Туалет для дачі без запаху і відкачування: огляд сучасних рішень

Дачний туалет своїми руками: покрокова інструкція


Відео: Як зробити туалет для дачі своїми руками, креслення, як побудувати

 

Туалет для дачі без запаху і відкачування: огляд сучасних рішень

 

Кожен власник заміської ділянки бажає мати туалет для дачі без запаху і відкачування. Адже централізована каналізація є далеко не скрізь, а постійно возитися з очищенням вигрібної ями нікому не в задоволення. Які ж методи вирішення цієї проблеми існують сьогодні? Розглянемо, які труднощі виникають у результаті утримання вигрібної ями, і що пропонують нам сучасні виробники систем, нетребуючи відкачування.

Недоліки вигрібних ям

Тримання у дворі вигрібної ями супроводжується певними незручностями:

 • Дорожнеча експлуатації — необхідність постійно відкачувати відходи, що скупчилися це породжує регулярні витрати.
 • В радіусі кількох метрів від ями можна відчувати дуже неприємний запах.
 • Згодом герметичність стінок ями може порушитися, що призводить до відтоку неочищених стічних вод прямо в ґрунт.
 • При наявності на ділянці вигрібної ями, можна забути про власний колодязь, так як це буде дуже небезпечно.
Схема вигрібної ями без дна і з дном

Схема вигрібної ями без дна із дном

Безперечно, відкачка вигрібної ями — процес далеко не з приємних. Мало того, що він супроводжується неприємним запахом, так ще й коштує чималих грошей. Але як відомо, попит народжує пропозиції, і сьогодні є кілька варіантів вирішення цієї проблеми.

Туалет для дачі без запаху і відкачування своїми руками: три можливих варіанти

Детально розглянемо три найбільш популярних і сучасних альтернативи вигрібній ямі:

 • Біотуалети.
 • Переливні пластикові або бетонні септики.
 • Сучасні системи очистки.

Який спосіб переробки біологічних відходів вибрати, безпосередньо залежить від кількості людей і сезонності проживання на дачі, ваших фінансових можливостей, а також наявних на ділянці умов для розміщення туалету. Детально розглянемо всі запропоновані варіанти і необхідні вимоги для їх установки.

Приклад пристрою септика із пластику

Приклад пристрою септика із пластику

Торф’яний біотуалет для дачі

Вирішити проблему усунення відходів без використання води може торф’яний біотуалет. Згідно відгуків, біотуалети для дачі — найпростіший і дешевий варіант вирішення проблеми відсутності централізованої каналізації. Більш того, переробляючи продукти життєдіяльності людини, такий пристрій виробляє відмінне добриво для ґрунту.

Туалет на дачі, розміри якого досить компактні, буде дуже до речі, адже займає він мінімум місця. Все що необхідно для його роботи — торф для торф’яних туалетів, який без зусиль можна придбати в магазині.

Переробляючи відходи, торф'яний біотуалет виробляє добриво для ґрунту

Переробляючи відходи, торф’яний біотуалет виробляє добриво для ґрунту

Суміш засипається в верхній резервуар унітазу перед початком експлуатації. Нижня частина, куди безпосередньо і будуть потрапляти відходи, наповнюється торфом так, щоб дно було вкрите приблизно на 1 см. Після використання туалету, необхідно просто повернути спеціальну ручку, яка відповідає за порційний скидання торфу з верхньої ємності в нижню.

Процес анаеробної мінералізації дозволяє торфу перетворювати потрапляють відходи в добриво, яке при змішуванні з землею утворює компост і значно покращує родючі якості ґрунту.

Читайте також: Мангали з металу своїми руками

Як свідчать відгуки, торф’яний біотуалет для дачі досить очищати один раз в місяць навіть при регулярному користуванні. Висока поглинальна здатність торфу дозволяє йому переробляти до 10 л рідини на 1 кг суміші.

Пристрій торф'яного туалету

Пристрій торф’яного туалету: 1 — вентиляційна труба; 2 — кришка унітазу; 3 — сидіння унітазу; 4 — контейнер для відходів; 5 — корпус виробу; 6 — контейнер для торф’яної суміші; 7 — шланг для зливу рідких відходів.

Якщо ваша мета — туалет на дачі без запаху, то торф’яний біотуалет — відмінне рішення.

Однак, як уже згадувалося, у кожного пристрою є свої нюанси установки і експлуатації. Ось про що варто задуматися перед тим, як придбати торф’яної біотуалет:

 • ідеальне місце для розміщення такого пристрою — хозблок з туалетом для дачі. Це автоматично вирішить усі проблеми, пов’язані з можливими залишками неприємного запаху;
 • якась частина рідини випарується з туалету, але для повної ліквідації всіх рідких мас необхідно обладнати дренажну систему. Якщо ви хочете встановити торф’яний туалет прямо в будинку, заздалегідь продумайте куди буде виходити відвідний шланг.

Важливо пам’ятати, що запорука гарного туалету на дачі без запаху — наявність вентиляції в приміщенні.

Ідеальне місце для розміщення торф'яного біотуалету - окреме приміщення

Ідеальне місце для розміщення торф’яного біотуалету — окреме приміщення

Корисна порада! Примусова вентиляція — відмінне рішення для приміщень з туалетом, особливо якщо його використовує велику кількість людей. Вмонтувавши в стіну осьовий вентилятор, ви назавжди забудете про неприємний запах в санвузлі.

Переливні пластикові або бетонні септики

Ще один варіант облаштування туалету на дачі без підключення до централізованої каналізаційної системи — локальні септичні установки. Септик — це система, призначена для збору і очищення стічних вод, що потрапляють в ємність.

Принцип роботи септиків наступний: стічні води стікають по трубах в спеціальний резервуар, розділений на три секції. У першій відбувається процес відстоювання і розділення вмісту на фракції. У другій рідина очищається за допомогою спеціальних бактерій. У третьому резервуарі вже очищені води ще раз проходять процес відстоювання, після чого виводяться на поля фільтрації.

Принцип роботи переливного бетонного септика

Принцип роботи переливного бетонного септика

Корисна порада! Якщо площа вашої ділянки не дозволяє створити поля фільтрації, або ж ви з яких-небудь інших причин не хочете цього, то можлива установка моделі з біологічним фільтром, що передбачають глибоке очищення. У цьому випадку стічні води повністю очищаються і не вимагають додаткової фільтрації ґрунтом.

Сучасні системи очистки стічних вод

Сучасні системи очистки за своєю суттю є ті ж септики більш досконалої конструкції і з великою кількістю рівнів очищення. Розглянемо найбільш часто застосовані методи очищення для локального використання:

 • ультрафільтраційні;
 • реагентні іонообмінні;
 • електрохімічне осадження;
 • вплив хімічними елементами;
 • мембранний зворотний осмос.

Ультрафільтрація дозволяє настільки якісно очищати стічні води, що стає можливою замкнута кругова система водопостачання. Не використовуючи хімічних речовин (хлор, натрій, фтор, фосфор), цей метод дозволяє очищати воду до можливості повторного використання.

 

 

Реагентний іонообмінний метод очищення стічних вод

Реагентний іонообмінний метод очищення стічних вод.

Реагентні іонообмінні системи дозволяють зробити процес очищення води швидшим, при цьому пом’якшуючи її до бажаного рівня.

Електрохімічне осадження дозволяє осадити металеві домішки, що знаходяться у воді. Після чого хімічні складові дозволяють їх позбутися.

Мембранний зворотний осмос — найсучасніший на сьогоднішній день спосіб очищення води. Він дозволяє зробити зі стічних вод практично дистильовану воду. Відбувається це за рахунок проходження стоків через  мембрану, яка крізь свої пори пропускає молекули води, при цьому фільтруючи всі існуючі в ній домішки. Практично всі речовини, небезпечні для здоров’я людини, такі як ртуть, хлор, нітрати мембрана не пропускає.

туалет на дачу

Технологічна схема очищення стічних вод біомембранним методом з доочищенням зворотним осмосом: 1 — аеротенк; 2 — мембранний біореактор; 3 — вакуум-насос; 4 — проміжний резервуар; 5 — насос; 6 — передфільтр; 7 — обратноосмотічеській модуль; 8 — повітродувки

Як вибрати септик для дачі

Ось кілька порад, які допоможуть вам визначитися з вибором септика для створення автономної каналізаційної системи, яка потребує відкачування:

 • Перед тим як реалізувати ідею створення туалету, використовуючи септики, обов’язково проведіть експертизу, яка покаже, на якій глибині залягають ґрунтові води на вашій ділянці. Від цього буде залежати, чи можливо зробити поля фільтрації, або необхідно брати фільтри з системою глибокого очищення.
 • Уважно поставтеся до вибору обсягу бака. Прорахуйте добову кількість стічних вод, що утворюються всіма членами сім’ї і побутовою технікою.
 • Враховуйте сезонність проживання. Багато моделей погано переносять простий в зимовий час. Бактерії всередині резервуара гинуть. Тому при виборі септика обов’язково враховуйте, чи плануєте ви користуватися ним цілий рік або ж тільки в літній час.
Важливий момент функціонування септиків - тип ґрунту на ділянці

Важливий момент функціонування септиків — тип ґрунту на ділянці

Продуктивність септиків

Залежно від кількості перероблюючої за добу рідини, септики поділяються на три типи:

 • однокамерні;
 • двокамерні;
 • трикамерні.

Однокамерні використовуються в тому випадку, коли обсяг добових стічних вод не перевищує 1 м3. Двокамерні септики переробляють на добу від 1 до 10 м3 води. Трикамерні використовують тільки для дуже великих обсягів води, понад 10 м3.

При цьому важливо знати, що згідно з нормами, обсяг придбаного бака повинен бути в три рази більше добового літражу стічних вод. Тобто за один раз в бак має міститися кількість води, що утворюється за три доби звичайного використання.

Автономна система очищення стоків на ділянці, де переважає погано проникний грунт

Автономна система очищення стоків на ділянці, де переважає погано проникний грунт

Ще один важливий момент функціонування септиків — тип ґрунту на ділянці. Саме від цього залежить, чи підійде вам звичайна система очищення з полями фільтрації, або ж доведеться витратитися на сучасну систему повного очищення. Так, ґрунт з великим вмістом глини погано пропускає воду, що сильно ускладнює процес фільтрації. Високий рівень залягання ґрунтових вод — також серйозна причина відмовитися від стандартних септиків.

Корисна порада! Абсолютно всі виробники сучасних септиків з біофільтрами не рекомендують допускати простою системи. Це призводить до загибелі біоматеріалу і втрати фільтром своїх характеристик.

Установка пластикового септика своїми руками

Самостійно встановити і підготувати для експлуатації пластиковий септик зовсім нескладно. Достатньо лише дотримуватися простого алгоритму:

 • вибрати відповідне місце і розрахувати розміри необхідного котловану;
 • викопати яму потрібного розміру;
 • якщо необхідно, передбачити місце для полів фільтрації;
 • провести монтаж ємності;
 • закріпити в котловані ємкість і труби;
 • відрегулювати положення трубопровідної системи;
 • провести перевірку закріплення ємності і труб.
Монтаж пластикового септика можна зробити самостійно

Монтаж пластикового септика можна зробити самостійно

Ознайомившись з усіма основними пунктами майбутньої роботи, розглянемо докладніше як зробити туалет на дачі своїми руками, використовуючи пластиковий септик. Для початку необхідно правильно підібрати місце, де він буде розташовуватися.

Відстань від очисної споруди має становити не менше 6 м до житлових будівель. Це стосується як туалету, розташованого в самому будинку, так і побутівки з туалетом і душем для дачі. Інакше очищена вода, яка надходить в ґрунт, може надати руйнівний вплив на фундамент прилеглого будинку.

Читайте також: Баки для літніх душів

Для того щоб правильно визначити необхідний розмір котловану, необхідно взяти до уваги розмір ємності, висоту її заснування і товщину верхнього шару — від цього буде залежати глибина ями. Ширину і довжину вимірюють з урахуванням розміру ємності і всіх прикріплених до неї модулів.

Схема підготовки котловану і установки септика

Схема підготовки котловану і установки септика

Процес прокладання каналізаційних труб прийнято починати від очисної споруди і виробляти в сторону приміщення, в якому розташований сам туалет. Тому практична частина монтажу септика починається з підготовки котловану. Розрахувавши всі необхідні показники, дно викопаної ями покривається подушкою з піску і гравію. Товщина такого прошарку повинна бути близько 30 см. Потім зверху заливається цементний розчин або просто кладеться цілісна бетонна плита.

Така ж дренажна піщано-гравійна подушка прокладається і під полями фільтрації. Ця суміш дозволяє ще раз очистити стічні води перед їх остаточним вбирання в ґрунт. При цьому важливо пам’ятати, що рівень, на якому розташовані поля фільтрації, повинен бути вище рівня ґрунтових вод як мінімум на 1 м.

Схема монтажа септика з полем фильтрації

Схема монтажа септика з полем фильтрації

Після того як дно ями буде готово, можна починати монтаж самого септика. Ємність, попередньо наповнена чистою водою на третину, розміщується на дні котловану. Рідина необхідна для того, щоб запобігти деформації резервуара під тиском тяжкості ґрунту. При цьому кришка септика повинна залишатися вище рівня землі, щоб запобігти попаданню дощової і талої води всередину системи.

Корисна порада! Необхідно продумати теплоізоляцію для кришки септика, інакше з настанням морозів не уникнути замерзання рідини всередині ємності.

Утеплення стін септика ізолюючим матеріалом

Утеплення стін септика ізолюючим матеріалом

Якщо рівень ґрунтових вод на вашій ділянці надмірно високий, рекомендується прокласти на дні ями арматуру, до якої ланцюгами можна буде прикріпити ємність. Як правило, для відведення газів, що утворюються в результаті процесу розкладання опадів, додатково прокладається система вентиляційних труб.

Останній етап роботи — з’єднання резервуара з полями фільтрації за допомогою еластичних муфт і труб. Після цього ємність можна засипати сумішшю піску і ґрунту.

Корисна порада! Літо і осінь — найкраща пора року для проведення таких робіт, так як рівень ґрунтових вод в цей час досягає своєї найнижчої позначки.

Найкращим часом для установки септика є літо і осінь

Найкращим часом для установки септика є літо і осінь

Дачний туалет без вигрібної ями своїми руками: очисні споруди з бетонних кілець

Детально розберемо кожен пункт технології монтажу септика з бетонних кілець:

 • Щоб почати будувати очисні споруди з бетонних кілець, необхідно придбати матеріали, тобто самі кільця (9 шт.) І каналізаційні люки (3 шт.).
 • Коли всі необхідні комплектуючі куплені, можна починати рити ями. Їх знадобиться три. При цьому розташувати їх потрібно в один ряд. Необхідна глибина — 3 м, діаметр — 2,8 м.
 • Після того як всі ями вириті, на дні перших двох колодязів необхідно зробити бетонні подушки. На цьому підготовчі роботи для монтажу септика можна вважати закінченими.
 • Можна приступати до монтажу системи з бетонних кілець. У кожну яму встановлюється по три кільця — одне поверх іншого. Для цього використовують підйомний кран.
 • Потім щілини між кільцями заповнюють рідким склом, а відстань, час, що залишився між стінками ями і кілець, засипають землею.
Септик з бетонних кілець є прийнятним за ціною і не дуже складним в установці варіантом

Септик з бетонних кілець є прийнятним за ціною і не дуже складним в установці варіантом

Будівництво очисної споруди з бетонних кілець і установка каналізаційних труб

Для того щоб стічні води без праці могли переміщатися з однієї секції септика в іншу, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій по монтажу системи:

 1. Каналізаційна труба, яка йде до першого колодязя, обладнаного цементною подушкою, повинна бути прокладена під невеликим кутом.
 2. Рівень розташування другої труби, що з’єднує між собою першу і другу яму (також із цементною подушкою), повинен бути на 20 см нижче.
 3. Третя труба, що з’єднує другий і третій колодязь повинна бути розташована нижче ще на 20 см.
туалет своїми руками на дачу

План двохсекційного переливного септика: 1 — каналізаційна труба з дому; 2 — перша камера відстійника (септик), дно і шви септика повинні бути герметизовані; 3 — вентиляційна труба; 4 — переливна труба із загином (трійником); 5 — друга камера відстійника, дно колодязя: піщана подушка 20-30 см і шар щебеню зверху; 6 — вентиляційний стояк; 7 — переливна труба із загином (трійником); 8 — фільтруючий колодязь: пазухи між зовнішніми стінками колодязя і стінками котловану повинні бути заповнені щебенем, дренажні отвори повинні бути передбачені в інтервалі: три нижніх кільця, дно колодязя: піщана подушка 20 см і шар щебеню зверху; 9 — трійник

Особливості монтажу туалету для дачі: фото установки септика з бетонних кілець

Установка бетонних кілець для септика має ряд своїх особливостей і вимагає деяких витрат. Для початку потрібна оренда вантажівки і підйомного крана. Тому перед тим як почати копати колодязі, продумайте, яким чином техніка зможе під’їхати до цього місця.

Занурення кілець в яму потрібно здійснювати вкрай обережно, щоб уникнути появи тріщин або відколів.

Особливу увагу приділіть герметизації перших двох колодязів. Неочищена вода ні в якому разі не повинна просочуватися через щілини. Це негативно позначиться на екології ділянки. Рідке скло і бетонні подушки — ваші вірні помічники для вирішення цієї проблеми.

Для монтажу септика з бетонних кілець знадобиться спецтехніка

Для монтажу септика з бетонних кілець знадобиться спецтехніка

Дно третього колодязя не потрібно бетонувати. Там буде достатньо прокласти природний фільтр, наприклад, щебінь або гравій. Також можна використовувати для цієї мети водорості або спеціально призначені для цього бактерії. Якщо передбачається, що очищена вода буде надходити в водойму, то на дні колодязя необхідно розмістити хлор-патрон.

Розмір септика з бетонних кілець, як і будь-якого іншого пристрою зі схожим принципом дій, залежить від кількості стічних вод, що виробляються за добу. Обсяг очисного пристрою повинен перевищувати обсяг одержуваної за 24 години води в три рази.

Процес будівництва септика з бетонних кілець

Процес будівництва септика з бетонних кілець

Корисна порада! Для збільшення міцності і герметичності системи, бетонні кільця можна додатково цементувати зсередини і покривати бітумом.

Рекомендуємо переглянути корисне відео

Який із запропонованих способів створення туалету без необхідності відкачування і неприємного запаху ви виберете — не так важливо. Головне, щоб в результаті ви мали можливість користуватися чистим, комфортним туалетом, при цьому не думаючи про необхідність регулярно вичищати вигрібну яму і боротися зі специфічним запахом на ділянці. Читайте наш сайт Сільське господарство та Садівництво, і у Вас буде гаразд не тільки Ваш город але й дача!

 

Туалет для дачі без запаху і відкачування: огляд сучасних рішень