Розсада помідорів — проблеми вирощування та догляду

Розсада томатів: проблеми та способи їх вирішення


Основні проблеми з розсадою томатів і способи їх вирішення

 

Розсада помідорів - проблеми вирощування та догляду

 

Основні проблеми з розсадою томатів і способи їх вирішення

Як правило, розсада помідорів доставляє найменше клопоту городнику: росте добре, приживається легко, пікіровку переносить безболісно — здавалося б, чого ще бажати?Але іноді навіть у такої невибагливої культури, як томат, можуть виникнути проблеми. Розсада витягується, жовтіє, засихають кінчики листя, з’являються білі плями. Сьогодні ми поговоримо про основні проблеми з розсадою томатів і способи їх вирішення.

Проблема перша: розсада томатів витягується

Найпоширеніша причина витягування томатів — це брак світла. Підвіконня — не гумове, а завжди хочеться посадити побільше сортів, та ще й з запасом. Ось і ростуть помідори в тісних ящиках, перекриваючи один одному доступ до світла, от і витягується. Вирішення цієї проблеми очевидно — не скупитися, не садити зайвого, розміщувати розсаду на підвіконні вільно і по можливості використовувати підсвічування.

розсада томатів витягуєтьсяРозсада томатів витягується, якщо порушений температурний режим і на підвіконні «тропічний рай». При яскравому сонячному (або штучному) світлі температура повинна бути не вище + 25-28 °С, а в похмурий день і того нижче — + 18-20 °С. Інакше не уникнути так званого «оранжерейного синдрому» — зніженості розсади, її чутливості до перепадів температур, стоншування стебла і крихкості листя.

Надмірні поливи та підживлення теж можуть викликати витягування розсади томатів, тому поливати розсаду помідор слід тільки тоді, коли грунт повністю висихає. З підгодівлями теж не потрібно дуже старатися — вносьте добрива тільки, якщо в цьому є необхідність: відставання в рості, зміна забарвлення листя та інше.

Проблема друга: розсада томатів блідне, жовтіє, листя засихає і відвалюється

В основному розсада томатів жовтіє через недостатнє освітлення і зайву вологість ґрунту. Пам’ятайте, що грунт помідорової розсади не потрібно постійно підтримувати у вологому стані. Поливайте розсаду помірно, дозволяйте ґрунту висохнути. Тримайте стаканчики з розсадою на самому світлому підвіконні, а якщо погода дозволяє виносьте їх на балкон «погрітися на сонечку».

розсада томатів блідне, жовтіє, листя засихає і відвалюєтьсяЧи можна врятувати вже уражені рослини? Можна, якщо пересадити їх в свіжий грунт. Коріння кожного сіянця необхідно звільнити від колишньої землі, переконатися, що вони білі і здорові (якщо коріння жовте, чорне або загнило, розсаду вже не врятувати) і пересадити в легкий, трохи вологий грунт. Під кожну рослину вилити по 20 мл. рожевого розчину марганцівки і виставити стаканчики на сонячне вікно.

 

 

Може статися так, що в процесі пересадки пошкодилося коріння і сіянці в’януть на світлі. Тоді слід на перший час заховати їх від світла. Але після вкорінення гарне освітлення і нечастий полив — обов’язкові та необхідні умови для подальшого розвитку розсади. Якщо Ви дотримуєтеся правил поливу, і світла вашій розсаді достатньо, але вона все одно жовтіє або блідне варто звернути увагу на характер зміни забарвлення листя. Можливо, рослина відчуває нестачу того чи іншого поживного елемента, який необхідно заповнити.

Проблема третя: у розсади томатів засихають кінчики листя

Причин для висихання краєчків листа, як водиться, цілий список.

у розсади томатів засихають кінчики листяПо-перше, придивіться до кімнатних рослин або розсади інших культур — чи немає у них подібного? Якщо листя сохне у всіх, можливо, причиною є надмірно сухе повітря в приміщенні (опалення працює на славу). У такому випадку рекомендують поставити поруч з розсадою широкі ємкості з водою.

По-друге, перевірте, чи немає на поверхні ґрунту білих або жовтуватих плям — висолів. Якщо грунт «пересолений», коріння рослин починають «працювати навпаки», тобто відтягувати із стебел і листя поживні речовини і воду. В результаті кінчики листя стоншуються і підсихають. Земля засалюється з причини надлишку добрив або через полив жорсткою водою. Що робити? Обережно зняти верхній шар землі і підсипати свіжого ґрунту. Добре пролити розсаду м’якою водою (дощовою, відфільтрованою, талою) і забути про підгодівлі як мінімум на два тижні.

Третя можлива причина засихання кінчиків листя томату в нестачі калію. Зазвичай таке буває при підвищеній кислотності ґрунту. Дефіцит калію добре заповнюється підгодівлею зольним настоєм (жменю золи на один літр окропу настоюється до повного охолодження, а потім розбавляється водою у співвідношенні 1: 5) або настоєм бананової шкірки (2 ст.л. порошку з сухих бананових шкурок настояти в трьох літрах води протягом доби). За тиждень треба зробити три таких підгодівлі.

Проблема четверта: плями на розсаді томатів

плями на розсаді томатівЧасто білі, прозорі плями на розсаді томатів виникають через сонячний опік. Сонячне світло розсаді необхідне, але от прямі сонячні промені можуть запросто спалити листя, особливо якщо розсада «відвикла» від сонця (при тривалої похмурої погоди, наприклад). При агресивному сонці потрібно притіняти рослини газетами, а постраждалі листя обприскати «Епіном».

Брудно-білі плями з темною облямівкою на листках томатів означають, що ваша розсада хвора септориозом (білою плямистістю). Брудно-білі плями з темною облямівкою на листках томатів означають, що ваша розсада хвора септориозом (білою плямистістю). Це грибкове захворювання, яке переноситься разом з ґрунтом і розвивається при високій температурі або вологості. Уражені рослини найкраще видалити.

Грибкові хвороби важко вилікувати, їх краще не допускати. Для цього необхідно прогрівати (або проморожувати) розсадний грунт перед посадкою насіння.

Проблема п’ята: чорна ніжка розсади томатів

Чорна ніжка (або коренева гниль) — це теж грибкове захворювання, яке вражає молоді сіянці. Воно характеризується потемнінням стебла в нижній частині. Хворі рослини в’януть, їх коріння загниває.

чорна ніжка розсади томатівЗнову ж чорна ніжка — одна з тих хвороб, від виникнення якої краще підстрахуватися заздалегідь. Для цього на етапі підготовки ґрунту потрібно додати в землю для розсади деревну золу, а при догляді за розсадою уникати перезволоження ґрунту і занадто високих температур.

Якщо біда все ж таки трапилася і кілька молодих сіянців в ящику постраждали, можна спробувати врятувати решту шляхом пересадки їх в інший грунт з додаванням прожареного піску і золи. Після пересадки рекомендують обприскати рослини «фундазолом» і припинити полив до повного висихання землі.

Отже, щоб якомога рідше стикатися з проблемами при вирощуванні розсади томатів, варто запам’ятати одне золоте правило: «Більше світла, менше вологи».

Відео: Як правильно вирощувати розсаду томатів


На цьому все, наша стаття «Проблеми з розсадою томатів і способи їх вирішення» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні Ваших овочів. Рекомендуємо переглянути рубрику нашого сайту город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

Читайте також:

 

Розсада помідорів - проблеми вирощування та догляду