тля (довжина тільця дорослої особини не більше 1 мм, а німфи ще менше) завдає значної шкоди рослинам. В першу чергу вона сприяє ослабленню їх імунітету і втраті життєвих сил. У виснаженій культурі зменшується зелена маса, можуть з’являтися патологічні утворення (галли) і деформоване листя.
При сильному зараженні у рослин може повністю опасти листя, що в підсумку призведе до всихання. Шкоди завдає, як сама комаха, так і виділяєма нею «медяна роса», яка є добрим середовищем для розмноження безлічих інфекцій, в тому числі і сажистого грибка. Тоді на листках з’являється характерний чорний наліт.
Пошкоджена попелицею розсада вже не зможе нормально розвиватися і дати хороший урожай. Великі ж колонії шкідника можуть повністю знищити молоді рослини.
А з огляду на велику плодючість комахи (за сезон можуть дати до 16 поколінь) і можливість появи в одному виводку безкрилих і крилатих дорослих попелиць, загрозу вони становить неабияку.
Як позбутися від попелиці на розсаді народними засобами
Поява попелиці — це лихо для розсади. Тому так важливо помітити зараження на початковій стадії. Регулярні огляди молодих рослин допоможуть виявити шкідника, поки він не встиг розмножитися. Невелику кількість комах можна прибрати вручну, а рослини обробити розчином господарського мила (25-30 г на 1 л води).
Капронова кислота, яка міститься в милі, здатна погубити до 90% попелиці на розсаді. До того ж комахи приклеюються до мильного розчину і не можуть рухатися. Прискорити їх загибель допоможе і включення в робочий склад додаткових агресивних компонентів: тютюну, рослинного масла або соди.
Так, рослинне масло в складі розчину дозволяє йому довше залишатися на рослині. Новоутворена захисна плівка не дає шкідникам висмоктувати з нього сік. Щоб приготувати цей засіб, потрібно перемішати ½ склянки рослинного масла з ½ склянки мильної стружки і розбавити цю суміш 5 л теплої води, до повного розчинення мила.
Не любить попелиця і сильні запахи, тому додавання в мильний розчин тютюну підсилює його ефект. Насипте в ємність з готовим мильним складом 100 г подрібненого на порох тютюну і добре перемішайте. Можна ще для вірності додати кілька стручків пекучого перцю.
Використовують проти шкідника і мильний розчин з содою. В 1 л окропу розчиніть стружку з чверті шматка господарського мила і 1 ст.л. соди. Цей склад розведіть в 9 л холодної води і добре розмішайте. Однак мильний розчин не завжди може допомогти, тому що тля нерідко ховається в скрученому листі, всередину яких суміш не надходить. Спробуйте і інші народні засоби в боротьбі зі шкідником.
Як боротися з попелицею за допомогою препаратів
При сильному зараженні розсади попелиць, коли народні засоби не допомагають, проти шкідника доведеться використовувати інсектициди. Але не всі з препаратів, які успішно борються з цією комахою, можна використовувати в домашніх умовах.
Обробити розсаду можна розчинами таких інсектицидів, як Фитоверм (8 мл на 1 л води), Інта-Вир (1 табл. На відро води) і Кінмікс (2 мл на 0,5 відра води).
Заходи профілактики появи попелиці на розсаді
Щоб не допустити появи попелиці на розсаді, перед її посадкою потрібно провести профілактичні обробки кімнатних рослин і підвіконь Фітоверма (2 мл на 1 л води), а також знезаразити грунт і контейнери. Уникнути швидкого поширення шкідника допоможуть регулярні огляди рослин і створення для сіянців оптимальних умов для розвитку: температури, поливу та розташування.
Так, необхідно підтримувати денну температуру на рівні 20-25 ° С, а нічну — 16-20 ° С. Полив повинен бути регулярним і тільки відстояною водою кімнатної температури. Розташовувати ж контейнери з розсадою потрібно на відстані один від одного, щоб листя рослин не стикалися. Можна також повісити липкі пастки для комах, які зловлять всіх непрошених гостей, в тому числі і літаючих попелиць.
Відео: Сода — безпечний та надійний засіб від попелиці
Як бачимо, боротися з тлею на розсаді непросто, але можливо. Проте краще не допускати її появи. Ще більше цікавої та корисної інформації про хвороби та шкідників ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua