Вирощування спаржевої квасолі: коли садити спаржеву квасолю у відкритий грунт

Як виростити спаржеву квасолю в домашніх умовах


SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.

 

Вирощування спаржевої квасолі: коли садити спаржеву квасолю у відкритий грунт

 

Спаржева квасоля стала досить популярним овочем в зимовий час. У неї маса переваг, але не всі пристосувалися її вирощувати. Давайте розберемося, як посадити спаржеву квасолю, які вимоги вона пред’являє до вирощування та догляду.

Види і сорти спаржевої квасолі для відкритого ґрунту

У спаржевої стручкової квасолі (цукрової) відсутній грубоволокнистий шар на стулках і швах стручка, і тому вона використовується повністю при готуванні страв.

Високий вміст легко засвоюваного білка (до 35%) визначає харчову цінність квасолі. Недостиглі боби містять вітамін C, мінеральні речовини, багато цукрів. Завдяки збалансованому співвідношенню натрію і калію в плодах, полегшується рідина в організмі, розвантажується серцево-судинна система.

Насіння квасолі бувають різноманітних забарвлень: білі, жовті, оливкові, зелені, фіолетові і рябі.

спаржева квасоля

насіння спаржевої (зліва) трохи тонше овочевої квасолі (праворуч)

Сорти спаржевої квасолі без волокон дуже широко представлені в продажу. Вони добре сходять, і з них садівники отримують власні боби для майбутніх посадок. При підборі місця для посадки у відкритому ґрунті треба враховувати, що розрізняються наступні форми рослин:

 1. кущова — формуються кущі заввишки 40-60 см. Поширені сорти — Сакса, Журавушка, Пурпурова королева, Масляний король, Золотий час, Палома;
 2. кучерява — стебло може вирости висотою близько 5 м, його треба прищипувати і обов’язково підв’язувати; відомі сорти — Фатіма, Переможець, Пекло Рем, борлотті.

Сорти спаржевої квасолі

Спаржева квасоля: вирощування і догляд у відкритому ґрунті

Квасоля вимоглива до ґрунту, і краще її садити на легкий дренований ґрунт, очищений від бур’янів. Непридатними вважаються низинні ділянки з високим стоянням ґрунтових вод.

Кращими попередниками квасолі вважаються картопля і овочі, які підгодовувалися органічними добривами.

Не бажано висаджувати квасолю по квасолі або по інших видах бобових культур раніше 3-х років, так як в ґрунті накопичуються фітонциди. Але при суміщених посадках ризик накопичення біологічно активних речовин, характерних для монокультурних посадок, різко знижується, і ознак ґрунтовтоми не настає. Але при спільних посадках, квасолю треба сіяти подалі від цибулі і часнику — вони пригнічують розвиток бульбочкових бактерій.

Посівну ділянку готують з осені. Після прибирання попередніх рослин, землю засівають сидератами іншої групи — люпин, вику або конюшину перед квасолею сіяти небажано. Навесні ґрунт, якщо є необхідність, вирівнюють плоскорізом.

 

 

Ну, а коли сіяти спаржеву квасолю у відкритий ґрунт? Стручкова квасоля любить тепло. На сіянці негативно впливають заморозки (при різких похолодання сходи жовтіють). Насіння починати сіяти з третьої декади травня, коли ґрунт вже прогріється до 10-11 ° C. Для додаткового підогріву землі можна ділянку попередньо (за два тижні до сівби) накрити плівкою.

Читайте також: Посадка баклажан у відкритий ґрунт

У північних районах для спаржевої квасолі найкраще підійдуть теплі грядки і ранньостиглі сорти. У нас на півдні кущовий різновид встигає дати два врожаї, а у кучерявого віддача врожаю йде не так масово, і вона плодоносить до самих заморозків без перерви.

Насіння напередодні сівби слід замочити як мінімум на дві години, а бажано — до появи паростків. І якщо погода сильно дощова і виявлена загроза розмноження слимаків та равликів, то лунку після посадки слід обсипати висушеною кавою або порошком гірчиці. Ці молюски занадто ласі на свіжі паростки сім’ядоля.

Сім’ядоля квасолі виноситься на поверхню ґрунту, тому насіння закопують не глибше 3-4 см.

Схема посадки спаржевої квасолі у відкритому ґрунті теж залежить від форми рослин: кущову садять в грядки шаховим порядком 30 × 30 см, а кучеряві види розсаджують рідше, щоб потім рослини не закривали один одного, і була можливість підв’язувати стебла на опори.

Догляд за квасолею при вирощуванні в домашніх умовах

Рослини не потребують особливого догляду в перші дні після посадки. З’явившись через 8-10 днів сходи при необхідності проріджують, залишають міцні сіянці. Спаржева квасоля погано переносить поверхневу кірку, тому ґрунт навколо кущів необхідно мульчувати. Грядка не повинна бути сухою, але остерігайтеся перезволоження. При надлишку вологи загинуть азотнофіксуючі бактерії на коренях, і рослина зачахне.

Саджанці потребують достатнього освітлення. При посадках на тінистих ділянках, сіянці сильно йдуть в зростання, і врожайність знижується. Але якщо ви не прихильник виразу «урожай за всяку ціну», то цілком допустима посадка квасолі в пристовбурних кругах плодових дерев — один раз випробувавши такі посадки, ми повторюємо їх щорічно.

кущова спаржева квасоля

Якщо обходитесь без мульчі, то Вам треба буде пильнувати при прополюванні НЕ оголювати коріння — підсапуйте кущики. Якщо рослини повільно розвиваються, бажано їх підгодувати бур’янистою настоянкою. Або поливайте рослини настоєм золи 2-3 рази в сезон.

Як тільки, стебло кучерявої квасолі виросте на два метри, рекомендуємо прищипнуть верхівку, щоб зупинити зростання і стимулювати зав’язування стручків.

А кущова квасоля при зав’язуванні плодів може завалитися на землю, тому її теж необхідно обхоплювати шпагатом і притягувати до шпалери, як томати.

Відео: Вирощування квасолі на шпалері

Збір врожаю спаржевої квасолі для зберігання

Стручки зав’язуються в період від двох до трьох тижнів після цвітіння і приблизно через 10 днів вже реально зібрати урожай. Зривають квасолю вранці, щоб зберегти свіжість лопаток. Рекомендуємо щотижня оглядати кущі, і зрізати відповідні стручки, щоб не допустити затвердіння плодів і стимулювати утворення нової зав’язі. Якщо стручки відразу не використовуються в їжу, то їх краще заморозити.

Восени рослини зрізають під корінь, а не висмикують, щоб зберегти кореневу систему сіянців, так як спаржева квасоля фіксує азот. Кущову форму взагалі можна не зрізати, вона буде утримувати сніг на грядці взимку.

спаржева квасоля вирощування

Хвороби квасолі: опис, засоби боротьби і профілактика

Борошниста роса — заражає стебла і листя білуватим нальотом. Захворювання проявляється з початком цвітіння. Зростання хворих кущів сповільнюється, листя і стебла жовтіють, зменшується урожай (кількість і якість). Засоби захисту:

 • оброблення ділянок формайодом або біосодой;
 • спалювання пошкоджених рослинних залишків.

Коренева гниль — зараження різними ґрунтовими грибами, які доводять рослину до передчасного старіння і засихання. Коріння буріють, відмирають і швидко висмикуються з ґрунту. Захворювання може бути викликане раннім посівом насіння в холодний вологий ґрунт. Засоби захисту:

 • якісна підготовка ґрунту (так як грибні спори зберігаються в ґрунті) — сівозміна, сидерація;
 • вибір відповідних термінів посіву;
 • підгодівля калійвмісними натуральними добривами: зольними настоями, банановою шкіркою.

Антракноз — у рослини пошкоджуються надземні частини. Бурі плями заражають листя, стебла, стручки. Молоді боби засихають, а в зрілих плодах пошкоджуються насіння. Інфекція присутня на рослинних рештках і передається з насінням. Засоби захисту:

 • обприскування грядок Фітоспорін-М, ЕМ-препаратами;
 • термічне знезараження насіння — замочити у воді на 4 години, потім 5 хвилин прогріти гарячою водою (температура 50ºC), потім різко охолодити в холодній воді.

Профілактичні способи боротьби із захворюваннями:

 • чергування рослинних культур;
 • попередня обробка насіння;
 • ретельне мульчування ділянки;
 • сидерація;
 • знищення заражених рослинних залишків.

Важко уявити сучасну дачу без грядок квасолі. Залежно від площі ділянки і обсягу холодильної камери, господарі вибирають де, скільки і які сорти квасолі посадити. Заморожена спаржева квасоля входить до складу багатьох страв, і вносить помітне розмаїття в зимовий раціон. А кучеряві форми можна розсадити уздовж забору або огорожі, і цим прикрасити дачну ділянку.

Відео: Вирощування спаржевої квасолі в домашніх умовах

Як бачите, вирощування і догляд за спаржевою квасолею під силу будь-якому дачникові! Залишайтеся з нашим сайтом і ваш город буде в повному порядку, а ваш будинок затишним!

 

Вирощування спаржевої квасолі: коли садити спаржеву квасолю у відкритий грунт