Хвороби і шкідники малини: опис, захист і профілактика

Як боротись з шкідниками та хворобами малини?


шкідники та хвороби малини

 

Хвороби і шкідники малини: опис, захист і профілактика

 

Шкідники та хвороби малини привертають уваги не менше, ніж інші проблеми. Серед хвороб найбільш небезпечні бактеріальний рак, мозаїка, іржа, дідімела і антракноз.

Шкідники малини і боротьба з ними

Без знання заходів боротьби з хворобами і шкідниками малини неможливо отримати хороший урожай ягід. В даній статті ви можете ознайомитися з описом і побачити фото хвороб і шкідників найбільш небезпечних для чагарників.

шкідники малинихвороби малини

Малина стеблова галиця.

Це чорний комарик (мушка) довжиною всього 1,5-2 мм з коричневою спиною і двома прозорими крилами. Личинки оранжево-жовті. Пошкоджують стебла малини і ожини, викликаючи утворення добре помітних здуттів (галлів) в нижній і середній частині стебла.

Зимують личинки усередині галлів по 2-11 штук в кожному. Навесні вони продовжують харчуватися і, досягнувши довжини 3-4 мм, заляльковуються, а в кінці травня, в період цвітіння малини, з’являються дорослі комарики, що відкладають яйця на молоді пагони (по 8-15 шт.). Через місяць в місцях пошкоджень утворюються бочонкові галові здуття. Вони особливо добре помітні восени, після листопаду. Ці здуття досягають довжини 3 і ширини 2 см. На галлах утворюються тріщини, шкірочка на них відстає. Вище ушкоджень всихає або обламується.

Комаха здатна пошкодити більше 70% пагонів малини. Для боротьби з цим шкідником малини навесні і восени вирізують і спалюють пошкоджені стебла. Зрізати необхідно на 2-3 см нижче галли-здуття, а не біля самої основи. Коли здуття розташоване вище 40-60 см від землі, на частині втечі ще можливий урожай ягід.

Чим обробити малину від цих шкідників, щоб знищити Галицю? Хімічне обприскування проводять одним з препаратів ( «АЛАТАР», «Фуфанон», «Інта-Вир» або «Іскра-М», «Актеллік») в період літа шкідника і відкладання яєць. Обприскують внизу зростальну поросль при появі перших квіток на торішніх пагонах. Якщо поросль густа, її спочатку проріджують, залишаючи на 1 м2 не більше 10-12 штук найсильніших. Для захисту малини від шкідників при обприскуванні кущів препарати бажано чергувати.

Малина стеблова галицяМалина стеблова галиця1

Малина горіхотворка пошкоджує стебла малини; личинки, харчуючись тканинами стебла, викликають здуття і розтріскування тканини. Заражені пагони також легко ламаються, слабкіше плодоносять або ж засихають. Від стеблової галиці зовні відрізняється розміром здуття, які досягають в довжину 10 см. Заходи боротьби з цими шкідниками малини ті ж, що і з Галицею.

Малина орехотворкаМалина орехотворка2

Малинова побеговая тля. Поширена повсюдно. Особливо сильно пошкоджує малину і ожину в затінених місцях. Великі колонії попелиць цього виду заселяють кінці пагонів і суцвіть, викликаючи скручування листя, стримування зростання, викривлення пагонів, укорочення міжвузлів. На пошкоджених пагонах, квітки недорозвиваються і часто засихають.

Як видно на фото, шкідник малини попелиця — дуже дрібна, світло-зелена комаха, покрита восковим нальотом:

шкідник малини тля хвороби та шкідники малини фото

Зимують яйця попелиць на однорічних пагонах біля бруньок. Відроджуються шкідник одночасно з розпусканням бруньок. Колонії попелиць утворюються при появі у малини бутонів. Попелиця особливо небезпечна в посушливі роки. Також вона є переносником вірусних захворювань.

Боротьбу з попелицею можна проводити до початку цвітіння і після збору врожаю одним з перерахованих вище препаратів

Малинова побеговая тляМалинова побеговая тля

Малиново-суничний довгоносик пошкоджує малину, суницю і полуницю. На рослинах досить часто зустрічаються квітконіжки, які позбавлені бутонів. Складається враження, що бутони з таких квітконіжок хтось зрізав. Так пошкоджує суницю і малину довгоносик. Це невеликі сірувато-чорні жуки довжиною 2-3 мм. Зимують вони під опалим листям і грудочками землі.

Спочатку на молодих листочках, а до початку цвітіння суниці та малини відкладають яйця всередину бутонів, підгризаючи при цьому квітконіжки, чому бутони надломлюються і обпадають або в’януть, залишаючись висіти на квітконіжці. Личинки, що вийшли з яєць, залишаються всередині бутонів і виїдають їх.

Боротьбу з довгоносиком необхідно проводити під час бутонізації, не пізніше ніж за 5-6 днів до початку цвітіння, використовуючи ті ж препарати, що й проти стеблової галиції. З масовою появою нового покоління довгоносика, влітку доцільно провести обприскування одним з названих отрутохімікатів відразу після збору врожаю для знищення жуків перед відходом на зимівлю

Малиново-суничний довгоносикМалиново-суничний довгоносик1

Малиновий жук — один з найбільш небезпечних шкідників малини. Найчастіше зустрічається в запущених садах. Тіло жуків покрите густими іржаво-жовтими або сіруватими волосками, що і визначає їх загальне забарвлення. Розмір їх невеликий, в довжину близько 4 мм. Зимують жуки і дорослі личинки у верхньому шарі ґрунту. Навесні, коли ґрунт прогріється до +12 … + 13 ° С, жуки виходять на поверхню. Вони потребують додаткового харчування і лише після цього стають здатними до розмноження.

Читайте також: Листя малини — лікувальні властивості

Спочатку їжею жукам служить нектар квіток раноцвітущих бур’янів, потім вони пошкоджують квітки смородини і аґрусу, а трохи пізніше їх можна зустріти на квітках плодових дерев. В середині травня під час висунення бутонів малини, жуки зосереджуються на цій культурі, виїдають бутони, ушкоджують листочки і квітки. До початку цвітіння малини самки відкладають яйця, розміщуючи їх по одному в квітки і в молоді зав’язі.

Малиновий жукМалиновий жук2

Кожна самка може відкласти до 40 яєць. Відроджуються днів через 10 личинки впроваджуються в ягоди, які стають потворними і тьмяними, дрібніють, в’януть і загнивають.

Дорослі личинки жовтуватого кольору, живуть в плодах малини 40-50 днів і досягають в довжину 6-6,5 мм. В кінці липня личинки залишають плоди і йдуть в ґрунт, де спочатку перетворюються в лялечок, а потім в жуків, які залишаються зимувати в ґрунті.

При зборі врожаю багато личинків (черв’ячків) залишаються в ягодах, звідки досить швидко опускаються на дно тари.

Боротьбу з малиновим жуком проводять під час бутонізації тими ж препаратами, що і зі стебловою галициєю, не пізніше, ніж за 5-6 днів до початку цвітіння малини. З масовою появою нового покоління шкідників, доцільно провести повторне обприскування відразу після збору врожаю для знищення жуків перед відходом на зимівлю.

Боротьба з малиновим жукомБоротьба з малиновим жуком2

Малина стеклянница, що викликає в’янення пагонів малини, в південному регіоні зустрічається рідше, ніж галиця, довгоносики, жуки. Але при поганому догляді за малиною також вельми небезпечна.

Метелики шкідники з різко пофарбованим синювато-чорним тілом, з прозорими скло-видними крилами трохи нагадують осу. Зимують гусениці всередині стебел малини у їх підстави. Навесні вони продовжують пошкоджувати стебла, виїдаючи їх серцевину. Закінчивши живлення, гусениці всередині ходів перетворюються в лялечок, попередньо виконавши кілька отворів для виходу метеликів.

 

 

Метелики з’являються в липні і відкладають яйця на грунт близько підстави стебел. Плодючість самки — до 200 яєць. Що вийшли з яєць гусениці впроваджуються в стебла і коріння.

Для боротьби зі стеклянницею необхідна ретельна низька вирізка і спалювання пошкоджених пагонів, своєчасне видалення неплодоносних стебел.

Малина стеклянницаМалина стеклянница2

Кліщі, в основному павутинний, заселяють малину в жарку суху погоду в липні — серпні. Тут допоможе «Фуфанон», «Іскра-М» або «Актеллік», на ремонтантних сортах — «Сірка садові, колоїдна» або «Тіовіт Джет».

Хвороби малини: фото, опис і лікування

Пурпурова плямистість, або дідімела. Це грибне захворювання: на зелених стеблах з’являються довгасті лілові плями. Воно поширене в різних країнах і відоме давно; в наступні роки шкода від нього посилюється. В основному вражає стебла і нирки, відзначається здатність хвороби вражати черешки листя, жилки, гілочки.

Ознаки дідімели дуже типові, особливо в початковій стадії.

Подивіться на фото цієї хвороби малини — на уражених чагарниках з’являються розпливчасті пурпурні плями нижче місця прикріплення черешка листа:

Пурпурова плямистістьдідімела

Плями швидко збільшуються і різко виділяються на тлі світлої кори однорічних пагонів малини. У міру розростання плями стають буро-коричневими з світлішою серединою, на якій розкидані коричневі великі горбки — пікніди гриба. Плями викликають розтріскування і лущення кори; зливаючись, окільцьовують пагони, які ламаються і засихають. Нирки на хворих кущах не розвиваються.

Поширюється захворювання в серпні — вересні, коли йде масове дозрівання спор збудника дідімели. Розвитку хвороби сприяє волога погода, рясні роси, сильна загущеність посадок, слабка освітленість сонцем і поразка малини стебловою галицією. Старі кущі більш сприйнятливі до пурпурової плямистості.

Сорти малини коричневої і червонокольорової з гладкою корою відносно стійкі до пурпурової плямистості

Сорти малиниосновні шкідники малини

Борошниста роса вражає малину в роки з підвищеною вологістю, а також в густих і затінених посадках. На кінцях зростальних пагонів утворюється білий, спочатку ніжний наліт, що розвивається на верхній і нижній сторонах листочків, частково захоплюючи їх черешки і молоді кінці самого втечі. У вологих умовах наліт стає порошистим і добре помітним. У менш сприятливих умовах наліт важко виявити, тому що він зливається з білими волосками опушених самої малини. Вражені цією хворобою листя малини припиняють зростання.

Розвивається хвороба в першій половині літа, включаючи період дозрівання ягід. Збудник захворювання в зимовий час зберігається в нирках уражених пагонів, частково на опалому хворих листі. Шкідливість борошнистої роси виражається в пригніченні решт пагонів і листя малини. Під впливом хвороби вони відмирають або вимерзають. Вражені цією хворобою ягоди малини стають дрібними, з неприємним сизим забарвленням і грибним запахом.

Борошниста роса Борошниста роса , як хвороба малини

Антракноз може проявлятися на малині при регулярному надмірному поливі. Це грибне захворювання, при якому на листках, черешках, пагонах, плодах утворюються дуже дрібні, округлі, спочатку як би точкові, потім трохи збільшуються, плями 1-3 мм в діаметрі. Плями в середині сіруваті, оточені широкою пурпуровою облямівкою. Розкидані плями нерівномірно, але часто розташовуються в складках і уздовж жилок листа. Без лікування при цій хворобі малини плями зливаються. Уражена тканина в старих плямах може випадати. На черешках плями дуже дрібні, вдавлені в вигляді ранок, зливаються.

На стеблах антракноз починається з  окремих маленьких глибоких виразок, оточених широкою пурпуровою облямівкою. Уражена частина стебла покривається побурілою тканиною. Уражені ягоди припиняють налив і засихають.

Зимує збудник хвороби в основному в пагонах, частково в уражених листках. На нові ділянки малини найчастіше захворювання потрапляє з ураженим посадковим матеріалом.

Розвиток антракнозу відбувається навесні — після розпускання листя. Подальший перебіг хвороби залежить від погоди. Дуже сильно хвороба розвивається в сиру пору року. Під час дозрівання врожаю антракноз проявляється в масі, суцільно покриваючи плодові кисті, які передчасно відмирають з багатьма не дозрілими ягодами.

Антракноз, як хвороба малиниАнтракноз - шкідник малини

Біла плямистість (септоріоз) пошкоджує листя малини. При цьому утворюються округлі плями середнього розміру, спочатку блідо-коричневі, потім біліють, стійкою коричневою облямівкою. Згодом побілілий центр плями руйнується і випадає. При сильному розвитку хвороби плям дуже багато, тканина між ними буріє, і значна частка пластинки листа відмирає.

Біла плямистасепториоз

Іржа. Перші ознаки її з’являються на верхній стороні листя у вигляді окремих жовто-помаранчевих горбків, потім вони стають чорними. При стебловий формі іржею уражається нижня частина стебла, що знаходиться на рівні землі. Уражена тканина стебла буріє, покривається світлопроникними виразками. У місцях розвитку найбільш великих виразок, стебло малини стає плоским. На наступний рік при продовженні зростання пагонів великі іржі виразки розтріскуються глибокими поздовжніми тріщинами. Якщо не вживати заходів захисту малини від цієї хвороби, спостерігається повна загибель пагонів. Масове захворювання листя призводить до їх передчасного засихання.

Іржа - хвороба малиниІржа - шкідник малини

Вертіціллезний вілт викликає в’янення однорічних пагонів малини. При цьому нижнє листя блідне, потім жовтіє, і тканина між жилками листа відмирає. Міжвузля коротшають, пагони стають короткими, кора розтріскується у вигляді щілини, коріння буріють, верхівки пагонів никнуть.

Вертиціллезний вілтВертиціллезний вілт - шкідник малини

Сірою гниллю можуть дивуватися плоди малини в сиру і прохолодну погоду. При цьому вони покриваються сірим оксамитовим що порошиться нальотом гриба — збудника хвороби.

Читайте також: Обрізка малини навесні

Вірусні захворювання малини

Уражається малина і вірусними захворюваннями — найпоширенішими з них є кучерявість, мозаїка, стрик і переростання.

Вірусні захворювання малиниВірусні захворювання малини2

Курчавість призводить до укорочення довжини пагонів, закручування листя уздовж жилок, які стають скло-видними.

Курчавість2Курчавість1

Мозаїка проявляється в типових для назви хвороби ознаках — рябе забарвленням пластинки листя темними плямами. Ці плями в залежності від умов можуть бути більшими або дрібнішими, яскравими і блідними. Мозаїчне забарвлення листя буває з елементами плямистості і супроводжується утворенням на платівці листа горбкуватих роздутих ділянок. Через затримку росту країв пластинки кожна часточка листа набуває загальну опуклість. Мозаїчність листа маскується в жарку пору літа, але восени хвороба проявляється знову, утворюючи на молодих листочках яскраво-жовті розпливчасті плями.

Пагони на початку захворювання різко не вкорочуються, але стають тонкими. Плодова кисть погано розвивається, коротшає, дає невелику кількість односторонніх, дрібних, сухих, кислих ягід.

Мозаїка передається з посадковим матеріалом. У хворих кущів знижена морозостійкість, і часто уражені кущі після зимівлі відмирають.

При інфекційному хлорозі жовтіють листя як на однорічних, так і на дворічних пагонах. Збудником хлорозу є вірус. Найвищий розвиток хлорозу збігається з періодом плодоношення, що підсилює його негативний вплив на кількість і якість врожаю.

Мозаїка, як хвороба малиниХвороба малини "мозаїка"

Стрик (смугастість) — некротичні смуги або штрихи на стеблах молодих однорічних пагонів. У уражених стебел міжвузля вкорочені. Листя на них зближені, спірально закручені, притиснуті до стебла. Хворі рослини в середньому живуть 2-3 роки і потім вимирають повністю.

Стрик, як хвороба малинисмугастість, як хвороба малини

Ізростаньє ( «Відьмина мітла») — теж вірусне захворювання, що приводить до утворення великої кількості (до 200-250) дуже тонких стеблинок, схожих на сходи малини з насіння.

Захворювання коренів малини — бактеріальний рак

Бактеріальний кореневий рак викликає утворення на коренях малини і біля основи пагонів, пухлини розміром від горошини до волоського горіха. Пухлини з горбистою поверхнею, зверху коричневі, в середині світлі, іноді тріщинуваті, тверді. Збудник захворювання — бактерії, які проникають в кореневу систему через природні, механічні отвори, пошкодження комахами. Пухлини через 1-2 роки розпадаються, заражаючи ґрунт.

Захворювання коренів малиниЗахворювання коренів малини бактеріальний рак

Малина частіше уражається кореневим раком при тривалому виростанні на одному місці, де хворих рослин буває до 50-60%.

На нові ділянки це захворювання коренів малини заноситься з ураженим посадковим матеріалом, у якого дрібні пухлини часто не помічають і не видаляють.

Шкідливість кореневого раку проявляється в ослабленні розвитку ураженого побігу. Хвора коренева поросль наполовину нижче здорової, тонше, листя жовтіше. Ягоди у дворічних пагонів дрібні, сухі. Урожай різко знижується. Хворі рослини менш засухо- і морозостійкі. На тих ділянках, де кореневий рак є, він зазвичай має масове поширення.

Кореневу гниль у малини також викликають фузаріозні гриби.

Шкідники та хвороби малини: обробка і заходи профілактики

Щоб малина не боліла, треба оберігати кореневу систему від механічних пошкоджень (не копати ґрунт і не рихлити глибоко). Ще одна міра профілактики від хвороб малини — не вирощувати чагарники на одному місці більше 7 років; повертати малину на старі ділянки не раніше ніж через 3-4 роки.

Посадку треба робити тільки здоровими рослинами на добре удобрену грядку. Влітку, відразу після закінчення збору врожаю, ретельно вирізуйте сильно уражені молоді стебла, не залишайте пеньків. Хворі стебла спалюйте. Протягом літа проріджують посадки, прополювати від бур’янів.

Обробка малини від хворобзаходи профілактики малини

Чим можна обробити малину від хвороб, щоб не допустити поширення інфекцій по саду? Обприскуйте чагарники будь-яким медьсодержащим препаратом (1% бордоською рідиною, «Хлорокис міді», «Хом», «оксіхом» або «Абіга-Пік»). У разі дощової погоди обробку малини від хвороб повторюйте через 10-14 днів.

Шкідники та хвороби малини бояться наступних заходів: 

  • Щоб рослини самі боролися із захворюваннями, необхідний високий рівень агротехніки (гарне місце посадки, регулярний полив, підживлення, прополювання, розпушування, мульчування і т. Д.).
  • Підбір та вирощування стійких сортів.
  • Застосування здорового посадкового матеріалу. Для цього влітку виділяють сильні, здорові кущі, кореневу поросль яких восени використовують як посадковий матеріал.
  • Хорошим попередником для малини є бобові культури (квасоля, горох). Поганим попередником слід вважати яблуню, суницю, з овочевих культур — картопля, томати, баклажани.
  • Повертати малину на старе місце можна тільки через 3-4 роки.
  • Проводити дезінфекцію коренів малини перед посадкою в 1% -му розчині мідного купоросу (100 г на 10 л води) протягом 5 хвилин з наступним промиванням у чистій воді або «Фітоспорін-М».
  • Слід уникати загущених посадок, не розташовувати малину в низинах або біля водойм.
  • Відразу після плодоношення вирізати дворічні пагони, не залишаючи пеньків.
  • При формуванні куща малини восени або рано навесні видаляти всі ослаблені, дрібні однорічні пагони.
  • Систематична боротьба протягом вегетаційного сезону з попелиць — переносником збудників вірусних захворювань.

Корисне відео: Шкідники та хвороби садової малини. Способи боротьби з ними

Отже, тепер ви знаєте, як позбутися шкідників та хвороб на малині. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику садівництво-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним. Гарного врожаю, дорогі читачі.

 

Хвороби і шкідники малини: опис, захист і профілактика