Коли і як садити яблуні навесні у відкритий ґрунт: підготовка ями до висадки саджанця

Як посадити яблуню весною в саду - на якій відстані потрібно садити яблуні


Коли і як садити яблуні навесні у відкритий грунт

 

Коли і як садити яблуні навесні у відкритий ґрунт: підготовка ями до висадки саджанця

 

Кожен дачник намагається посадити на своїй ділянці хоча б одну яблуню. Вважається, що робити це потрібно восени. Однак можлива і посадка яблуні навесні у відкритий грунт, якщо правильно вибрати терміни і знати, як правильно посадити саджанці.

Коли саме садити яблуні навесні

Наявність хоча б кількох плодоносних яблунь на заміській ділянці — мрія багатьох садівників-любителів. Але щоб яблуня радувала рясним врожаєм, потрібно добре постаратися під час висадки саджанців у відкритий ґрунт.

Яблуні складають основу саду на заміських ділянках. Цю рослину цінують за смачні і корисні плоди, а також за невибагливість і хорошу приживлюваність на різних грунтах і в більшості кліматичних зон України.

Але навіть для такої життєздатної культури потрібно дотримуватися правильних термінів посадки і вибирати найбільш сприятливі місця на ділянці. Якщо під час висадки саджанців яблуні дотримуватися всіх рекомендацій фахівців, то рослина швидко приживеться і через кілька років порадує рясним врожаєм.

Особливості вирощування яблуневого саду

Особливо важливо дотримуватися термінів висадки саджанців яблуні у відкритий ґрунт навесні, так як це потрібно зробити до того, як на них почнуть розпускатися бруньки.

Терміни весняної посадки яблуні в саду

Більшість садівників воліє садити яблуню восени, коли саджанці підготуються до періоду спокою, скидаючи листя. Навесні починається активна вегетація, під час якої пересадки у відкритий ґрунт небажані, так як рослина буде довше приживатися.

Хоча яблуня і відноситься до витривалих культур, але пересадка під час вегетації сприймається саджанцем як стрес, тому садівникам потрібно правильно вибирати терміни посадки навесні.

Для правильної висадки яблуні навесні слід дотриматися двох важливих умов:

 • вибрати період, коли на саджанцях ще не почнуть набухати бруньки й розпускатися листя;
 • висаджувати у відкритий ґрунт тільки коли нічні температури будуть триматися на позначці не нижче +5 градусів протягом тривалого періоду.

Терміни весняної посадки яблуні - опис з фото.

У більшості наших регіонів дотримуватися таких умов досить складно, але є ряд корисних правил, які допоможуть правильно посадити яблуню навесні.

Якщо саджанці мають відкриту кореневу систему, а сорт рослини відповідає умовам конкретного регіону, то можна не чекати, коли прогріється земля, а сніг повністю розтане. Яблуня з відкритим корінням в періоді спокою добре вкорениться і до кінця весни розпустить листочки.

Це відбувається через те, що перебуваючи в періоді спокою, рослина не встигає помітити пересадки, яка стає стресом, і продовжує розвиватися в звичайному для нього життєвому циклі.

Для більшості наших регіонів висадку яблуні навесні найкраще починати з кінця березня і проводити до початку травня. При цьому вибирати для посадки потрібно похмурі дні. Садити рослину слід рано вранці або пізно ввечері.

Переваги весняної посадки яблунь в плодовому саду

Переваги весняної посадки яблуні в плодовому саду

Традиційно вважається, що найкращий час для посадки плодових дерев — осінь. В цьому випадку дерева краще вкорінюються до весни, перебуваючи в періоді спокою. Однак провести осінні висадки саджанців не завжди вдається через мінливу погоду: часто вже в середині осені, коли настає найкращий час для цих робіт, можуть починатися приморозки.

 

 

Якщо з цієї причини не вдалося посадити яблуню восени, висадку можна перенести на весну, прикопавши саджанці в темному і прохолодному місці, температура якого не перевищуватиме 0 … + 2 градусів.

Це може бути підвал, в якому садівний матеріал укладається в ящики, а коріння присипаються землею, або відкриту ділянку, на якій взимку прикопані саджанці будуть захищені від вимерзання товстим шаром снігу.

Після завершення зими, в кінці березня можна підібрати ділянку для висадки яблуні і у відповідний для цього час посадити ще сплячу рослину на постійне місце вирощування. Мало хто звертає увагу на те, що весняна посадка має ряд важливих переваг:

Агротехніка висадки яблуні у відкритий грунт навесні

 • садівник може контролювати весь період приживлюваності рослини, своєчасно реагуючи на негативні зовнішні фактори і усуваючи їх: недолік вологи або поживних речовин, поява хвороб або шкідників;
 • навесні в ґрунті більше вологи, тому при правильному дотриманні строків висаджування вегетація рослини буде проходити активніше, а період адаптації буде скорочуватися;
 • перед весняною посадкою простіше підготувати ями для висадки восени. За зиму ґрунт осяде і не буде ризику заглиблення кореневої шийки саджанців, що приводить до загибелі рослини.

Існують спеціальні методики вирощування посадкового матеріалу, що дозволяють висаджувати саджанці яблуні з квітня по жовтень. І тому потрібно купувати посадковий матеріал із закритою кореневою системою.

Агротехніка висадки яблуні у відкритий ґрунт навесні

Щоб саджанці, висаджені навесні, вкоренилися і прижилися, слід дотримуватися при посадці ряд важливих правил:

Вибір місця для посадки яблуні

 • грамотно вибрати місце для яблуні;
 • розрахувати відстань між деревами, якщо висаджується кілька саджанців відразу;
 • підготувати самі саджанці до посадки у відкритий ґрунт.

Це дозволить рослині швидше адаптуватися на новому місці, вкоренитися і почати рости.

Колоновидні плодові дерева мають незвичайну компактну форму. Це дозволяє організувати сад навіть на дуже обмеженій площі, і використовувати феномен при організації ландшафтного дизайну. Більше в нашій статті.

Вибір місця для посадки яблуні

Яблуні люблять відкриті майданчики, який добре освітлюються сонцем, і на яких немає протягів. Найкраще вибирати ділянки, захищені з північного боку будівлями або огорожею.

Дерево має розміщуватися з південного боку, щоб в період вегетації воно могло отримувати максимальну кількість ультрафіолету.

Розмітка майданчика під ями для висадки

Для висадки безсилі:

 • низини;
 • місця з заболоченим ґрунтом;
 • ділянки з близьким заляганням ґрунтових вод.

Яблуня любить височини, на яких не буде застоюватися вода під час танення снігу або сильних літніх дощів. У ґрунті з підвищеним рівнем вологості рослина просто загине через те, що коренева шийка згниє.

При наявності на ділянці близько залягаючих до поверхні ґрунтових вод слід створити штучний насип і тільки потім посадити саджанець. Ґрунтові води не повинні знаходитися від верхнього рівня ґрунту на відстані менше півтора метри.

Розмітка майданчика під ями для висадки

Перед висадкою слід скласти схему посадок, якщо планується посадити кілька дерев. Відстань між посадками відіграє велику роль у розвитку яблуні і здатна впливати на плодоношення — брак світла і простору буде призводити до зниження врожайності.

Підготовка та розміщення саджанців відкритий грунт

Вибір відстані залежить від виду саджанців:

 • рослини на високорослих підщепах потрібно садити на відстані 5-7 метрів;
 • саджанці на підщепі середнього розміру садять з проміжками 3-4 метра;
 • дерева на низькорослому підщепі садять на відстані від 3 до 1,5 метрів;
 • між карликовими яблунями можна залишити відстань 1,5 метра;
 • колоноподібні яблуні можна садити на відстані 0,5 метра.

Підготовка та розміщення саджанців у відкритий ґрунт

Висаджувати слід тільки здоровий посадковий матеріал, вибираючи районовані сорти для свого регіону. Висота рослини не повинна бути більше півтора метри, а термін життя — не більше 2 років. Коренева система повинна бути добре розвиненою.

На саджанці не повинно бути ознак вегетації, якщо він висаджується з відкритою кореневою системою. Перед висадкою коріння потрібно замочити на добу в спеціальному розчині, який стимулює ріст кореневої системи.

При посадці матеріалу із закритою кореневою системою саджанець можна опускати в яму разом з торф’яним контейнером.

Правила посадки яблунь навесні.

Садити потрібно в ями, на глибину відповідної кореневої системі молодої рослини. Заглиблювати слід до кореневої шийки, не засипаючи при цьому її землею. Також потрібно дивитися, щоб не заглиблювати місце щеплення. Чим вище буде розміщена щеплення, тим швидше почне плодоносити яблуня.

Саджанець встановлюють в лунку і розправляють його кореневу систему, якщо вона відкрита. Посадковий матеріал із закритою кореневою системою просто встановлюють в підготовлену яму і засипають землею до кореневої шийки.

Після цього ущільнюють ґрунт навколо стовбура, поливають рясно і прив’язують саджанець до кілка. При відсутності бічних пагонів на саджанці, його верхівку потрібно підрізати, щоб почали з’являтися бічні гілочки.

Виконати всі ці правила під силу навіть початківцю садівникові. При дотриманні всіх рекомендацій яблуня швидко приживається і через 3-4 роки може порадувати першим урожаєм.

Підбиваємо підсумки

Посадка яблуні навесні

Про весняну посадку яблуні слід пам’ятати кілька важливих рекомендацій:

 1. Садити рослину слід навесні, поки вона ще знаходиться в стані спокою, коли на ній ще не набрякли бруньки і не з’явилося листя. У цьому випадку рослина швидше приживеться.
 2. Саджанець яблуні можна буде посадити і в непрогрітий ґрунт в кінці березня — початку квітня, вибравши підходящий для цього час доби.
 3. Перед посадкою потрібно правильно обрати місце для яблуні. Вона не буде рости на заболоченому і занадто вологому ґрунті.
 4.  Під час посадки не можна заглиблювати кореневу шийку і місце щеплення, яке знаходиться в нижній частині стовбура. Інакше дерево загине, чи не буде плодоносити.
 5. Не можна розміщувати саджанці дуже близько один до одного, якщо вони щеплені на високорослій і середній підщепі.
 6. Для ділянок невеликої площі найкраще підходять колоноподібні сорти яблунь, які можна садити один від одного на відстані 0,5 метра, так як вони не мають розлогої крони.

Відео: Правильна посадка яблунь навесні

Ще більше цікавої та корисної інформації про садівництво ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Коли і як садити яблуні навесні у відкритий ґрунт: підготовка ями до висадки саджанця