Який привід у газонокосарки краще: прямий або пасовий?
Який привід у газонокосарки буде довше служити та дешевше обслуговуватися


Одне з найбільш частих запитань, яке задають покупці при виборі електричної газонокосарки — який привід ножа у неї встановлений? На сьогоднішній день виробники використовують два типи:
- прямий;
- пасовий.
Сказати однозначно, який привід краще — складно, адже обидва вони мають як свої переваги, так і недоліки. Тривалість служби обох варіантів залежить від особливостей застосування, правил експлуатації, якості самого товару. Особливо хочу виділити два фактори — правильне застосування техніки і дотримання режиму косіння трави.
Давайте спробуємо розібратися, який привід буде довше служити, дешевше обслуговуватися і стане запорукою вашого успіху в боротьбі з постійно зростаючою травою.
Ремінь в якості приводу: чим це добре і чим погано
При пасовій передачі механічна енергія обертання валу двигуна на ножовий вал передається за допомогою гнучкого ременя і двох циліндричних шківів (провідного і веденого). Ремінь натягнутий на ці ролики, утворює замкнуту конструкцію. Головний елемент передачі — власне, гнучкий ремінь. Він виготовляється з гуми або щільної синтетичної тканини.
Ремінь може бути:
- Плоским;
- Зубчастим.
Навіщо в цій конструкції потрібен ремінь? Двигун, який встановлюється в такому типі газонокосарок — щітковий . І кількість обертів може досягати декількох десятків тисяч, тому встановити ніж безпосередньо, немає ніякої можливості. А редуктор в даному випадку може додати додаткової ваги, незручність в обслуговуванні і дорожнечу ремонту. А ремінь — найдешевший і практичний варіант зниження оборотів і людина цілком самостійно може зробити заміну без відвідувань сервісних центрів. Тепер давайте подивимося на всі плюси ремінного приводу і мінуси.
При всій своїй простоті і легкості, ремінний привід часто отримує закиди в малій продуктивності, швидкому зносі і потреби частої заміни. А чому так виходить? Спочатку статті я натякнув на правильне застосування техніки і дотримання режиму косіння трави. Зробив я це навмисно, тому що користувачі часто нехтують правилами косіння трави. Її потрібно косити вранці не раніше 10, але не пізніше 11 годин. Тоді вона легко скошується, газонокосарка не перегрівається, та й в спекотний літній день, коли температура може перевалити за 30 градусів, ви не принесете шкоди ні собі, ні інструменту, з яким ви працюєте. Якщо намагатися дотримуватися цього правила, тоді знижується ймовірність виходу з ладу як ременя, так і всього вузла.
Переваги:
- Простота і економічність виробництва;
- Немає додаткових паралельних валів в складі;
- Присутній захист від перевантаження і заклинювання;
- Рівень вібрації і шуму ослаблені спеціальними демпферами-прокладками, що збільшує термін служби газонокосарки;
- Даний вузол не вимагає мастила і великих витрат на обслуговування;
- У разі виходу з ладу ціна ремонту може бути не така висока і в більшості випадків, полагодити газонокосарку можна самостійно.
Недоліки:
- Присутнє велике навантаження на обидва вала;
- Невисокий термін служби ременя;
- Рекомендована робоча температура — не вище 35 град .;
- Збільшені розміри корпусу, що не завжди прийнятно;
- Для меншого зносу і розтягування ремінного приводу необхідно періодично проводити регулювання натяжного ролика.
Прямий привід — переваги і недоліки
При прямому приводі у газонокосарки встановлено асинхронний двигун .Це не вимагає заміни щіток, бо немає додаткового вузла, де необхідно міняти ремінь. Корпус газонокосарки може бути трохи меньший і легший. А якщо встановлений ще й потужний мотор, то це досить серйозний аргумент, який може схилити вас до покупки саме такої газонокосарки .Насправді, і тут є підводні камені, і досить істотні.
Як ми знаємо, в нашій країні, на жаль, знаходяться старі електромережі і напруга, як правило, там не відповідає показнику 220В. Практика показує, що за містом в приватних будинках, де, в основному, і використовується електрична садова техніка, напруга знаходиться, в середньому, на позначці від 180 до 200В.
Чим це загрожує для асинхронного двигуна? Він не може набрати потрібну кількість оборотів, у нього падає ККД, в свою чергу, перестає ефективно скошувати траву. У щітачного ж — все навпаки. Він збільшує пусковий струм для підтримки потрібних обертів і зберігає робоче ККД. Але через це двигун нагрівається швидше. Давайте розглянемо всі «за» і «проти» прямого приводу.
Плюси:
- Висока ефективність і велика зносостійкість;
- Володіє низьким рівнем шуму і зниженою вібрацією, що передається на корпус газонокосарки;
- Термін служби досягає 3-5 тисяч годин, особливо при установці в валу універсальних шарнірних з’єднань;
- Дає високий обертальний момент на низьких оборотах мотора.
Мінуси:
- Важкуватий за вагою, хоча за розмірами меньше, ніж ремнева конструкція;
- Ціна може бути вище ремінного приводу;
- При ударі ножа газонокосарки об камінь або іншу гілку перевантаження йде прямо на двигун, що може стати серйозною поломкою і повним виходом з ладу, що, в свою чергу може привести до заміни газонокосарки повністю.
Читайте більше: Сучасні аератори і скарифікатори швидко проколюють газон спицями та зрізають непотрібний шар ножами. Тому ми підібрали рейтинг кращих аераторів-скарифікаторів: шість моделей з електромоторами, три з бензиновими двигунами і одну акумуляторну. Більше в нашій статті.
Висновки
Як бачимо, пасовий та прямий приводи характеризуються ефективністю, коефіцієнтом корисної дії, вагою, розмірами рами і навіть ціною. Але їх головна відмінність полягає в надійності і зносостійкості. Тому при виборі потрібно відштовхуватися від умов роботи газонокосарки.
Визначте для себе основні моменти:
- Як часто ви будете косити? Якщо рідко, то трава буде високою і жорсткою. Значить, краще брати газонокосарку з надійним прямим приводом. Для швидких і частих покосів краще дешевий ремінний привід. Тим більше, при частій роботі ремінь зноситься і лопне швидко. Його можна легко і просто замінити;
- Яка площа газону? Для малих газонів і галявин немає потреби платити великі гроші за прямий привід. Для великої території варто витратитися, адже косарці доведеться працювати довго, а стабільний асинхронний мотор з прямою передачею — набагато надійніше і потужніше.
Загалом, прямоприводна конструкція, хоч і трохи важча, і дорожча, але прослужить дуже довго, не ламаючись. Особливо, якщо перед косіння очистити площу від каменів і товстих гілок. А якщо немає можливості займатися такого типу прибиранням, то цілком можна зупинитися на газонокосарці з ремінною передачею.
Відео: Як вибрати газонокосарки, на що звернути увагу?
Ще більше цікавої та корисної інформації про інструменти для дачі і саду ви можете знайти на нашому xpert.com.ua
