Кращі самоплідні сорти вишні з описом і фото для вирощування в Україні

Вирощування самоплодних вишень у відкритому грунті: характеристика сортів


Кращі самоплодние сорти вишні з описом і фото

 

 

У природі набагато більше самобезплідних сортів рослин (так культури захищають свій вид від вимирання при постійно мінливих умовах середовища), яким для формування зав’язі (а потім і плода) необхідно, щоб на маточки їх квіток потрапив пилок з інших рослин свого виду, але бажано, іншого сорту.

Однак зустрічаються рослини і самоплідні, в тому числі і у такої улюбленої багатьма плодової культури, як вишня. Тобто такі, яким для процесу запилення і подальшого зав’язування плодів досить пилку тільки власних квіток, причому їм навіть немає необхідності повністю розкриватися, запліднення пройде і в прикритому бутоні.

Які плодові дерева і кущі самоплідні, а яким потрібна пара

Які плодові дерева і кущі самоплідні

Розбираємося в поняттях самоплідності, самобезплідності і часткової самоплідності рослин.

І багато садівників «полюють» саме за  самоплідними сортами вишні, висадивши які, можна отримати урожай навіть при несприятливих умовах — відсутності комах-запилювачів, холодної дощової або вітряної погоди, неможливості висадити дерева сортів-запилювачів і т.д. Так, урожай менший, ніж від самобезплідних сортів (запліднення власним пилком відбувається приблизно у 50% квіток), але все-таки досить стабільний.

Чому не абсолютно? Тому що самоплідність сама є непостійним показником. Один і той же сорт може проявляти стабільну самоплідність або бути лише частково самоплідними в різних кліматичних зонах і навіть в одній зоні, але в різні роки.

Часткова самоплідність — проміжний варіант між самоплідними і самобезплідними сортами, коли без «зовнішньої допомоги» зав’язується близько 5-15% плодів. І ось тут-то прийдуть на допомогу всі ті ж сорти-запилювачі, які допоможуть частково самоплідній рослині зав’язати більше плодів. Так що навіть якщо ви сподіваєтеся збирати врожаї тільки з самоплідних дерев і чагарників, все ж не полінуйтеся поселити в своєму саду хоч кілька одиночних рослин сортів-запилювачів цього виду, так би мовити, про всяк випадок. В цілому працює правило — чим ширше розмаїття дерев і чагарників на ділянці, тим більше і стабільніше будуть врожаї.

Вашій увазі перевірені і улюблені садівниками солодкі самоплідні сорти вишні для середньої смуги.

Вишня Шоколадниця — опис сорту з фото

Вишня Шоколадниця опис сорту з фото та відгуками.

Сорт середнього терміну дозрівання (з середини липня). Дерево швидкоросле, низькоросле (до 2-2,5 м), компактне, з середньою густоти кроною зворотньопірамідальної форми, де більшість гілок спрямовані вгору. Врожайність стабільна середня — до 12 кг з дерева. Нетривалий термін продуктивного плодоношення — 15-17 років.

Сорт світлолюбивий, зимостійкий, посухостійкий, вступає в плодоношення на 4-й рік. Стійкість до захворювань хороша, крім кокомікоза і монилиоза.

Можливі додаткові сорти-запилювачі: вишні Володимирська, Склянка.

Плоди середнього розміру (3,5-4 г), мають округлу форму і темно-бордову (практично чорну)  з глянцевим відблиском. Шкірочка тонка, м’якоть — червона, соковита, кисло-солодка, з черешневим присмаком. Дрібна кісточка легко відділяється від м’якоті.

 

 

Вишня Любська — опис сорту з фото

Вишня Любска

Сорт середньопізнього терміну дозрівання (кінець липня — початок серпня). Дерево швидкоросле, низькоросле (до 1,8-2,5 м), компактне, з розрідженою розлогою кроною кулястої форми, де більшість гілок спрямовані від стовбура під кутом близько 45 °. Характерна особливість сорту — пониклі однорічні «сріблясті» гілки.

Врожайність стабільна висока — до 25-30 кг з дерева. Нетривалий термін повноцінного продуктивного плодоношення (до 10 років) і життя дерева в цілому (до 15 років).

Сорт вимогливий до родючості грунту, середньої зимостійкості, влітку може страждати від сонячних опіків, вступає в плодоношення на 2-3-й рік. Цвітіння тривале, дуже пишне, квіткові бруньки стійкі до вимерзання. Стійкість до захворювань хороша, крім кокомікоза і монилиоза.

Можливі додаткові сорти-запилювачі: вишні Анадольська, Володимирська, Жуковська,Родюча Мічуріна, Шпанка рання.

Плоди середнього розміру (3,8-4 г), мають овально-округлу форму і темно-червоне забарвлення з глянцевим відблиском. Шкірочка тонка, але міцна, м’якоть — ніжна, червона, соковита, смак з дуже помітною кислинкою. Невелика кісточка легко відділяється від м’якоті. Плоди дуже добре транспортуються і зберігаються.

Вишня Пам’яті Єнікєєва — опис сорту з фото

Вишня Пам'яті Єнікеєва

Сорт раннього терміну дозрівання (з початку липня). Дерево середньоросле (до 3 м), досить компактне, з середньою густоти пониклою кроною овально-кулястої форми.

Врожайність стабільна середня — до 10 кг з дерева, плоди дозрівають одночасно. Сорт середньої зимостійкості, посухостійкий, вступає в плодоношення на 3-4-й рік. Характерна недостатня стійкість до хвороб, особливо до кокомикозу.

Можливі додаткові сорти-запилювачі: вишні Сюрприз, Любска, Новодворська, Гріот Білоруський.

Плоди середнього та великого розміру (4-4,7 г), мають широкосердцевидну форму і темно-червоне забарвлення з глянцевим відблиском. Шкірочка тонка, м’якоть — темно-червона, середньої щільності, дуже приємного кисло-солодкого гармонійного смаку. Велика кісточка легко відділяється від м’якоті.

Вишня Молодіжна — опис сорту з фото

Вишня Молодіжна

Сорт середнього терміну дозрівання (з середини липня). Дерево середнього темпу зростання, низькоросле (до 2-2,5 м), компактне, з округлою злегка пониклою кроною. Врожайність стабільна середня — до 10-12 кг з дерева. Сорт досить зимостійкий, посухостійкий, вступає в плодоношення на 3-4-й рік. Стійкість до захворювань середня.

Плоди середнього та великого розміру (4-4,5 г), мають овально-округлу форму і темно-бордове забарвлення з глянцевим відблиском. Шкірочка тонка, м’якоть — червона, щільна, ароматна, соковита, кисло-солодка. Середнього розміру кісточка легко відділяється від м’якоті. Плоди дуже добре транспортуються і зберігаються.

Вишня Волочаєвка — опис сорту з фото

Вишня Волочаевка -  фото.

Сорт середнього терміну дозрівання (з середини липня). Дерево низькоросле (до 2-3 м), компактне, з середньою густоти кроною кулястої форми, пряморостучими пагонами. Врожайність стабільна досить висока — до 15 кг з дерева.

Сорт зимостійкий, досить посухостійкий, вступає в плодоношення на 4-5-й рік. Квіткові бруньки стійкі до вимерзання. Стійкість до захворювань середня, але від моніліозу майже не страждає. Володіє стійкою гарною самоплідністю, відмінно плодоносить навіть без наявності сусідніх дерев-запилювачів.

Плоди середнього та великого розміру (3,5-4,5 г), мають овально-округлу форму і темно-червоне забарвлення з глянцевим відблиском. Шкірочка тонка, м’якоть — помірної щільності, ніжна, червона, соковита, кисло-солодка. Середнього розміру кісточка легко відділяється від м’якоті. Транспортабельність ягід середня.

Вишня Апухтінська — опис сорту з фото

Вишня Апухтінська - фото.

Сорт пізнього терміну дозрівання (з середини серпня). Дерево середньоросле (до 2,5-3 м), із середньою густоти кроною округлої форми, гілки згодом никнуть. Врожайність стабільна висока — до 15 кг з дерева.

Сорт невибагливий, зимостійкий, посухостійкий, вступає в плодоношення на 2-3-й рік. Імунітет до захворювань вище середнього (крім кокомікоза). Володіє стійкою гарною самоплідністю, відмінно плодоносить навіть без наявності сусідніх дерев-запилювачів.

Плоди середнього розміру (3-3,5 г), мають округло-серцеподібну форму і темно-червоне забарвлення з глянцевим відблиском. Шкірочка тонка, м’якоть — червона, помірно щільна, ніжна, соковита, ароматна, кисло-солодка з терпкістю. Велика кісточка легко відділяється від м’якоті. Транспортабельність плодів не дуже хороша, тому що плодоніжка відділяється разом з шкіркою і провокує соковиділення.

Це далеко не всі врожайні і невибагливі самоплідні сорти вишні, придатні для вирощування в Україні і взагалі в середній широті. Можна спробувати також висадити на ділянці вишню Брюнетка, Расторгуєвка, Сударушка, Десертна, , Тамбовчанка, Ассоль, Октава, Тамаріс, Лотів, Шакіровськая, Булатніковська …

Якщо вас зацікавило як та коли висаджувати саджанці вишні весною, вам будуть корисні і наші наступні матеріали.

Відео: Вирощування Вишні Молодіжна

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Кращі самоплідні сорти вишні з описом і фото для вирощування в Україні