Використання сірки в сільському господарстві — як застосовувати вірно
Застосування сірки гранульованої в сільському господарстві


В даний час, мабуть, немає такої галузі народного господарства, в якій би активно не застосовувалася сірка. Сьогодні без неї не обходиться виробництво целюлози, текстилю і навіть продуктів харчування.
Сірка використовується і в якості одного з компонентів при виготовленні дорожніх покриттів, з неї виробляються миючі засоби, вибухові і піротехнічні речовини, сірники, а також медикаменти.
Проте, найбільш активно цей елемент застосовується в хімічній галузі, оскільки більше 50% всієї видобутої у світі сірки йде на виробництво сірчаної кислоти, яка потім знаходить застосування в самих різних галузях промисловості. З її допомогою очищають рідкі види палив, наприклад, гас і парафін, а також мінеральні масла і жири.
Сірка являє собою елемент 3-го періоду системи Менделєєва з атомним числом 16, яке позначається символом S (sulfur). У стандартних умовах ця речовина має вигляд нетривких кристалічних утворень жовтуватого кольору.
Сірка має здатність безпосередньо з’єднуватися з великою кількістю металів, виділяючи при цьому тепло. З цього елемента також проводиться діоксид сірки, дисульфід вуглецю, крім того, його використовують при виготовленні різних сульфатів.
Сірка абсолютно не токсична в чистому вигляді і в сульфатної формі. Але її сполуки, такі як сірковуглець, сірководень і діоксид сірки досить токсичні. При спалюванні сірка плавиться в кроваво-червону рідину, і горить яскравим синім полум’ям.
У природі цей елемент утворюється під час вулканічних вивержень, при вивітрюванні сульфідів, при розкладанні гіпсоносних осадових порід, а також є продуктом життєдіяльності деяких мікроорганізмів.
Гранульована сірка являє собою особливо цінний мезоелемен і займає особливе місце в природі, оскільки не тільки входить до складу всіх живих організмів і продуктів їх розкладу, а й позитивно впливає на ріст і розвиток рослин.
Сірка знаходиться у всіх живих організмах. Наприклад, в людині вагою 70 кілограм міститься близько 140 грамів цієї речовини. Найбільше її в шерсті тварин і в волоссі.
Даний елемент у великій кількості містять такі продукти як яйця, часник, цибуля, гірчиця, хрін. Вона також присутня в деревному вугіллі та в нафті.
Сірка: основні її різновиди та властивості
Товарна сірка може бути представлена в наступному вигляді:
- Гранульована сірка. Цей різновид є найбільш витребуваним. Вона має напівсферичну форму гранул і більш відома під назвою «сочевиця». Даний вид сірки може в незначних обсягах містити сірчаний пил.
- Луската сірка має ті ж властивості, що й гранульована, але відрізняється за формою гранул. Її лусочки зазвичай мають розмір від 2 до 50 міліметрів, які також можуть містити деяку кількість сірчаного пилу.
- Сірка мелена або комова є негомогенним продуктом. Вона містить пил і являє собою невеликий жовтуватий порошок, нерозчинний у воді. Цей різновид сірки розчиняється в деяких видах масел при нагріванні на водяній бані.
- Пластинчаста сірка. Якщо в розплавлену сірку, нагріту до кипіння, вилити тонким струменем холодну воду, вона перетворюється в м’яку гутаперчеву аморфну масу коричневого кольору, яку можна розтягувати в нитки. Вже через кілька годин ця речовина стає крихкою, набуває жовтого забарвлення і перетворюється на ромбічний різновид сірки.
- Бентонітова сірка виробляється з суміші сірки і бентоніту (природного глинистого мінералу, який має властивість розбухати при гідратації). Як правило, бентонітовий різновид сірки використовується в сільському господарстві для нормалізації рівня кислотності (рН) занадто лужного ґрунту.
- Рідка сірка має обмежене застосування через труднощі з її транспортуванням. Але, тим не менш, саме цей різновид є найбільш ефективним, швидким і простим рішенням для поліпшення рівня кислотності ґрунту, оскільки її можна вносити безпосередньо в ґрунт.
- Молочна або розчинна сірка. Цю речовину часто називають «мінералом краси», оскільки її активно використовують в косметології, медицині та фармацевтиці. Синтезуюча білками і амінокислотами сірка має здатність регулювати метаболічні процеси в організмі людини. Вона має вигляд дрібного аморфного порошку трохи жовтуватого відтінку, володіє характерним запахом і має дуже гіркий присмак.
Застосування гранульованої сірки в сільському господарстві
В цілому, на потреби сільського господарства витрачається близько 10-15% усієї виробленої в світі сірки. Ця речовина входить до складу рослинного білка, а тому бере активну участь в синтезі жирів і інших органічних сполук, пов’язаних з метаболічними процесами (азотним, вуглеводним і білковим обміном).
Сірка також бере участь у фотосинтезі, сприяючи поліпшенню обмінних і дихальних процесів всередині рослин, роблячи позитивний вплив на засвоюваність ними азоту та інших мікроелементів. Завдяки її наявності поліпшуються властивості, смакові якості і аромат стиглих плодів.
Крім того, цей елемент сприяє зміцненню імунної системи і підвищує стійкість рослин до впливу різних шкідників і захворювань. З цієї причини сірка часто використовується в якості ефективного фунгіциду.
Читайте також: Чим обробити дерева і кущі в саду навесні?
Гранульована сірка також є важливим елементом у складі мінеральних добрив. Вона підсилює стійкість сходів до впливу як низьких, так і високих температур, допомагає їм протистояти посусі, підвищуючи стійкість до впливу радіації.
На думку вчених, недолік сірки здатний привести до погіршення фотосинтезу на 40%. При цьому відбувається розпад білків, а всередині рослин накопичуються розчинні азотисті сполуки.
При дефіциті сірки у культур відбувається затримка в рості і розвитку, знижується здатність протистояти грибковим інфекціям. На рослинах можна спостерігати пожовтіння молодого листя і ростових точок, стебла сходів витягуються і стають тонкими, що згодом робить негативний вплив на загальну врожайність культур.
Поглинання сірки рослинами відбувається, в основному, через кореневу систему і листя. При цьому від 60% до 90% всієї сірки, яка знаходиться в ґрунті, являє собою органічну форму. Вона активно «працює» протягом всього періоду вегетації, поступово поставляючи культурам необхідні компоненти в потрібному обсязі.
Зазвичай, залежно від різновиду сільськогосподарських рослин сірку вносять в ґрунт в обсязі від 15 до 180 кілограм на гектар.
Сфери застосування гранульованої сірки в сільському господарстві:
- дезінфекція теплиць, оранжерей, парників, овочесховищ і так далі;
- боротьба зі шкідниками (в основному в якості акарицидного засобу для протидії різним видам кліщів), а також як засіб проти грибків і плісняви;
- боротьба з хворобами. Особливо часто сірка застосовується у вигляді ефективного фунгіциду для обробки рослин проти борошнистої роси і кореневої гнилі. Найбільш часто нею обробляють виноградники, плодові дерева і бавовник;
- підвищення кислотності ґрунту;
- добриво для рослин. Сірка сприяє посиленню імунітету, покращує процес засвоєння мікроелементів, сприяє зміцненню кореневої системи. Підвищену потребу в цьому елементі мають такі рослини як соя, горох, ріпак, а також зернові культури, включаючи пшеницю, кукурудзу і просо.
При цьому сірка не вимагає особливих умов зберігання, не піддається залежуванню і зручна при транспортуванні.
Відео: Застосування сірки на винограднику
Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.
