Ущільнені посадки овочів в теплиці і на городі: схеми і секрети посадок

Що таке змішані посадки і навіщо вони потрібні


Ущільнені посадки овочів в теплиці і на грядці: схеми і секрети

 

 

На ваших шести сотках не вистачає місця, щоб вирощувати все, що запланували? Є надійний спосіб вирішити проблему — це ущільнені посадки. Їх можна застосовувати не тільки в теплиці, а й на грядці. Ділимося секретами і схемами розміщення культур.

Ущільнені посадки не треба плутати з загущеними, які виходять з-за вчасно не проріджених сходів. Адже культури на таких грядках ретельно підібрані з урахуванням їх потреб та агротехніки вирощування. При посадці також враховується і можливий вплив рослин одина на одну, щоб вони не конкурували за харчування і місце під сонцем.

Критерії відбору рослин для ущільнених посадок

Якщо неправильно підібрати «сусідів» по ущільненій грядці, можна взагалі не побачити врожаю, тому що деякі рослини можуть затримувати розвиток інших або залучати до них шкідників. Тому головний критерій при відборі культур для ущільненої посадки — це їх сумісність.

Практично на всі культури негативно впливає сусідство з фенхелем , декоративною квасолею і полином. Баклажани, наприклад, залучають колорадського жука, а бобові його відлякують.

Небажано сусідство часнику і цибулі з шавлієм , бобовими та капустяним, а томат з ріпою, картоплею, кольрабі та горохом. Капуста ж «не дружить» з петрушкою, морквою, томатом і квасолею. Чи не кращі сусіди також і картопля з селерою, гарбузом та огірками.

Критерії відбору рослин для ущільнених посадок

Важливими є тривалість вегетації рослин і їх потреба в теплі. Краще висаджувати поруч культури з різними термінами дозрівання. Поки основні рослини розвиваються, додаткові встигають дати урожай.

Тому часто ще до висадки розсади таких теплолюбних культур, як томати, баклажани або перець в теплиці висівають більш холодостійкі: цибулю і часник на перо, салати, кріп, пекінську капусту, редис, шпинат і іншу ранню зелень. До моменту висадки основних культур їх прибирають або залишають, якщо рослини сумісні.

Вибирати рослини слід і по висоті. Так, поруч зі світлолюбивим буряком і горохом можна висаджувати тіньовитривалу цибулю, кріп або салат. Головний же критерій відбору культур для їх «сусідства» — це їх сумісність. Деякі рослини здатні навіть покращувати смак інших. Так, базилік і листові салати роблять смачніше томати, а кріп — капусту.

Ущільнені посадки в теплиці

При формуванні ущільнених посадок в теплиці потрібно підбирати рослини таким чином, щоб вони «не сперечалися» за воду, харчування і сонячне світло. Їх висадка повинна бути послідовною, що дозволяє поєднати культури в часі і просторі.

 

 

Критерії відбору рослин для ущільнених посадок

Залежно від пори року, змішані посадки можуть бути весняними (для отримання ранньої зелені і овочів) і літніми (при одночасному вирощуванні різних культур). Так, уже на початку весни в теплиці можна висівати салат , шпинат , кінзу, редис , пекінську капусту , крес-салат. Розсаду же томатів, огірків чи перцю висаджують зазвичай в травні. До цього часу свіжа зелень і ранні овочі вже встигнуть порадувати вас своїм урожаєм.

Деякі з цих культур можна висаджувати і разом з розсадою основних культур. Зокрема, салатом, редисом і базиліком можна ущільнити посадку томатів (як показано на схемі). Поки молоді помідори будуть набиратися сил, зелень з редискою встигнуть дозріти.

Всім відомо про те, що солодкий перець краще росте в південних регіонах.  У наших широтах прийнято садити переважно ті сорти, які будуть рости стабільно у відкритому ґрунті або в теплиці. Більше про вирощування перцю в теплиці читайте в нашій статті.

При літніх посадках, коли ви вже прибрали ранні овочі та зелень, на їх місце можна висадити буряк, моркву, капусту, кущову спаржеву квасолю, пряні трави. Головне, щоб вони не «відбирали» простір у основної культури і були сумісні з нею.

Деякі ж невибагливі культури можна висаджувати в теплицю протягом усього сезону на будь-яке вільне в ній місце. Це петрушка, любисток, щавель і т.п.

Ущільнені посадки на городі

Ущільнені посадки на городі фото.

Посадки ущільнити можна не тільки в теплиці, а й на грядці. Висаджуючи поряд ті чи інші рослини, ви зможете вплинути на їх врожайність і смакові якості, а також захистити від хвороб і шкідників. До того ж зменшуються трудовитрати по догляду за посадками.

Літню капусту, наприклад, краще висаджувати поруч з селерою, яка захищає її від головного шкідника — білявки капустяної. «Сусід» не поспішає розростатися, поки у капусти формуються качани, тому що у нього більш пізній період дозрівання. Після ж її збирання селері буде ще достатньо часу, щоб дозріти.

А ось грядки з полуницею непогано «розбавити» часником і петрушкою, які не тільки не заважають її розвитку, а й рятують від равликів, слимаків та інших шкідників. Часник можна посадити між кущами суниці садової (як показано на схемі), а петрушку та іншу зелень — в міжряддях.

Всі, напевно, знають і про взаємовигідне сусідство моркви і цибулі. Висаджені поруч, ці культури відлякують найгрізніших шкідників. Запаху моркви не любить цибулева муха , а аромат цибулі неприємний морквяній мухі .

Здатністю відлякувати комах і шкідників володіють і багато квіткових і пряних культур. Це чорнобривці, хризантеми, настурція, календула, лаванда, шавлія, розмарин, матіола, коріандр і ін. Досить висадити їх в міжряддя або навколо грядок, і природний захист вашим посадкам буде забезпечений.

Схеми ущільненої посадки

Деякі ж рослини не тільки здатні відлякати від «сусіда» шкідників, а й підживити його. Це, в першу чергу, стосується бобових, які насичують грунт азотом. Особливо буде радий такому компаньйонові картопля. Втім, це сусідство взаємовигідне, тому що воно захищає «сусідів» від їх шкідників.

Квасолю і боби можна висадити по периметру картопляних рядків, як показано на схемі. Боби краще висаджувати на кінцях борозен «другого хліба», щоб не пошкодити їх під час підгортання культури. На грядках посіви буряка, моркви і петрушки можна ущільнювати редискою або салатом, після збирання яких звільниться досить місця для зростання і розвитку основних культур. До того ж ці «ущільнювачі» можуть служити орієнтирами рядів, щоб при прополюванні випадково не видалити маленькі коренеплоди.

Вирощувати овочі в ущільнених посадках не так складно, як може здатися на перший погляд. Тут потрібно стежити за термінами посадки і збирання культур, підбирати їх по сумісності і використовувати засоби захисту. Такі грядки зажадають також збільшенню в 1,5 рази кількості добрив на одиницю площі, щоб усім рослинам на них вистачило харчування.

Секрети ущільненої посадки

Навіть на невеликій ділянці або в маленькій теплиці при правильному підборі і розміщенні основних і додаткових культур, використовуючи ущільненні посадки, можна отримувати хороші врожаї, звичайно, не забуваючи про правила сівозміни та догляду за рослинами.

Відео: Ущільнені посадки у відкритому грунті — поради

Ще більше цікавої та корисної інформації про вирощування фруктів та овочів в теплиці ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Ущільнені посадки овочів в теплиці і на городі: схеми і секрети посадок