Симбіоз грибів з рослинами і іншими організмами

Співіснування грибів з іншими рослинами


Симбіоз грибів з рослинами і іншими організмами у природньому середовищі

 

Симбіоз грибів з рослинами і іншими організмами

 

Здатність грибів вступати в тісний симбіоз з іншими організмами справді унікальна. Найяскравіше проявляється симбіоз грибів з корінням дерев і інших рослин, результатом якого є мікориза (в перекладі з грецької — «грибокорінь»). До слова, за цим же принципом паразитують на деревних коренях і орхідеї. Не менш цікавий симбіоз грибів і з різними видами комах: мурахами-листорізами, термітами, жуками-короїдами і пилильщиками, осами і мухами.

Група грибів-симбіонтів виникла в результаті паразитизму, тільки такі гриби не гублять свого господаря, а вступають з ним в своєрідну «співпрацю». Від цієї співдружності виграє і гриб, і рослина-господар. Нижче описано, в чому проявляється симбіоз грибів, і з якими організмами ці плодові тіла «співпрацюють» найчастіше.

Симбіоз грибів з корінням вищих рослин

Симбіоз грибів з корінням вищих рослин

 

Яскравим прикладом симбіозу грибів є мікориза — співдружність грибів і вищих рослин (різних дерев). При такій «співпраці» виграє і дерево, і гриб. Поселяючись на коренях дерева, гриб виконує функцію всмоктуючих волосків кореня, і допомагає дереву засвоювати поживні речовини з грунту. При такому симбіозі від дерева гриб отримує готові органічні речовини (цукри), які синтезуються в листках рослини за допомогою хлорофілу.

Крім того, при симбіозі грибів і рослин грибниця виробляє речовини типу антибіотиків, які захищають дерево від різних хвороботворних бактерій і патогенних грибів, а також стимулятори росту типу гібереліну. Відзначено, що дерева, під якими ростуть шапкові гриби, практично, не хворіють. Крім того, дерево і гриб активно обмінюються вітамінами (в основному, групи В і РР).

Багато шапкових грибів утворюють симбіоз з корінням різних видів рослин. Причому встановлено, що кожен вид дерева здатний утворити мікоризу не з одним видом гриба, а з десятками різних видів.

Лишайники: в чому проявляється симбіоз грибів і водоростей

Лишайники: в чому проявляється симбіоз грибів і водоростей

 

 

Іншим прикладом симбіозу грибів з організмами інших видів є лишайники, які представляють собою союз грибів (в основному аскоміцетів) з мікроскопічними водоростями. У чому ж виявляється симбіоз грибів і водоростей, і як відбувається така «співпраця»?

До середини XIX століття вважалося, що лишайники є окремими організмами, але в 1867 році російські вчені-ботаніки А. С. Фамінцин і О. В. Баранецький встановили, що лишайники — непоодинокі організми, а співдружність грибів і водоростей. Від цього союзу виграють обидва симбіонти. Водорості за допомогою хлорофілу синтезують органічні речовини (цукри), якими харчується і грибниця. А грибниця постачає водорості водою і мінеральними речовинами, які вона висмоктує з субстрату, а також захищає їх від висихання. Завдяки симбіозу гриба і водоростей, лишайники живуть в таких місцях, де не можуть окремо існувати ні гриби, ні водорості. Вони заселяють спекотні пустелі, високогірні райони і суворі північні регіони.

Лишайники є ще більш загадковими створіннями природи, ніж гриби. У них міняються всі функції, які притаманні окремо живучим грибам і водоростям. Всі процеси життєдіяльності в них протікають дуже повільно, вони повільно ростуть (від 0,0004 до декількох мм на рік), і так само повільно старіють. Ці незвичайні створіння відрізняються дуже великою тривалістю життя — вчені припускають, це вік одного з лишайників в Антарктиді перевищує 10 тисяч років, а вік самих звичайних лишайників, які зустрічаються всюди, не менше 50-100 років.

Лишайники, завдяки співдружності грибів і водоростей набагато витриваліші, ніж мохи. Вони можуть жити на таких субстратах, на яких не може існувати жоден інший організм нашої планети. Їх знаходять на камені, металі, кістках, склі та багатьох інших субстратах.

Радимо прочитати: Білі гриби

Лишайники досі продовжують дивувати вчених. У них виявлені речовини, яких більше немає в природі і які стали відомі людям тільки завдяки лишайникам (деякі органічні кислоти і спирти, вуглеводи, антибіотики та ін.). До складу лишайників, утворених симбіозом грибів і водоростей, також входять дубильні речовини, пектини, амінокислоти, ферменти, вітаміни і багато інших з’єднань. Вони накопичують різні метали. З понад 300 сполук, що містяться в лишайниках, не менше 80 з них ніде більше в живому світі не зустрічаються. Щороку вчені знаходять в них все нові речовини, що не зустрічаються більше ні в яких інших живих організмах. В даний час вже відомо понад 20 тисяч видів лишайників, і щорічно вчені відкривають ще по кілька десятків нових видів цих організмів.

З цього прикладу видно, що симбіоз грибів не завжди є простим співжиттям, а іноді народжує нові властивості, яких не було у жодного з симбіонтів окремо. У природі таких симбіозів безліч. При такій співдружності виграють обидва симбіонти. Встановлено, що прагнення до об’єднання найбільше розвинене у грибів.

Симбіоз грибів з комахами

Симбіоз грибів з комахами

Вступають гриби в симбіоз і з комахами. Цікавим співтовариством є зв’язок деяких видів цвілевих грибів з мурахами-листорізами. Ці мурахи спеціально розводять гриби в своїх оселях. В окремих камерах мурашника ці комахи створюють цілі плантації цих грибів. Вони спеціально готують грунт на цій плантації: заносять шматочки листя, подрібнюють їх, «удобрюють» своїми випорожненнями і випорожненнями гусениць, яких вони спеціально тримають в сусідніх камерах мурашника, і тільки потім вносять в цей субстрат дрібні гіфи грибів. Встановлено, що мурахи розводять тільки гриби певних родів і видів, які ніде в природі, крім мурашників, невідомі (в основному, гриби пологів фузаріум і гіпоміцес). Причому, кожен вид мурах розводить певні види грибів.

Мурахи не тільки створюють грибну плантацію, а й активно доглядають за нею: удобрюють, підрізають і прополюють. Вони обрізають плодові тіла, що з’явилися, не даючи їм розвинутися. Крім того, мурахи відкушують кінці грибних гіф. В результаті чого на кінцях відкушених гіф скупчуються білки, утворюються напливи, що нагадують плодові тіла, якими мурашки потім харчуються і годують своїх діток. Крім того, при підрізанні гіф міцелій грибів починає швидше рости.

«Прополка» полягає в наступному: якщо на плантації з’являються гриби інших видів, мурахи їх відразу видаляють.

Цікаво, що при створенні нового мурашника, майбутня матка після шлюбного польоту перелітає на нове місце, починає копати ходи для житла майбутньої своєї сім’ї і в одній з камер створює грибну плантацію. Гіфи грибів вона бере зі старого мурашника перед польотом, поміщаючи їх в спеціальну підротову сумку. Подібні плантації розводять і терміти. Крім мурах і термітів, «грибівництвом» займаються жуки-короїди, комахи-сверлильщики, деякі види мух і ос, і навіть комарі. Німецький вчений Фріц Шаудін виявив цікавий симбіоз наших звичайних комарів-кровососів з дріжджовими грибками актиноміцетами, які допомагають їм у процесі смоктання крові.

Відео: Симбіоз гриба і дерева

На цьому наша стаття «Симбіоз грибів з рослинами і іншими організмами у природньому середовищі» підійшла до кінця. Ще більше корисних порад для свого городу ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Симбіоз грибів з рослинами і іншими організмами