Як і коли садити малину навесні у відкритий ґрунт: підготовка ґрунту, вибір місця та догляд

Способи посадки малини весною: терміни та методи висадки у відкритий ґрунт


Як і коли садити малину навесні у відкритий ґрунт

 

 

Щоб посадка малини навесні у відкритий грунт пройшла успішно і надалі дала хороший результат, потрібно не тільки знати, як це робити правильно, але і визначитися з термінами, вибрати сорти.

Висадка малини навесні: як розраховувати терміни

Висаджувати рослину можна протягом усього теплого періоду. Досвідчені садівники рекомендують робити це навесні, і ось чому:

  • В цей період року в рослинах починається сокорух, який допомагає культурі справлятися з будь-якими стресами, такими як обрізка, щеплення, пересадка. Крім цього, він підсилює імунітет, що дає можливість легше переносити хвороби.
  • Весна — той період, коли немає сильної спеки як влітку, і сирих дощових днів, як восени.
  • Збудники різних захворювань менш активні навесні.
  • Висадку кущів малини у відкритий ґрунт здійснюють приблизно з середини березня до кінця травня. Однак якщо в силу обставин, що склалися потрібно посадити рослини раніше, нічого страшного — садівники практикують ранню висадку.

Висадка малини навесні: як розраховувати терміни посадки

Якщо посадка кущів випадає на травень, а на вулиці занадто спекотна погода, тоді процедуру краще перенести на осінь. В іншому випадку доведеться кілька разів на день рясно поливати малину.

Якщо було прийнято рішення проводити посадку ранньої весни, тоді потрібно переконатися в тому, що на вулиці встановилася стабільно тепла погода. Також потрібно скористатися рекомендаціями:

  1. Важливо встигнути зробити роботу до моменту, коли розпустяться бруньки.
  2. Якщо посадковий матеріал буде куплений в спеціальному контейнері, а коренева система кожного саджанця буде закрита, тоді з висадкою можна трохи почекати до того моменту, поки не виросте листя.
  3. Потрібно враховувати кліматичні особливості регіону. Для більшої частини України оптимальний час висадки малини — березень і квітень.

Малина цілком може перенести незначні заморозки. Але це в тому випадку, якщо вони не затяжні.

Терміни посадки малини в різних кліматичних зонах в Україні

Терміни посадки малини навесні

Розглянемо докладно, коли повинна проводитися посадка культури у відкритий ґрунт по регіонах:

  1. З початку березня і до середини квітня можна висаджувати малину на півдні України.
  2. Жителям середньої смуги не рекомендується висаджувати саджанці раніше квітня.
  3.  Посадка малини на північній частині починається з початку квітня і закінчується в середині травня.
  4. У будь-якому випадку потрібно спиратися на кліматичні особливості року. Якщо ранньою весною вже тепло, можна розпочинати роботи раніше.
Шкідники та хвороби малини привертають уваги не менше, ніж інші проблеми. Серед хвороб найбільш небезпечні бактеріальний рак, мозаїка, іржа, дідімела і антракноз. Більше в нашій статті.

Терміни висадки саджанців малини за місячним календарем на 2020 рік

Терміни висадки саджанців малини за місячним календарем у 2020 році.

Досвідчені дачники завжди користуються таким «інструментом», як місячний календар. Посадка малини з урахуванням фаз нічного світила — це правильний крок. Дізнаємося сприятливі дати для цієї мети в 2020 році:

  • березень — з 26 по 29;
  • квітень — з 11 по 15 і з 24 по 26;
  • травень — з 2 по 10.

 

 

Астрологи не радять висаджувати малину у відкритий ґрунт в молодик і повний місяць і коли небесне тіло перебуває в знаку Водолія і Лева, це сухі неродючі символи.

Несприятливий період для висадки малини за місячним календарем на весну 2020 року:

  • березень — 9-11, 19-21 і 24;
  • квітень — з 5 по 9, з 16 по 18 і 23;
  • травень — 13, 14 і 22;
  • червень — з 9 по 11 і з 21 по 24.

Визначившись з термінами посадки малини навесні для свого регіону, ознайомившись з рекомендаціями садівників і місячним календарем , важливо знати, як правильно висаджувати кущі. Розглянемо, як вибрати відповідне місце, підготувати ґрунт, яка схема краще і які можуть виникнути складності.

Як вибрати місце для для посадки малини

Як вибрати місце для кущів малини

Відомо, що ця культура може щедро плодоносити, виростаючи на одному місці до 10 років. Тому до цього питання треба поставитися з відповідальністю. Малина не любить протягів і вогкості, вона вважає за краще тепло і сонячні місця. Може добре рости вздовж огорож та споруд, але відстань від паркану має бути не менше 50 сантиметрів.

Вибираючи місце, потрібно оминати зони, в яких протікають ґрунтові води. Навіть з огляду на те, що малина сильно любить вологу, посадка саджанців на таких ділянках протипоказана. Місце має бути тихим. Плануючи ідеальну ділянку для малиннику, потрібно розуміти, що в подальшому доведеться обробляти рослини від шкідників, робити санітарну і формуючу обрізку, збирати урожай. Отже, потрібно вільно проходити між кущами. Відстань між рослинами повинна бути не менше 50 см.

Не рекомендується висаджувати малину, на місці де раніше росли томати і баклажани.

Підготовка ґрунту і внесення мінеральних добрив

Для посадки малини навесні підготовку ґрунту роблять з осені. Обов’язково потрібно перекопати ділянку або пройтися мотоблоком. Після цього слід вибрати бур’яни разом з корінням, головний ворог саджанців малини — пирій.

Підготовка ґрунту і внесення мінеральних добрив

Земля не повинна бути кислою, культура найкраще плодоносить на нейтральному ґрунті. З метою зниження кислотності в ґрунт потрібно внести вапно або доломітове борошно (їх можна купити в АГРОМАГАЗИНАХ). Також потрібно внести золу і перегній.

Слід враховувати, що коренева система рослини швидко розростається, тому по периметру всього малиннику рекомендується зробити поглиблену огорожу. На 20-30-сантиметрову глибину закопуються металеві або дерев’яні щити. Такий бар’єр не дозволить корінню рости далі певної зони.

Щоб культура добре плодоносила після висадки у відкритий ґрунт, землю потрібно підготувати за такою схемою:

  1. На початку весни (безпосередньо перед висадкою малини) вносять гній в пропорції 7 кг на один квадратний метр. Також разом з цим потрібно додати компост з розрахунку 10 кг речовини на один м².
  2. Восени в землю рекомендується вносити курячий послід. На один квадратний метр 8 кг речовини.
  3. Після збору врожаю не можна збагачувати землю азотними добривами.
  4. Щоб коренева система малини не постраждала, не рекомендується вносити мінеральні добрива в період сильної спеки.

Вибір і підготовка посадкового матеріалу

Як саджати малину весною.

Досвідчені дачники керуються одним правилом — ніколи не купувати саджанці у незнайомих людей. Кращі сорти малини коштують чимало, тому не варто ризикувати, щоб за великі гроші не купити неякісний товар. Ще можна попросити, щоб саджанці викопувалися у вашій присутності.

На які параметри слід звертати увагу:

  • Кущики повинні виглядати свіжими і здоровими.
  • На корінні не повинно бути тріщин, пошкоджень, гнилі та інших підозрілих плям.
  • Товщина молодої рослини не перевищує 10-12 мм в діаметрі, тому що для посадки навесні найкраще брати молоді саджанці. Якщо продавець пропонує  товсті кущики, значить це стара малина.
  • Коренева система. Довжина її не повинна перевищувати 25 см, також корінь повинен бути мочковатим і здоровим на вигляд.
  • На саджанці повинно бути хоча б 3 пагони, в подальшому вони дадуть нові гілочки. Листя повинні мати яскраво-зелений відтінок.
  • Після покупки кореневу систему потрібно обмотати, щоб вона не загинула. Для транспортування потрібно використовувати вологу мішковину.

Способи посадки кущів малини

Способи посадки малини

Перед посадкою малини в відкритий ґрунт однорічні пагони вкорочують до 30-40 сантиметрів. Навесні найкраще розсаджувати малину саджанцями або кореневими відростками від старих кущиків. Посадити рослину у відкритий ґрунт можна такими способами:

  • Рядовий або траншейний. Основна перевага полягає в можливості створення високородючої подушки під кореневою системою. Це сприяє багаторічному зростанню і плодоношенню культури. Траншеї бажано готувати за 2-3 тижні до посадки. Глибина таких ям повинна бути 50-60 см, а ширина перевищувати 50 см. На дно траншей викладається тирса, листя і рослинні залишки, після чого все присипається ґрунтом. В останню чергу потрібно внести калійну сіль, суперфосфат або сечовину. Саджанці рівномірно розподіляються по канаві і присипаються ґрунтом без добрива. Ґрунт ущільнюється і рясно поливається.
  • Стрічковий метод. Дуже схожий на перший варіант посадки малини. Відмінність полягає в тому, що ширина канавок повинна бути більше метра. Посадковий матеріал висаджується не в один ряд, а в кілька, в залежності від уподобань садівника. Відстань між кущами має бути приблизно 15-20 сантиметрів.

Як правильно садити малину, як вибрати оптимальні строки

  • Кущовий варіант посадки малини навесні. У цьому випадку заздалегідь викопуються ямки (лунки) глибиною 50 см. Далі туди вносяться добрива з розрахунку на 1 відро ґрунту + 15 г фосфорних добавок, 10 азотних і 5 калійних. Після цього в кожну ямку кладуть саджанці (не більше 4-х кущиків в одну лунку), засипаються землею і ущільнюються.
  • Після посадки малини у відкритий ґрунт, ділянку потрібно полити. Надалі необхідно регулярно поливати рослини, робити прополку і робити розпушування ґрунту.

Підбиваємо підсумки

  1. Щоб виростити багатий урожай смачної ягоди, потрібно правильно розрахувати строки висадки за місячним календарем і з урахуванням клімату регіону.
  2. Важливо купувати якісний посадковий матеріал.
  3. Щоб малинник розвивався і давав багато плодів, потрібно користуватися рекомендаціями досвідчених садівників.

Відео: Посадка малини у відкритий ґрунт

Ще більше цікавої та корисної інформації для вашого саду ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Як і коли садити малину навесні у відкритий ґрунт: підготовка ґрунту, вибір місця та догляд