Вирощування і розведення курей в домашніх умовах: поради початківцям

Чи вигідно тримати курей для розведення як бізнес


Вирощування і розведення курей: поради початківцям

 

Вирощування і розведення курей в домашніх умовах: поради початківцям

 

Піонерами в домашньому господарстві майже завжди виступають кури. Невибагливі трудівниці, вони здатні забезпечити сім’ю натуральним яйцем і дієтичним м’ясом. Птахівництво не обмежується тільки харчовими продуктами: є ще пух, пір’я, а від курячого посліду не відмовиться жоден досвідчений городник. Найголовніше, що розведення курей в домашніх умовах для початківців не представляє серйозних труднощів.

Відомо два способи ведення господарства: утримання курей в клітках і вигульний зміст. Причому перший, як більш інтенсивний, відвойовує все більше число прихильників серед птахівників. Клітинний зміст курей несучок в домашніх умовах не вимагає великих площ, дозволяє найкращим чином використовувати навіть невеликий простір. Утримання курей-несучок в вільних клітках має свої переваги і недоліки, розглядаючи які можна зробити висновок, чи доцільне клітинне утримання несучок в господарстві. Більше ви можете прочитати у нашій статті.

Вибір породи або кросу курей для розведення в домашніх умовах

Вирощування та розведення курей, незважаючи на широке поширення, має нюанси. Для початківців важливо визначитися зі своїми цілями.

У птахівництві є поділ на породи і кроси:

  1. Кур найбільш відомих порід, крім основного призначення, розводять для отримання молодняка. Батьківське стадо формують з найтиповіших представників, бракуючи проблемних і хворих. Такі кури — це інвестиція на довгий, не менше 3-5 років термін. Один півник і 7-12 курей спільними зусиллями забезпечать подвір’ї власним молодняком з збереженими породними характеристиками.
  2. Кроси курей відрізняються швидкою скоростиглістю і високою продуктивністю. Потомство в домашніх умовах не зберігає таких ознак. Це одноразове вкладення коштів. Гібриди прекрасно підходять для сезонного утримання курей. Оптимальний варіант для початківців, щоб набити руку і спробувати себе в птахівництві.

Розведення курей в домашніх умовах для початківців

При цьому треба враховувати, що породисті кури і кроси мають різні продуктивні характеристики в залежності від напрямку птахівництва.

Вирощування курей-несучок гарантує наявність яєць, але м’язова маса у них наростає обмежена. Тушку можна використовувати хіба що для бульйону. Невеликі, витривалі, дуже верткі кури воліють вигул, активно фуражири, рано дозрівають і несуть близько 300 яєць. Хороша несучка нікуди не годиться як квочка.

До яєчних порід відносять: леггорни, Російських Білих, минорок, Орловських, Павловських курей і українських вушанок.

Гібриди Хайсекс, Ломан-Браун, Ізобраун, Тетра зарекомендували себе високою вживаністю і відмінною продуктивністю в домашніх умовах.

У м’ясному птахівництві вихованці більш спокійні, у них розвинений материнський інстинкт. Великі, м’ясисті кури володіють незаперечною перевагою: незважаючи ні невелику кількість яєць (як правило — 120-160, рідко — 180): у них дуже смачне м’ясо.

Порід м’ясного напрямку багато: Кохінхіни, доркінг, Брами, лангшан, Корніш, Джерсійські Гіганти. Хоча в сучасному птахівництві, особливо в домашніх умовах поширені більш продуктивні і скоростиглі бройлерні кури: Кобб, Росс, ІЗА, Хаббард, Ломан, Старбро і інші.

З чого почати розведення курей в домашньому господарстві

М’ясо-яєчне птахівництво заслужило пальму першості в утриманні курей в домашніх умовах завдяки універсальній продуктивності. Одна несучка дає близько 200 дуже смачних яєць. Її тушку можна використовувати в кулінарних цілях. Півників відгодовують спеціально, так як вони добре набирають м’язову масу.

Такі породи як Кучинська Ювілейна, Род-Айленд, Австралорп або Нью-Гемпшир давно стали еталоном універсального домашнього птахівництва. Гібриди курей створюються на їх основі і, як правило, перевершують материнські лінії по продуктивності більш ніж на 10%. Наприклад, Угорські Велетні. Досить продуктивні декоративні кури, які виділяються невеликими розмірами, незвичайним зовнішнім виглядом або забарвленням.

Існує ще один напрямок птахівництва — бійцівські кури. Як правило, для початківців вони не представляють інтересу — дуже агресивні, досить вибагливі і малопродуктивні.

Де краще купити курей для розведення в домашніх умовах

Визначившись з характеристиками курей, необхідно відповідально підійти до їх купівлі. Щоб в результаті отримати той результат, на який ви розраховуєте, курей потрібно купувати на птахофабриках, в племінних господарствах, у професійних заводчиків або у офіційних представників. Бажано ознайомитися з супроводжуючою документацією.

Рентабельність розведення курей несучок в домашніх умовах

Варіантів покупки для утримання курей в домашніх умовах насправді багато: від крихітних малюків до дорослих птахів. Кур продають у віці року, декількох тижнів, місяців. Бройлерів на м’ясо має сенс купувати добовими — для них велике значення мають перші кілька тижнів життя. Тільки так ви можете закласти необхідні темпи приросту.

 

 

Для яєчних і м’ясо-яєчних це не так критично, до того ж кури, що підросли менш ризиковані для покупки. Якщо ви не впевнені в своїх силах, краще купити молодиць віком 4-6 місяців. Купувати курей з рук можна, якщо впевнені в репутації продавця. Великий ризик придбати для утримання помісну птицю. Її характеристики значно відрізняються від декларованих.

Вирощування курчат в домашніх умовах

Максимального догляду в домашніх умовах вимагають малюки. Чим молодше поголів’я, тим більше турботи і уваги їм потрібно приділити.

Зміст умовно ділиться на кілька етапів, найважливіший з яких починається в перший день життя і триває не менше двох тижнів. Потім, в залежності від напрямку птахівництва, умови утримання м’ясних і яєчних курей можуть відрізнятися.

У будь-якому випадку, потрібно забезпечити:

  1. Комфортний температурний режим.
  2. Необхідну вологість навколишнього середовища.
  3. Оптимальний рівень вентиляції та освітлення.
  4. Збалансований повноцінний корм і чисту воду.

Вирощування курчат в домашніх умовах - фото.

Підготовка місця для початкового утримання курчат

Курчат треба утримувати в окремих брудерах — спеціально обладнаних ящиках. У домашніх умовах при наявності мінімальних навичок їх легко зробити своїми руками.

Рекомендовані норми розміщення — приблизно 30-35 шт. на 1 м². Головне, щоб їм не було тісно, інакше можливі травми, що збільшує ризик смертності.

Місце повинно бути обладнане годівницями, поїлками, обов’язкова наявність універсальної лампи, яка забезпечить одночасно обігрів і світло. Бажана установка контролюючих приладів, наприклад, термометра і гігрометра, Особливо якщо в подальшому ви плануєте регулярно виходжувати курчат своїми руками.

При підготовці місця для курей краще уникати таких матеріалів як картон або пінопласт. Вони недовговічні. Часто роздзьобуються цікавими пташенятами, а це небезпечно для їхнього здоров’я. Якщо ви вирішили зробити брудер своїми руками, використовуйте натуральні або інертні матеріали, за якими легко доглядати і очищати.

При наявності на подвір’ї квочки можна обійтися без підготовки брудера. Кури відповідальні няньки і здатні подбати про невеликий виводок. Пересадивши їх в окреме сухе і чисте приміщення, можна не переживати — режим утримання буде оптимальним.

Умови утримання курчат в домашніх умовах

Умови утримання курчат - фото

Основна вимога до умов утримання курей в будь-якому віці є чиста, суха підстилка з натуральних матеріалів. Дуже добре підходить тирса. Крім гігроскопічності вони володіють властивостями теплоізоляції. Іноді замість підстилки використовують дрібнопористу сітку з піддоном для збору посліду.

Залежно від напрямку птахівництва, температурний режим утримання може відрізнятися. Але для курчат в перший тиждень життя температура повітря повинна бути не менше + 32 С — + 33 С. В подальшому її можна поступово знижувати, але не більше ніж на 2 С в тиждень. Освітлення для добових становить 24 години.

По поведінці пташенят навіть для початківців легко зрозуміти, наскільки вони задоволені змістом. Якщо температура, вологість і освітлення в нормі, вони рівномірно розсіюються по брудер, веселі і активні. Якщо малюки туляться одне до одного поруч з джерелом тепла — їм холодно. Зграйка пищащих пташенят у будь-який з бічних стінок означає наявність протягу з протилежного.

Брудер повинен бути під постійним наглядом в перший тиждень, поки його мешканці не зміцніють. Приблизно з двох тижнів у випадку з породистими курами їх розсаджують, відокремлюючи продуктивне поголів’я (сім’ю з півника і декількох самок) і молодняк на відгодівлю або на яєчну продукцію.

З універсальними кросами ситуація інша: півники, як правило, йдуть на відгодівлю, а кури — на отримання яєць. М’ясних можна не розділяти і годувати спільно. Яєчні гібриди для утримання в домашніх умовах відразу продають курей, півників — бракують.

Як правильно утримувати курей

Як правильно годувати курей кормом

Незважаючи на величезну кількість рекомендацій годувати курчат яєчною крихтою або сиром, для початківців птахівників набагато простіше буде купити спеціальний комбікорм. Як правило, в продаж він надходить як Старт або Престарт. У ньому оптимальний баланс поживних речовин, необхідний для закладки курячого здоров’я.

Обов’язково стежити за тим, щоб у курей був доступ до чистої і свіжої води. У раціоні має бути присутня свіжа трава, проростки зерна або зелена рубана цибуля.

З віку двох тижнів м’ясних гібридів цілеспрямовано відгодовують відповідно до рекомендацій виробника. Для них потрібен спеціальний раціон — для бройлерів. Він відрізняється підвищеним вмістом протеїнів для нарощування м’язової маси. Уже після 2-х місяців таких курей можна забивати.

Породи і гібриди яєчного і універсального призначення менш скоростиглі. В їх годуванні потрібно знати міру і забезпечувати різноманітність. Приблизно до 3 міс. вони активно нарощують кістяк і формують резерв мінералів. Раціон повинен відповідати потребам організму. Для початківців птахівників скласти повноцінний корм своїми руками буде досить складно. Краще довірити цю справу професіоналам і купити якісний комбікорм.

Корм для курей - фото

Вирощування молодняку курей в домашніх умовах

Птахівництво для початківців не найскладніша задача. Особливо якщо починати з підріс молодняка. У такому випадку потрібно грамотно організувати утримання курей. Потім досить регулярного годування і гігієнічних процедур.

Звичайно, існують єдині правила і норми регламентних робіт і харчування, але вони неухильно дотримуються при масовому виробництві. У домашніх умовах це можливо тільки при клітинному змісті.

Вимоги до курника і його внутрішнє облаштування

Щоб домогтися від курей максимальної віддачі для них необхідно облаштувати спеціальне місце для утримання — курник.

Режим освітлення, вентиляції, рівень температури — найважливіші аспекти, які забезпечують відсутність стресів, а значить безперебійну роботу організму у курей. Для початківців краще вибирати районованих птахів, які добре пристосовані до місцевого клімату. Інакше досвід за змістом курей може провалитися.

Вимоги до курника і його внутрішнє облаштування - фото.

Курник для початківців птахівників можна організувати в дворових спорудах. Для літнього утримання підійде обгороджений навіс. Для зимового — обов’язково закрите і утеплене приміщення. Якщо птиці районовані, можна обійтися без опалення. При цьому в курнику завжди має бути сухо і чисто. Подбайте про відсутність протягів. Взимку обов’язково насипати товстий шар натуральної підстилки, навіть якщо підлоги утеплені. Це може бути солома, тирса, сіно, які в міру необхідності ворушать і досипають.

Важливо забезпечити достатньо місця: на кожну курку повинно припадати не менше 0,5 м². З інвентаря для утримання потрібні гнізда, сідала, годівниці, поїлки та лампи додаткового освітлення. Все це легко зробити своїми руками.

Хороший індикатор задовільних умов утримання курей — постійний рівень несучості взимку. При цьому курей м’ясного напряму можна тримати навіть в клітках — вони спокійніші і не потребують активного руху, на відміну від несучок, яким крім курника потрібен ще й вигул або обгороджений вольєр.

Годування курчат щоб добре неслися

У годівлі курей основне з правил — баланс і достатність. Для початківців ідеальний варіант — використовувати готові корми. Потреби різних курей відрізняються. Для несучок є спеціально розроблені раціони, які включають оптимальний баланс мінералів і поживних речовин, для м’ясних — основний упор робиться на протеїни.

Годування курчат фото.

У годуванні несучок дуже важливо не переборщити. Кури схильні до жирування, тому необхідно давати строго належну кількість їжі.

Своїми руками концентровані корми можна робити вже при наявності досвіду. Для початківців складно дати універсальний рецепт зерносуміші. До її складу в різних пропорціях, залежно від напрямку птахівництва, необхідно включати кукурудзу, висівки, овес, жито, пшеницю, макуху, ячмінь, рибне або м’ясо-кісткове борошно.

У раціоні повинні бути присутніми зелень, соковиті корми, терті фрукти, коренеплоди і овочі, в зимовий час — мішанки. Курям можна згодовувати залишки з кухні. Це збільшує дієтичні властивості продукції, смак і якість яєць і м’яса. Вони стають по-справжньому домашніми.

Рентабельність розведення курей в домашніх умовах

Вирощування курей в домашніх умовах можна почати з покупки інкубаційних яєць або, якщо серед курей є півень, — збору власних. Ознаки зберігаються, тільки за умови утримання породистих птахів. Гібриди не зберігають свої характеристики в наступному поколінні. Щоб отримати потомство буде потрібно спеціальне обладнання — інкубатор або звичайна курка-квочка.

Рентабельність розведення курей несучок в домашніх умовах

Інкубація

Для інкубації відбирають максимально свіжі яйця (до 10 днів), цілі, без зовнішніх вад. Після закладки ретельно контролюють температурний і вологісний режим. На інкубацію йде до 3-х тижнів. В цей час перевіряють наявність зародків, регулярно перевертають. Кількість одночасно інкубаторних яєць залежить від моделі. Вибір завжди залишається за господарем обійстя.

Використання курки-квочки

Найбільш природний варіант виведення власних курей — курка-квочка. Інстинкт насиджування найкраще виражений у м’ясних і м’ясо-яєчних птахів, а також мініатюрних бентамок. Несучки його втратили. Курка-квочка візьме на себе не тільки висиджування потомства, але і всі турботи по його виходжування.

Вирощування курей — захоплюючий процес. Забезпечивши сім’ю яйцями або м’ясом, ви обов’язково задумаєтеся про розширення поголів’я або про його якісний склад. А може бути, вас зацікавить інші напрямки птахівництва, можливість власного бізнесу або колекція з екзотичних, декоративних курей.

Відео: З чого початии вирощування курей в домашніх умовах

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваших курей ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.

 

Вирощування і розведення курей в домашніх умовах: поради початківцям