Щеплення плодових дерев — як правильно прищеплювати дерева

Плодові дерева - способи їх щеплення


Щеплення плодових дерев. Чим прищеплювати дерева

 

Щеплення плодових дерев - як правильно прищеплювати дерева

 

Щеплення плодових дерев

Щеплення рослин для багатьох здається занадто складною процедурою, і вони не вирішуються її проводити. Але є відважні садівники, які (без спеціальної освіти!) Освоїли цю справу і застосовують у себе на дачі. Сьогодні поговоримо про щеплення дерев а саме плодових і тих помилках, що найчастіше допускають.

Навіщо прищеплювати?

Для чого потрібне щеплення в аматорському саду? Цілі можуть бути різні:

  • Прищепити два — три сорти на одну яблуню, щоб не займати місце великими деревами (сортів може бути і п’ять, і шість залежно від бажання садівника);
  • Перещіпіть деревце, яке обмерзло вище місця щеплення;
  • Замінити сорт на купованому саджанці, якщо за смаком плоди Вам не сподобалися;
  • Прищепити кореневу поросль, яка відщипилася від старої яблуні і т.д.

Чим прищеплювати дерева?

Для щеплення вибирають вподобаний сорт. Це може бути сорт у сусідів чи знайомих (вам він сподобався за смаком), або сорт, обраний за описом в каталозі. Саджанці для щеплення заготовляють заздалегідь. Зрізають їх до перших сильних морозів (зазвичай в кінці листопада) і зберігають у погребі чи в снігу. Також саджанці купують у колекціонерів або на виставках (садових конференціях), які проходять в кінці зими або на початку весни. Це не ті виставки-продажу, де торгують саджанцями для посадки в грунт (вони починають роботу з середини квітня, коли час щеплень вже пройшов). До щеплення саджанці, куплені на виставці, зберігають у погребі чи холодильнику.

Щеплення плодових дерев.Перша помилка. Іноді саджанці зрізають безпосередньо перед щепленням (наприклад, у сусіда). Вважають, що свіжий держак краще приживеться. Так, щеплення може прижитися. Але найчастіше воно висихає, хоча з технічної сторони все було зроблено правильно. Чому? Для щеплення саджанці беруть в сплячому стані. Навесні, коли пригріває сонечко, гілочки рано починають рости, і у них набухають бруньки. Якщо в цей час зрізати держак, то він починає рости, не встигнувши ще прижитися.

 

 

В результаті пучки витягнуть соки з держака, і він засохне. Зберегти живці в сплячому стані можна тільки в тому випадку, якщо до моменту щеплення зберігати їх в холоді. Тому прищеплювати свіжими живцями небажано, відсоток випаду таких щеплень досить високий.

Куди прищеплювати?

Місце щеплення залежить від цілей самого щеплення. Якщо ми прищеплюємо дичку, що виросла з насінини, або кореневу поросль, то щеплення можна робити в кореневу шийку. Але якщо вже виріс хороший штамбік, то щеплення вигідніше зробити на висоті 60-70 см від ґрунту, щоб не витрачати час на вирощування штамба з сортового держака. У кісточкових культур часто підіпріває коренева шийка, тому їх прищеплюють саме на штамб.

Щеплення дерев.При наявності молодого деревця з кроною, яке потрібно перепровити, щеплення виконують в основу скелетних гілочок, відступаючи 5-10 см від місця відходження гілки від стовбура. Кут відходження гілки повинен бути близько 60 см.

Багато припускаються помилки, прищеплюючи не в основу гілки, а в її кінець, зрізуючи лише 20 см від краю. А в результаті сила росту прищепленого черешка буде набагато нижчою, ніж якби він був щеплений в основу гілки. На деревце, якому більше 7 років, таких щеплень може бути декілька, а прищеплювати можна далі від стовбура, в розгалуження другого порядку на скелетних гілках.

Чи є сенс спилювати старе дерево?

Часто запитують: «Чи можна прищепити старе дерево, яке було зламано грозою або зламалося під вагою врожаю?» Спилюючи товстий стовбур, виникає бажання прищепити за кору кілька живців. Сенсу в таких щеплення немає.

По-перше, щеплення на старих і хворих деревах приживаються гірше. А, по-друге, тривалість життя старого дерева невелика. Через спилення стовбура проникають інфекції, які руйнують дерево зсередини. Через кілька років щеплення загинуть разом з деревом.

Читайте також: Щеплення дерев

Краще спиляти дерево на пень, зафарбувати зріз масляною фарбою і дочекатися появи порослі від коріння. В найсильніший пагон зробити щеплення.

Догляд дерева після щеплення

Поширеною помилкою є те, що після щеплення про дерево «забувають»: не поливають і не підгодовують його. Щеплення — це хірургічна операція. Рослині потрібно приділити більше уваги, як і людині після операції. Для кращого зрощення прищепам та підщепам забезпечити регулярний полив. Опадів часто буває недостатньо. Через пару тижнів потрібні підкірки. Але дозу ні в якому разі не перевищувати (норма — на упаковці!).

Щеплення дереваЩе одна помилка — пізно знята обв’язка. Якщо в якості обв’язки застосовувалася не саморуйнуюча стрічка, а звичайна плівка, то обв’язку потрібно послабити, коли щеплення приживеться і піде в зростання. Інакше може виникнути перетяжка, яка в подальшому сильно загальмує розвиток прищепленого черешка.

І, нарешті, стежте за порослю, яка виростає нижче місця щеплення. Це зростає дичка. Вона більш «рідна» для рослини, тому відтягне всі поживні речовини на себе. Щеплення розвиватися не буде. Всі пагони, що виросли на стовбурі, потрібно безжально обрізати. Таким чином Ви перемкніть харчування на ваше щеплення, сортовий пагон виросте і почне плодоносити. Якщо щеплення проводилося в крону, на скелетні гілки, то пагони з’являються не тільки нижче місця щеплення. Їх теж потрібно видалити, щоб лідируюче положення займав сортовий пагон.

Рекомендуємо переглянути відео: Щеплення плодових дерев


Отже, врахуйте всі зазначені помилки і пробуйте прищеплювати. На цьому наша стаття «Щеплення плодових дерев. Чим прищеплювати дерева» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у догляді за вашими деревами. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику статей про садівництво де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад, дерева та догляд за ним.

 

Щеплення плодових дерев - як правильно прищеплювати дерева