Способи посадки картоплі — коли і як садити картоплю в Україні

Посадка картоплі - під картон, мульчу, здвоєними рядами


Способи посадки картоплі - під картон, мульчу, здвоєними рядами

 

Способи посадки картоплі - коли і як садити картоплю в Україні

 

Способи посадки картоплі — під картон, мульчу, здвоєними рядами

Способів посадки картоплі, так само як і технологій вирощування, дуже багато. Прочитавши сьогоднішню статтю, Ви дізнаєтеся плюси і мінуси різних способів посадки, зможете обрати найбільш прийнятний для себе. Яка посадка картоплі краще — під картон або мульчу, а, може бути, під горбок мульчі або з подвійними рядами під одним гребенем?

Посадка картоплі під картон і мульчу

Застосувавши цей спосіб посадки одного разу — Вам буде важко повернутися до старих методів!

Цей спосіб включає тільки чотири складові:
1. картон,
2. ніж,
3. пророщена картопля,
4. органічні речовини, такі як сіно, солома або листя.

Посадка картоплі під картон і мульчу

Посадка картоплі під картон і мульчу

Натхненні принципами цієї технології вирощування Ви можете отримати урожай практично без використання будь-яких інструментів.

Посадка картоплі

В ідеалі посадку слід починати навесні, через місяць після того, як розтанув сніг, зігрілася земля, але не пізніше, ніж температура ґрунту на глибині 10 сантиметрів перевищить 12⁰С. Для посадки із заздалегідь відібраних насіннєвих бульб необхідно відібрати не ушкоджені хворобами, шкідниками або механічним шляхом картоплини, вагою від 50 до 120 г. Саме такий розмір насіннєвої картоплі вважається оптимальним для висадки.

Посадка картоплі під картон

Посадка картоплі під картон

Візьміть листи картону — чим більші вони розміром, тим краще. Найкраще заздалегідь запастися великими листами, які наприклад викидають меблеві магазини, магазини побутової техніки або листами поменше — їх можна знайти біля, продуктових магазинів, але тоді їх потрібно буде заготовити більшу кількість. Видаліть з картону все те, чого не повинно бути на городі (пакувальна стрічка, скоби, скотч).

Виберіть місце, де ви плануєте посадити картоплю. Якщо там росте якась рослинність (наприклад, трава, кульбаби) немає ніякої необхідності виполювати її. Розстеліть аркуші картону, а для того, щоб випрямити його, пострибайте або потанцюйте на його поверхні декількох хвилин. Під ними трава, бур’яни будуть закриті від сонячного світла, рано чи пізно вони відімруть.

Слід переконатися, що ваші шматки картону значно накладаються один на одного не менше ніж на 30 см). Це гарантія того, що бур’яни не проб’ються між листами картону до сонячного світла.

Візьміть ніж, зробіть Х-образні отвори розміром рази в два більше, ніж насіння бульби. Прорізи нарізайте на відстані 25-30 см один від одного.

Помістіть насіннєву картоплю в кожне з цих отворів. Він повинен лежати прямо на землі або поверх трави. Переконайтеся, що хоча б один пророслий паросток виходить з отвору. Потім злегка розріз картону прикрийте. Ідеально, якщо бульби трохи приховані покриттям. Це для того, щоб тільки паростки могли пробитися до світла, а не трава.

Читайте також: Підготовка картоплі до посадки

Потім слід покрити всі аркуші картону товстим шаром (15-20 см) сіна або соломи. Як тільки картопляні паростки проб’ються крізь мульчу до сонячного світла, досягнуть висоти 10-15 см, слід насипати зверху ще шар сіна або соломи, так як до цього часу перший шар мульчі приб’ється дощем — стане набагато тонше. Покриття посаджених під картон бульб другим мульчуючим шаром фактично замінить підгортання.

Зверніть увагу: якщо перед посадкою ґрунт виявився сухим, якщо не очікується дощу, то рекомендується перед укладанням листів картону добре пролити ділянку.

Посадка картоплі  - фото.

Що краще використовувати — сіно чи солому? Сіно, що містить поживні речовини, розкладаючись, буде виступати як добриво. Мінус у застосуванні сіна такий: воно може містити насіння бур’янів, які можуть прорости у вологому середовищі. Солома ж вільна від будь-якого насіння бур’янів, але бідна живильними речовинами. Вона не виступатиме як органічне добриво. Сіно блокує сонячне світло більш ефективно, тому солому слід насипати поверх картону більш товстим шаром.

 

 

Догляд за посадками картоплі

Посаджена під картон картопля по суті не вимагає майже ніякого догляду. Якщо мульчуючий шар соломи або сіна досить товстий, теоретично Ви можете піти у відпустку на найближчі два-три місяці, а повернутися тільки щоб зібрати врожай.

Але можливо, вам доведеться все-таки відвідати ділянку для додавання мульчі, щоб зростаючі бульби не піддавалися впливу сонячного світла.

Переваги способу посадки картоплі під картон або мульчу

Ваша ділянка не потребуватиме прополювання: картон, мульча допомагають блокувати сонячні промені: бур’яни не проб’ються до світла. Замість видалення бур’янів, ви залишаєте її. Вона стає першим шаром компосту. Картон піддається біологічному розкладанню, сіно-солома розкладаються за сезон чи два. Вони також живлять органікою вашу ґрунт.

Не потрібен буде полив: картон зберігає вологу, затримує випаровування. Виняток — посушливе літо, але потреба в поливах при використанні такого покриття мінімальна.

Ґрунт знизу картону не ущільнюється, він пухкий, його не потрібно перекопувати. Крім того, піднявши лист картону, ви побачите безліч дощових черв’яків — це вони допоможуть зробити землю більш родючою, поліпшать її структуру.

Прибирання картоплі для зберігання на зиму

Коли бадилля починає жовтіти, засихати, настає час збору врожаю. Розсуньте мульчу, підніміть картон … і вуаля! Картопелька! Не потрібно бруднити руки — весь урожай просто знаходиться зверху ґрунту, чекаючи, коли ви його зберете. Чому так відбувається? Тому що картопля не повинна знаходитися в ґрунті. Вона просто повинна бути в контакті з ґрунтом, для того, щоб її коренева система мала доступ до води і поживним речовинам. Картоплини традиційно закопують, щоб бульби не зеленіли, так як такі бульби отруйні і не придатні для їжі. Але, використовуючи дану технологію, ми ізолюємо картоплю від доступу світла, при цьому не погіршуємо якість отриманого врожаю.

Прибирання картопліКартонний спосіб може зажадати вашої більш активної участі (пошук картону, сіна або соломи), хоча згодом витрати вашої праці будуть мінімальні без прополки або поливу. Для городників, які люблять простоту, низькі експлуатаційні витрати, це більш, ніж простий спосіб вирощування картоплі. Найголовніше, ґрунт захищений від ерозії, його структура поліпшується. Такий спосіб підтримує життя мікроорганізмів, так як необхідний для підвищення родючості землі.

Це також чудовий метод для боротьби з бур’янами: замість видалення небажаних рослин вручну, можна просто заглушити їх, покриваючи ділянки землі картоном або органічною мульчею (сіном, соломою, тирсою, листям).

Даний спосіб передбачає ручну працю, а значить, призначений для городників, дачників, які мають невеликі ділянки.

Посадка під горбок мульчі

Посадка в лунки, підгортання є перевіреними часом традиційними способами вирощування картоплі. Але якщо Ви не хочете копатися в землі, а зібрати молоду картопельку, не забруднивши рук, то варто спробувати виростити картоплю під горбком мульчі.

Підготовка насіннєвого матеріалу до посадки

Підготовка насіннєвого матеріалу до посадки

1. Отже, крок перший — підготовка насіннєвої картоплі. Розріжте бульбу на кілька частин, треба щоб оченята були на кожній частині бульби. Це точки росту, де з’являться нові стебла. Шматки не повинні бути занадто великі. Як не дивно, вічка на менших шматках швидше починають проростати, на них розвиваються більш сильні корені, тобто вони не живуть за рахунок запасів насіннєвої частини. Не намагайтеся залишити багато очок на одному шматку. З кожного проросте кілька стебел. Якщо їх буде багато, то вони будуть боротися один з одним за сонце, поживні речовини. Нехай нарізані частини підсохнуть протягом 24 годин. Можете попередньо вмочити кожен шматочок в золу. Це підсушить зріз, допоможе йому протистояти хворобам.

Підготовка грунту

Щільно притисніть підсушений зріз картоплі до землі

 

2. Крок другий — підготовка ґрунту. Використовуючи цю технологію, вам не потрібно буде рити лунки або траншею. Просто потрібно шпателем або совочком розрівняти ті місця, на які Ви збираєтеся покласти підготовлені шматочки насіннєвої картоплі. Візьміть шматок, щільно притисніть його до землі. Переконайтеся, що вічко дивиться вгору

 

3. Крок третій — створення горбка. Насипте горбком мульчу висотою 15-20 см над картоплею.
Мульчею може бути торішнє листя або солома. Наприклад, дубове листя відмінно підійде для цієї мети. Сіно — теж непогано, але сіно може містити насіння бур’янів, а це означає, що вам їх доведеться періодично висмикувати з горбків. Можна використовувати тирсу як мульчу.

Способи посадки

Горбок з торішнього листя

Потім полийте горбки — волога мульча буде добре тримати форму конуса — але поливайте перший раз обережно, щоб не зруйнувати горбки. Щоб вітер не здув мульчу, можна її присипати землею. Через декількох днів, картоплини укореняться. Постійно підтримуйте горбки вологими. Коли пагони проб’ються крізь мульчу, можна підгодувати картоплю. Слідкуйте за висотою горбків. Підсипайте мульчу, коли помітите, що вона осіла.

4. Крок четвертий — збір врожаю. Найприємнішою складовою цього методу є те, що можна вибирати для їжі молоду картоплю, не заважаючи зростанню рослини. Якщо ваша мета — спробувати молоду картопельку відразу після цвітіння, то просто відгрібаючи мульчу акуратно, відщипніть найбільші молоді бульби від кінців пальцями. Виберіть 2-3 бульби побільші, а решту залиште — нехай вона ще підростає. Продовжуйте поливати картоплю весь сезон. А якщо ви хочете, щоб урожай дозрів швидше, перестаньте кущі поливати після закінчення цвітіння.

Формування бульб картоплі на різних стадіях розвитку

Формування бульб картоплі на різних стадіях розвитку

Плюси цього способу — не треба перекопувати ґрунт перед посадкою і викопувати картоплю після того, як вона дозріла. Товстий шар мульчі зберігає вологість, пригнічує ріст бур’янів. Мінуси цього способу — таким способом навряд чи можна засадити великі площі — мульчуючого матеріалу має бути багато, а це велика проблема для багатьох городників.

Спосіб посадки картоплі спареними рядами під одним гребенем

Вирощування картоплі подвійними рядами під одним гребенем забезпечує значне збільшення врожаю за рахунок:

  • кращого освітлення, кращого збереження вологи, підняття води по непошкоджених капілярах з глибини землі;
  • багаторазового мульчування — ґрунт пухкий, після дощу не утворює кірки;
  • більшого збереження рослин від морозів, швидкого їх відновлення після заморозків;
  • виключення багатьох прополок, підгортання як весняних, так і літніх посадок;
  • зниження підтоплення після злив.
Посадка картоплі подвійними рядами під одним гребенем

Посадка картоплі подвійними рядами під одним гребенем

Через дорожнечу мінеральних добрив, їх згубного впливу на життя ґрунту, якість бульб, більше використовуйте доступну Вам органіку перед посадкою. Тоді ви зможете піднімати родючість землі, збільшувати врожаї навіть багато років вирощуючи картоплю на одному місці.

Доведено, що лютневі і березневі посадки на 40-50% врожайніші від квітневих, так як останнім дістається мало вологи, але занадто багато тепла.

Дуже вигідне багатомісячне пророщування бульб насіннєвої картоплі на світлі. Це збільшує урожай, прискорює дозрівання, дозволяє втекти від спеки.

Обробка (5-7-хвилинне купання) частку бульб з двома паростками перед посадкою глино-зольною бовтанкою (на 50 л води — 1 відро жовтої глини, 1/2 відра золи) дає зростання корінців і паростків за добу до 2 см, що прискорює сходи, забезпечує потужність кореневої системи.

Спостереження показали, що укладання картону між подвійними рядками (90 см), багаторазове мульчування травою, тирсою навколо рядків запобігають утворенню кірки після дощів, зберігають структуру ґрунту, вологу, гальмують ріст бур’янів, створюють гарні умови для розмноження дощових черв’яків, забезпечують зниження температури в ґрунті на рівні 10 градусів і більше, сприяючи зростанню бульб навіть у 40-градусну спеку.

Згубний вплив спеки знижується побілкою рослин розчином білої глини (500-600 г / 10 л води) в поєднанні з мікродобривами.

Видаленням бутонів підвищують урожай до 50%.

Три позакореневе підживлення «Біомікс-3» (2 таблетки / 10 л води) разом з побілкою і отрутою проти колорадського жука, фітофтори дають подвійний урожай бульб весняно-літніх посадок картоплі.

Отже, даний спосіб включає: поєднання багатомісячного пророщування на світлі, купання часткою бульб в глиняно-зольної бовтанці, посадка їх в ранні терміни на суміш органічних добрив, багаторазове мульчування, обривання бутонів, позакореневе підживлення разом з побілкою та отрутою проти шкідників і хвороб, прибирання при пожовтінні на 25-30% бадилля. Це дозволяє зібрати пристойний урожай бульб, уникнути виродження навіть після весняних заморозків та літньої спеки.

Відео:  Картопля під соломою, мульчею, збирання врожаю

На цьому все, наша стаття  «Способи посадки картоплі — під картон, мульчу, здвоєними рядами.» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у посадці картоплі. Читайте нашу незмінну рубрику про город де Ви знайдете багато корисної інформації по вирощуванню та посадці різних овочевих культур. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Способи посадки картоплі - коли і як садити картоплю в Україні