Сорти або гібриди — що підійде саме вам, і як вибрати насіння томатів для свого регіону

Обираємо гібрид чи сорт томату для відкритого ґрунту


Сорти або гібриди - що підійде саме вам, і як вибрати насіння томатів для свого регіону

 

Сорти або гібриди - що підійде саме вам, і як вибрати насіння томатів для свого регіону

 

Величезний асортимент в садових центрах і інтернет-магазинах ставить перед городником нелегке завдання: як вибрати насіння томата, чому віддати перевагу, сорт або гібрид, на які ознаки орієнтуватися, щоб не довелося переживати невдачі.

Асортимент зараз дуже великий, в останньому виданні Держреєстру України числиться понад 2700 сортів і гібридів томатів, тільки в 2019 році зареєстровано 360 новинок. Звичайно, не всі вони є у продажу, але в торгових мережах вибір достатній, до основного асортименту додаються незареєстровані найменування від окремих насіннєвих компаній, а також насіння від самодіяльних селекціонерів, активно поширюються і аматорські сорти.

Сорт або гібрид: що вибрати і чим вони відрізняються?

Це, мабуть, один з головних для городника питань. Сортом називають рослини, схожі за зовнішніми (морфологічним) і генетичними ознаками, які створені шляхом селекції і пристосовані до певних умов вирощування. Сортові рослини схожі один на одного, їх насіннєве потомство зберігає всі ознаки при повторному посіві.

Сорт або гібрид: що вибрати і чим вони відрізняються?

Гібриди — це потомство від схрещування двох або більшого числа батьківських рослин. У назві гібрида завжди присутній значок F1 (від італійського figli — діти). При описі гібрида можна зустріти назву «гетерозисний», це означає, що він перевершує кращу батьківську форму по якійсь ознаці, наприклад, по врожайності. Гібриди не зберігають ознаки в потомстві, для їх отримання селекціонери щороку проводять дуже трудомісткі схрещування батьківських форм. Саме тому гібриди коштують значно дорожче звичайних сортів.

Немає сенсу заготовлювати насіння гібридів, ви не зможете повторити селекційне схрещування, а отримані з власного насіння рослини не успадкують цінні ознаки — стійкість до хвороб, певний розмір, форму і смак плода.

Створення гібридів томатів

Деякі любителі побоюються купувати гібридне насіння, вважаючи, що вони є генно-модифікованим  і принесуть шкоди здоров’ю. Питання також викликають якісь буквені позначення після значка F1, хтось навіть приймає їх за ознаку ГМО.

Створення гібридів томатів

По-перше, гібридні рослини не мають нічого спільного з генно-модифікованими. ГМО-сорти створюють в результаті дуже складного і витратного процесу для культур, які вирощують на дуже великих площах в промислових масштабах. Такі сорти сої, кукурудзи, ріпи, люцерни, цукрових буряків та деяких інших культур вирощують переважно в фермерських господарствах країн, що розвиваються. З приводу шкоди ГМО-сортів хотілося б зауважити, що авторитетне світове наукове співтовариство до теперішнього часу не виявило доведених фактів токсичності таких рослин.

Що стосується значків, то вони говорять про стійкість сорту або гібрида до певних захворювань, наприклад томат, стійкий до вірусу мозаїки томату позначають ToMV, до вірусу тютюнової мозаїки — Tm, до вертіциллезному в’яненні — Va.

Що краще, сорт чи гібрид?

Огородник повинен вирішити сам, що для нього важливо. Сорти вважаються більш невибагливими, рослини менше реагують на похибки в агротехніці, в будь-якому випадку ви зможете отримати хоча б мінімальний урожай. Якщо ви збираєтеся надалі самостійно заготовляти насіння томату, то потрібно зупинитися на сортах. На насіння потрібно залишати перші, найбільш типові плоди кращих рослин.

Що краще, сорт чи гібрид?

Гібриди дадуть відмінний результат, високий урожай вирівняних за всіма ознаками плодів, але зажадають від вас пильної уваги і ретельного догляду, тільки в цьому випадку ви отримаєте повну віддачу рослини і побачите всі позитивні якості, закладені селекціонером. Крім того, заготовити з них насіння у вас не вийде, і робити цього не потрібно.

Як вибрати сорт або гібрид, на що звернути увагу?

В першу чергу потрібно врахувати регіон, в якому ви живете. Жителям півночі бажано звернути увагу на сорти і гібриди, спеціально створені для суворих умов зони ризикованого землеробства.

Наприклад, для Північного регіону рекомендовані: Оленка F1, Червона стріла F1, Ординці, Титанік F1; для Північно-Західного — Кристал, Ребеліон F1;

 

 

для Центрального — Алмаз F1, Діброва, Іскандер F1, Самара F1; — Гном, Гранд, Грот. У всіх цих регіонах,   сорт Білий налив 241 та гібрид Івановець F1. В кількох регіонах районовані гібриди Андромеда F1, Кострома F1, Остоженка F1, сорт Ляна. Треба врахувати, що сорти і гібриди, районовані в північних регіонах призначені для захищеного ґрунту.

Для центральної України практично немає обмежень по вибору, в цих благодатних місцях томат відмінно росте як на відкритих грядках, так і в теплицях, використовують переважно промислові сорти і гібриди, призначені для машинного збирання і переробки на томатопродукти (Бахтемір, Благодатний, Геркулес, Зірка, Каспіец і інші).

Як вибрати сорт або гібрид, на що звернути увагу?

Зауважимо, що сортів і гібридів томата, районованих по певних регіонів, не так багато. Більшість рекомендовані для всіх регіонів вирощування, і тут потрібно звертати увагу на інші фактори — умови вирощування (відкритий ґрунт або теплиця), а також призначення.

Другий важливий момент при виборі насіння — конкретні умови вашого дачної ділянки. Вам потрібно визначитися, де і як ви будете вирощувати томат — у відкритому ґрунті, під тимчасовими укриттями або в теплиці. В описі кожного сорту обов’язково вказано, для яких умов призначений даний сорт.

Сорти і гібриди томатів для відкритого ґрунту

Можна підібрати сорти для відкритого ґрунту в зоні нестійкого землеробства, вони обов’язково повинні бути детермінантні, з обмеженим ростом, їх можна при необхідності підв’язати до кілків, і скоростиглі, це дозволить зібрати ранній урожай до початку поширення фітофторозу. Відповідних сортів досить: Вибух (холодостійкий, стійкий до хвороб сорт, маса плодів 100-150 г); Діброва (компактна рослина, холодостійкий сорт, плоди масою 50-110 г); Москвич (штамбова рослина висотою до 40 см, стійка до перепадів температури, плоди масою 55-75 г); Приполярний (холодостійкий, не вимагає пасинкування, маса плодів 50-80 г); Сибірський скоростиглий (низькоросла, невибаглива рослина, плоди масою до 115 г); Субарктіка (визріває у відкритому грунті навіть в несприятливих умовах, дає до 15-25 плодів масою 40-50 г); Човник (плоди масою 50-60 р подовжено-овальні з носиком, один з кращих сортів для засолювання і цільноплідного консервування); Ямал 200 (компактна, стійка до хвороб рослина, не вимагає пасинкування, плоди масою до 200 г).

Сорти і гібриди томатів для відкритого грунту

У відкритому грунті південних регіонів бажано садити сорти і гібриди, стійкі до спеки, посухи та комплексу хвороб: Ажур F1 (ранній, висотою 80 см, плоди червоно-малинові, масою 240-260 г); Володар степів F1 (середньостиглий, висотою 55-60 см, щільні м’ясисті плоди масою 200-250 г); Купчиха F1 (ранній, висотою 70-80 см, щільні, м’ясисті плоди довго зберігаються на кущі і після збору, маса плодів 200-250 г).

Сорти і гібриди томатів для теплиць

Для укриттів і невеликих плівкових теплиць слід вибрати середньорослі, детермінантні або напівдетермінантні сорти і гібриди, які можна підв’язати до кілків. Наприклад, для свіжих салатів підійдуть: Банзай (середньоранній, висота до 1 м, плоди рожеві, ніжні, масою 160 г); Зірка Сибіру F1 (середньостиглий, висота до 140 см, плоди солодкі, м’ясисті, масою до 200 г); Жар-Птиця F1 (ранній, висотою 70-90 см, плоди помаранчеві, з високим вмістом каротину, масою 130-150 г); Касатик F1 (середньоранній, висота 100-130 см, плоди соковиті, масою 200-250 г); Туз (середньоранній, рослини до 80 см, плоди м’ясисті, масою до 300 г).

Для високих теплиць можна вибрати сорти і гібриди на будь-який смак і колір, тут бажано раціонально використовувати весь обсяг захищеного ґрунту, тому найкраще садити індетермінантні сорти і гібриди з необмеженим ростом. У цьому випадку важливо врахувати призначення плодів томата.

Сорти і гібриди томатів для теплиць

Третій момент при виборі насіння — потрібно визначити, як ви будете використовувати отриманий урожай. Якщо ви віддаєте перевагу томатам свіжим в літньому салаті, то будуть потрібні великі, соковиті і ніжні плоди, можна спробувати так звані біф-томати, з насиченою цукрами зернистою м’якотю. Зовсім інші показники важливі для консервування томата цілими плодами.

Сорти і гібриди салатних томатів

Салатних індетермінантних сортів і гібридів досить багато, доведеться пробувати і вибирати на ваш смак. Наприклад, Кавуновий (середньоранній, висотою більше 2 м, м’ясисті, соковиті, багатокамерні плоди масою 130-150 г); Бабусин козуб (середньоранній, висотою 1,5-2 м, плоди зі щільною цукристою м’якоттю масою близько 250 г); Беллі F1 (середньоранній, стійкий гібрид біф-томат, плоди масою 180-200 г); Бичаче серце (популярний пізній сорт з дуже великими серцеподібними плодами, перші плоди масою до 400 г, наступні — близько 200 г); Гілгал F1 (середньостиглий біф-томат, плоди округлі, злегка ребристі, щільні, масою 250-300 г); Рожевий гігант (середньостиглий, висотою 1,5-1,8 м, плоди плоскі, рожеві, щільні, цукристі, масою 100-30 г); Фунтик F1 (середньопізній, дуже смачні, плоскі, злегка ребристі плоди масою 180-220 г).

Сорти і гібриди томатів для консервування на зиму

Сорти і гібриди салатних томатів

Для консервування (маринування, засолювання) необхідно садити спеціальні сорти або гібриди, плоди яких мають міцну шкірку, щільну м’якоть з високим вмістом цукру і сухих речовин: Де Барао (середньостиглий, висотою більше 2 м, плоди овальні, щільні, масою до 70 г) ; Евпатор F1 (середньоранній, високорослий, плоди плоскі, червоні, однакового розміру, масою 130-150 г); Перцевидний помаранчевий (середньоранній, висотою 1,5-1,8 м, плоди перцевидні, помаранчеві, щільні, м’ясисті, масою 130-150 г); Імперія F1 (середньоранній, висотою до 2 м, плоди подовжено-овальні, з носиком, червоні, масою 140 г); Чухлома (середньостиглий, висота більше 2 м, помаранчеві плоди довжиною близько 10 см, масою 110-120 г); Хохлома (середньоранній, плоди червоні, завдовжки 10-12 см, з щільною м’якоттю, масою 100-120 г).

Універсальні сорти і гібриди томатів

Плоди універсальних сортів і гібридів підійдуть як для салатів, так і для консервування: Верлиока плюс F1 (ранній, детермінантний, висота 1-1,5 м, плоди плоскі, масою до 150 г) Киржач F1 (ранній, індетермінатний, стійкий до хвороб гібрид, плоди плоскі, масою 160-180 г); Кострома F1 (середньоранній, середньорослий, висотою 1,5-2 м, стійкий до хвороб і перепадів температури, плоди масою до 150 г).

Приготувати смачні мариновані баклажани дуже просто. Синенькі фаршируються морквою, зеленню, цибулею і часником. Такі баклажани відмінно підійдуть до різноманітних гарнірів, м’ясних і картопляних блюд. Більше читайте в нашій статті.

Сорти і гібриди томатів Черрі для вирощування

Сорти і гібриди томатів черрі

Томати типу Черрі з дрібними округлими, сливоподібними або грушоподібними плодами зазвичай відрізняються дуже солодким смаком. Їх можна їсти свіжими, особливо їх люблять діти, а також вони прекрасно доповнюють консерви асорті. Черрі томати — індетермінантні рослини, їх бажано садити в теплицях, так як у відкритому ґрунті з підв’язкою до кілків вони не розкриють свій потенціал. Популярні сорти і гібриди: Вишня червона і Вишня жовта (ранні сорти, рослини висотою більше 2 м, округлі плоди яскраво-червоного або жовтого кольору розташовуються на кисті по 20-40 штук, маса плодів 15-20 г); Кіра F1 (ранній, стійкий до хвороб гібрид, плоди округлі, помаранчеві, масою 30-40 г); Роза F1 (ранній, стійкий гібрид, плоди по 15-20 штук на одній кисті, округлі, рожеві, масою 25-35 г).

Балконні томати — сорти і гібриди штамбових томатів

Селекціонери не забули і про любителів балконного овочівництва, для них є сорти і гібриди штамбових томатів. Це компактні, низькорослі рослини висотою не більше 30-40 см, які добре ростуть у горщиках в кімнаті або на балконі. На дачі їх можна розмістити в контейнерах на терасі і милуватися мініатюрними рослинами з дрібними плодами масою 15-20 г. Поширені сорти: Мінібел, Віконний, Ред Робін, Флорида Петіт та інші.

Балконні томати - фото.

Перераховані сорти томата — лише мала доля наявного асортименту, для любителів різноманітності є рожеві, жовті, помаранчеві, білі, зелені, коричневі, смугасті плоди; форма варіює від традиційної плоско-округлої до банановидної і грушоподібної; можна орієнтуватися на термін дозрівання, здатність до зберігання і транспортування, обов’язково потрібно враховувати стійкість рослин до основних хвороб.

Початківцям краще всього взяти невибагливі, ранні сорти, які витримають стресові умови. У будь-якому випадку бажано садити не один, а два-три сорти або гібриди, щоб порівняти їх і підстрахуватися на випадок невдачі. Досвідчені городники віддають перевагу десяткам сортів і гібридів, вибирають найбільш підходящі для конкретних умов що влаштовують їх за смаком і іншими якостями.

Різноманітність сортів і гібридів томата вражає уяву, щоб не загубитися в цьому морі, визначтесь з основними критеріями вибору, не бійтеся відчувати новинки, тільки так ви зможете підібрати ідеальний сорт для своєї ділянки.

Відео: Сорт або Гібрид —  що краще для Посадки в 2021 році

Ще більше цікавої і корисної інформації про город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Сорти або гібриди - що підійде саме вам, і як вибрати насіння томатів для свого регіону