Розсада квітів – вирощування в домашніх умовах — коли сіяти насіння квітів на розсаду

Які квіти і як вирощують розсадою - найкращі рекомендації для розкішного саду


Розсада квітів: коли, як і які квіти можна виростити вдома самостійно

 

 

Садівників цікавить, які квіти вирощують з розсади. Але відомо, що для цього підходить більшість рослин, лише деякі погано переносять таке вирощування. Нерідко від використання розсади відмовляються через острах трудомісткості і складності, але дотримання рекомендацій і секрети вирощування розсади здатні спростити цей процес. Також зазначимо, що розсада квітів вимагає особливого догляду.  У нашій статті ми розкажемо про корисні поради і поширені помилки при вирощуванні квітів вдома.

Основні труднощі і правильний підхід до вирощування розсади квітів

Головний недолік посадки квітів з розсади — дефіцит простору. У міських умовах місцем таких маніпуляцій служить балкон або лоджія. Вони обмежені в надходженні світла і повітря, а природна вологість не підходить для вирощування розсади. Садівники-аматори роблять помилку у використанні непідготовленого ґрунту. У замкнутому просторі в неї не проникають мікроорганізми і бактерії, які збагачують ґрунт, тому зростання сповільнюється. Можна нанести подряпину на насіння при спробі внесення всередину корисних речовин, але це може нашкодити. Ґрунт повинен бути живим, щоб сприяти проникненню вологи.

Основні труднощі і правильний підхід до вирощування розсади квітів

У правильно підготованій землі насіння набухає і насичується повітрям, що провокує зростання рослини. Щоб вже влітку спостерігати розквітлий сад, потрібно з кінця зими садити однорічні рослини (чорнобривці, петунія, сальвія, календула та інші). Для розсади підходить більшість квітів, але деякі види погано переносять пересадку (люпин, настурція). Такі квіти потрібно висаджувати в торф’яні горщики або безпосередньо в ґрунт. Також вже дозрілим квітам переміщення в землю може сильно нашкодити.

Важливо визначити час посадки, який у кожної рослини свій. Найчастіше цей період припадає в кінці зими або на початку весни. Дізнатися подробиці можна на упаковці насіння. Недотримання рекомендації, як і безконтрольне збагачення ґрунту, може нашкодити рослині, не давши їй нормально розвинутися. Також не варто відразу висаджувати насіння.

Радимо прочитати: Сальвія: коли садити і як вирощувати насіння на розсаду

Штучно вирощувана розсада квітів повинна попередньо готуватися. Щоб запобігти розвитку патогенів, насіння замочують на 12 годин в розчині перманганату калію. Їх також можна викласти на вологу тканину для стратифікації (попереднє створення умов зростання) або вимочити в цирконії, щоб прискорити проростання.

Правильна підготовка місця і ємності для висаджування розсади квітів

Потрібно визначити місце, яке забезпечить розсаду оптимальним температурним режимом (бажано близько + 20°С). Краще віддавати перевагу піднесеним місцям, куди буде підніматися тепле повітря (іноді потрібно темне приміщення). Також потрібно передбачити ситуацію, коли буде необхідним обігрівач, так як вирощувати розсаду потрібно у відповідних кліматичних умовах. Найкраще для посадки підходять:

  • пластикові стаканчики для гарячих напоїв;
  • контейнери із пластику (харчові або з-під йогурту).

 

 

Пластикові стаканчики – це один з найкращих варіантів для посадки квітів.

Правильна підготовка місця і ємності для висаджування розсади квітів

Перед використанням ці ємності досить сполоснути водою, вони не вимагають додаткової обробки і стерилізації. Важливо лише перевірити дно на наявність цвілі і грибка. Після цього потрібно зробити отвір для зливу води і вистелити дно шаром керамзиту. При використанні великих контейнерів волога утримується довше і можна сіяти відразу кілька насінин, але їх пересадка практично неможлива без пошкодження коренів. Можна також застосовувати спеціальні горщики, але їм потрібно підвищений відхід.

В сучасних квіткових магазинах пропонують спеціальні контейнери. Засипати грунт в ємності краще не до самого верху, залишивши вільними кілька сантиметрів (це буде необхідно для поливу). Якщо контейнери мають м’яку основу, то їх не варто переміщати за основу, щоб не допустити розтріскування грунту і пошкодження коренів.

Особливості підготовки ґрунту і рекомендації висадки квіткової розсади

Щоб квіткова розсада швидко проростала, повинен використовуватися якісний ґрунт. Потрібно розуміти, що розсаді не підійде земля, в якій ростуть дорослі рослини. У ній повинно бути мінімум поживних домішок і мінералів, а ґрунт краще просівати. Важливо, щоб земля мала пористу і легку структуру, утримувала вологу і пропускала повітря. Нашкодити квітам можуть добавки листового і компостного ґрунту, стружка, а також низинний торф з підвищеною токсичністю. Добре підходить верхній торф, суха хвоя, пемза і кварцовий пісок.

Особливості підготовки ґрунту і рекомендації висадки квіткової розсади

Землю не потрібно пропарювати і стерилізувати –  це зробить її неживою. Грунт для розсади можна приготувати і своїми руками. Потрібно взяти кілька кілограм грунта, змішати його з чистим річковим піском і додати трохи перегною. Для запобігання розвитку кореневої гнилі можна за кілька днів до посадки просочити землю марганцівкою. Отримана суміш матиме легкий мінеральний склад і пухку структуру. Грунт потрібно трохи утрамбувати, щоб він утримував насіння.

Грунт попередньо поливають перед самою висадкою. Це необхідно для збереження запасу рідини, адже частий полив насіння може його пошкодити. У вологій землі можна зробити глибокі борозенки для кращого надходження повітря. В одній ємності найоптимальніша висадка в кілька насінин на глибину в 0,5-1 см в залежності від розмірів майбутнього кореня і стебла.Після цього розсада квітів поміщається під поліетиленову плівку або замотується в пакет. Такі заходи дозволяють забезпечити оптимальний температурний режим з утриманням вологи.

При нагромадженні великих крапель вологи, розсаду провітрюють двома способами:

  • вивернути пакет і замотати посадку зворотною стороною;
  • відкрити плівку на півгодини, щоб вивітрилася зайва рідина.

Відео: Розсада квітів — особливості догляду при  вирощуванні

При пересадці розсади квітів, землю потрібно зволожувати обприскувачем (м’яка вода при +21°С). Не можна використовувати прямий полив, так як це призведе до загибелі квітів. Важливо правильно обрати місце розташування контейнерів з розсадою. Вони не повинні бути в безпосередній близькості до батарей, також потрібно забезпечити безперешкодне надходження світла. Якщо вікна не виходять на сонячну сторону, над насінням можна включити лампу з червоним спектром. Звичайно, при наявності городу, можна встановити невелику теплицю на місці зростання квітів, щоб їх не пересаджувати, але така можливість є не завжди.

Як доглядати за розсадою квітів, щоб вона виросла здоровою

Після сходу насіння, коли стебла вже можна охопити пальцями, проводиться пікіровка розсади. Для цього потрібні підготувати окремі ємності для паростків, відстояну воду кімнатної температури і набір інструментів (можна замінити манікюрним набором). Пересаджування розсади — це клопітлива робота: рослину з невеликою кількістю землі потрібно витягнути і пересадити в нову ємність, в якій вона буде дозрівати. Далі стебло присипається землею і поливається водою.

Поширена практика висадки в суху землю з наступним зволоженням водою. Цей метод не підходить для слабких коренів, але він швидше за інші. Якщо ж стебла зрослися в процесі сходження, то їх не потрібно розділяти, це зашкодить корінню. Краще висадити їх в такому стані — рослини зможуть зміцнити одне одного. Коли розсада квітів пристосується до нових умов, її забезпечують підгодівлею (через кілька тижнів). Для цього підходять мінеральні набори Агрікола, Уніфлор і інші.

Як доглядати за розсадою квітів, щоб вона виросла здоровою

Весь період росту квітів за ними потрібно спостерігати, щоб рослини не піддавалися захворюванням. Найбільш небезпечною є «чорна ніжка», яка проявляється при неправильних умовах зростання. Основні ознаки хворого стебла:

  • бурий колір листків і паростка;
  • потускніння забарвлення;
  • сильне виснаження стебла;
  • опадання листків;
  • наліт білого нальоту.

Ці симптоми вимагають швидкого рішення, щоб не допустити розвитку патологій на інших рослинах. Пошкоджені стебла і листки потрібно зрізати, щоб не допустити поширення на здорові квітки. Після цього землю обробляють сумішшю фундазола і посипають шаром вапна упереміш з піском. Також використовується содовий розчин з додаванням кальцію або слабка суміш марганцівки.

Правильна посадка квіткової розсади — це велика праця, що вимагає дотримання рекомендацій. Важливо стежити за кожним етапом зростання, записуючи в щоденник всі зміни. Потрібно розуміти, що у кожної квітки свої критерії зростання, тому сорти краще підписувати. Забезпечивши оптимальні умови і збереження від хвороб, можна виростити квітковий сад в домашніх умовах.

Радимо прочитати: Жоржини однорічні — вирощування з насіння. Коли садити?

На цьому наша стаття «Розсада квітів: коли, як і які квіти можна виростити з розсади вдома самостійно» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні цих гарних рослин. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту квітникарство — корисні поради, де ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за вашими квітами. Нехай щастить, дорогі наші читачі!

 

Розсада квітів – вирощування в домашніх умовах - коли сіяти насіння квітів на розсаду