Як обрати труби для опалення власного будинку?

Які труби найкращі для опалення приміщення


Які труби для опалення кращі: поліпропіленові, металопластикові або мідні - характеристика та опис з фото

 

Як обрати труби для опалення власного будинку?

 

Опалення — життєво важлива інженерна система в кліматі, де півроку панує холод і вогкість. Тому правильно обрати труби для опалення потрібно всім, хто вирішив самостійно монтувати або ремонтувати опалення, заощадивши на проектувальників і монтажників.

Сталеві труби для опалення ми розглядати не будемо, через архаїчність і трудомісткість монтажу, зате розглянемо всі переваги і недоліки сучасних трубопроводів, зроблених з пропіленових, мідних або металопластикових труб. Для простоти будемо називати труби з матеріалу назвою матеріалу, наприклад, поліпропіленові труби — поліпропіленом; металопластикові — метаполом і т.д.

Опалення з поліпропілену: скловолокно або алюміній

Труби для опалення, зроблені з поліпропілену – це найпопулярніше інженерне рішення сучасності. Незважаючи на початкові витрати у вигляді паяльника для труб, ножиць для нарізання труби і пристосувань для торцювання і зняття фасок, опалення з поліпропілену залишається найбільш народним варіантом для монтажу простих і складних схем опалення.

Опалення з поліпропілену: скловолокно або алюміній

Будь-який бажаючий може навчитися спаювати труби з поліпропілену на рівні професіонала, особливо якщо не шкодувати коштів на навчання. Після 15-20 зварених стиків з’являється впевненість у собі, а характеристики поліпропілену і особливості пайки матеріалу пробачають невеликі відступи в технології. Принаймні не відомі випадки відвертого браку при монтажі домашнього опалення із закритою системою, де максимальний тиск в магістралі — 3 кгс/см2.

Так, з поліпропіленом треба працювати вдвох, а то і втрьох, але помічник потрібен навіть при монтажі метапола. При цьому один з помічників тримає паяльник при зварюванні у важкодоступних місцях, а другий допомагає з нарізанням труб, торцюванням кривих зрізів, зняттям фасок і знежиренням країв, де буде проводитися пайка.

Радимо прочитати: Найкраще опалення для приватного будинку: яка система краща, її переваги та недоліки

Для опалення треба обирати поліпропіленові труби для опалення, армовані скловолокном або алюмінієм. Для системи опалення приватного будинку підійдуть будь-які труби, а для квартир з центральним опаленням тільки найякісніші. Вся справа в тиску води в опалювальній системі.

У трубах приватного будинку або котеджу тиск теплоносія рідко буває вище 3 кгс/см2, а в багатоповерхових багатоквартирних будинках тиск води набагато вищий — до 12-15 кгс/см2. Тому для опалення в квартирі треба обирати найбільш надійні та міцні поліпропіленові труби, які можуть витримувати тиск рідини до 25 кгс/см2, а також температуру теплоносія до +95°C.

 

 

Як обрати труби для опалення власного будинку

Тривале вивчення і застосування труб з поліпропілену показало, що найкращим варіантом для опалення будинку є поліпропіленова труба, армована скловолокном. На відміну від труб, армованих алюмінієм, поліпропілен, армований скловолокном, не треба зачищати перед спайкою, труби слабо деформуються при нагріванні теплоносія (менше 3 мм на 1 погонний метр), дуже надійні в роботі і прості при монтажі.

Поліпропілен, армований алюмінієм надійний, але надійність сильно залежить від виробника і від правильності монтажу. Справа в тому, що при неправильній спайці, алюміній може відшаруватися від поліпропіленової основи, особливо якщо не подбати про захист від електрохімічної корозії, яка виникає в трубах при русі рідини.

Поліпропіленові труби для опалення, незалежно від типу армування, спаюють спеціальним паяльником, розігрітим до +260-270°C. Перед паянням кінці, що зварюються, повинні бути сухими і знежиреними розчинником або уайт-спиритом.

Отже, наш варіант для опалення будинку — поліпропіленові труби, армовані скловолокном.

Опалення металопластиковими трубами: переваги і недоліки

Опалення металопластиковими трубами: переваги і недоліки

Металопластикові труби для опалення (метапол) — відмінний матеріал для будівництва систем опалення та водопостачання будь-якої складності, але слід знати кілька моментів, які можуть схилити вас до вибору труб з поліпропілену або мідних труб.

Металопластикові труби складаються з 5 шарів: два шари пластика, два шари клею і, посередині, один шар металу (алюмінію). Тому метапол добре витримує високий тиск і підвищену температуру (краще, ніж поліпропілен), що робить металопластикові труби ідеальними для будівництва магістралей великої протяжності.

Монтаж систем опалення на основі металопластику може проводитися як розбірними фітингами, так і прес-фітингами (обтискними, нерозбірними). Монтаж прес-фітингами виконується за допомогою спеціального обтискача, вартість якого не менше вартості паяльника для труб. Також для розрізання металопластику потрібен труборіз або спеціальні ножиці.

Фаски на метапол треба знімати як ззовні труби, так і всередині, щоб не пошкодити гумові прокладки на фітингу. Професіонали для торцювання металопластикових труб для опалення і зняття фасок використовують спеціальні інструменти. При домашньому монтажі можна знімати фаски гострим ножем, а метапол різати ножівкою по металу.

Фітинги для металопластикових труб

Головний недолік металопластику для опалення у звужених діаметрах умовного проходу, через що фітинги стають місцем скупчення шламу і можуть бути блоковані брудом. Також фітинги можуть страждати від електрохімічної корозії, особливо якщо монтаж метапола був проведений з порушеннями технологічного процесу.

Дійсно, мало кому сподобається робити монтаж металопластикової труби діаметром 26 мм, щоб отримати реальний прохід 10 мм по фітингу, а у 20 мм метапола реальний, а не умовний прохід знижується до 5-7 мм. Виходить, що опалення треба монтувати з труб зовнішнім діаметром 32 мм, щоб отримати прийнятний умовний прохід в 1/2 дюйма (15 мм).

Так, металопластик можна замурувати в стіну, особливо якщо трубопровід зібраний на обтискних прес-фітингах, однак монтаж складних схем опалення буде коштувати дорого, саме завдяки високій вартості фітингів та інших елементів.

Отже, металопластикові труби гарні для монтажу довгих трас опалення і стояків, але ніяк не для обв’язки колекторів і радіаторів. Зменшення реального об’єму трубопроводу буде створювати додатковий опір для теплоносія, будучи слабким місцем всієї системи. Вартість фітингів для метапола не дозволяє створити економічну систему опалення.

Мідні труби для опалення будинку

Мідні труби для опалення

Мідні труби використовуються для опалення споконвіку, будучи класикою жанру. Довговічність мідних труб приголомшлива, та й надійність до перепадів тиску теж на висоті. Однак трудомісткість монтажу мідних трубопроводів і вартість мідних труб, включаючи фітинги, залишає мідь за межами дешевих систем опалення, які під силу зробити своїми руками.

монтаж мідних труб для опалення

Судіть самі, метр мідної труби коштує 100-250 грн, в залежності від діаметра, а для пайки труб до фітингів, також недешевим, потрібні спеціальні інструменти, припої, а головне навички пайки мідних з’єднань. Погано спаяний трубопровід потече при першій же можливості, особливо якщо мідь була покладена для опалення підлоги.

Всі інші характеристики мідних труб залишають інші види трубопроводів для систем опалення далеко за бортом. Але ціна і трудомісткість складання схеми опалення не дозволяють розглядати бюджетні варіанти.

Відео: Системи опалення приватного будинку з трубами різного виду

На цьому наша стаття про труби для опалення будинку підійшла до кінця. Ще більше корисних порад для себе ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Як обрати труби для опалення власного будинку?