Тирса як добриво

Як удобрювати деревною тирсою


Деревна тирса як добриво. Як удобрювати тирсою

 

 

Деревна тирса як добриво

Деревну тирсу як добриво можна використовувати з різними цілями. Багато городників застосовують її в якості мульчі для ягідних посадок і різних грядок. Історія використання тирси як добрива налічує багато десятиліть. Весь цей час велася активна дослідницька робота з вивчення властивостей тирси як добрива. Сьогодні ми пропонуємо Вам ці відомості для вивчення і застосування на практиці.

Компост з тирси

Компост з тирси використовується в основному для мульчування верхнього ґрунтовного шару. Тирса (хвойних або листяних порід) може стати дуже хорошим доповненням до компосту, оскільки збільшує його позитивну дію на фізичні властивості ґрунту. Якщо чисто трав’яний компост швидко «перегорить» в землі, то тирса додасть їй велику довговічність: замість одного сезону дія компосту триватиме на 2-3 сезону.

Як удобрювати деревною тирсою

А зараз поговоримо про те, як удобрювати тирсою різні сільськогосподарські культури на дачній ділянці, щоб отримати максимальний ефект. Вносити чисту тирсу в грунт — груба помилка! Насамперед, вона зв’яже весь рухомий ґрунтовий азот, та й фосфор, і в рослин почнеться гострий голод, так як азот і фосфор необхідні для їх розвитку у великих кількостях.

Коли рослини зупинять зростання, їх листя стане спочатку світло-зеленим, потім з’являться фіолетові ділянки: це ознаки спочатку азотного, а потім фосфорного голодування. Це явище позначається навіть при невинному мульчуванні — розсипанні тирси по поверхні для збереження вологи і для декоративності.

Тирса як добривоБагато наших садівників не відають, скільки разів вони пригальмовували розвиток своїх рослин, посипаючи їх для краси тирсою, сосновою корою, подрібненими в шредері гілками, лушпинням кедрових горішків та іншою «клітковиною» (все це можливо тільки при посиленій підгодівлі або при попередньому вимочуванні мульчі в добриві). А вже тим більше рослини сповільнюють ріст при вскопці тирси навколо вегетуючих рослин.

 

 

У теорії садівництва прийнято вважати, що це тільки навесні не можна вкопувати свіжу тирсу в грядки, а восени — можна, так як вона встигне зіпріти і перестане пов’язувати азот. Для нашої довгої зими це правило не працює: грунт в цей час холодний, і тирса за цей час встигне тільки намокнути, але ніяк не зіпріти. Тирса схожа на торф: в них, особливо в хвойних породах, є речовини-консерванти (наприклад, смоли), які спочатку заважають розкладанню, вони повинні зруйнуватися.

деревна тирса

Стовбур дерева — деревина — це провідна структура, вона всього лише транспортує поживні речовини вгору-вниз до листя і коріння, в деревині поживні речовини не накопичуються, тому по частині поживності деревна тирса — це порожній субстрат, і, крім вуглецю, в ньому майже нічого немає .

Читайте також: Солома як органічне добриво

А такий матеріал в першу чергу заселяється ким? Правильно, грибницею якого-небудь гриба. Гриби звикли харчуватися вкрай мізерною їжею, це їх природна ніша, тут у них немає конкурентів. Якщо бачите десь в саду гриби, то знайте — тут закінчився азот, пора удобрювати (сказане не відноситься до виключення — осінньому грибу-гнойовику, який з’являється часто у вересні серед плодових дерев якраз після внесення компосту або гною). Гриби — першопрохідці, вони першими починають освоювати клітковину, стовбури що гинуть дерев, пні, опалу хвою. Їх не слід боятися. Деякі садівники приходять в жах від будь-якої цвілі, тоді як цвіль — це всього лише міцелій грибів разом з опущенням з плодових тіл.

тирса як добриво. тирса добриво

Повернемося до деревної тирси. Волога, вже досить пролежана (2-3 місяці і більше), вона завжди пронизана грибницею, точно повстю. Гриби вміють залучати інші мікроорганізми, які харчуються нею, тому в субстраті мало-помалу з’являється азот, і це прискорює розкладання. Лежана 2-3 роки тирса починає чорніти — це ознака наявності перегнійних речовин. У них навіть можуть завестися гнойові хробаки. Така тирса гарна тільки в поєднанні з іншими добривами, а в чистому вигляді прілі тирса все одно не є добривом .

Тирсу необхідно компостувати. Причому правильно. Якщо деревна тирса просто лежала в купі кілька років, то це вона не компостована, а просто пріла. Компост — це композиція, склад з декількох компонентів, хоча б двох. Тирса з гноєм, з фекаліями, із зеленою травою, з розчином карбаміду або гуматов, із золою. Тирсою можна перешаровувати наш основний компост з харчових відходів, який піддається збагаченню.

Тирса для добрива

Тирса для добрива — це найдовговічніша органіка, однак, і їй можна знайти місце: дренаж посадкових ям, на відміну від цегли, шар тріски буде служити теплоізолятором, відсікаючи від коренів глибинний холод, що може виявитися важливим для деяких теплолюбних культур, таких як виноград, вскопка в міжряддя для полегшення проникнення коренів з однієї грядки на іншу, коріння овочів, по ідеї, повинні не тільки активно використовувати землю міжрядь, а й проникати на сусідні грядки і використовувати їх харчування після відходу з них культури (наприклад, огірки залишаються довше зростаючої по сусідству цибулі або гороху і могли б скористатися їх місцем).

Садовод ж своєю ходьбою ущільнює глинісні міжряддя настільки, що лише окремі корінці можуть втиснутися в них. Укопані на штик лопати тирси і стружки створять мережу постійних проходів .

Перед внесенням сухої стружки і тріски бажано вимочити в розчині добрив, але можна і пропустити через компост і відокремити їх потім сіткою «гуркотом». Деякі садівники мають практику будь-який свій готовий компост просівати через «гуркіт»: тоді не тільки потрапляє туди деревна тирса, але й палиці, і кора дерев, і шматки стовбурів соняшнику, порубавши їх можна вкопувати в міжряддя або відправляти в якості дренажу в посадочні ями.

Рекомендуємо переглянути відео: Мульчуємо посадки


На цьому наша стаття «Деревна тирса як добриво. Як удобрювати тирсою» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у виборі добрива для Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику Добрива де Ви дізнаєтеся багато корисної інформації про добрива, які вони мають основні елементи живлення.

 

Тирса як добриво