Розведення кролів в домашніх умовах

Вирощування кролів в домашніх умовах як бізнес


Розведення кролів в домашніх умовах

 

Розведення кролів в домашніх умовах

 

Сьогодні кролики стали рекордсменами з розведення в домашніх умовах через їх плодючості і скоростиглості. Крім того їх м’ясо дуже дієтичне. Тому дуже важливо знати всі тонкощі їх вирощування.

М’ясо, шкурки, пух і добриво — продукція, яку можна отримати при розведенні кроликів. Це заняття є менш витратним, ніж, наприклад, вирощування свиней або корів. Протягом року здорова самка відтворює потомство 6 разів. У підсумку вийде більше 25 дитинчат і близько 70 кг м’яса, коли вони виростуть.

Біологічні особливості кроликів

Розведення кролів фотоКролик — ссавець гризун, що відноситься до сімейства Зайцевих. Домашній кроль стався від дикого південноєвропейського. Спарюючи домашнього та дикого кролика можна отримати хороше потомство. Схрещування кролика із зайцем неможливо, оскільки у них різні біологічні особливості.

Обходитися без допомоги кролиці дитинчата можуть на 3-4 тижні життя. Вони починають вживати корм самостійно, не перестаючи пити молоко. Час, який кроленята проведуть у маточнику, залежить від кількості молока у матері. Визначити молочність можна по виду дитинчат. Якщо у них гладка шкіра, без складочок, вони спокійно лежать, значить молочність висока. Найвища буває після 4 пологів.

Знизити молочність можуть ожиріння і невисока рухова активність тварини. Ожиріла самка не може завагітніти. Щоб уникнути цієї проблеми, потрібно переглянути її живлення: збільшити кількість зелені, обмежити вживання зерна і комбікорму. І давати більше простору, щоб вона могла рухатися.

Бачать кролики набагато гірше, ніж розрізняють запахи. Якщо кролиці підкинути чуже дитинча, то вона його визначить по запаху, не дивлячись на окрас. Чужого вона не прийме. До нових кормів кролики теж звикають довго принюхуючись.

Розведення кроликів в домашніх умовах

Розведення кроликів в домашніх умовах

Кролик гризе виключно рослинну їжу, тому у нього своєрідна будова зубів. У нього є корінні зуби і різці, зростаючі все життя. Ікла у тварини відсутні. Різці спереду покриті кулею емалі, і в процесі поїдання корму заточуються.

Травна система у кроликів розвинена добре. Шлунок об’ємний і відрізняється високою переварюваністю їжі завдяки високій кислотності шлункового секрету. Корм може перебувати в шлунку тварини 3-10 годин. Кишечник кролика в 10 разів довше, ніж довжина тварини (до 6 метрів).

Ще одна особливість кроликів — вони їдять свої нічні екскременти. У них є велика кількість протеїну і вітаміну В. Так кролі пристосувалися до заповненню необхідних мікроелементів організмом.

Ріст і розвиток кролів

Народжуються дитинчата незрячими, а через 10 днів вже здатні бачити. Пух у кроленят з’являється на 7 день. Повністю вони покриваються повноцінної шерстю ближче до місяця. Тоді вони починають самостійно харчуватися.

Заміна молочних зубів на постійні відбувається з 18 дня. До місяця вона завершується. Линяють кролики весь рік. У перший місяць — перша, в 4 місяці — друга, в 7,5 — третя. Крім цього відбуваються сезонні линьки.

При народженні дитинча має вагу 40 — 60 г, а через 2 дні він уже вдвічі більше. Через місяць він вже зростає в 10 разів. Це пов’язано з високим вмістом корисних компонентів в молоці кролиці.

Через 3-5 місяців маса здорового кролика становить 2-3,5 кг. Саме прискорене зростання випадає між 3 і 4 місяцями життя.

У кролів ніжний хребет і тонкі трубчасті кістки кінцівок. Така особливість призводить до травм, особливо кроленят. Пошкодження хребта або перелом лапи можуть паралізувати кролика. У середньому кролик живе 8 років. Для розлучення тварину можна використовувати максимум 4 роки.

Вирощування кролів в домашніх умовах

тримання кролів в клітці

Тримання кролів в клітці

Ще до того, як з’являться кроленята, про них вже потрібно піклуватися. Заздалегідь варто подбати про організацію приміщення для плекання, про необхідний інвентар.

Утримувати молодняк потрібно в клітці, яку зручно чистити, в ній має бути сухо і світло. Дорослі особини повинні жити на відкритому повітрі в закритих клітках з відсіками для їжі і поїлками. Час від часу необхідно чистити приміщення, де проживають кролики.

 

 

Утримувати кролів на відкритому повітрі корисно для їхнього здоров’я. У них зміцнюється імунітет, вони менш сприйнятливі до хвороб. Взимку їх на вулиці краще не тримати, оскільки температурні показники нижче — 20 С можуть призвести до обморожень тварин і замерзанню вологих кормів.

Підготовка до розмноження кролів

Суть підготовки до розмноження кролів полягає у відборі до неї здорових кролиць з високою молочністю. Особин, які поїдають кроленят, із стада забирають.

 розмноження кролівЯкщо кроликів багато, то всі відомості про них важко утримати в голові. Для цього на кожній клітці краще прибити табличку з датою народження кролиці, і від яких батьків вона народилася. Ця інформація важлива для запобігання справно споріднених особин. Необхідно фіксувати дати спаровувань, число дитинчат, включаючи мертвонароджених. На табличці самця теж роблять всі необхідні записи (дата народження, батьки, не поїдає чи кроленят).

Самець і самка, які призначені для розмноження, повинні мати хорошу вгодованість. Слабо вгодовані самки погано запліднюються, а дитинчата народжуються слабкими і повільно розвиваються. Щоб тварини з недостатньою вагою стали добре вгодованими, за 3 тижні до спарювання їх відгодовують вівсом, сіном, висівками з картоплею. Але особини з ожирінням стають менш активними в статевій сфері і погано запліднюються. Їм, навпаки, потрібно скоротити кількість корму.

Вагітну самку необхідно добре годувати. Корм повинен бути той же, що в раціоні звичайного кролика, тільки кількість його більше. Перед підготовкою кроликів до злучки, всі особини з дефектами вибраковуються. Одного самця закріплюють за 8 самками.

Особливості розмноження кроликів

Сезонності розмноження у кролів не існує. Вони можуть призводити потомство круглий рік. Незапліднена кролиця проявляє ознаки статевої охоти кожні 5-6 днів. Влітку тічка триває близько 9 днів, взимку — близько 6. У період полювання у самок поганий апетит, вони перебувають у збудженому стані. При злучці 3-9 яйцеклітин виходять з кожного яєчника. Кількість дитинчат при розмноженні може бути 6-12 штук. Через день-два після пологів самка вже може запліднюватися.

Сперматозоїди самців виробляються в насінниках. При утягнутості сім’яників в черевну порожнину, якщо вони не опустилися в мошонку, кролик вважається безплідним. Під час спарювання у самця виробляється до 1,5 см3 сперми. У статевих шляхах кролиці сперма активна не більше 24 годин.

Перше спаровування у кроликів краще проводити в 4-6 місяців після народження. Раніше не рекомендується, щоб не нашкодити здоров’ю батьків та їх майбутньому потомству.

Клітка для кроликів

Клітка для кроликів

Клітка для кроликів

Клітка для кроликів повинна складатися з 2 відділень: перше — для вигулювання, друге — в якості притулку, куди тварина потрапляє через лази. Настил повинен бути сітчастим з осередками 18х18 мм. Можна зробити його дерев’яним з рейок. У клітці розміщують годівниці, поїлки та ясла. Дах можна зробити односхилим. По передній стіні висота 60-70 см, по задній — 30-40см.

Для вирощування кролів ​​на шкурки конструкція клітки може відрізнятися. Її розміри сягають 3х0,7м. Її поділяють дерев’яною перегородкою навпіл. У кожній половині тримають по 12 особин до 3,5-місячного віку однієї статі, віку та ваги. Потім роблять ще перегородки, щоб у кожного кролика був окремий відсік. Ширина 25 см кожного. У таких відсіках утримують тварин до забою.

Маточники для кролів

В період плекання дитинчат в клітку до самки ставлять маточник, розміри якого 50х30х27 см. Розміри 18х18 см лазівки. Маточник повинен легко вийматися з клітки, що дає можливість без праці оглянути кроленят. У ньому також зберігається постійна температура. Кришка маточника для кролів теж повинна легко зніматися і фіксуватися запорами, щоб самка не змогла її відкрити.

Читайте також: Кролівництво для початківців

Необхідно передбачити можливість утеплення підлоги взимку. Для цього закладається спеціальна плівка з вмонтованими обігрівачами невисокої потужності. Можна встановити датчик контролю температури. Якщо його немає, то потрібно з обережністю підігрівати підлогу, оскільки надмірне підвищення температури може призвести до загибелі дитинчат.

Клітки для злучки кроликів

Клітки для злучки кроликів

Клітки для злучки кроликів

Клітка, призначена для спарювання, повинна бути заздалегідь продезінфікована і очищена. З неї потрібно вилучити годівницю, поїлку та інші предмети. В основному спаровування проводиться вранці на території самця.

Якщо розташувати його в клітці самки, він довго буде освоювати територію, що затягне процедуру спарювання. Коли самець скочується з кролиці в сторону або назад і бурчить, то можна вважати спаровування успішним. Необхідно зробити відповідний запис у блокноті про час спарювання, і яким самцем воно здійснювалося.

Годування кролів

Годувати кроликів потрібно збалансовано, щоб вони могли давати хороше потомство, м’ясо і шерсть. Кролик може їсти протягом доби безперервно. Спочатку краще годувати тварину готовим комбікормом, в якому збалансовані всі необхідні мікроелементи.

Годування кролівВлітку основу раціону складає зелень — гілки, листя, трава і т.д. Особливо корисні для кролів гілки фруктових дерев, акації, берези, верби. Можна також давати бадилля городніх культур. Тварина любить гіркі і ароматні трави: полин, цикорій, кріп. Крім того, вони захищають від глистів і покращують апетит. Для молодняку ​​рекомендуються висушені часникові стебла для профілактики стоматиту і хвороб ШКТ.

Багата вітамінами кропива, яка зібрана до цвітіння і засушена в тіні. Її рекомендовано давати в якості першої весняної зелені. Оскільки вона може жалити тварину, її потрібно попередньо пом’яти й порубати. Також молодняку ​​корисні вербові гілки, так як вони захищають від проносу. Ними годують кролів до переходу на зелень.

Взимку і в період ранньої весни кроликам дають вітамінізовані підгодівлі, які містяться головним чином в коренеплодах. Особливо це важливо для годуючих кролиць. Багаті вітамінами ягоди горобини. Пізньої осені кролики можуть поїдати овочеве бадилля, сухі квіткові стебла. На початку листопада, коли відходить зелень, тварин переводять на мінеральні корми в гранулах. У цей період кроликів відгодовують, даючи багато комбікорми та фуражного зерна. Взимку в сіно для корму можна додавати деревні гілки. Вони на половину замінюють в раціоні сіно. Зерно можна заміняти картопляними очищеннями або зерновідходами.

Варто також враховувати, що кролики важко пристосовуються до нової їжі. Тому їх потрібно привчати до неї поступово, з часом збільшуючи дозу.

Річна потреба в кормах на одного дорослого кролика

Щоб визначити річну потребу кролів у кормах, потрібно враховувати ряд факторів:

 • тривалість годування влітку і взимку;
 • чисельність окролов за рік;
 • вік реалізації молодняку ​​(забій, продаж або поповнення стада);
 • жива вага кролів;
 • раціон харчування в різні сезони.

Середня кількість кормів на рік в кілограмах для дорослих особин:

 • грубі: для самки 35-40, для самця 23-35;
 • соковиті: для самки 50-60, для самця 40-50;
 • зелені: для самки 200-250, для самця 150-160;
 • концентровані корми: для самки 35-35, для самця 22-25.

Щеплення кролів в домашніх умовах

Щеплення кролів в домашніх умовах

Щеплення кролів в домашніх умовах

Щоб усунути можливі інфекції, кроликів прищеплюють. Найчастіші захворювання миксоматоз і вірусна геморагічна хвороба. Вони не лікуються і майже в 100% випадків призводять до летального результату. Проти них обов’язково потрібно робити планову вакцинацію.

Перед тим, як робити щеплення, необхідно впевнитися, що тварина повністю здорова, інакше вона може не пережити вакцинацію. Крім цього, необхідно провести профілактику від глистів. Для цього використовують нешкідливі для організму гризуна засоби: Паразіцід-суспензія або Дірофен-паста.

У прищепленого кролика зберігається імунітет проти інфекції 6-9 місяців. Найкращий вік для щеплення — сьомий тиждень життя, коли кролики переносять процедуру найлегше. Маса тіла повинна бути більше 0,5 кг. Вагітній або годуючій самці вакцинацію краще не проводити. Вакцинований кролик повинен бути ізольований від інших на 2 тижні, щоб не підхопити інфекцію від хворої тварини. Через цей час ризик інфікування зникає. Годування залишається тим же, необхідно тільки збільшити кількість води.

Умовна схема щеплень:

 • перше (від вірусної геморагічної хвороби) проводиться в 45 днів;
 • друге (від міксоматозу) через 14 днів;
 • третє (повторна від міксоматозу) через 3 місяці (не раніше) від попередньої;
 • четверте (від вірусної геморагічної хвороби) через 14 днів після третього.

Повторні щеплення проводяться все життя кролів через кожні півроку. По черзі роблячи щеплення від міксоматозу, а через 2 тижні від вірусної геморагічної хвороби.

Рекомендуємо переглянути відео з вирощування кролів в домашніх умовах, тут ви отримаєте цінні відповіді на багато питань.

Відео: Розведення кролів в домашніх умовах

На цьому наша стаття, про розведення кролів в домашніх умовах підійшла до кінця, сподіваємося, Вам було цікаво і Ви винесли з неї щось корисне для себе. Читайте наш сайт «Сільське господарство та Садівництво», і вирощуйте своїх кроликів правильно, до нових зустрічей!

 

Розведення кролів в домашніх умовах