Сорти капусти від ранніх до пізніх — особливості вирощування та догляду

Сорти капусти всіх видів для вирощування в Україні


Сорти капусти різних видів і особливості вирощування

 

Сорти капусти від ранніх до пізніх - особливості вирощування та догляду

 

Капуста — одна з головних овочевих культур середньої смуги. Всі види і сорти капусти користуються незмінною популярністю у городників. Білокачанна, червонокачанна, пекінська, савойська, брюссельська, цвітна капуста, а також брокколі і кольрабі завжди займають почесне місце на присадибних ділянках. Спільними для всіх видів капусти є їх низька калорійність, невисокий вміст білків і вуглеводів, повна відсутність жиру, а також наявність вітаміну С і калію. Причому калію найбільше в червонокачанній, брюссельській капусті і кольрабі.

Ранні сорти білокачанної капусти з фото та назвами

Ранні сорти білокачанної капусти фото

У свіжій білокачанній капусті міститься стільки ж вітаміну С, скільки в апельсинах або лимонах, а в брюссельській і цвітній — в 1,5-2 рази більше. Капуста відрізняється високим вмістом вітаміну Р, кількість якого в ній перевищує вміст цього вітаміну в будь-яких інших овочах (за винятком петрушки і шпинату). З капустою поставляється в організм комплекс мінеральних речовин, що сприяють підтриманню в організмі нормальної кислотно-лужної рівноваги. Ще міститься в капустяному соці вітамін U, який розглядається як проти виразковий.

Сорти білокачанної капусти діляться на три основні групи за термінами збору врожаю — ранні, середньостиглі та пізні. Оригінальним смаком відрізняються червонокачанна і пекінська капуста.

Далі перераховані деякі сорти капусти білокачанної раннього терміну дозрівання і представлені їх фотографії.

Радимо прочитати: Ранні сорти білокачанної капусти — огляд кращих сортів для вирощування

Капуста сорту «Нозом» F1

«Нозом» F1 — екстраранній гібрид, дозріває через 45-55 днів після висадки рослин. Рослини компактні, з невеликою листовою розеткою. Качани цього раннього сорту білокачанної капусти кулястої форми, глянцеві, зеленого кольору, відмінних смакових якостей, вагою від 1,0 до 1,8 кг.

капуста «Нозом» F1

сорт капусти «Червнева»

«Червнева» — ультра скоростиглий сорт, вже в липні готовий до вживання. Рослина компактна. Має круглий, щільний качан, масою 1,0-2,4 кг.

капуста «Червнева»

«Трансфер» F1 скоростиглий гібрид капусти

«Трансфер» F1 — скоростиглий гібрид. Від сходів до початку господарської придатності має пройти 72-112 днів. Розетка компактна.  Качан щільний, округлої форми. Вагою 0,8-3,0 кг.

капуста «Трансфер» F1

«Копенгаген маркет» високоврожайний, ранній сорт капусти

«Копенгаген маркет» — високоврожайний, холодостійкий ранній сорт. Від висадки розсади до дозрівання вистачає 60-65 днів. Рослина невелика, компактна. Це один з кращих сортів білокачанної капусти з качанами округлої форми, щільними, масою 2,0-2,5 кг, відмінної якості. Використовується в свіжому вигляді.

капуста «Копенгаген маркет»

Ранній сорт капусти «Брунсвік»

«Брунсвік» — ранній сорт. Від висадки розсади до дозрівання має пройти 90-95 днів. Рослина велика, розетка листя сягає 90 см. Качани великі, 2,0-4,0 кг, плоскі, світло-зеленого кольору, середньої щільності. Мають ніжну, тонку внутрішню структуру.

капуста «Брунсвік»

Ранній сорт капусти «Дітмаршер Фрюєр»

«Дітмаршер Фрюєр» — ранній сорт. Від сходів до початку стиглості проходить 76-112 днів.  Качан округлої форми з хорошою щільністю, вагою 0,8-1,1 кг. Вирізняється одночасністю дозрівання, використовується в свіжому вигляді.

капуста «Дітмаршер Фрюєр»

«Козачок» F1 — ранній сорт капусти

«Козачок» F1 -ранній гібрид. Щільний, округлий качан вагою 0,8-1,2 кг, стійкий до розтріскування.

капуста «Козачок» F1

Капуста сорту «Грибовський 147»

«Грибовський 147» F1 – ранній гібрид. Від появи сходів до зрілості достатньо 79-110 днів. Качан має округлу форму і вагу 0,9-2,9 кг з хорошою щільністю.

капуста «Грибовський 147» F1

Рання капуста «Соло» F1

«Соло» F1 — ранній гібрид. Від сходів до технічної стиглості проходить 85-94 дні. Качан округлої форми, з хорошою щільністю, вагою 1,2-2,0 кг.

капуста «Соло» F1

«Полярний К-206» F1 — капуста

«Полярний К-206» F1 — ранній — від сходів до зрілості достатньо 82-110 днів. Качан округлої форми, досить щільний, вагою 1,6-3,0 кг, урожайний.

«Полярний К-206» F1

Відео: Агротехніка вирощування ранньої капусти

 Кращі середньостиглі сорти білокачанної капусти

Капуста сорту «Цукрова королева» F1

«Цукрова королева» F1 — качани вирівняні, округло-плоскі, масою 3-4 кг. Лист хрусткий, дуже соковитий, найсолодший з усіх відомих.

капуста «Цукрова королева» F1

сорт капусти «Авак» F1

«Авак» F1 — головка важка (4-6 кг), округло-плоскої форми, в розрізі білого кольору з ніжною внутрішньою структурою. Манжетне листя закриває поверхню між рядами, що створює перешкоду для зростання бур’янів.

Червнева

Середньоранній сорт капусти «Золотий гектар 1432»

«Золотий гектар 1432» — середньоранній широко поширений сорт, дозріває від 102 до 120 днів від сходів до збору врожаю. Качан округлий, світло-сіро-зелений, середньої щільності, масою до 3 кг. Відносно стійкий до розтріскування качанів.

«Золотий гектар 1432»

Високоврожайний сорт капусти «Надія»

«Надія» — високоврожайний, з підвищеним вмістом цукрів. Маса качана 2,4-3,4 кг. Качани стійкі до розтріскування.

капуста «Надія»

Капуста сорту «Білоруська 455»

«Білоруська 455» — дозріває через 120-130 днів після сходів.  Качан округлої або плоско-округлої форми, дуже щільний, масою 2,3-3,5 кг.

капуста «Білоруська 455»

Білокачанна капуста «Малахіт» F1

«Малахіт» F1 — від сходів до врожаю зростає за 90-110 днів.  Качан у білокачанної капусти цього середньостиглого сорту округлий, хорошої щільності, його середня маса 1,3-1,5 кг.

капуста «Малахіт» F1

Капуста сорту «Слава 1305»

«Слава 1305» — від сходів до дозрівання проходить 100-130 днів.  Качан округло-плоскої форми, з хорошою щільністю, вагою 2,4-4,5 кг.

капуста «Слава 1305»

«Лосіноостровська 8»

«Лосіноостровська 8» — маса качана 2-4 кг. Качани зберігаються до січня. Цей сорт стійкий до захворювання килою. Використовується в квашеному і свіжому вигляді.

капуста «Лосіноостровська 8»

 Кращі пізні сорти капусти білокачанної для середньої смуги

Пізній сорт капусти «Амагер 611»

«Амагер 611» — урожайна, транспортабельна, морозостійка капуста. Урожай можна збирати через 120-125 днів після висадки розсади.  Качан округло-плоскої форми, вагою 2-4 кг, високої щільності, стійкий до розтріскування, зберігається до квітня.

капуста «Амагер 611»

Пізня капуста «Зимовка 1447»

«Зимовка 1447» — має масу качана 2-2,5 кг. Стійкий до розтріскування. Зберігається 12 місяців. У міру зберігання смакові якості поліпшуються.

капуста «Зимовка 1447»

Сорт пізньої капусти «Крюмон» F1

«Крюмон» F1 — дозріває через 165-170 днів після сходів. Форма качана цього сорту капусти пізнього строку дозрівання округла або округло-плоска, маса 1,9-2,1 кг, стійкий до розтріскування. Зберігається до 7 місяців.

капуста «Крюмон» F1

Капуста сорту «Московська пізня»

«Московська пізня» — качан може важити до 15 кг, округлої форми, білий, щільний.

капуста «Московська пізня»

Капуста сорту «Подарунок»

«Подарунок» — від сходів до дозрівання має пройти 114- 130 днів. Качани плоско-округлі, щільні, масою до 4,5 кг, взимку добре зберігається тривалий час.

капуста «Подарунок»

«Лангедейкер пізній»  — білокачанна капуста для середньої смуги

«Лангедейкер пізній» — це один з кращих сортів білокачанної капусти для середньої смуги, так як придатний для тривалого зберігання і стійкий до хвороб.  Качан овальної форми, вага до 4 кг, темно-сіро-зеленого кольору.

капуста «Лангедейкер пізній»

Кращі пізні сорти капусти білокачанної для середньої смуги

«Альбатрос» F1

«Альбатрос» F1 — гібрид, від сходів до зрілості проходить 140-155 днів, качан дуже щільний, округлої форми, вагою 2,5 кг. Характеризується хорошою лежкістю, на кінець травня показник сягає 92% збережених качанів.

капуста «Альбатрос» F1

Кращі сорти червонокачанної капусти та їх фото

Кращі сорти червонокачанної капусти

Ця капуста відрізняється від білокачанної інтенсивним червоно-фіолетовим забарвленням листя. Це холодостійка культура з щільними, що володіють високою лежкістю качанами. Містить важливі для людського організму корисні речовини.

За смаковими і дієтичним якостям всі сорти червонокачанної капусти перевершують білокачанну. У ній містяться цукри до 5%, сирий білок (1,5-2%), солі натрію, калію, кальцію, магнію, заліза, фосфору, йоду. У порівнянні з білокачанною, в ній вдвічі менше клітковини, але більше вітаміну С і провітаміну А, а також вітаміни В1, В2, В3 і PP.

Капуста сорту «Марс МС»

«Марс МС» — сорт середньостиглий. Від висадки розсади до початку збирання достатньо 105-110 днів. Качани округло-плоскі, темно-фіолетові, середньої щільності, вагою 1-2 кг.

капуста «Марс»

«Пізня красуня»

«Пізня красуня» утворює листову розетку середнього розміру діаметром 90-100 см. Качани фіолетові, овальної форми, щільні, великі, вагою 2-3 кг. Це один з кращих сортів червонокачанної капусти, що відрізняється високою врожайністю, до того ж він дуже добре зберігається. Використовується в свіжому вигляді і для салатів.

капуста «Пізня красуня»

«Рання красуня»

«Рання красуня» — сорт дуже скоростиглий. Розетка листя маленька, до 40 см. Качани червонувато-фіолетового кольору, округло-овальні, середньої щільності, масою 1-2 кг.

капуста «Рання красуня»

Агротехніка вирощування червонокачанної капусти схожа з агротехнікою білокачанної. Але  така капуста менша, ніж білокачанна, вразлива до хвороб і шкідників. Вирощується зазвичай розсадним способом. Використовується для приготування салатів, тушкування, маринадів.

«Рання красуня» на фото:

червонокачанна капуста різних термінів дозрівання

Кращі сорти капусти пекінської для самостійного вирощування

Кращі сорти капусти пекінської для самостійного вирощування

Нижнє листя у пекінської капусти зібране в густу розетку діаметром 30-50 см. Всі сорти капусти пекінської багаті солями калію, кальцію та заліза. У листі міститься велика кількість вітамінів. Поширені як качанні, так і напівкачанні сорти. Вирощується з насіння і через розсаду.

Ознайомтеся з описом кращих сортів пекінської капусти та їх фотографіями.

 Пекінська капуста сорту «Ча-ча» F1

«Ча-ча» F1 — екстраранній гібрид. Дозріває через 50-55 днів. Качани середніх розмірів, округло-бокалоподібної форми, вагою 2,5-2,8 кг.

 

 

капуста «Ча-ча» F1

Пекінська капуста «Ніка» F1

«Ніка» F1 — швидкозростаюча рослина, що утворює щільні качани подовженої, циліндричної форми з ніжного, хрусткого листя світло- або блідо-зеленого кольору. Діаметр качана 35-45 см, вага близько 900 г. Смакові якості високі.

капуста «Ніка» F1

«Помаранчевий мандарин» F1

«Помаранчевий мандарин» F1 — зовнішнє, світло-зелене листя качана приховує красиву, мандариново-помаранчеву серцевинку. Середньостиглий гібрид для літнього посіву, що дозріває за 60-70 днів. У цього сорту пекінської капусти розетка листя має діаметр близько 45 см, качан подовжений, масою близько 1,7 кг.

капуста «Помаранчевий мандарин» F1

Пекінська капуста «Північна красуня» F1

«Північна красуня» F1 — дуже ранній, урожайний, стійкий до стеблування гібрид. Качани сягають до 2,8 кг у вазі.

капуста «Північна красуня» F1

«Російський розмір» F1

«Російський розмір» F1 — великі качани масою до 4 кг! Чудовий пізньостиглий гібрид, дозріває за 80-90 днів, стійкий до стеблування і низьких температур.

капуста «Російський розмір» F1

Посів всіх сортів пекінської капусти в середній смузі проводиться в середині травня. Щоб уникнути стрілкування, не висаджуйте насіння дуже рано.

Відео: Особливості самостійного вирощування пекінської капусти

Кращі сорти капусти цвітної для посіву у відкритий ґрунт

Кращі сорти капусти цвітної для посіву у відкритий ґрунт

За вмістом поживних речовин і їх засвоюваністю найціннішим видом капусти слід вважати цвітну.

В наші дні цвітна капуста втратила свою екзотичність, однак розводиться, якщо порівняти з  качанною, в масштабах доволі менших. Всі сорти цвітної капусти, як культури порівняно нової, вирощуються переважно в районах великих міст.

За поживністю і смаковими якостями цвітна капуста займає одне з перших місць серед овочів. Від інших представників капустяних вона відрізняється підвищеним вмістом білка, вітамінів і мінеральних солей. Всі сорти капусти цього виду — світлолюбні, вимогливі до вологи та родючості грунту. Догляд полягає в прополюванні, поливі, підгортанні, розпушуванні грунту і підгодівлі. Кращі сорти цвітної капусти рекомендуються для вживання в свіжому вигляді, заморожування і консервації.

Цвітна капуста сорту «Вітчизняна»

«Вітчизняна» — середньоранній сорт. Від сходів до господарської придатності 100- 120 днів. Головка біла, щільна, середніх розмірів, масою 700-900 г.

капуста «Вітчизняна»

Цвітна капуста «Мовір 74»

«Мовір 74» — скоростиглий, холодостійкий сорт. Головки округло-плоскі, щільні, масою 0,5-1,3 кг, високих смакових якостей.

капуста «Мовір 74»

Цвітна капуста сорту «Осінній гігант»

«Осінній гігант» — пізньостиглий сорт, до господарської стиглості необхідно 220-250 днів. Формує дуже велику щільну головку екстракласу.

капуста «Осінній гігант»

Цвітна капуста сорту «Альфа рання»

«Альфа рання» — дуже скоростиглий сорт. Період від сходів до господарської стиглості 85-118 днів. Має округло-плоску головку чисто-білого кольору з горбистою поверхнею.

капуста «Альфа рання»

«Сноуболл А»

«Сноуболл А» — середній сорт за термінами дозрівання, головка біла з жовтуватим відтінком, масою 0,4-0,7 кг.

капуста «Сноуболл А»

Цвітна капуста сорту «Чотири сезони»

«Чотири сезони» — це один з кращих сортів цвітної капусти для відкритого ґрунту з великими молочно-білими щільними головками. Посів можливий ранньою весною, влітку і восени в парники.

капуста «Чотири сезони»

«Ерфуртська»

«Ерфуртська» — середнього терміну дозрівання. Головка масою 0,4-0,8 кг, біла з жовтизною.

капуста «Ерфуртська»

«Адлерська весняна»

«Адлерська весняна» — головки округло-плоскі, середні і великі, від 0,3 до 1,2 кг, біло-кремові. Щільність хороша.

капуста «Адлерська весняна»

«Російський розмір» F1

«Російський розмір» F1 — велика, сніжно-біла, вагою до 4 кг, виростає за 120 днів на вашій грядці.

капуста «Російський розмір» F1

Цвітна капуста сорту «Снігова королева» F1

«Снігова королева» F1 — з невеликими головками, які досягають маси 300 г. Дозріває раніше всіх сортів і гібридів.

капуста «Снігова королева» F1

«Колаж» F1

«Колаж» F1 — 4 гібриди цвітної капусти різних забарвлень, які чудово доповнюють один одного (білий, жовтий, салатовий і фіолетовий).

капуста «Колаж» F1

Цвітна капуста «Шеннон»

«Шеннон» — цвітна капуста з головкою оригінальної форми, красивого яскраво-зеленого кольору, масою 0,8-1,2 кг.

капуста «Шеннон»

Для отримання декількох урожаїв можна робити 4-5 посівів і висадки розсади з проміжками в 10-15 днів. При формуванні головок їх затінюють, надламуючи 1-2 верхніх листка.

Відео: Агротехніка вирощування цвітної капусти

Кращі сорти капусти кольрабі

Капуста кольрабі відрізняється від інших видів капусти за зовнішнім виглядом. Вона більше схожа на брукву або ріпу. У їжу вживається потовщений стеблеплід, на якому розміщуються листки з довгими хвостиками. Стебло, що розрослося, за смаком нагадує кочеригу ​​капусти, але смачніше, соковитіше і солодше.

Кращі сорти капусти кольрабі

Стеблеплід округлої або овальної форми, за вмістом вітаміну С не поступається лимону, також містить інші вітаміни, а також мінеральні сполуки натрію, калію, магнію, кальцію, заліза, фосфору, йоду.

Кольрабі вживають в їжу в свіжому і відвареному вигляді. Всі сорти капусти цього виду характеризуються коротким вегетаційним періодом, тому урожай кольрабі можна збирати 2-3 рази за сезон. Урожай збирають, коли діаметр стеблеплоду досягає 6-8 см, не допускаючи перезрівання. Перезрілі плоди стають грубими, волокнистими, непридатними в їжу.

Далі ви можете ознайомитися з фото цього виду капусти різних сортів і з їх описом.

«Делікатесна біла»

«Делікатесна біла» — сорт середньопізній, для вирощування у відкритому грунті. Плід дуже соковитий, кулястої форми, діаметром 8-12 см. Вітамінний, з великою кількістю цукрів. Збирають цей сорт капусти кольрабі, не даючи переростати.

капуста «Делікатесна біла»

«Віолетта»

«Віолетта» — сорт середньопізній. Стеблеплід великий, фіолетовий, розташований високо над землею і довго залишається ніжним, не стає дерев’янистим. Це один з кращих сортів кольрабі, так як рослини не йдуть в стрілку, не переростають і морозостійкі. Виносять заморозки до -8°С.

капуста «Віолетта»

«Віденська біла»

«Віденська біла» — ранній сорт, від сходів до стиглості достатньо 65-80 днів. Зверніть увагу на фото — у цього сорту кольрабі діаметр стеблеплода досягає приблизно 7-9 см, забарвлення блідо-зелене, м’якоть біла, ніжна, соковита, маса рослини 1,0-2,5 кг. Спеко- і посухостійкий сорт.

капуста «Віденська біла»

«Віденська блакитна»

«Віденська блакитна» — середньостиглий сорт, стеблеплід оригінального забарвлення. М’якоть ніжна, біла, маса рослини 1-2,5 кг. Морозостійкий.

капуста «Віденська блакитна»

«Гігант»

«Гігант» — пізній сорт, від сходів до технічної спілості доходить за 112-136 днів, стеблеплід великий, від 15 до 20 см діаметром, світло-зелений, м’якоть ніжна, соковита, маса рослини 2,5-3,0 кг. Лежкий, спеко- і посухостійкий.

капуста «Гігант»

«Оптимус синій»

«Оптимус синій» — розетка дрібна і середньої величини з асиметрично розташованим листям. Забарвлення листя темно-зелене, з восковим нальотом, жилки і хвостики фіолетового кольору. На цих фото видно, що у капусти кольрабі сорту «Оптимус синій» стеблеплід плоско-округлої форми, фіолетового забарвлення.

капуста «Оптимус синій»

«Російський розмір» F1

«Російський розмір» F1 — при створенні оптимальних умов виростає до 5 кг. У свіжому вигляді м’якоть незмінно соковита і апетитно хрустка.

капуста «Російський розмір» F1

Кращі сорти капусти броколі для самостійного вирощування

Кращі сорти капусти броколі для самостійного вирощування

Зеленоголова броколі (її називають також спаржевою капустою) — одна з форм цвітної капусти. У їжу вживають м’ясисті головки зі стеблом в свіжому і консервованому вигляді. Вони приємні на смак, а за вмістом білків, вуглеводів, вітамінів перевершують цвітну капусту.

До переваг всіх сортів капусти броколі відносяться скоростиглість і холодостійкість. Вона може переносити заморозки до -5…-7°С і менш, ніж цвітна капуста, вимоглива до умов вирощування.

Урожай збирають кілька разів. Спочатку зрізують верхівкову головку з бутонами, що розпустилися, коли вона досягне в діаметрі 10-25 см і в міру наростання пазушних пагонів і формування на них головок, повторюють збори.

Кращі сорти капусти броколі:

Скоростиглий сорт капусти броколі «Тонус» 

«Тонус» — дуже скоростиглий сорт, вегетаційний період — 60-90 днів від появи сходів. Відрізняється одночасним дозріванням урожаю. Головка середньої щільності, темно-зелена, масою 160-200 г, довго не втрачає товарних якостей. Після зрізання центральної головки утворюються бічні. Сорт відрізняється високими смаковими якостями.

капуста «Тонус»

Середньостиглий гібрид броколі «Аркадія» F1

«Аркадія» F1 — середньостиглий гібрид. Від посіву до дозрівання має пройти 110 днів. Рослина потужна, висока. Головка велика, чіткої куполоподібної форми, темного сіро-зеленого кольору, дуже компактна. Після обрізки верхівкового бутона рослина продовжує давати бічні головки хорошого розміру. Використовують як в свіжому вигляді, так і для переробки. Особливо гарний під час холодних сезонів і дає високий урожай навіть при загущеній посадці.

капуста «Аркадія» F1

Ранньостиглий сорт капусти броколі «Колобраіс»

«Колобраіс» — сорт ранньостиглий, період від сходів до технічної стиглості 85-100 днів. Головка зелено-блакитного кольору. Цей сорт капусти броколі — один з кращих для середньої смуги, він може вирощуватися практично на всій території України.

капуста «Колобраіс»

Ранньостиглий сорт броколі «Вітамінна»

«Вітамінна» — ранньостиглий сорт. Рослина середньої висоти. Розетка напіввертикальна, діаметром 40-58 см. Головка повернуто-широкоеліпсної форми, середнього розміру, непокрита, середньої плотності, зелена. Маса головки з основного пагона 200-300 г. Рекомендується для використання в свіжому вигляді і переробки.

капуста «Вітамінна»

«Російський розмір» F1

«Російський розмір» F1 — найбільша капуста-брокколі (до 3 кг), яка дозріває в середні терміни. Може довго зберігатися без втрати споживчих якостей.

капуста «Російський розмір» F1

Середньостиглий сорт броколі «Лінда»

«Лінда» — середньостиглий сорт, період від повних сходів до настання технічної стиглості 80-85 днів. Утворює велику головку темно-зеленого кольору еліптичної форми. Маса головки 300-400г.

капуста «Лінда»

Відео: Особливості вирощування броколі у себе на ділянці

Кращі сорти капусти савойської з фото і описом

Кращі сорти капусти савойської з фото і описом

Відмінною особливістю савойської капусти є пухирчаста будова тонкого листя.  Качан зверху світло-зелений, всередині світло-жовтий, пухкий. Всі сорти капусти савойської містять каротин, безліч вітамінів, мінеральні солі, білок і клітковину, як і інші види капусти.

Кращими сортами савойської капусти є:

«Вертю 1340»

«Вертю 1340» — пізній сорт для зимового споживання. Від сходів до дозрівання повинно пройти 130-155 днів.  Качан плоский, хорошої щільності, масою 1,2-2,7 кг. Тканина листа дріднопухирчаста, край хвилястий, забарвлення сіро-зелене з восковим нальотом.

капуста «Вертю 1340»

«Вертус»

«Вертус» — середньопізній сорт, вегетаційний період від появи сходів до настання технічної стиглості 110-130 днів. Це один з кращих сортів савойської капусти з сіро-зеленим забарвленням листя. Форма качана плоска, маса качана 1,5-2,0 кг.

капуста «Вертус»

Вирощують і прибирають савойську капусту так само, як і відповідні за скоростиглістю сорти білокачанної капусти. Ця капуста не тільки морозо-, але і посухостійка, відносно стійка до розтріскування качанів. Савойську капусту вживають у свіжому і переробленому вигляді. Для зберігання і консервування вона непридатна.

Різні сорти капусти та технологія їх вирощування у відкритому ґрунті

Всі сорти капусти світлолюбні. Найбільшою мірою їм необхідне світло у фазі розсади і розетки. Від нестачі світла рослини сильно витягуються, мають дрібні листки і маленькі пухкі качани.

Всі сорти капусти — холодостійкі. Насіння проростає при +3…+5°С, оптимальна температура для росту +15…+18°С, однак розвиток рослин може тривати і при +5…+10°С, особливо в осінні місяці. Рослини без пошкодження переносять заморозки до -5…-7°С.

Існує дві технології вирощування капусти у відкритому грунті: розсадним і безрозсадним способами. Вона дуже вимоглива до родючості грунту. Якщо під попередню культуру гній не вносили, при осінньому перекопуванні в грунт додають компост або добре перепрілий перегній.

У період вирощування розсади капусти різних видів проводять три підгодівлі:

  • першу через 10 днів після пікіровки (якщо без неї, то в фазі другого справжнього листка) — по 20 г аміачної селітри і суперфосфату, 15 г калійної солі на 10 л води );
  • другу — через 12-15 днів після першої — настоєм коров’яку в концентрації 1:20;
  • третю — за 4-5 днів до висадки — органічними добривами (коров’як 1:15, пташиний послід 1:20) з додаванням на одне відро розчину по 20 г суперфосфату і калійної солі. Витрата розчину — 5 л на 1 м2. Після проведення підгодівлі рослини обов’язково поливають чистою водою.

Добре вирощена розсада повинна мати 4-5 листочків. Висаджують рослини якомога глибше (допершого листка), але не засипаючи верхівкову бруньку. Землю навколо рослини ущільнюють і рясно поливають. Через 10 днів після висадки капусту знову підгодовують. Починають з аміачної селітри — 20 г на 10 л води по одному літрі на рослину. Потім — у міру потреби органікою (настоєм коров’яку 1:10 або пташиного посліду 1:20).

Відео: Особливості вирощування різних сортів капусти

Кращий «вік» розсади — 45-55 днів. Звертаючи увагу на агротехніку вирощування капусти у відкритому грунті, насіння загортають на глибину в 3-4 см. Оптимальні строки посіву при безрозсадному способі вирощування — 10-20 квітня. Сіють рядами на відстані 60-70 см. У фазі 4-5 справжніх листків рослини проріджують на відстані 40-50 см один від одного. Грунт все літо тримають в чистому від бур’янів стані.

Висаджують капусту на відкритих ділянках. Кращі її попередники — бобові, пасльонові, гарбузові культури і цибуля. Для попередження розвитку хвороб і шкідників не можна повертати капусту на колишнє місце раніше 3-4-х років. Вирощують капусту через розсаду і прямим висівом насіння в грунт на постійне місце. Сходи з’являються на 7-12-й день.

Радимо прочитати: 7 різновидів капусти. Фото, назви, способи вирощування і основні характеристики

При безрозсадному способі вирощування рослини розвивають більш потужну кореневу систему, глибоко проникаючу в грунт, що забезпечує їм кращий водний режим. Вегетаційний період скорочується на 14-16 днів. Глибина загортання насіння 3-4 см, ширина міжрядь — 70 см, в ряду — 50-60 см між рослинами.

З огляду на всі особливості вирощування капусти, не забувайте, що ця культура дуже вологолюбна. Без регулярного поливу отримати урожай неможливо. Щоб виріс качан масою в 2 кг, рослині потрібно близько 200 л води.

Збирають урожай в залежності від виду і сорту за такими термінами, які не перетримують рослину на грядці. Пізню капусту прибирають до настання заморозків, у міру дозрівання качанів, коли верхні покриваючі листки ще зелені, а нижні починають жовтіти.

Краще зберігаються качани без світла, при температурі 0…+1°С і вологості повітря 90-95%.

Особливості агротехніки вирощування брюссельської капусти у відкритому ґрунті

Брюссельська капуста — рослина дворічна. У перший рік утворює стебло висотою 35-70 см з довгохвостиковим листям, в пазухах яких утворюються дрібні (2,5-5 см в діаметрі) округлі або овальні  качанчики, до 40-60 шт на рослині загальною масою до 700 г. Пластинки листя від плоских до ложкоподібно вигнутих, зелені, рідше фіолетові, зі слабким восковим нальотом. Листя на верхівці пагонів утворюють розетку. Сама поверхня листа пухирчаста.

На другий рік з верхівкової бруньки і з бруньок на бічних укорочених пагонах розвиваються квіткові пагони, на яких і утворюються стручки з насінням.

«Лонг-Айленд»

Особливості агротехніки вирощування брюссельської капусти у відкритому ґрунті

Вирощують цю капусту розсадним і безрозсадним способами, тобто прямим посівом насіння в грунт. Насіння проростає вже при +2…+3°С, але при +18…+20°С сходи з’являються значно швидше, на 3-4-й день. Найкраща температура для росту рослин +15…+18°С. Високі температури (вище +25°С) затримують формування  качанчиків. А ось низькі температури і заморозки до -7…-8°С брюссельська капуста витримує без пошкоджень. Вона є більш холодостійкою, ніж самі пізньостиглі сорти капусти білокачанної.

Дотримуючись технології вирощування брюссельської капусти, рослини потрібно забезпечити родючим грунтом і регулярним поливом, особливо в період формування  качанчиків. Догляд полягає в розпушуванні грунту з незначним підгортанням, прополці, підживленні. Однією з особливостей вирощування брюссельської капусти є внесення підгодівлі під час росту розетки листя. У цей період дають азотні добрива з розрахунку 20 г на 10 л води. При повторних підгодівлях до азотних додають по 30-40 г фосфорних і калійних добрив. Основна кількість органічних добрив (компост або гній) — 5-6 відер на 10 м2 — вносять восени під перекопування.

Хорошими попередниками для брюссельської капусти є огірки, помідори, цибуля, картопля, буряк. Повертати капусту на колишнє місце не слід раніше, ніж через 3-4 роки. За місяць до збирання видаляють верхівки у рослин. Цей прийом прискорює дозрівання качанчиків, підвищує їх урожай.

«Геркулес  1342»

Брюсельська капуста

Дотримуючись правильної агротехніки вирощування брюссельської капусти, збирання врожаю проводять в найбільш пізні терміни, роблячи вирізку качанчиків в міру їх дозрівання або в один прийом. Для подальшого вирощування, взимку рослини викопують разом з коренем і поміщають в пісок (на глибину коренів) в парники, підвали, овочесховища. Качанчики на стеблі зберігаються до двох місяців при температурі 0…- 1°С і вологості повітря 90-95%.

Харчові та смакові якості брюссельської капусти обумовлені високим вмістом білка, який за наявністю і співвідношенню амінокислот не поступається білку м’яса і молока. За вмістом вітамінів, мінеральних речовин брюссельська капуста значно перевершує інші види капусти. Серед капусти вона — рекордсмен за кількістю корисних солей калію, магнію і заліза. Вона містить цінні органічні сполуки — вуглеводи, жири, ферменти, клітковину, каротин і різні вітаміни. У ній в три рази більше легкозасвоюваних організмом білків і аскорбінової кислоти, ніж у білокачанній капусті.

Качанчики — це дуже цінний дієтичний овоч особливо корисний людям з серцево-судинними захворюваннями і які перенесли хірургічні операції, так як здатні стимулювати процес загоєння ран. Сік цієї капусти корисний при діабеті та хворобах підшлункової залози.

Качанчики відварюють і вживають як окрему страву з маслом, молочним або сметанним соусом або як гарнір. Їх кладуть в супи, сушать, консервують, маринують (як цвітну капусту) і заморожують.

«Ізабелла»

Брюссельська капуста

Серед сортів брюссельської капусти є скоростиглі з вегетаційним періодом від появи сходів до масового дозрівання качанчиків за 130-150 днів.

Широко відомий сорт «Геркулес  1342» має період вегетації 110-120 днів. Зарубіжні високоврожайні гібриди: «Експлорер», «Алказар», «Акрополіс», «Кронос», «Портер», «Троян» — середньо- і пізньостиглі, а також ранній високоврожайний сорт «Руднерф» і среднеранний «Лонг-Айленд».

З нових сортів інтерес представляє «Ізабелла» з фіолетово-зеленим забарвленням качанчиків, які мають більш пікантний смак, ніж у стандартних зелених сортів.

На цьому наша стаття про всі сорти капусти, які можна вирощувати на своїй ділянці, підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший урожай. Ще більше корисних порад  ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Сорти капусти від ранніх до пізніх - особливості вирощування та догляду