Посадка озимого часнику під зиму – як і коли саджати часник під зму

Особливості посадки озимого та ярого часнику на зиму за місячним календарем


Посадка озимого часнику. Часник озимий та ярий

 

Посадка озимого часнику під зиму – як і коли саджати часник під зму

 

Посадка озимого часнику. Часник озимий та ярий

Пора, зовсім вже пора, друзі, садити озимий часник! Взагалі-то, в Середній смузі рекомендовані терміни посадки озимого часнику — кінець вересня, але погода у нас в останні роки абсолютно непередбачувана. Для орієнтиру: часник під зиму саджають за 25-35 днів до настання стійких холодів — тоді він встигне вкоренитися, але не проросте.

Часник озимий та ярий — посадка на зиму

Для початку, думаю, корисно буде згадати, в чому різниця між озимим і ярим часником. Як очевидно, перший висаджують восени — під зиму, а другий — ранньою весною. У наших краях ярий часник практично не саджають — все більше озимий. Але в ідеалі варто вирощувати і той, і інший: озимий часник врожаї дає вищі, але зберігається гірше, в той час як у ярого відмінна лежкість.

Посадка озимого часнику. Часник озимий та ярий

Ярий та озимий часник

Чисто зовні відрізнити ярий часник від озимого можна за розміром зубків (у ярого вони дрібніші) та їх розташуванню. У озимого часнику зубки розташовуються в один ряд навколо квіткового стебла — стрілки. Якщо розрізати зубок такого часнику в поперек, в серединці можна буде чітко побачити зачаток майбутнього стебла. А у ярого часнику переважають безстебельні сорти. Його зубки зазвичай розташовуються спірально у кілька рядів.

Відповідно, дещо відрізнятися будуть і способи розмноження. Озимий часник можна розмножувати зубками або повітряними бульбочками, які утворюються на стрілках (якщо бульбочки не потрібні, стрілки зазвичай виламують, не чекаючи, коли вони дозріють і розкриються). Яровий часник бульбочок не утворює, тому його розмножують тільки зубками.

Вибір і підготовка місця для посадки озимого часнику

Ділянку для посадки потрібно вибрати суху і сонячну: там, де по весні стоять талі води, часник рости не буде — просто вимокне. В крайньому випадку, щоб убезпечити майбутній урожай, піднімаємо грядку вище — але це на той випадок, коли вибору просто немає.

Ґрунт часник любить родючий, тому під перекопування рекомендується внести 40 г суперфосфату і 10 г хлористого калію на кожен квадратний метр грядки. Можна використовувати компост — його на той же квадратний метр потрібно 4-6 кг.

 

 

Читайте також: Догляд за часником навесні

Важливо враховувати сезонну зміну. Як і інші овочеві культури, часник не варто вирощувати щорічно на одному і тому ж місці: у ґрунті накопичуються характерні для рослини хвороби і шкідники, урожай падає, а якість його погіршується. Бажано повертати часник на колишнє місце не раніше, ніж через 3-4 роки.

В якості попередників для озимого часнику підійдуть огірки, кольорова і рання білокачанна капуста, бобові культури. А ось після картоплі та цибулі садити його не варто. Але в якості сусіда для картоплі, буряка або томатів часник зовсім непоганий; квасолю ж і горох краще поруч не висаджувати.

Ґрунт на підготовленій грядці вирівнюють і намічають рядки для посадки з відстанню між ними 40-45 см. Між зубками в ряду достатньо буде залишити 8-10 см.

Підготовка зубків і посадка

Посадка часникуЯк ми вже з вами згадали, озимий часник можна виростити з зубків або з бульбочок (в дворічному циклі). Зубки для посадки потрібно відібрати великі або середні — з дрібних гарних часникових головок не одержати. Зрозуміло, посадковий матеріал повинен бути здоровим, чи не ушкодженим. Навіть якщо зовні часник здоровий, але ріс він на зараженій шкідниками або хворобами ділянці, від посадки його варто утриматися.

Зазвичай висаджують часник без попередньої обробки, але радимо замочувати зубки попередньо в розчині Фітоспоріну на 5-6 хвилин і тим же розчином проливати ґрунт перед посадкою.

Садять в підготовлені грядки на глибину 8-10 см. Ґрунт радять мульчувати шаром торфу або перегною. Грядки з настанням стійких холодів я зазвичай накривають ялинковим гіллям або соломою. Основна мета такого укриття — затримати сніг на ділянці, де посаджений часник.

Розмноження озимого часнику бульбочками

Під зиму висівають і своєчасно заготовлені повітряні бульбочки. Наступного року вони сформують великі однозубки — це і є посадковий матеріал для вирощування озимого часнику. Тобто, такий метод розрахований на дворічний цикл. У чому його переваги?

Розмноження озимого часнику бульбочками

Розмноження озимого часнику бульбочками

По-перше, ми отримуємо здоровий насіннєвий фонд. Бульбочки утворюються на стеблах над землею, вони не контактують з ґрунтом, а значить, не можуть бути переносниками хвороб і носіями інфекцій, що вражають часник. А по-друге, ми економимо: намножуючи озимий часник зубками, ми змушені чималу (і кращу!) частину отриманого врожаю витрачати на посадку. Якщо ж посадковий матеріал ми щороку вирощуємо з бульбочок, в такому нераціональному використанні плодів своєї праці необхідності вже немає!

Посівний матеріал потрібно розсортувати, відібравши найбільші бульбочки. Сіють їх одночасно з посадкою озимого часнику на попередньо підготовлену грядку. Борозенки для посадки прокладають на відстані близько 10 см один від одного, відстань між бульбочками при посіві 1-2 см, глибина загортання — 2-3 см.

Посадка озимого часникуОтримані в наступному сезоні цибулинки-однозубки іноді рекомендують не викопувати, щоб ще через рік отримати повноцінний урожай часнику. Але краще все ж весь посадковий матеріал викопати, просушити, розібрати, а вже потім використовувати для посадки, тим більше, однозубки з бульбочок теж виходять різними: від дуже великих до зовсім дрібних.

Технологія посадки однозубок точно така, як звичайних часникових зубків. Секрет більш високого врожаю і кращої якості вирощеного з них часнику полягає в тому, що, по-перше, такий посадочний матеріал звичайно крупніше (тобто, містить більший запас поживних речовин), а по-друге, здоровіше.

Відео: Посадка озимого часнику осінню

На цьому все, наша стаття  «Посадка озимого часнику на зиму» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути рубрику город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Посадка озимого часнику під зиму – як і коли саджати часник під зму