Сансевієрія — вирощування, підживлення, полив та догляд в домашніх умовах

Кімнатна рослина щучий хвіст – як доглядати і розмножувати


Сансевієрія (Щучий Хвіст) - догляд, розмноження та пересадка в домашніх умовах, вазон з фото

 

Сансевієрія - вирощування, підживлення, полив та догляд в домашніх умовах

 

Сансев’єра або сансевієрія — один з чемпіонів з виробництва кисню серед домашніх рослин, одночасно ця рослина поглинає з повітря шкідливі для здоров’я речовини. За смугасті, жорсткі і довгі листя сансевьера отримала в народі назву «щучий хвіст». Сансевієрія невибаглива в догляді, з успіхом вирощується початківцями квітникарями. Ця рослина дуже декоративно, ефектно виглядає в приміщенні, часто вирощується і вдома, і в офісах і зимових садах.

Кімнатна рослина Сансев’єра — опис квітки з фото 

Сансев’єра — суккулент, входить в сімейство Агавові, близька родичка драцени і юки. У природі зустрічається в саванах і субтропічних областях Африки, Азії та Америки, серед відомих видів, їх близько 60, є епіфіти. Рослина цінується в домашньому квітникарстві, перш за все, за гарні листи, які зібрані в розетки і ростуть у більшості видів прямо від кореневища, деякі види мають стебло. Колір листя темно-зелений, у деяких видів коричневі, бувають з поздовжніми і поперечними смужками, білого і жовтого кольору. Можуть мати восковий наліт, як у агави або алое. За формою листя можуть бути широкі плоскі і довгі, овальні і товсті, широкі, плоскі і округлі, а також можуть бути мечоподібними, в формі олівця або ложки. У найпоширеніших кімнатних видів листя ростуть вертикально вгору, є такі, у яких вони орієнтовані в різні боки, або ростуть паралельно землі. На кінчиках листя можуть мати невелике вістря, яке не можна відламувати, це погіршує ріст рослини.

Кімнатна рослина Сансев'єра - фото.

Інтенсивність росту Сансевьери залежить від виду. Є швидкорослі, а є такі, на яких в рік утворюється 3-4 нових листа. В інтер’єрі Сансевьера найбільш виграшно виглядає або у вигляді великої групи розеток з довгими листям, висадженої в круглому невисокому горщику, або у вигляді рослин, що складаються з однієї розетки, висаджених в ряд в невисокому і довгому горщику. Можливо симетричне розміщення двох таких горщиків. Часто «Щучий Хвіст» використовують в композиції з іншими кімнатними рослинами.

Читайте також: 10 кращих добрив для кімнатних рослин

Види Сансевьери з товстим листям, які ростуть по спіралі, наприклад, robusta, можна формувати, надаючи рослині «плоску» форму. Для цього листя молодої рослини фіксують за допомогою паличок в бажаному положенні і залишають в такому вигляді протягом тривалого часу, по витікання якого задану форму сансевьера вже не змінює. Щоб в пошуках світла таке рослина не нахилялася від вертикального положення, його треба періодично повертати.

Догляд за Сансев’єрою (Сансевієрією) в домашніх умовах

Освітлення

Сансев’єра не згине в умовах малої освітленості, але постійно тримати її в глибині кімнати не варто. Щоб рослина була гарною, з розвиненою і з яскравим листям їй потрібно багато світла, в тому числі сонячного. Тільки в разі, якщо рослина розміщена на південному вікні, в спекотні літні дні йому буде потрібно притінення.

 

 

Догляд за Сансев'єрою (Сансевієрією) в домашніх умовах

Для ряболистих сортів вимоги до освітленості дещо відрізняються. Якщо частка жовтого кольору в забарвленні досить велика, світла рослині потрібно менше, його надлишок може перетворити строкаті листя в звичайні зелені. Але в умовах нестачі освітленості рослина буде погано розвиватися, тому для таких сортів потрібно вибирати проміжне положення щодо вікна. Обов’язково захищати їх від прямого сонця, оскільки кольорові ділянки листя більш схильні до сонячних опіків.

Температура

До температури рослина не дуже вибагливо, найбільш комфортно «Щучий Хвіст» відчуває себе при 16-20 градусах в нічний час, і 21-28 градусів вдень, але може витримати і більш високі температури. При знаходженні в прохолодних умовах тривалий час (наприклад, взимку в переходах офісних будівель) потрібно значно скоротити полив.

Полив квітки Сансев’єра

Сансев’єра — посухостійка рослина, суккулент. Поливають її негусто, черговий полив треба робити, коли ґрунт просохне. Рослина стійко виносить довгі періоди без води.

щучий хвіст

 

При поливі потрібно стежити, щоб вода не потрапляла всередину розетки, яка від цього може загнити. При невисокій температурі в приміщенні поливати Сансевьеру потрібно рідше, також більш рідкісний полив потрібно, якщо рослину розміщено в тіні. В обприскуванні Сансевьера не потребує, але періодично потрібно очищати листя від пилу за допомогою ганчірочки.

Пересадка Сансевієрії

Пересадку Сансевієрії роблять у міру розростання рослини. Молоді рослини можна пересаджувати щорічно, дорослі — раз в декілька років, коли горщик стає тісним. Новий горщик береться неглибокий, по шириною на 1,5- 2 см більше старого, «Щучий Хвіст» не любить великого обсягу землі, і коренева система у неї поверхнева, неглибока.

Читайте також: Як доглядати за кімнатною рослиною Хлорофітумом

Ґрунт Сансев’єрі потрібен легкий, малопоживний і швидко просихаючий. Краще застосовувати спеціалізовані земляні суміші для кактусів і сукулентів або скласти свій ґрунт з листової, дернової землі і піску в рівних частинах.

Підживлення квітки добривами

З травня по вересень Сансевьеру підгодовують 1 раз в 2 тижні. В інший час можна вносити добриво раз в місяць, але при прохолодній зимівлі підгодовувати рослину не слід. Для підгодівлі використовують добрива для кактусів і сукулентів або універсальне мінеральне добриво. Для ряболистих сортів не застосовуються добрива з підвищеним вмістом азоту, який стимулює вироблення хлорофілу і, як наслідок, позеленіння листя.

Розмноження квітки Сансев’єра

Сансевьеру в домашніх умовах найчастіше розмножують вегетативно: поділом куща (бічними відводами), розподілом кореневища або листовими живцями.

Пересадка Сансевієрії

При розподілі куща гострим ножем перерізується кореневище, що з’єднує батьківську рослину з відростком, це кореневище досить міцне. Зріз присипають товченим вугіллям, поміщають в окремий горщик зі свіжим ґрунтом, поливають. Надалі полив повинен бути обережним. Протягом місяця потрібно утриматися від підгодівлі.

Розмножувати Сансевьери листом складніше, але перевага цього методу в тому, що можна отримати одночасно кілька нових рослин.

Листя для живців повинні бути досить дорослими і здоровими. Зазвичай беруть старі нижні листки. Листові черешки довжиною 5-10 см підсушують на повітрі протягом двох днів, потім поміщають вертикально у вологий пісок, торф або вермикуліт, заглиблений на 1,5-2 см. Між живцями залишають відстань 2-4 см. Ґрунт злегка утрамбовують, щоб живці трималися в ньому. Зверху накривають банкою або пакетом, раз в день знімаючи їх для провітрювання, субстрат зволожують у міру підсихання. Ємність з живцями поміщають в світле, без прямого сонця, тепле місце.

Кімнатні рослини щучий хвіст – як доглядати і розмножувати

Приблизно через 2-3 тижні у живців з’являються корінці, через 1-2 місяці — дітки, через 2-3 місяці — Стеблеві живці, які можна розсадити в окремі горщики невеликого розміру. Поливати обережно, не заливаючи.

Ще один спосіб розмноження Сансевьери — розподіл кореневища. Для розмноження беруть дорослу рослина з розвиненим кореневищем. З кореневища зчищають сухі корінці і розрізають на шматочки, на кожному повинна бути хоча б один пагон. Зрізи обробляють фунгіцидом або присипають товченим вугіллям і поміщають в субстрат.

Цвітіння квітки Сансев’єра

У домашніх умовах Сансевієрія може цвісти, правда, це відбувається досить рідко навіть при гарному догляді. Квітки у цієї рослини, білі, з довгими тичинками, мають приємний, але досить сильний запах. Квітки зібрані в кисть на довгій стрілці довжиною 15-20 см, таких квітконосів може бути кілька.

Проблеми вирощування кімнатної рослини

Великих труднощів при вирощуванні «Щучого хвоста» не виникає, це дуже «поступлива» рослина. Але іноді можуть виникати деякі проблеми.

  • Темні плями на листі — перезволоження при низьких температурах.
  • Жовтіють листя. Рослині не вистачає світла. Можливо, занадто тісний горщик.
  • Листя м’які по всій довжині і перегинаються навпіл або сильно відхиляються від вертикалі. Швидше за все, Сансев’єрі не вистачає світла, тому листя сильно витягнулися і не витримують власної ваги.
  • Листя стають м’якими біля основи, починають жовтіти. Можливо, вода потрапила в центр розетки і почалося грибкове захворювання.
  • Кінчики листя в’януть, жовтіють і сохнуть. Рослині занадто холодно, можливий надлишковий полив або мало світла.
  • Листя в’януть. Рослина не поливали тривалий час.

Відео: Вирощування та догляд за Щучим хвостом

Догляд та вирощування за Щучим хвостом в домашніх умовах доступний навіть початківцям. Залишайтеся з нашим сайтом і ваші кімнатні рослини будуть у повному порядку, а ваш будинок затишним!

 

Сансевієрія - вирощування, підживлення, полив та догляд в домашніх умовах