Що таке рейсмусовий верстат — основні його функціональні можливості

Що робить рейсмусовий верстат: переваги його використання


Як вибрати рейсмусовий верстат (станок) по дереву

 

 

 Будь-який виріб з дерева, будь то меблі, вікно, двері, паркан або підлога —  вимагає рівної і гладкої дошки. І якщо розпиляні свіжі дошки виглядають більш-менш рівними, то в процесі сушіння вони починають показувати всі свої вади — виїмки, западини, опуклості, шорсткість. Тому один з найперших етапів — стругання заготовки, а також її вирівнювання, доведення потрібного розміру по ширині і товщині, для чого і застосовують рейсмус.
В статті я розповім про те, що ж це таке — рейсмус, і що робить рейсмусовий верстат. Ви дізнаєтеся будову, принцип роботи та призначення. А також зрозумієте, що цей інструмент — унікальний, і ніякий інший його замінити не зможе.

Що таке рейсмусовий станок по дереву

Рейсмус (або рейсмас) перекладається з німецької як» креслити розмір «. Це інструмент для виконання на заготівлі паралельно розміщених розмічальних ліній, за допомогою даного обладнання розмітка з креслення переноситься на заготовку. Так чому ж багатофункціональне обладнання для обробки дерева взяло назву цього ручного інструменту? Тому що один і другий інструмент володіють високою точністю, простотою конструкцією і надійністю. Але підемо далі. Представлене обладнання є одним з різновидів стогальних верстатів. Основне його завдання — стругання заготовки в розмір по товщині.
Що таке рейсмусовий верстат
Часто його плутають з фуговальним верстатом, але вони дуже відрізняються. Перша характерна особливість фуговального верстата — це не менше трьох ножів на барабані, а у рейсмусов, як правило, їх два. У природі існує односторонні і двосторонні рейсмуси. До першого типу можна віднести бюджетне обладнання. Вал з ножами знаходиться над робочою поверхнею і обробка заготовки відбувається тільки з одного боку. Двосторонні верстати відносяться до розряду професійного обладнання. У них встановлюється два барабана з ножами, що дозволяє обробляти заготовки відразу в двох площинах. Але таке обладнання має великі габарити і вагу, і, відповідно, високу вартість. В залежності від того, для чого потрібен рейсмус — для домашніх ремонтів або будівництв, або ж для професійного виготовлення меблів або столярних виробів, вибирають один з видів:

Побутовий верстат

Недорогий. Призначений для стандартного простругуваня по товщині. Двигун однофазний, до 3 кВт потужності. Чи не розрахований для тривалої роботи. Деякі елементи конструкції виконані з більш дешевих матеріалів, що не дає можливість обробляти заготовки з високою якістю. Як правило, в таких моделях встановлюються ножі типу HSS. Столи не розраховані для протягування довгих заготовок, середня ширина обробки 300 мм, а глибина зняття стружки 1,5-2 мм.
Читайте більше: В даній статті ми розповімо вам, на що звертати увагу при установці дизель-генератора, які правила і норми необхідно дотримуватися. Отримавши цю інформацію, ви зможете грамотно встановити агрегат, який працює на дизелі.

Професіональний верстат

Професіональний верстат

 

 

Настольні професійні рейсмуси за своїм зовнішнім виглядом мало чим відрізняються від побутових моделей. Але основні характерні відмінності все-таки є. Вали, які затягують заготовку в рейсмус, зроблені або з високоякісної гуми або з каучуку, що сприяє плавній подачі заготовки і не залишає слідів. Глибина зняття може коливатися від 1 до 3,5 мм. Також верстат профі має високу точність. Є чітка і максимально точна шкала висоти стругання, часто оснащується і цифровим дисплеєм. А завдяки високим стандартам виробництва деталей, якість обробки дерева залишається на висоті.
Професіональні рейсмусові верстати підлогового типу є потужним, важке обладнання, в якому використовують складнішу систему (вали Helical). Вони володіють потужними трифазними двигунами і можуть обробляти заготовки шириною понад 400 мм. Також вони забезпечені захистами двигуна від перевантаження і мають продуману систему безпеки — закриті ножі та блокування пуска. По суті, принцип роботи рейсмуса професійного класу, такий же, як і у побутового. Однак, у нього, як правило, не тільки основний стіл, а й додаткові (для дуже довгих брусків), а параметри стругання значно збільшені. Глибина стругання підвищена, вам вже не потрібно пропускати дошку кілька разів, щоб ідеально вирівняти її або досягти потрібного розміра.

Пристрій рейсмуса

Пристрій рейсмуса

Конструкція рейсмуса включає в себе потужний електричний двигун, робочий стіл і роликовий механізм, який відповідає за автоматичну подачу дощечок. Але основний робочий елемент пристрою рейсмусні верстати — ножовий вал. Від того, один він у верстата, або два і більше, залежить його продуктивність і можливість виконання різних завдань. Кілька валів призначені для найскладніших завдань — одночасного простругуванням з різних сторін.
Сплав ножів, їх форма і заточка мають величезне значення. Двосторонні заточені ножі прослужать вдвічі більше. Найдовший термін служби у лез з легованої сталі. А найпродуктивніший ножовий вал — це спіралевидні HELICAL. У його лез зубчаста форма, напівкругла кромка і продумана спрямованість в різні боки. Стружка знімається рівно, чисто, ідеальної спіралью.
Робочий матеріал (брус, дошка) лягає на горизонтальний робочий стіл. У якісних моделях вони подаються до ножа автоматично. За це відповідають полімерні або гумові вальці, які притискають дошку і рухають в потрібному напрямку. Швидкість руху можна регулювати. В агрегатах простіше вам потрібно порухати дошку до ножового валу вручну, що не так зручно і не безпечно. Ножовий вал з кількома гострими твердосплавними ножами обертається з високою швидкістю. Ножі знімають деревну стружку. Глибина зняття регулюється спеціальним важелем і виставляється згідно метричній шкалі.
Чому якість обробки рейсмусом краще, ніж рубанком або фуганком 
Дуже зручно, якщо продумана система пиловидалення, стружковідсос або вбудований штуцер для підключення пилососа. Тоді стружка і пил не заважають точності роботи і не забивають легені людини. Робочій стіл можна ускладнити додатковими елементами. Я маю на увазі розвантажувальний і подавати столи (для особливо довгих заготовок, які прогинаються без підставки) та підкладні шаблони. Другі дадуть можливість простругувати одночасно з обох сторін нестандартні заготовки — щити, бруски, межі у яких не паралельні.

Чому якість обробки рейсмусом краще, ніж рубанком або фуганком 

Як ми вже писали вище, рейсмус — це різновид стругального пристрою, який призначений простругати дошку по всій її площині. Заготівля після якісного рейсмусованія має рівну товщину. Стружка знімається з точністю до міліметра. Професійний рейсмус працює не тільки в площині, а й може виконувати об’ємне і профільне фрезерування, йому під силу обробити як прямолінійні, так і криволінійні дерев’яні елементи. То є, пряме призначення рейсмусового верстата — видати гладку дошку потрібної форми, товщини, розміру. Часто при виконанні нескладних і не об’ємних робіт замість рейсмуса використовують той же фуганок. Для цього роблять одну площину на фуговальному верстаті. Потім дошку перевертають і стругають іншу сторону. Але при такому способі обробки домогтися точності в товщині заготовки неможливо. Якщо дощок потрібно небагато, і їх розмір в товщину не є принциповим, то можна і просто фугувати.
Види реймусових верстат
Але для задач, які передбачають: якісний результат, ідеальне стикування елементів, точне дотримання розмірів, фуганок не підійде. Тільки рейсмус.
Нагадую вам, що по функціоналу бувають:
  • Односторонній (знімає стружку тільки зверху);
  • Двосторонній (струже і зверху і знизу одночасно);
  • Багатозадачний. У такого верстата не один ножовий вал, а два або більше. Йому під силу не тільки одночасне стругання двох паралельних площин, а й профільна фрезеровка.
  • Ще один спосіб народних умільців — стругати за допомогою рубанка. Хороший електрорубанок теж якісно простругає площину, має і регулювання глибини зняття стружки.

Однак у нього немає переваги рейсмуса — подавання роликового механізму. З електрорубанком вам потрібно рухати інструмент по дошці, притискаючи його рукою. А при роботі з рейсмусом досить лише покласти брусок пристрій і виставити потрібні параметри. Все інше рейсмус зробить сам.

Чи потрібно брати Рейсмусовий станок для будинку?

Чи потрібно брати такий верстат для будинку?

Про те, що рейсмус необхідний, якщо ви вдома взялися за обробку дерева, навіть і говорити не варто. Новачки, які ще не мають досвіду в деревообробній галузі, часто вважають, що в домашній майстерні можна використовувати і інші підручні інструменти для стругання. Так, як ми вже говорили вище, можна застосувати фуганок або рубанок. Але досвідчені майстри, котрі розуміють, як працює рейсмусовий верстат, знають, що альтернативи йому нема.

Самі прості домашні роботи полягають в підготовці дощок для дерев’яних будівель, встановлення паркану, альтанки, підстави під покрівлю. Більш складні припускають виготовлення віконних рам, дверей, укладання підлоги. І в тому, і в іншому випадку отримати рівну заготовку, яка має потрібну товщину і не дасть щілин при стикуванні, можна тільки з рейсмусом. Тим більш, рейсмусовий верстат для будинку потрібен, якщо ви вирішили робити меблі власними руками. Стіл, стілець, ліжко, шафа, тумбочку. Краще відразу запастися всім необхідним деревообробним обладнанням, в тому числі і якісним функціональним рейсмусом, щоб отримати відмінний результат стругання заготовок.

Відео: Саморобний рейсмусовий станок креслення

Ще більше корисної інформації про інструменти для дачі і вашого саду ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Що таке рейсмусовий верстат - основні його функціональні можливості