Як обрати радіатор для опалення приватного будинку: вибираємо батареї опалення

Які радіатори найкращі для опалення приміщення


Радіатори опалення: сталеві, алюмінієві, біметалеві - які батареї кращі, та як вибрати для опалення будинку

 

Як обрати радіатор для опалення приватного будинку: вибираємо батареї опалення

 

Зміст !

Радіатори опалення давно перестали бути утилітарною річчю, яка гріє, булькає і припадає пилом під вікном, служачи для сушіння білизни в опалювальний сезон і заростає пилом влітку. Нині радіатори перестали соромливо ховати під вікна і фіранки, навпаки виставляють напоказ, на кшталт твору мистецтва.

З давніх-давен радіатори опалення були чавунними. Всім звичні «батареї» МС-140 відливали на заводі з сірого чавуну СЧ-10 і набирали вручну необхідну кількість секцій, з розрахунку: одна секція чавунного радіатора — 120-160 ват тепловіддачі. Звичайно, купити чавунні радіатори можна і сьогодні, причому не старої виливки, а цілком свіжі. Однак більшість людей відмовилося від «чавуну» не просто так.

Переваги і недоліки чавунних радіаторів

Переваги і недоліки чавунних радіаторів

Причина масової відмови від чавунних радіаторів в тому, що вони мають значну теплову інерцію, що дуже погано для сучасних автоматизованих котлів, керованих за допомогою датчиків температури повітря. Виною всьому великий обсяг теплоносія в секціях чавунних радіаторів — 1,2-1,45 літра на секцію. А також висока теплоємність чавуну. Наприклад, електроніка дає команду на відключення, а радіатори з чавуну як ніби не помічають цього і продовжують «смажити» приміщення ще 30 хвилин. І навпаки: котел вже вище на максимальну потужність намагаючись нагріти приміщення будинку, а чавунні радіатори ще й не думають нагріватися.

Теплова інерція хороша при центральному опаленні, коли з теплоцентралі подається стабільно гаряча вода з температурою до +100°C. А незначні перепади температури, викликані проблемами нерівномірного розподілу тепла на довгих магістралях, згладжуються неквапливістю чавунних радіаторів. Однак сучасні системи опалення проектуються з урахуванням економічності, тому повинні управлятися легко і невимушено.

До безумовних переваг чавунних радіаторів можна віднести тривалий термін служби, який практично не обмежений, адже сірий чавун погано піддається корозії, автентичний, вінтажний зовнішній вигляд, а також стійкість до перепадів тиску в тепломережі.

Таким чином, має сенс застосовування чавунних радіаторів при проектуванні традиційних систем домашнього опалення з природною циркуляцією і в нежилих приміщеннях, де немає необхідності в точному регулюванні температури повітря. Також чавунні радіатори служитимуть непоганою прикрасою інтер’єрів, витриманих в «старовинному» стилі.

Сталеві радіатори: найпопулярніше рішення

Сталеві радіатори: найпопулярніше рішення

Сталеві радіатори дуже популярні в Європі та Америці завдяки демократичним цінам, стильному зовнішньому вигляду і хорошою тепловіддачею. Завдяки сталевим радіаторам з’явилася можливість проектування низькотемпературних систем опалення, з температурою теплоносія +55°C на лінії подачі і близько +30°C на зворотній лінії.

Саме сталеві радіатори можна розмістити довжиною у всю стіну без шкоди для інтер’єру, так, щоб вони всю зиму були трохи теплими, але цього вистачало на обігрів приміщень. Важко уявити собі чавунні радіатори довжиною 2-3 метра, а сталеві радіатори цілком можливо.

Іншою перевагою сталевих радіаторів є вбудований термостат і повітровідведення, що надає вагому конкурентну перевагу в боротьбі з алюмінієвими і біметалічними радіаторами.

 

 

Конвектори — різновид сталевих радіаторів, призначена для роботи в системах зі зниженою температурою теплоносія. У цих радіаторах велика частина тепла передається в навколишнє середовище за рахунок конвекції, а не за допомогою променистого випромінювання.

Отже, дешевизна, практичність і «непомітний» зовнішній вигляд роблять сталеві радіатори улюбленим рішенням для проектувальників домашніх систем опалення. Особливо там, де замовники не пред’являють особливих вимог до зовнішнього вигляду радіаторів. До того ж, в системі опалення приватного будинку не буває високого тиску теплоносія (максимум 3 кгс/см2),що йде на користь сталевих радіаторів, які часто дорікають на зниження роботи в системах централізованого опалення.

Алюмінієві радіатори для опалення будинку

Алюмінієві радіатори: ненадійна краса

Радіатори опалення, зроблені з алюмінієвих сплавів дуже популярні, завдяки стильному зовнішньому вигляду, малої теплової інертності і високій тепловіддачі в системах високотемпературного опалення, з температурою теплоносія від +70°C до +90°C на лінії подачі.

Алюмінієві радіатори володіють великою площею тепловіддачі і сприяють потужним конвективним потокам повітря, що йде через радіатор завдяки інтенсивному теплообміну. Однак ємність секцій алюмінієвого радіатора значно менше (близько півлітра) чавунних радіаторів, що полегшує автоматичне регулювання температури. Таким чином, якщо припинився нагрів теплоносія в котлі — радіатори перестають гріти практично миттєво.

Робочий тиск алюмінієвих радіаторів становить 6 кгс/см2, що цілком достатньо для системи опалення приватного будинку або котеджу.

Недоліки алюмінієвих радіаторів добре відомі: низька стійкість до гідроудару і електрохімічної корозії. Так, радіатори можуть зруйнуватися якщо теплоносій не відповідає елементарним нормам кислотності. Кисла вода руйнує ніжний алюмінієвий сплав і псує гумові прокладки між секціями радіатора.

Для опалення приватного будинку алюмінієві радіатори підходять краще, ніж для квартир з центральним опаленням. Це тому, що у домовласника є можливість підтримувати теплоносія на прийнятному рівні, а також не допускати гідроударів в домашній системі.

Біметалічні радіатори: компроміс між сталевими і алюмінієвими радіаторами

Біметалічні радіатори: компроміс між сталевими і алюмінієвими радіаторами

Як усунути прикрі недоліки алюмінієвих радіаторів (схильність до корозії і крихкість), залишивши при цьому красу і теплову ефективність? Дуже просто: треба, щоб теплоносій не торкався алюмінієвих сплавів, а протікав по сталевій трубі, на якій змонтована алюмінієва оболонка.

Біметалічні радіатори опалення — гібрид сталевих радіаторів всередині і алюмінієвих радіаторів — зовні. Покращені робочі характеристики, відмінний зовнішній вигляд і керованість біметалевих радіаторів дозволяють рекомендувати їх для монтажу в домашніх, високотемпературних системах опалення.

Полотенцесушителі – радіатори опалення для ванної кімнати

Полотенцесушителі – радіатори опалення для ванної кімнати

Ванна кімната – це приміщення своєрідне, тому радіатор великої площі там не поставиш (буде занадто спекотно через малу площу кімнати). Також підвищена вологість повітря вимагає сушки рушників після прийому ванни або душу. Що робити? Правильно, треба зробити особливий радіатор, на який зручно повісити рушник та інші речі для сушіння. Але при цьому потужність радіатора не повинна бути занадто великою, щоб не пересушувати приміщення. Так з’явився полотенцесушитель.

Полотенцесушитель — це хромована труба, вигнута у вигляді букви М, часто доповнена поличками і перемичками для посилення тепловіддачі. Потужність тепловіддачі полотенцесушителів знаходиться в межах 120-200 ват, що цілком достатньо для сушки рушників і підігріву ванної кімнати.

У нашій країні було прийнято монтувати рушникосушки на лінію рециркуляції гарячої води, а в Європі їх включають в контур системи опалення, тому товщина стінки у імпортних полотенцесушителів значно менше.

Радіатори опалення та розрахунок їх потужності

Кожна освідчена людина чула про те, що на кожні 10м2 потрібно близько 1 кВт теплової потужності. Це вірно, але для поліпшення роботи системи опалення в плані автоматичного регулювання температури повітря в приміщеннях, треба встановлювати радіатори опалення з запасом по потужності мінімум 15%.

Наприклад, ви розрахували, що для опалення приватного будинку площею 100м2 буде потрібна сумарна теплова потужність радіаторів опалення 10 кВт. А тепер помножте цю величину на коефіцієнт 1,15, і ви отримаєте шукану потужність 11,5 кВт.

Купуйте і встановлюйте радіатори опалення з запасом по потужності хоча б для того, щоб зменшити температуру в системі опалення. Пам’ятайте, що найбільш комфортна температура радіаторів опалення становить +37°C, саме тому так популярні «теплі підлоги» і низькотемпературні системи опалення.

Рекомендуємо переглянути: Яке опалення для будинку краще

Потужність радіаторів, що продаються в магазинах вказується в паспорті опалювального приладу. Найчастіше там вказана потужність перепаду температури теплоносія з +70°C на прямій лінії і до +55°C на зворотному, а іноді вказується розрахункова потужність від перепаду 90/70, що ще більше ускладнює вибір радіаторів для системи опалення.

Як перерахувати потужність радіатора для низькотемпературної системи опалення? Дуже просто. Є формули розрахунку температурного напору і розрахунку потужності радіатора, з урахуванням коефіцієнта теплопередачі опалювального приладу.

Наводити формули не будемо, тому що, скільки не розраховували, а потужність радіаторів для низькотемпературної системи опалення треба множити на 2, щоб обігріти приміщення при низькій температурі теплоносія. Саме так,  ±10%. Так що для будинку загальною площею 100м2 буде потрібна загальна теплова потужність радіаторів опалення 22-23 кВт. Зате температуру в трубах опалення можна знизити до +50°C.

Радіатори опалення та розрахунок їх потужності

Також слід знати, що на теплову потужність радіаторів впливає схема включення радіатора в систему опалення. При подачі теплоносія в верхню частину радіатора і відведення теплоносія через нижню частину радіатора тепловіддача максимальна. Тому рекомендується встановлювати радіатори опалення так, щоб подача теплоносія була зверху вниз.

Де встановлювати радіатори опалення

Радіатори опалення рекомендується встановлювати під вікнами, тому що навіть найдосконаліші склопакети пропускають значну кількість холоду. Тому традиційна установка радіаторів в нішу під вікнами не відміняється навіть у наш час, коли енергозберігаючі технології перебувають на висоті.

У кутових кімнатах і в кімнатах без вікон радіатори опалення розміщують на стінах, ближче до зовнішніх кутів будинку, щоб знизити ймовірність утворення конденсату і грибкової цвілі в найхолодніші дні року.

Де встановлювати радіатори опалення

Додаткові радіатори опалення можна встановити в приміщеннях, де затруднена конвекція теплого повітря, в зонах де застоюється холодне повітря.

Якщо будинок знаходиться в стадії будівництва, то перед монтажем радіаторів опалення треба вставити вікна і підвіконня, а також підготувати місця для радіаторів, оштукатурені або облицьовані плиткою ніші (потім, коли радіатори будуть змонтовані працювати буде проблематично).

Коли всі радіатори розвішані по місцях, можна приступати до розведення опалювальної системи по приміщеннях.

Відео: Як обрати радіатор для опалення власного будинку

На цьому наша стаття про радіатори опалення підійшла до кінця. Ще більше корисних порад для себе ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Як обрати радіатор для опалення приватного будинку: вибираємо батареї опалення