Все про Рододендрон садовий: посадка, догляд, застосування в дизайні саду

Рододендрон – посадка і догляд, вирощування з насіння


Рододендрон садовий

 

Все про Рододендрон садовий: посадка, догляд, застосування в дизайні саду

 

Цього привабливого гарно квітучого чагарника хоче мати буквально кожен любитель квітів. Рододендрон садовий заворожує розмаїттям своїх видів і сортів, а також квітами, які пофарбовані в різні відтінки. Давайте розберемося, які вимоги до посадки та догляду пред’являє рододендрон садовий, а також стисло нагадаємо його види і сорти (з фото).

Рододéндрон (Rhododéndron) — рід гарно квітучих рослин сімейства Вересові (Ericaceae). Деякі з них — тропічні ніженки (кімнатні азалії), інші добре витримують суворий клімат. Для вирощування в садах ми зробили підбірку морозостійких рододендронів.

садовий рододендрон

Рододендрон: опис видів

Ця декоративна культура являє собою чагарники або невеликі деревця, які можуть бути вічнозеленими, листопадними або напів-вічнозеленими. Голі або трохи опушені гілки покриті жорстким і щільним листям.

Досить великі квіти, що нагадують дзвіночки, розташовуються по одному або в суцвіттях типу щитка або парасольки. Забарвлення суцвіть може варіюватися від білосніжного і жовтого до коричнево-фіолетового. Нижче наводимо морозостійкі види садових рододендронів, які використовуються в озелененні та ландшафтному дизайні.

Рододендрон жовтий

Листопадний вид. У природних умовах його можна побачити на Північному Кавказі. Культивується з 1972 року. Висота цього розлогого красивого чагарнику змінюється від 2 до 3 метрів. Щільні витягнуті листя, пофарбовані в яскравий зелений відтінок, з настанням осені стають темно-червоними або оранжево-червоними.

рододендрон жовтий

Жовті, дуже ароматні квітки розпускаються на верхівках пагонів у багатоквіткових суцвіттях типу щитка або парасольки. Цвітіння проходить з квітня по травень, в момент, коли розпускається листя. Воно триває від трьох до чотирьох тижнів.

У цього виду існує велика кількість сортів, квітки яких пофарбовані в різноманітні привабливі відтінки. Створено також гібриди з махровими суцвіттями.

Рододендрон жовтий розмножується як насінням, так і за допомогою відводків. Найефектніший вид він має під час пишного весняного цвітіння і восени, коли листя змінюють колір.

Рододендрон понтійський

У природних умовах росте на кавказькому узбережжі Чорного моря. Красиві, подовжені, жорсткі листя з глянцевою поверхнею пофарбовані в густий зелений колір. Вони розташовуються на кінцях гілок цього вічнозеленого чагарнику в вигляді манжет.

рододендрон понтійський

Фіолетово-рожеві великі квіти з ефектними жовтими точками можуть досягати майже 5 см в ширину. Вони розпускаються в суцвіттях типу щитка, що складаються з великої кількості квіток. У період цвітіння, який триває майже 4 тижні, від цього оригінального чагарнику просто не можна відірвати очей.

Цей вид розмножується насінням, живцями і відводками, але найбільш простим способом вважається розмноження за допомогою листових черешків.

Рододендрон Ледебура (маральник)

У природі росте серед нагромаджень каміння і осипи. Його можна зустріти в Саянских горах і на Алтаї. Крона цього напів вічнозеленого чагарнику (висота близько 2 м) утворена численними тонкими гілками. Невеликі овальні листя в основному зимують на пагонах.

Рододендрон Ледебура (маральник)

Привабливі рожево-бузкові квітки з розкритими пелюстками (шириною близько 5 см) розташовуються майже на самих верхівках гілок по одному або по кілька штук разом. Щорічне рясне цвітіння припадає на травень місяць. У цей час кущі майже повністю покриваються квітами.

Цей швидко зростальний вид рододендрона в молодому віці добре переносить пересадку. За допомогою насіння його легко можна розмножити.

Рододендрон Кавказький

На північних сторонах гір і на схилах, чагарник досить часто утворює суцільні зарості. Кущі рододендрона Кавказького, висотою близько півтора метра, утворені нетовстими пагонами, частина з яких лежить на землі.

рододендрон кавказький

Шкірясті листя, пофарбовані в густий зелений колір, мають довгасту форму. Кремовато-білі квіти з зеленуватим відтінком у вигляді воронки розпускаються в суцвіттях, що складаються з 5-7 штук. До кінця цвітіння вони набувають рожевого кольору.

Рододендрон даурский (багно)

Багато форм цього виду важко відрізнити від рододендрона Ледебура. Виростає в Азії, на сході від Алтаю до Кореї, на Далекому Сході і в Японії. У Сибірі, на щебеневих ґрунтах зустрічаються цілі зарості, стеляться рожевим килимом. Пагони густо гілкуються, спрямовані вгору, кущ досягає 0,7-2 м.

Рододендрон даурский (багно)

Шкірясті листя спочатку пофарбовані в зелений колір, потім буріють. До осені скручуються і обпадають. Віночок квітки бузково-рожевий або білий, квіткові бруньки розташовані на кінцях пагонів. Тіньовитривалі і супер морозостійкі: морози до -45 ° C переносить добре. Розмножують кореневими паростками і насінням.

Рододендрон гострий

У природних умовах росте на Далекому Сході. Кущ, висота якого змінюється від одного до трьох метрів, утворений великою кількістю розгалужених пагонів.

рододендрон гострий

 

 

Зелені овальні листя мають глянсову верхню поверхню. Рожево-бузкові квітки (шириною від 3 до 4 см), що нагадують широкий дзвіночок, розташовуються на гілках по одному або по кілька штук. Рясне цвітіння, яке триває майже три тижні, припадає на період появи листя (квітень). Іноді рододендрон гострий зацвітає вдруге в серпні, але це цвітіння набагато слабкіше першого.

Селекція

Звичайно, специфіка цвітіння дає поштовх для виведення все нових і нових форм, отримано безліч гібридів, які за своїми декоративним якостям перевершують природні види:

рододендрон гібридний Нова Зембла

рододендрон гібридний Нова Зембла

рододендрон гібридний Розеум Елеганс

рододендрон гібридний Розеум Елеганс

рододендрон гібридний Лібрето

рододендрон гібридний Лібрето

рододендрон гібридний Міднайт Містик

рододендрон гібридний Міднайт Містик

Як і де садити рододендрон. Вимоги до ґрунту

Кращим місцем для посадки рододендронів є злегка затінені ділянки, розташовані під кронами високих дерев, де немає надмірного зволоження і високий рівень ґрунтових вод. Але варто пам’ятати, що деякі різновиди і сорти листопадних рододендронів добре висаджувати на добре освітлених територіях, але ґрунт при цьому повинен бути зволоженим. Достатня кількість світла дає можливість рослині показати своє ефектне цвітіння в повній красі.

місце для посадки рододендронів

А ось, вічнозелені рододендрони бажано висаджувати так, щоб в дуже жаркі денні години на них потрапляла певна тінь. Кращими сусідами для цього чагарнику є різні хвойні рослини.

Не можна висаджувати рододендрони поруч з деревними культурами, які мають поверхневу кореневу систему. Це такі дерева і чагарники:

  • Каштан кінський.
  • Іва.
  • Бук.
  • Береза.
  • В’яз гладка.
  • Граб.
  • Тополя.
  • Ільм.

Також небажано вибирати місце для посадки поруч з кленами і липами, які досить швидко обплітають кореневу систему рододендронів та забирають всю вологу.

Варто ще відзначити, що рододендрони добре ростуть уздовж стін, що виходять на північ. Найчастіше в таких місцях кущі захищені від сильних вітрів і не потрапляють під дію прямих сонячних променів в полудень, а тільки висвітлюються вранці і в другій половині дня.

час для посадки родендронів

Місце для посадки цього декоративного чагарнику має бути захищене від потужних потоків повітря, не кажучи вже про вітри, оскільки вони можуть швидко висушити листя рослин. Особливо пошкоджуються вічнозелені види у зимовий час.

Ґрунт для рододендронів

Одним з головних факторів, що впливають на ріст і розвиток кущів, є склад і кислотність ґрунту. Оптимальний рівень рН становить від 4,5 до 5,5 одиниць. Також земля повинна бути пухкої, повітропроникною і досить вологою.

Читайте також: Коли і як садити чорнобривці на розсаду?

Визначити досить точно рівень рН ґрунту можна по різними культурами, які ростуть на ньому. Рослини-індикатори кислих ґрунтів — м’ята польова, щавель кінський, поповник, іван-да-Мар’я і жовтець повзучий. На землях з нейтральним і слабокислим рН найчастіше зустрічаються кропива, березка польова, лобода і мати-й-мачуха.

Ґрунт для рододендронів

Якщо там, де будуть рости рододендрони, земля невідповідної якості, то потрібно її замінити сумішшю, яка складається з верхового торфу з піском. Причому торфу беруть дві частини, а піску тільки одну.

В бідну живильними речовинами землю, восени обов’язково вносять такі органічні добрива: перепрілий гній, солому, опале хвою і листя, сфагновий верхової торф і сіно. А на наступний рік навесні або влітку вже можна висаджувати рододендрони.

Рододендрон: посадка і догляд у відкритому ґрунті

Кращим часом для посадки є весна, до того як почнеться вегетація, або коли тільки лопнуть нирки. Цей період випадає на другу половину квітня — першу декаду травня. Можна проводити посадку в вересні, але саджанці для цього повинні вирощуватися у відкритому ґрунті, тим самим їх підготувати до зимівлі. При гострій необхідності, кущі рододендронів можна висаджувати в будь-який час, але не можна це робити під час цвітіння і відразу після нього, оскільки починають інтенсивно рости пагони. Контейнерні рослини можна садити протягом усього теплого часу.

Рододендрон: посадка і догляд у відкритому ґрунті

Яму для посадки викопують глибиною близько 40 см, а довжина і ширина при цьому повинні складати від 50 до 60 см. Якщо ґрунт дуже сирий, містить багато глини або вапна, то на дно насипають шар дренажу (близько 10 см), що складається з щебінки або гравію. Там, де в землі багато піску, на дно ями насипають шар глини, щоб затримувати вологу.

Читайте також: Азалія кімнатна — догляд в домашніх умовах

Для засипання ями, зазвичай, готують суміш з торфу (верхового), піску, коров’ячого гною. Якщо торфу під рукою немає, то можна скористатися комбінацією з верескової і дернової землі, а також крупнозернистого піску. При цьому дернової землі беруть 2 частини, вересковой — 2 частини, а піску — одну частину.

Рододендрон: догляд у відкритому ґрунті

Кущ при посадці розміщують так, щоб місце, де у стебла починається коріння, було трохи вище поверхні ґрунту, оскільки потім вона осяде і буде на рівні землі. Після посадки, навколо рослини роблять лунку і поливають великою кількістю води. Землю біля куща бажано замульчувати перепрів гноєм, листовим перегноєм, торфом або корою.

Для висадки, зазвичай вибирають контейнерні рослини у віці трьох років. Також використовують кущі у віці одного-двох років або 4 років і старше. Перед початком посадки рододендрони поливають. У цьому випадку рослини краще переносять пересадку. Якщо земляний кому з коріннями висох, то його поміщають в воду, щоб він повністю наситився.

Рододендрон: посадка у відкритий ґрунті

Якщо у придбаних кущів є бутони квітів, то перед посадкою більшу частину їх потрібно видалити, щоб рододендрони НЕ витрачали на цвітіння всі свої сили і поживні речовини. Пересаджувати рослини можна в будь-якому віці, але проводять ці роботи тільки в весною або восени. При цьому варто знати, що великі вічнозелені сорти після пересадки обов’язково потрібно вкривати від сильного сонячного світла протягом деякого часу.

Відео: Догляд за рододендроном

Рододендрони в ландшафтному дизайні

Приголомшливо виглядають рододендрони, що утворюють групи, особливо, якщо їх висадити по краях газону або поблизу будинків. Також, чудово вони поєднуються з басейнами, ставками, і красиво виглядають біля садових декоративних фонтанів. Адже рослини не тільки вологолюбні, їм корисне зволожене повітря.

Рододендрони в ландшафтному дизайні

Рододендрони в ландшафті

Рододендрони в озеленені

Завдяки різноманітності видів можна зробити чудовий масив, поєднуючи рослини по висоті:

  • по центру висадити найвищі, з країв — більш низькі. Тоді вийде група всебічного огляду;
  • на задньому плані посадити високі, а на передньому плані — низькі. При цьому вийде композиція у вигляді кафедри з одностороннім оглядом.

Рододендрон у власному саду

Святково яскраво виглядає рододендрон садовий на темному тлі хвойних порід. До того ж густа крона хвойних захистить їх від холодних вітрів і весняного сонця.

Рододендрон садовий, посадка і догляд

Спільна посадка рододендронів з хвойними деревами полегшує догляд — хвойний опад буде природно окислювати ґрунт без нашої участі. Крім цього рододендрони — незмінні учасники садів в японському стилі.

З нашого досвіду за останні років багато дачників розчарувалися в цій дивовижній квітці — нарвалися на незимостійкі гібриди. Але ринок стає більш грамотним, і все більше з’являється морозостійких сортів. Так що, якщо підберете у себе на ділянці місце з хорошим дренажем, то сміливо висаджуйте у себе рододендрон садовий, посадка і догляд за ним хоч і вимагає підтримки вологи і кислотності ґрунту, але з цими вимогами при бажанні можна легко впоратися.

Відео: Посадка та догляд за рододендроном

Рекомендуємо переглянути на нашому сайті незмінні рубрики про садівництво та про квітникарство, де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним. Дякуємо за увагу.

 

Все про Рододендрон садовий: посадка, догляд, застосування в дизайні саду